22.02.2020
 
 
Kategoriler
   Güncel Haber
   İstanbul Haber
   Dünya Haber
   Trabzon-K.Maraş
   Eğitim-Kültür-Sanat
   Siyaset-Politika
   Çevre-Doğa-Turizm
   Sosyal Yaşam
   Söyleşi - Araştırma
   Sağlık-Gıda-Tarım
   Sinema-Tiyatro-Dizi-Film
   Konuk Yazarlar
   Ekonomik Bakış
   Hukuksal Bakış
   Magazin-Aktüel
   Reklam-İlan-Satış
   Bilim-Teknoloji-Zirve
   Sosyal Bakış
   Toplumsal Bakış
   Tarihsel Bakış
   Müzik Magazin
   Medyatik.Bakış
   Cevap Hakkı
   Black Sea
   Spor-Golf-Tenis-Boks
   Arşiv

Yazarlar
Bizden.Size

Ökkeş BÖLÜKBAŞI
EKMEK AĞACI MEYVESİ
Tüm yazıları..
DOĞAMIZ

Mikdat KADIOĞLU
BULUTLAR
Tüm yazıları..
Hatıralarım

Nuran NUHOĞLU
HEPİMİZ KERKENEZİZ
Tüm yazıları..
Eko-Bakış

Abdurrahman YILDIRIM
Trabzon Turistik Merkez Olur mu.?
Tüm yazıları..
Uzay.Bakış

Musa ALİOĞLU
TRABZON HAVALİMANI
Tüm yazıları..
Tarihten Bir Yaprak

Mahiye MORGÜL
MATEMATİK KİTABINDA ATATÜRK’E SALDIRILAR
Tüm yazıları..
Hukuksal Bakış

Av. Cemil CAN
KILIÇDAROĞLU’NUN MUHTEREM EFENDİSİ.!
Tüm yazıları..
Eğitim Kültür Sanat

Emel Vildan Düzenli
TRT - Te. Re. Te. - TRT - Te. Re. Te. - TRT
Tüm yazıları..
68 DENİZ 68

Selçuk Şahin POLAT
68'LİLER VE DOSTLARI.! BASIN VE KAMUOYUNA
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Fatih BACAK
TMTF 2018-2019 ALİ ABALI PLAYOF MÜSABAKALARI
Tüm yazıları..
Geçmişten Günümüze

Hüseyin IRMAK
CUMHURİYET’E HEP DESTEK, TAM DESTEK
Tüm yazıları..
MEDENİYET

Abdullah GÖZAYDIN
GEZİCİLER, AĞAÇSEVENLER NEREDELER.?
Tüm yazıları..
Sportif Bakış

Tekin KÜÇÜKALİ
HAKSIZLIĞA KARŞI TEK YÜREK
Tüm yazıları..
İstanbul; İstanbul.!

Aslı Didari
DEĞİŞMEYEN İSTANBUL; DEĞİŞME İSTANBUL.!
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Muhammet Akosman
BİZANS’DA “HAYIR” DİYOR.!.
Tüm yazıları..

Reklamlar
Döviz Alış Satış
Dolar 1.6387 1.6466
Euro 2.1036 2.1137

    >> Manşet Haberler

    DÜŞMANIN AĞZI İLE KONUŞANLAR.!
HABERİ PAYLAŞ : Google'da PaylaşDÜŞMANIN AĞZI İLE KONUŞANLAR.!

TSK'nin En Gözde Komutanlarının Yargılandığı Ergenekon Davasında Esas Hakkındaki Mütalaanın Okunması İle Birlikte, Ankara'da Bombalar Patlatıldı.

Hükümet, bombalarla “Ergenekon Terör Örgütü” arasında bağlantı kurmaya çalıştı fakat DHKP-C 'nin olayı üstlenmesi ile bu plan tutmadı... Suriye muhalefetinin İstanbul'da toplanması ve toplantıda Kürt kökenli ABD vatandaşı Gassan Hito'nun “geçici hükümet başbakanı” seçilmesi de aynı zamana denk getirildi. 

Teksas'ta yaşayan  kovboy Hito, 62 üyenin 35'inin “evet” oyunu alarak Suriye'ye “başbakan” seçildi.! İnançlı bir Müslüman olan Hito'nun, İslami eğitim veren bir okulla bağlantılı olduğu da söyleniyor. Bu yönü ile Müslümanlara cihat çağrısı yapabileceği umuluyor.!

 

Buna karşın, Suriye Halk Meclisi Üyesi, Meclis Ulusal Uzlaşma Komisyonu Başkanı Ömer Ossi, Suriye'deki bütün etnik ve mezhepsel grupların öncü şahsiyetlerinin oluşturduğu “Vatanı Kurtarma Akımı” adlı grubun da liderliğini yürütüyor. Ossi, Suriye Kürtlerinin kararını şu şekilde açıklamış: “Ülkemiz düşmanlar tarafından parçalanmak isteniyorsa, biz Suriye'de yaşayan herkesle birlikte aynı siperde düşmanlara karşı savaşacağız.”

Ossi, ABD'nin “Büyük Kürdistan Projesi” ile ilgili olarak da şunları söylemiş: ”Ben inanıyorum ki, Irak'ta, Türkiye'de ve Suriye'de kurulacak Kürt devleti Anglo Sakson Amerika'nın imtiyazlı bir hizmetkârı olacaktır. Siyonizme ve emperyalizme hizmet edecektir.”

İşte size Suriyeli iki Kürt; biri vatanını savunuyor, diğeri ABD'nin çıkarlarını.!

Bu ara öne çıkan bir başka konu “Sayın” Apo'nun Nevruz'da okunan bildirisiydi. Apo’nun militanlarına “çekilin” komutu, Kandil'den “ateşkes”  olarak anlaşılmış. Karayılan “ateşkes ilan ediyoruz” demiş.! Silah bırakma konusuna ise, hiç değinmiyor. Silahla çekilme, ne kadar  çekilme sayılabilir, bu konuda bir şey diyen yok.! PKK kalıcı barışı Apo'nun özgürlüğüne bağlıyor.! Buna da şükür,  ordunun terhis edilmesini  istemediler.!

Tam da bu arada, Obama İsrail'e gelmez mi.! Netenyahu'ya, Erdoğan'dan “özür” dile demiş, o da dilemiş. Anlaşılıyor ki, Erdoğan bundan böyle de ABD’nin çıkarlarını korumak üzere, İsrail’le birlikte çalışmaya devam edilecek. Apo'nun Nevruz nutkundaki birleştirici vurgusu; İslamiyet şemsiyesiydi... Bu mesaj Erdoğan'ın pek hoşuna gitmiş, “milliyetçiliği ayaklar altına alma” sözleriyle de uyumludur tabii ki.  Apo'nun, Fetullah Hoca'ya Ortadoğu'da birlikte çalışabiliriz şeklinde  selam göndermesi ise, PKK'nın “Ilımlı İslam”ı kabul ettiğini gösteriyor.!

“Sayın” Apo'nun “Kürt Manifestosu”, Nevruz Bayramındaki görüntüler ve “Ergenekon Davası”nın esas hakkındaki mütalaasının okunmasının arka arkaya getirilmesi, elbette ki tesadüfî değildir. Her biri bir diğeri kadar önemli, her biri diğerine bağımlı ve ayrı bir yazı konusudur. Tümünün bir merkezden uygulamaya konduğu ise tartışmasızdır. Hangi biri ile başlasak acaba.? 

Duran Kalkan'ın “TSK Kürdistan'dan çekilsin. talimatı ile mi yoksa Apo'nun TBMM'ne dayattığı “karar alma” nın zorluğu ile mi.? Anayasa ve İçtüzük'te Apo'nun isteğini karşılayacak şekilde bir meclis kararı aldırmak şimdilik olanaksız görünüyor! Meclis Başkanı Cemil Çiçek,  bu nedenle topu tekrar hükümete paslamış...

Çünkü Meclisin böyle bir hukuksuzluğa alet edilmesi, hiçbir meşru ve hukuksal metne dayandırılamıyor.!  Obama, İsrail'in göstermelik bir “özür” dilemesini sağladıktan sonra,  Erdoğan'a bu “süreç”i kimlerle geçeceği talimatını da vermiş. Netenyahu, Erdoğan, Barzani ve Öcalan. Bu dörtlü, bundan sonra ABD'nin Ortadoğu'daki takım komutanları olarak görev yapacak.!

Anlaşılan Kürt halkına “Özgür Kürdistan”ı öyle kolay kurdurtmayacaklar.  En az 100 yıl daha sökülüp atılamayacak şekilde, emperyalizmin ahtapot kollarını Ortadoğu'ya tutturmak görevi, bu dönem Kürtlere ihale edilmiş gibi. ABD adına bölge halkları ile Kürtler daha çok savaştırılacak.! Belli ki, ithal paralı askerler bu işi gereği gibi yapamıyor.

Dikkat “Kürt Mehmetler” nöbete kaldırılıyor.!

Anlaşılan Kürt halkı Ortadoğu’daki ateşe iyice sürülecek...

Apo'nun manifestosunda söz ettiği “misak-i milli” pek çok kişiyi heyecanlandırmış.! Milliyet Gazetesi Halep, Musul ve Kerkük'ü içerisine alan yeni bir Türkiye haritası yayınlamış. Hangi aklın karıdır bellidir tabi. Halep'i sınırlarımız içerisinde göstermek Suriye'nin, Musul ve Kerkük ise Irak'ın topraklarında gözümüz olduğunu gösterir. Bu harita bile başlı başına skandal ve komşularımıza karşı düşmanca bir tavır sayılır.

“Yurtta sulh, cihanda sulh” prensibine bağlı kalmayacağımızın bir işaretidir aynı zamanda. Öcalan'ın “çekilme” için Meclis kararı dayatmasının, PKK'ya “savaşan taraf” statüsü sağlamak için olduğu kolayca anlaşılmıştır. Akıllarınca, uluslararası anlaşmalardan (Cenevre Sözleşmesi) yararlanacaklardı.

“Kürt sorununu” Birleşmiş Milletler'e taşıma planının bir parçası olacaktı Meclis kararı. O zaman PKK militanları için “af kanunu” çıkartmaya bile gerek kalmadan, serbest kalmalarını sağlanacaktı. Meclis kararı aldırmak bu  işin ilk aşamasıdır!.. İşin ilginç yanı Kılıçdaroğlu'nun “Akil Adamlar Komisyonu” da tam olarak bu tanımla örtüşmektedir.!

 

Yakın geçmişte “Akil adamlar” projesi, Endonezya ve Yugoslavya'yı parçalamak için kullanılmıştı... Öcalan bu isteğinde boşuna diretmiyor...

Nihai amacı olan “Özgür Kürdistan”ın kurulması mücadelesine bu isteği katkı sunuyor. “Süreç” konusunda CHP'lilere konuşma yasağı koyan Kılıçdaroğlu: “Masanın bir ucunda Abdullah Öcalan var, diğer ucunda da Recep Tayyip Erdoğan var. Konuşuyorlar, pazarlık yapıyorlar, bize de soru soruyorlar 'Ne düşünüyorsunuz.?' diye.

İyi de bilmediğimiz konuda yorum yapmak, konuşmak ne kadar doğrudur.? Önce bir şeyler bilmemiz gerekiyor. “Bize bir şeylerin anlatılması lazım” diyerek, “süreç”ten haberdar olmadığına inanmamızı istiyor.!

Habur görüntüleri gözlerimizin önünden hala gitmedi. Oslo ve İmralı tutanakları daha yeni yayınlanmış. Dolayısıyla kapalı kapılar ardında ne konuşulduğu da bellidir. Her şey açık seçik ortada iken, Kılıçdaroğlu'nun “bilgisiz” numarasına yatmasının nedeni nedir.?

Demek ki, toplumsal muhalefeti dizginleme görevini bu şekilde yerine getirebiliyor. Ne var ki, söylediği gibi “Süreç” masasının bir ucunda Erdoğan'ın, diğer ucunda Öcalan'ın oturduğu doğrudur. Ancak aynı Öcalan'ın oturduğu Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nu masasının öteki ucunda da kendisi oturuyor. Bu durumunu daha fazla gizlemesi olanaksızdır.!

Yeni Anayasayı “süreç”ten bağımsız bir olgu gibi kimse gösteremez. Anımsayınız Öcalan'ın “Akil adamlar komisyonu” ile “Hakikatleri araştırma komisyonu”nu da ilk sahiplenen lider Kılıçdaroğlu'ydu...

Bu sahiplenmeyle Erdoğan'ın işini de bayağı kolaylaştırmıştı.  Şimdi “AKP ile bizim önerdiğimiz akil adamlar önerisi arasında 180 derece fark var. Biz parlamentoda sorunun çözümüne ilişkin uzlaşma komisyonu kurulmasını ve paralelinde araştırma komisyonu kurulmasını istedik” demesi, kaş yaparken göz çıkartmak gibi bir şey oldu. Hatta bu kadarı önemli bir itiraf olarak kabul edilebilir...

Kılıçdaroğlu, hükümetin ve Meclis Başkanının “Meclisin bu aşamada yapacağı bir şey yok” şeklindeki tavrını fazlasıyla aşmıştır. Apo'nun istediği komisyonların, Mecliste kurulmasını o da açıkça istiyor. PKK'yı doğrudan TBMM ile muhatabı yapacak bu gidişle. Çekilme için Apo'nun ileri sürdüğü şart Meclis kararı alınması ve komisyon kurulması değil miydi.? 

Hükümetin cesaret edip, dile getiremediği bu konuları bile, yine Kılıçdaroğlu gündeme taşımıştır.

Lamı cimi yok,  Y-CHP bu dönem PKK'nın sözcülüğüne soyunmuştur.!

Bu noktada milletvekilleri ile parti yöneticilerine konuşma yasağı koymak son derece anlamlıdır elbette. Serbest bıraksalar, bu hususları tartışmaya başlayabilirler. Serbestçe tartışmayı engelemek için CHP gibi bir partiye konuşma yasağı  getirilmiştir.!

Ey millet.! Duyduk duymadık demeyin.! Düşünebiliyor musunuz Grup Başkanvekili Muharrem İnce, “Akil Adamlar Komisyonu'na üye verir misiniz.?” sorusuna  “Partiyle görüşmeden konuşmak istemiyorum” yanıtını vermiştir...

 

ABD'nin 705 numaralı adamı Sezgi Tanrıkulu, “Akil Adamlar” önerisini ilk yapanın Y-CHP olduğunu belirterek, “8-9 ay niye kaybettik?” diye soruyor. Aynı zamanda Kılıçdaroğlu'nu da yalanlıyor hazret. Madem öyle, Y-CHP'nin “Akil Adamlar” projesi ile AKP'ninki arasındaki 180 derecelik farkı da anlatsın bakalım. Partililere yasak konulmamış olsaydı, bu soruları sorulacak ve yanıtları aranacaktı kuşkusuz.

Partinin kuruluş felsefesine bağlı kalarak, fikirlerini söyleyenler de çıkacaktı ortaya. O zaman CHP'nin Programdaki görüşleri hatırlanacaktı. Program'da yazılı olan görüşler, doğal olarak Kılıçdaroğlunun görüşleri ile uyuşmuyor.!

Çünkü CHP Programında “terörle müzakere” değil, mücadele esas alınmıştır.

Kurultay kararı ile değiştirilmediği sürece de bu esaslara herkes uymak zorundadır; Aykırı hareketler partiden ihraç nedenidir.!

Belli ki, bu hukuksal zorunluluğu, Genel Başkana kimse hatırlatmasın diye, konuşma yasağı getirilmiştir.

Konuşanlar, partiden ihraç edilmekle tehdit edilmektedir. CHP, Kılıçdaroğlu'na babasından miras kalmış şirket gibi yönetiliyor.

CHP'nin işgal altında olduğunun en temel kanıtlarından biri de hiç kuşku yok ki, bu ciddiyetsiz tutumdur.!

Av. Cemil Can

 

Cemil CAN, Ankara – Mart.2013

http://www.medyagunebakis.com/  av.cemilcan@hotmail.com,  

TDFAJANS – Toplum Dinamikleri Fikir Ajansı

Sosyal, Kültürel, Ticari, Eğitim ve Sanatsal Alanlarda;

Düşünce Üretimi. Paylaşımı. Toplum Yararına kullanımı.!

Bilgi Sahibi Olmadan Fikir Sahibi Olunamaz.! Olunsa Olunsa;

Ancak Başkalarının Fikirlerini Tekrarlayan Papağan Olunur.

Cemil CAN, Ankara – Mart.2013

 

EĞER BİR ÜLKEDE

“Hukuk Üstün Değilse, Adalet Yok Hükmündedir.!”

"Türk Yargısında Kronik İşlev Bozukluğu Var"

Bağımsız Bir Millet Olan Papua Yeni Gine, 

Parlamenter Demokrasi Sistemini Kabul Etmiş

Ülkelerdendir.

"Adil Yargılamayı Etkileme Suçunun Oluşabilmesi

İçin, Öncelikle Adil Yargılamanın Olması Gerekir."

Türkiye, ‘Hukuk Devleti İlkesizlikleriyle Malul’

Ülkeler Kategorisini Oluşturan ‘Hibrit Rejimler’

Arasında 88.Sıradadır. 

 

Hiç Bir Şey İçin Aşırı Endişe Etmeyin.

Bakarsınız, Yarın; Ya Deve, Ya Deveci

Ya Da Üstündeki Hacı Ölebilir. İ.İnönü

 

* * * * * * * * * *

TEK YOL DEVRİM.!

YA İSTİKLAL YA ÖLÜM.!

Yaşasın Halkların Kardeşliği.!

KURTULUŞA KADAR SAVAŞ.!

ÜLKÜMÜZ TAM BAĞIMSIZLIK VE

GERÇEKTEN DEMOKRATİK TÜRKİYE.!

 

Hazırlanmakta olan AKP Anayasası

Halkımız İçin Kölelik Anayasasıdır,

KÖLELİK ANAYASASINA HAYIR.!

 

SU HAYATTIR… SU BİR HAKTIR…

SU, KAYNAK DEĞİL, DOĞAL VARLIKTIR.

SU YASASI ÇIKARILMALIDIR.!

 

TEMA Vakfı Eko Siyaset Bildirgesi:

 “Salt ekonomi odaklı projeler dönemi bitmeli,

Ekolojik Siyaset dönemi başlamalıdır.!”

 

GELECEĞİN TÜRKİYE’Sİ İÇİN

TEMA VAKFINDAN PARTİLERE..!

“Yaşamın sürdürülebilmesinin” ve

“sürdürülebilir gelişmenin” ön koşulu

“çevrenin, toprağın, suyun, ormanın,

biyoçeşitliliğin” korunarak yönetilmesidir.

 

ÜLKEMİZ, TOPRAKLARIMIZ…

GÖZ GÖRE GÖRE ÇÖL OLMASIN.!

YEŞİL OLMASI İÇİN DESTEK OLUN..

 

 

Bir Memlekette, Namuslular, Namussuzlar

Kadar Cesur Olmadıkça, O Memlekette Kurtuluş Yoktur. İ.İnönü


Ülkeyi Dini İrticadan Kurtarmanın Tek Yolu

Millete Kuran’ı Türkçe Olarak Okutmaktır.

Biz Açıkça Milliyetçiyiz...

Ve Milliyetçilik Bizim Yegâne Birlik Unsurumuzdur. Türk Ekseriyetinde Diğer Unsurların Hiçbir Etkisi Yoktur. Vazifemiz Türk Vatanı İçinde Türklüğü Yaşatmaktır. Türkleri Ve Türklüğe Muhalefet Edecek Öğeleri Kestirip Atacağız. Ülkeye Hizmet Edeceklerde Her Şeyin Üstünde Aradığımız Türk Olmalarıdır. İ.İnönü

    Diğer HaberlerEditörden

TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ

Trabzonlular Birleşiniz. Trabzonlu İşadamları, İşkadınları, Çalışanlar, Genç Kızlar-Erkekler, Okuyan çocuklar Birlik ve Bütünlüğü Sağlamak Sizin Ellerinizde..!
Devamı..
Son Dakika


Günün Sözü

HÜKÜMETLERİN İCRAATI MENFİ OLUP DA MİLLET İTİRAZ ETMEZ VE İKTİDARI DÜŞÜRMEZSE BÜTÜN KUSUR VE KABAHATLERE KATILMIŞ DEMEKTİR.

M.K. ATATÜRK


Anket
KÜRESEL EKONOMİK KRİZ
TEĞET GEÇTİ
DELDİ GEÇMEDİ

Reklamlar
 © 2009 Bu Site Ökkeş BÖLÜKBAŞI tarafından hazırlanmakta ve yayınlanmaktadır.
Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.