20.02.2020
 
 
Kategoriler
   Güncel Haber
   İstanbul Haber
   Dünya Haber
   Trabzon-K.Maraş
   Eğitim-Kültür-Sanat
   Siyaset-Politika
   Çevre-Doğa-Turizm
   Sosyal Yaşam
   Söyleşi - Araştırma
   Sağlık-Gıda-Tarım
   Sinema-Tiyatro-Dizi-Film
   Konuk Yazarlar
   Ekonomik Bakış
   Hukuksal Bakış
   Magazin-Aktüel
   Reklam-İlan-Satış
   Bilim-Teknoloji-Zirve
   Sosyal Bakış
   Toplumsal Bakış
   Tarihsel Bakış
   Müzik Magazin
   Medyatik.Bakış
   Cevap Hakkı
   Black Sea
   Spor-Golf-Tenis-Boks
   Arşiv

Yazarlar
Bizden.Size

Ökkeş BÖLÜKBAŞI
EKMEK AĞACI MEYVESİ
Tüm yazıları..
DOĞAMIZ

Mikdat KADIOĞLU
BULUTLAR
Tüm yazıları..
Hatıralarım

Nuran NUHOĞLU
HEPİMİZ KERKENEZİZ
Tüm yazıları..
Eko-Bakış

Abdurrahman YILDIRIM
Trabzon Turistik Merkez Olur mu.?
Tüm yazıları..
Uzay.Bakış

Musa ALİOĞLU
TRABZON HAVALİMANI
Tüm yazıları..
Tarihten Bir Yaprak

Mahiye MORGÜL
MATEMATİK KİTABINDA ATATÜRK’E SALDIRILAR
Tüm yazıları..
Hukuksal Bakış

Av. Cemil CAN
KILIÇDAROĞLU’NUN MUHTEREM EFENDİSİ.!
Tüm yazıları..
Eğitim Kültür Sanat

Emel Vildan Düzenli
TRT - Te. Re. Te. - TRT - Te. Re. Te. - TRT
Tüm yazıları..
68 DENİZ 68

Selçuk Şahin POLAT
68'LİLER VE DOSTLARI.! BASIN VE KAMUOYUNA
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Fatih BACAK
TMTF 2018-2019 ALİ ABALI PLAYOF MÜSABAKALARI
Tüm yazıları..
Geçmişten Günümüze

Hüseyin IRMAK
CUMHURİYET’E HEP DESTEK, TAM DESTEK
Tüm yazıları..
MEDENİYET

Abdullah GÖZAYDIN
GEZİCİLER, AĞAÇSEVENLER NEREDELER.?
Tüm yazıları..
Sportif Bakış

Tekin KÜÇÜKALİ
HAKSIZLIĞA KARŞI TEK YÜREK
Tüm yazıları..
İstanbul; İstanbul.!

Aslı Didari
DEĞİŞMEYEN İSTANBUL; DEĞİŞME İSTANBUL.!
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Muhammet Akosman
BİZANS’DA “HAYIR” DİYOR.!.
Tüm yazıları..

Reklamlar
Döviz Alış Satış
Dolar 1.6387 1.6466
Euro 2.1036 2.1137

    >> Manşet Haberler

    BBP AKP GÜDÜMÜNDE
HABERİ PAYLAŞ : Google'da PaylaşBBP AKP GÜDÜMÜNDE

Büyük Birlik Partisi AKePe’ye  Mi Katılıyor.?..

08. 01. 2011 günü TGRT Televizyonunun 12.00 haber bülteninde BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, CHP Genel başkanı için; "Halk oylamasında oy kullanmadığı için CHP Genel Başkanı önümüzdeki seçimlerde aday olamaz" şeklinde bir açıklama yapmıştır. Topçu bu fikrini Anayasanın Geçici 16. maddesine dayandırdığını söyledi.

Anayasa'nın Geçici 16. Maddesi şöyledir:

"GEÇİCİ MADDE 16. – Anayasanın halkoylamasına ilişkin oy verme kütüğünde ve sandık listesinde kaydı ve oy kullanma yeterliği bulunduğu halde hukukî veya fiilî herhangi bir mazereti olmaksızın halkoylamasına katılmayanlar. Anayasanın halkoylamasını takip eden beş yıl içinde yapılacak genel ve ara seçimleri ile mahallî seçimlere ve diğer halkoylamalarına katılamazlar, seçimlerde aday olamazlar."

Görüldüğü gibi geçici 16. madde ile "oy verme kütüğünde" kaydı bulunduğu halde halkoylamasına katılmayanların seçimlerde aday olamayacağını hüküm altına almıştır. Hâlbuki Kılıçdaroğlu’nun kütükte ve seçmen listesinde kaydı yoktur… Olsaydı zaten oyunu da kullanabilecekti... Hükümetin marifetiyle seçmen listesinden silinmiştir.! Sonra da “takip etseydiniz” diyerek, genel başkan ve ekibi “beceriksiz” olarak gösterilmek istenmiştir. Kuşkular bu yöndedir. Hiç kimsenin aklına gelmeyecek bir durumla karşılaşan Kılıçdaroğlu, bu eleştiriye zamanında gerekli yanıtı vermiştir.

Öte yandan 1982 Anayasası’nın halkoyu ile kabul tarihinin 07.11.1982 olduğu göz önüne alınırsa, Geçici 16. Maddenin bu Anayasa’nın halkoyuna sunulması ile ilgili olduğu; seçime katılamama yasağının da bu tarih itibariyle 5 sene olarak belirlendiği son derece açıktır. Bütün halkoylamaları ile ilgili olarak böyle bir düzenleme yapılmak istenseydi, bu husus geçici maddelerde düzenlenmezdi. Zaten düzenleme adı üstünde olan geçici madde ile yapılmıştır. Maddenin içinde geçerli olduğu süre ise, 5 sene olarak belirlenmiştir. O da 07.11.1987’de dolmuştur.

Dolayısıyla Anayasanın bu geçici maddesi hükmünün hukuki bir değeri de kalmamıştır. Aynı şekilde  BBP Genel Başkanı’nın söylediği  sözlerin de  hukuki hiç bir değeri yoktur.!

Bu yalın gerçeğe rağmen BBP Genel Başkanı'nı, bu şekilde bir açıklama yapma ihtiyacını neden duymuştur.? Pek çok kişi gibi ben de bu sorunun yanıtını arıyorum...

Hükümetin, zamanı geldiğinde, böyle bir tartışmayı başlatmak amacıyla,  Kılıçdaroğlu’ nun adının seçmen listesinden silindirdiğini düşünme seçeneği şimdi akla daha yatkın geliyor. Bütün dikkatlerin “Hizbullah Örgütü” tahliyelerine döndük olduğu bir günde, böylesine gereksiz bir konuyu ortaya atmak ve bu şekilde gündemi değiştirmek niye.? BBP hükümetin verdiği bir görevi mi yapıyor.?

Seçimlerden önce, böyle bir tartışmayı başlatmak kime ne yarar getirir? BBP Genel Başkanı'nın bu işle görevlendirilmiş olmasını doğal bulunlar vardır. Referandumda tabanını “evet”  demeye yönlendiren lider kadro, 12 Eylül’cülerden hesap sormanın imkânsızlığı ortaya çıkınca, mahcup duruma düşmekten başka, AKP'ye gerektiğinden fazla yaklaşarak da partilerinin siyasi geleceğini tehlikeye atmışlardır! İkili tartışmalarda yapılan değerlendirmeler, siyasal yaşamda BBP’ye gerek kalmadığı sonucunu ortaya çıkartıyor. Ne yazık ki BBP,  bu yöndeki tespitleri her geçen gün doğrulayacak faaliyetlerin içindedir! Denebilir ki lider kadro, partiyi kapatıp AKP’ye kapağı atmadan önce, tabanlarını da bu sonuca hazırlıyorlar…

Hiçbir hukuki değeri olmayan bu son açıklamaları ile ne kadar “derin” hukuk bilgisine sahip olduklarını gösteremeyeceklerine göre, elde etmek istedikleri bir sonuç olsa gerekir! Giderayak birkaç kişiyi AKP’den milletvekili seçtirebilmek için muhalefete çamur atmayı, ödüllendirilebilir bir davranış olarak görmüş olabilirler.! Yoksa bir muhalefet partisinin, iktidarı bırakıp, diğer bir muhalefet partisi ile didişmesi başka ne anlama gelebilir?  AKP’ye iltihak etme kararına, parti tabanı ne kadar uyacak bunu kimse bilemez. Eski yuvaya dönecek olanların sayısını ise, hiç kuşku yok ki MHP’nin çalışmasına bağlıdır...

Kim ne derse desin sonuçta BBP, bu son açıklaması ile siyasi yaşamına son vereceğinin sinyalini vermiştir!..  Bu kabul ve ilan edilmiş siyasi bir iflastır.  Ana muhalefet Partisi CHP  ve onun Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile üstelik de haksız bir temelde uğraşmanın başka şekilde bir tercümesi yapılamaz.!

Ne diyelim, sizin de Allah taksiratlarını affetsin!..

Gidersiniz güle güle…

Av. Cemil Can

 

 

http://www.medyagunebakis.com/ -http://www.tdfajans.com/

TDFAJANS – Toplum Dinamikleri Fikir Ajansı

Sosyal, Kültürel, Ticari, Eğitim ve Sanatsal Alanlarda;

Düşünce Üretimi. Paylaşımı. Toplum Yararına kullanımı.

Bilgi Sahibi Olunmadan Fikir Sahibi Olunamaz.! Olunsa olunsa;

Ancak başkalarının fikirlerini tekrarlayan papağan olunur.

 

 

    Diğer HaberlerEditörden

TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ

Trabzonlular Birleşiniz. Trabzonlu İşadamları, İşkadınları, Çalışanlar, Genç Kızlar-Erkekler, Okuyan çocuklar Birlik ve Bütünlüğü Sağlamak Sizin Ellerinizde..!
Devamı..
Son Dakika


Günün Sözü

HÜKÜMETLERİN İCRAATI MENFİ OLUP DA MİLLET İTİRAZ ETMEZ VE İKTİDARI DÜŞÜRMEZSE BÜTÜN KUSUR VE KABAHATLERE KATILMIŞ DEMEKTİR.

M.K. ATATÜRK


Anket
KÜRESEL EKONOMİK KRİZ
TEĞET GEÇTİ
DELDİ GEÇMEDİ

Reklamlar
 © 2009 Bu Site Ökkeş BÖLÜKBAŞI tarafından hazırlanmakta ve yayınlanmaktadır.
Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.