20.02.2020
 
 
Kategoriler
   Güncel Haber
   İstanbul Haber
   Dünya Haber
   Trabzon-K.Maraş
   Eğitim-Kültür-Sanat
   Siyaset-Politika
   Çevre-Doğa-Turizm
   Sosyal Yaşam
   Söyleşi - Araştırma
   Sağlık-Gıda-Tarım
   Sinema-Tiyatro-Dizi-Film
   Konuk Yazarlar
   Ekonomik Bakış
   Hukuksal Bakış
   Magazin-Aktüel
   Reklam-İlan-Satış
   Bilim-Teknoloji-Zirve
   Sosyal Bakış
   Toplumsal Bakış
   Tarihsel Bakış
   Müzik Magazin
   Medyatik.Bakış
   Cevap Hakkı
   Black Sea
   Spor-Golf-Tenis-Boks
   Arşiv

Yazarlar
Bizden.Size

Ökkeş BÖLÜKBAŞI
EKMEK AĞACI MEYVESİ
Tüm yazıları..
DOĞAMIZ

Mikdat KADIOĞLU
BULUTLAR
Tüm yazıları..
Hatıralarım

Nuran NUHOĞLU
HEPİMİZ KERKENEZİZ
Tüm yazıları..
Eko-Bakış

Abdurrahman YILDIRIM
Trabzon Turistik Merkez Olur mu.?
Tüm yazıları..
Uzay.Bakış

Musa ALİOĞLU
TRABZON HAVALİMANI
Tüm yazıları..
Tarihten Bir Yaprak

Mahiye MORGÜL
MATEMATİK KİTABINDA ATATÜRK’E SALDIRILAR
Tüm yazıları..
Hukuksal Bakış

Av. Cemil CAN
KILIÇDAROĞLU’NUN MUHTEREM EFENDİSİ.!
Tüm yazıları..
Eğitim Kültür Sanat

Emel Vildan Düzenli
TRT - Te. Re. Te. - TRT - Te. Re. Te. - TRT
Tüm yazıları..
68 DENİZ 68

Selçuk Şahin POLAT
68'LİLER VE DOSTLARI.! BASIN VE KAMUOYUNA
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Fatih BACAK
TMTF 2018-2019 ALİ ABALI PLAYOF MÜSABAKALARI
Tüm yazıları..
Geçmişten Günümüze

Hüseyin IRMAK
CUMHURİYET’E HEP DESTEK, TAM DESTEK
Tüm yazıları..
MEDENİYET

Abdullah GÖZAYDIN
GEZİCİLER, AĞAÇSEVENLER NEREDELER.?
Tüm yazıları..
Sportif Bakış

Tekin KÜÇÜKALİ
HAKSIZLIĞA KARŞI TEK YÜREK
Tüm yazıları..
İstanbul; İstanbul.!

Aslı Didari
DEĞİŞMEYEN İSTANBUL; DEĞİŞME İSTANBUL.!
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Muhammet Akosman
BİZANS’DA “HAYIR” DİYOR.!.
Tüm yazıları..

Reklamlar
Döviz Alış Satış
Dolar 1.6387 1.6466
Euro 2.1036 2.1137

    >> Manşet Haberler

    KORKMAKTAN KORKUYORUM.!
HABERİ PAYLAŞ : Google'da PaylaşKORKMAKTAN KORKUYORUM.!

 

BENİ KORKUTANLARIN AKİBETİNİ DÜŞÜNDÜKÇE DAHA ÇOK KORKUYORUM.!

  

İnsanın güvenip sığınacağı  devletten başka bir güç olabilir mi.? Bu konuda polis ve  savcılık devletin şefkatli  iki kolu gibidir. Öyle bilinir.

Bu son yıllarda öyle bir duruma geldik ki, ikisi de ‘korkunun kaynağı’ haline getirildi…

Yargıtay’daki duruşmada Erzincan Başsavcısı Cihaner isyan etti: “Beni yargılamakta görevsiz bir ‘mahkemenin terörüne’ maruz kalıyorum… Önümün eşkıya tarafından kesilip bir yere kapatılmam neyse, şu anda yaşadığım durum da böyle...” dedi.

Avukatı  Kazan, dosyanın Yargıtay’a gönderilmemesi için Diyarbakır’a gönderildiğini  ileri sürerek “dosyayı kaçırdılar!” diye bas bas bağırıyor.!

Barolar kendi seçimlerinin ‘ittifak’ görüşmeleriyle meşgul.!

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan, görevde olduğu süre boyunca yasadışı olarak dinlendiğini ve izlendiğini öne sürüyor. Hrant Dink cinayeti ve asıl sorumluların kimler olduğuyla ilgili araştırma içinde olduğu için emniyet içindeki bazı kimselerin rahatsız olduğundan yakınıyor...

Arslan, "Dink cinayeti konusunda bana gelen bilgilerle, cinayeti zamanla aydınlatacaktım. Zaman içinde hiç bir şey gizli kalmayacak. Her şey ortaya çıkacak. Bu konuda çalışma yürütürken başıma bunlar geldi" diyor…(1)

Arslan:”Görev için yapılan yürütülen ilişkiler ustaca ‘çarpıtılıyor’. Bir konuda yardımcı olan kişiye ‘arkadaş sen yardımcı ol başına bir şey gelmez, senin ele verdiğin adamlar seni öldüremez, devlet seni korur’ şeklindeki cümleler anında çevrilerek, ‘biz seni koruruz, sen istediğin gibi mal sat’ şekline getiriliyor...

Bu kadar çirkindir. 40 yıllık meslek hayatımda her konuyla karşılaşmıştım. Böyle bir şerefsizlikle karşılaşmadım” diyerek gözleri İstanbul Narkotik Şubesine ve Hüseyin Çapkın’a çevirtiyor... (2)

Şırnak’ta 1993-95 yılları arasında işlenen 20 cinayetten sorumlu tutulan Albay Cemal Temizöz’ün Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmasında davanın ‘kilit tanığı’ korucu Mehmet Nuri Binzet mahkemede konuşuyor:”

Benim ‘olabilir, duydum’ gibi beyanlarım, ifademe ‘biliyorum ve gördüm’ şeklinde geçirilmiş”…

Binzet,  konuşmasına şöyle devam ediyor:”Savcı, bana ‘biz olayın gerçeğini biliyoruz Albay Cemal Temizöz’ü tutuklamamız için senin desteğine ihtiyacım var.

Kendisi içeri girer adamları da dışarıda kalırsa sana zarar verebilirler. Onun için adamları için de beyanda bulunmak gerekiyor’ diyor…

Savcılara saygım var ama, bu olayın bu kadar çığırından çıkacağını bilmiyordum” dedi… (3) Savcı tanığı bilmediği bir konuda “..adamları için de beyanda bulunmak gerekiyor” diyerek  ‘yalan beyan’da bulunmaya mı zorluyor.?

Konuşanların biri Başsavcı, diğeri Emniyet Genel Müdür Yardımcısı. Son konuşmacı da korucu ‘kilit tanık’… Bu tanık ‘gizli’ değil, sadece ‘kumanda’ edilemiyor. Gidişata bakılırsa, bundan böyle ‘gizli tanık’ları mumla arayacağız.!.?

Olaylar yukarıda anlattığım gibi, aynen böyle… Daha fazlasını öğrenmek isteyenler için haberlerin bağlantılarını dipnotlar altlarında verdim… Bu olanlar yanında yasa dışı telefon dinlemelerinin bir ‘kıymeti harbiyesi’ bile olmaz…

 Hiçbir yorum katmadan bir olasılıktan söz etmenin zamanı geldi. Kamuoyu yoklamalarına göre ilk seçimlerde bu hükümet gidiyor. Bu belli oldu. Ama 250. maddeye göre yetkili özel ağır ceza mahkemeleri ve savcılıklar duruyor.

Gelecek hükümetin, bu mahkemelerdeki ‘kadroları’ değiştirdikten sonra, AKP’lileri yargılamaya başlaması sürpriz değil. Heyyyy.!

AKP’nin hukuk tanımaz kadroları,  bu olasılığı aklınıza hiç getirdiniz mi.? Yargılanabileceğiniz o kadar çok konu var ki, saymakla bitmez…

Hepsinden önemlisi, birbirini gammazlamakta elinize kimse su dökemez, bunu en iyi siz bilirsiniz.!

İşler bu noktaya doğru  gelirken ‘yargı reformu’ adı altında ilk  yapmanız gereken, bu özel  ve geniş yetkili mahkemeleri kaldırarak,  yargı bağımsızlığını sağlamak iken,  polisi polis olmaktan, mahkemeyi de mahkeme olmaktan ne diye çıkarttınız.?.! 

“Yargı Reformu” diye başlattığınız süreç, aklınızdan geçenin “Tahkikat Komisyonu” olduğunu ortaya çıkarttı. Çok yakında ‘adaleti’ mumla arayacağınız kesin.!(4)

Hiç değilse bundan böyle adaletli davranın ve size de en fazla lazım olacak  kurumları hırpalamayın.!

Dilerseniz şimdi de başımıza bu musibetleri getirenlerin nerelerde gezindiğini bulmaya çalışalım. Bunun için de tarihi bir olay bize rehberlik etsin:

Soğuk savaş döneminde üretilen ‘komünizm tehlikesi’nin yerini,  AKP’nin iktidara gelmesiyle birlikte bizde ‘Ergenekon masalı’ aldı. 

Başbakan CHP’nin son kongresi ile ilgili olarak:” Ergenekon’un olduğu bir kongreden bu ülkeye ne (fayda) gelir.?” diyerek, CHP’lileri top yekûn “Ergenekoncu” ilan etti. (5)

Türklerin en çok sevdiği bu kurtuluş destanının adı, bu dönemin en korkutucu “tehlikesine” isim olarak verildi.

Bu durumun ilk akla getirdiği, bu senaryonun yazarlarının Türk olmadıkları… Bu birinci yargı.

Arkasından bu korkunun ürettiği bir başka korku daha geldi. ‘Ergenekon efsanesi’ ile insanlarda, ‘demek, bu Türk düşmanları o kadar içimize girdi ki, kimin dost kimin düşman olduğunu anlamak mümkün değil’ yargısı oluşturuldu.

Bunun devamı olarak, satılık ve işbirlikçi yandaş medyanın tek yanlı yayınlarıyla, ‘en güvenilir sivil toplum örgütlerinin yöneticileri de sanık sandalyesinde oturtulduğuna göre, güvenilecek hiçbir kurumumuz kalmadı’ paranoyası topluma yerleştirildi...

Üstelik bu kurumların söylemleri,  her koşul altında ‘dokunulmaz’ kabul edilen “Atatürkçü Düşünce”ydi. Yaratılan bu ‘sanal’ tablo içinde ‘düşmanımızın hem ne kadar içimize yerleşmiş olduğu, hem de ne kadar güçlü olduğuna’  özelikle vurgu yapılıyordu...

Gelinen bu noktada pek çok insanın “güçlü” olan düşmanın yanında yer alması olmayacak bir şey değildi. Bu ‘varta’yı en az zararla atlatmak kurnazlığı zaten toplumun yapısında vardı. 

Böylece düşünce düzeyinde bile olsa, düşmanla savaşmadan ‘teslim olma’ kolayca devreye girebildi. Teslim olanlar, teslim alınanlardan fazla olunca, ‘mücadeleye devam’ diyenler doğal olarak azınlıkta kalacaktı…

Bu durumumuz aklıma McCarthyizm’i getiriyor.

1950’lerin başında ABD’nde ortaya çıkan ve toplumu kasıp kavuran McCarthyizm, Komünizm tehlikesini bahane ederek, demokratik bir ülkede siyaseti, devlet mekanizmasını ve medyayı kullanarak, çamur atma ve karalama yoluyla önemli insanları, sanatçıları, politikacıları, kamuoyu liderlerini haksız yere itham etti.

Suçsuzları cezalandıran, toplumun temel hak ve özgürlüklerini zedeleyen, demokrasiyi istismar ederek bütün toplumu baskı altına alan, yüz karası bir uygulamanın adıdır…(6)

 

ABD laboratuarlarında hazırlanan ve topluma ‘hap gibi’ yutturulmak istenen ‘Ergenekon tehlikesi’ ile 1950’lerin  ‘komünizm tehlikesi’ aynı imalathanenin ürünüdür… Ben bu gerçeği gördükçe, hem kendim,  hem de bu senaryoda rol alanlar  için çok korkuyorum.!

 

Av. Cemil CAN

 

DİPNOTLAR:

(1) http://www.ntvmsnbc.com/id/25100614/)

(2) http://www.ihlassondakika.com/detail.asp?id=205153

(3) http://www.hurriyet.com.tr/gundem/14872161.asp)

(4) Demokrat Parti tarafından 18 Nisan 1960'ta kurulan 15 üyeli Meclis komisyonu. 7 Nisan'da DP Meclis Grubunun bir bildiri yayımlamasından sonra kurulan Muhalefet ve basının faaliyetlerinin tahkik edilmesi için kurulmuş bir komisyondur. Komisyon sadece Demokrat Partili milletvekillerinden oluşmaktadır.

Bildiride "CHP'nin ülkedeki bütün yıkıcı grupları çevresinde topladığı, halkı, orduyu iktidara karşı ayaklanmaya kışkırttığı" öne sürüldü. Bu bildirinin ardından DP Meclis Grubu TBMM Başkanlığı'na muhalefetin eylemlerinin soruşturulması için bir önerge verdi.

Önerge 27 Nisan 1960 tarihinde Meclis'te büyük bir çoğunlukla kabul edildi. 28 Nisan 1960 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe konuldu. Buna göre bir Tahkikat Komisyon'u oluşturulacak ve bu komisyon üç ay boyunca muhalefetin ve basının eylemlerini soruşturacaktı.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Tahkikat_Komisyonu

(5) http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=988208&title=mansetle-gelen-mansetle-gider

(6)http://www.kongar.org , “Aydınlanma” başlıklı makale.

 

 

http://www.medyagunebakis.com/ - http://www.tdfajans.com/

TDFAJANS – Toplum Dinamikleri Fikir Ajansı

Sosyal, Kültürel, Ticari, Eğitim ve Sanatsal Alanlarda;

Düşünce Üretimi. Paylaşımı. Toplum Yararına kullanımı.

Bilgi Sahibi Olunmadan Fikir Sahibi Olunamaz.! Olunsa olunsa;

Ancak Başkalarının Fikirlerini Tekrarlayan Papağan Olunur.

 

 

TEK YOL DEVRİM

YA İSTİKLAL YA ÖLÜM

Yaşasın Halkların Kardeşliği.!

KURTULUŞA KADAR SAVAŞ

ÜLKÜMÜZ TAM BAĞIMSIZ VE

GERÇEKTEN DEMOKRATİK TÜRKİYE

 

 

RTE nin VECİZ sözlerine yanıt..

Eğer söylediyse en hafif tabiriyle "ayıp etmiş" denmez mi.? Sayın Başbakan, başı açık kadınları perdesiz eve benzetmiş.

"Perdesiz ev ya kiralıktır ya da satılıktır" demiş...

Bir düşünür de demişti ki:

Penceresi kapalı ev ise; Ya illegaldir, Ya da Kerhanedir.!

 

 

 

 

    Diğer HaberlerEditörden

TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ

Trabzonlular Birleşiniz. Trabzonlu İşadamları, İşkadınları, Çalışanlar, Genç Kızlar-Erkekler, Okuyan çocuklar Birlik ve Bütünlüğü Sağlamak Sizin Ellerinizde..!
Devamı..
Son Dakika


Günün Sözü

HÜKÜMETLERİN İCRAATI MENFİ OLUP DA MİLLET İTİRAZ ETMEZ VE İKTİDARI DÜŞÜRMEZSE BÜTÜN KUSUR VE KABAHATLERE KATILMIŞ DEMEKTİR.

M.K. ATATÜRK


Anket
KÜRESEL EKONOMİK KRİZ
TEĞET GEÇTİ
DELDİ GEÇMEDİ

Reklamlar
 © 2009 Bu Site Ökkeş BÖLÜKBAŞI tarafından hazırlanmakta ve yayınlanmaktadır.
Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.