29.09.2020
 
 
Kategoriler
   Güncel Haber
   İstanbul Haber
   Dünya Haber
   Trabzon-K.Maraş
   Eğitim-Kültür-Sanat
   Siyaset-Politika
   Çevre-Doğa-Turizm
   Sosyal Yaşam
   Söyleşi - Araştırma
   Sağlık-Gıda-Tarım
   Sinema-Tiyatro-Dizi-Film
   Konuk Yazarlar
   Ekonomik Bakış
   Hukuksal Bakış
   Magazin-Aktüel
   Reklam-İlan-Satış
   Bilim-Teknoloji-Zirve
   Sosyal Bakış
   Toplumsal Bakış
   Tarihsel Bakış
   Müzik Magazin
   Medyatik.Bakış
   Cevap Hakkı
   Black Sea
   Spor-Golf-Tenis-Boks
   Arşiv

Yazarlar
Bizden.Size

Ökkeş BÖLÜKBAŞI
MUZAFFER İLHAN ERDOST SONSUZLUĞA UĞURLANDI
Tüm yazıları..
DOĞAMIZ

Mikdat KADIOĞLU
BULUTLAR
Tüm yazıları..
Hatıralarım

Nuran NUHOĞLU
HEPİMİZ KERKENEZİZ
Tüm yazıları..
Eko-Bakış

Abdurrahman YILDIRIM
Trabzon Turistik Merkez Olur mu.?
Tüm yazıları..
Uzay.Bakış

Musa ALİOĞLU
TRABZON HAVALİMANI
Tüm yazıları..
Tarihten Bir Yaprak

Mahiye MORGÜL
MATEMATİK KİTABINDA ATATÜRK’E SALDIRILAR
Tüm yazıları..
Hukuksal Bakış

Av. Cemil CAN
KILIÇDAROĞLU’NUN MUHTEREM EFENDİSİ.!
Tüm yazıları..
Eğitim Kültür Sanat

Emel Vildan Düzenli
TRT - Te. Re. Te. - TRT - Te. Re. Te. - TRT
Tüm yazıları..
68 DENİZ 68

Selçuk Şahin POLAT
68'LİLER VE DOSTLARI.! BASIN VE KAMUOYUNA
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Fatih BACAK
TMTF 2018-2019 ALİ ABALI PLAYOF MÜSABAKALARI
Tüm yazıları..
Geçmişten Günümüze

Hüseyin IRMAK
CUMHURİYET’E HEP DESTEK, TAM DESTEK
Tüm yazıları..
MEDENİYET

Abdullah GÖZAYDIN
GEZİCİLER, AĞAÇSEVENLER NEREDELER.?
Tüm yazıları..
Sportif Bakış

Tekin KÜÇÜKALİ
HAKSIZLIĞA KARŞI TEK YÜREK
Tüm yazıları..
İstanbul; İstanbul.!

Aslı Didari
DEĞİŞMEYEN İSTANBUL; DEĞİŞME İSTANBUL.!
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Muhammet Akosman
BİZANS’DA “HAYIR” DİYOR.!.
Tüm yazıları..

Reklamlar
Döviz Alış Satış
Dolar 1.6387 1.6466
Euro 2.1036 2.1137

    >> Manşet Haberler

    GROWTECH EURASİA ANTALYA
HABERİ PAYLAŞ : Google'da PaylaşGROWTECH EURASİA

Rusya’nın En Güvenilir Sebzecisi Olmuşuz

Bir zamanlar zirai ilaç kalıntısı nedeniyle Türk TIR’larını ülkeye sokmayan Rusya Federasyonu şimdi ise Türkiye’yi yaş sebze ve meyvede en güvenilir ülke seçti.

FAO”nun araştırma raporuna göre, Türkiye Rusya’nın en güvenilir Avrupa’nın ise sözü dinlenen ülkesi oldu

 

PELİN GEL AĞAN

Zirai ilaç kalıntısı nedeniyle yaş sebze ve meyve ürünlerimizin Rusya kapısından içeriye alınmadığı günler sona erdi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, Türkiye’nin yaş meyve sebzede üretim 38 milyon ton iken 59 milyon zirai ilaç kullandığını, bugün ise üretimini 45 milyon tona çıkararak ziari ilaç kullanımını ise 37 milyon tona düşürdüğünü ifade etti. Mirmahmutoğlu, +Eskiden şikâyetçi olan Rusya’nın bugün en güvenilir ürünü Türkiye’den alıyoruz açıklamasına baktığımızda gıda güvenilirliliği açısından da performans sağladığımızı görüyoruz. FAO raporunda bunu Türk tarımının başarı hikâyesi olarak yazdı+ diye konuştu.

NTSR Fuarcılık tarafından organize edilen ve bu yıl 12’incisi düzenlenen Growtech Eurasia Uluslararası Sera, Tarım Ekipmanları ve Teknolojileri Fuarı Antalya Expo Center’da kapılarını açtı. Fuarın Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğlu, Antalya Vali Yardımcısı Hakkı Loğoğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Adnan Vücudi Özen, eski bakanlardan Kürşat Tüzmen, Bosna Hersek Tarım Bakanı Yardımcısı Suad Camdzıc’ın yanı sıra davetliler katıldı. Fuar açılışına katılımnı az olması ise dikkat çekti.

 

AVRUPA’NIN SÖZÜNÜ DİNLEDİĞİ ÜLKE

Fuarın alın terinin müşteriyle buluştuğu yerler olduğunu dile getiren Müsteşar Mirmahmutoğlu, 650 firmanın fuarda ürününü sergilediğini bunlardan 30’unu ise yurt dışından gelenlerin oluşturduğunu söyledi.

Türkiye”nin tarımda kat ettiği mesafeyi dünyaya taşıdığını dile getiren Mirmahmutoğlu, “Bundan 10 yıl önce Türkiye toplam hasıla değeri ile dünyanın 11.si iken, bugün 2009 rakamları itibariyle 7’inci, şimdi dünya altıncılığına yükselmiş. İtalya, İspanya ve Fransa’yı geride bırakarak da Avrupa birincisi olmuş bir ülke. Artık Avrupa’da sözü dinlenen ülke haline geldi” dedi.

Türkiye’nin bundan 10 yıl önce 23 milyar dolarlık hasıla değeri olduğunu şu anda ise hasıla değerinin 63 milyon dolara çıktığını kaydeden Mirmahmutoğlu, bunun yanında tarımsal ihracatın da 4 milyar dolardan 15,8 milyar dolara çıktığını kaydetti.

Gıda güvenilirliğinin de ülkede kontrol altına alındığını kaydeden Mirmahmutoğlu, “Yaş meyve sebzede üretim 38 milyon ton iken 59 milyon zirai ilaç kullanılıyordu. Üretim şimdi 45 milyon tona çıktı, ilaç kullanımı ise 37 milyon tona düştü.  Eskiden şikâyetçi olan Rusya bugün en güvenilir ürünü Türkiye’den alıyoruz açıklamasını yaptı. FAO da raporunda bunu Türk tarımının başarı hikâyesi olarak yazıyor” diye konuştu.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın ise Antalyalı çiftçilerin bazı mevsimsel sıkıntılara bağlı olarak son günlerde pek mutlu olmadığını söyledi. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde Antalya 2023 vizyonu toplantısı gerçekleştirdiklerini kaydeden akaydın, ''2023'e 3 milyar dolar gibi bir hedef koyduk. Bu tarım ürünlerinin ihracat hedefi. Bunun gerçekleşmesi için bütün Antalya'nın bu hedefe kilitlenmesi gerekiyor'' diye konuştu. Fuar 8 Aralıkta kapılarını kapatacak.

 

KUTU

 

TARIM ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

Fuar kapsamında bu yıl 5. kez “Growtech Eurasia 2012 Tarım Ödülleri verildi. Tarım sektörüne artı değer katan projeleri desteklemek amacıyla düzenlenen ödüller kapsamında yerli tohumculuğa yaptığı katkılardan dolayı Yüksel Tohumculuk, Beta Sulama ve Fidancılık,

Birkan Tarım, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, Elimko Eletronik, Web Metal, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Yayıncılık Dairesi, Letafet Pazarlama ile Aşçı Murat Mıhladız’a ödülleri verildi.

NTSR Fuarcılık tarafından organize edilen ve bu yıl 12’inci kez düzenlenerek Tarım sektöründe üretici ile alıcıların buluşma noktası olan Growtech Eurasia Uluslararası Sera, Tarım Ekipmanları ve Teknolojileri Fuarı Antalya Expo Center’da açıldı. Fuarın açılışına T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı M.Mehdi Eker, Azerbaycan Tarım Bakanı Yardımcısı ve Bosna Hersek Tarım Bakanı Yardımcısı Suad Camdzıc, Antalya Valisi Dr. Ahmet Altıparmak ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın’ın da bulunduğu sektörle ilgili birçok yeril ve yabancı konuk katıldı.

08 Aralık Cumartesi akşamına kadar devam edecek olan 12’inci Growtech Eurasia Tarım Fuarı, her yıl büyüyen ticaret hacmi ile birlikte sektörün özellikle Uluslar arası Alım Heyetleri ile buluşmasına olanak tanıyor.

Growtech Eurasia Tarım Fuarında bu yıl 30 ülkeden 650’nin üzerinde Ulusal ve Uluslararası katılımcı ağırlanacak ve Tarım sektörüne yönelik önemli iş fırsatları sunulacak.

Almanya, Fransa, Hollanda, İngiltere ve İspanya, Growtech Eurasia Tarım Fuarına ülke pavillionları ile katılarak hem ülkelerinde üretilen tarım ürünlerini, tarım teknolojilerini kendi pavillionlarında tanıtacak hem de uluslar arası iş birlikleri için görüşmeler yapacaklar.

 

Fatih Bacak,Antalya Aralık.2012 - fb.antalya007@gmail.com,

http://www.medyagunebakis.com/  okkesb61@gmail.com,

TDFAJANS – Toplum Dinamikleri Fikir Ajansı

Sosyal, Kültürel, Ticari, Eğitim ve Sanatsal Alanlarda;

Düşünce Üretimi. Paylaşımı. Toplum Yararına kullanımı.!

Bilgi Sahibi Olmadan Fikir Sahibi Olunamaz.! Olunsa olunsa;

Ancak Başkalarının Fikirlerini Tekrarlayan Papağan Olunur. 

    Diğer HaberlerEditörden

TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ

Trabzonlular Birleşiniz. Trabzonlu İşadamları, İşkadınları, Çalışanlar, Genç Kızlar-Erkekler, Okuyan çocuklar Birlik ve Bütünlüğü Sağlamak Sizin Ellerinizde..!
Devamı..
Son Dakika


Günün Sözü

HÜKÜMETLERİN İCRAATI MENFİ OLUP DA MİLLET İTİRAZ ETMEZ VE İKTİDARI DÜŞÜRMEZSE BÜTÜN KUSUR VE KABAHATLERE KATILMIŞ DEMEKTİR.

M.K. ATATÜRK


Anket
KÜRESEL EKONOMİK KRİZ
TEĞET GEÇTİ
DELDİ GEÇMEDİ

Reklamlar
 © 2009 Bu Site Ökkeş BÖLÜKBAŞI tarafından hazırlanmakta ve yayınlanmaktadır.
Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.