18.02.2020
 
 
Kategoriler
   Güncel Haber
   İstanbul Haber
   Dünya Haber
   Trabzon-K.Maraş
   Eğitim-Kültür-Sanat
   Siyaset-Politika
   Çevre-Doğa-Turizm
   Sosyal Yaşam
   Söyleşi - Araştırma
   Sağlık-Gıda-Tarım
   Sinema-Tiyatro-Dizi-Film
   Konuk Yazarlar
   Ekonomik Bakış
   Hukuksal Bakış
   Magazin-Aktüel
   Reklam-İlan-Satış
   Bilim-Teknoloji-Zirve
   Sosyal Bakış
   Toplumsal Bakış
   Tarihsel Bakış
   Müzik Magazin
   Medyatik.Bakış
   Cevap Hakkı
   Black Sea
   Spor-Golf-Tenis-Boks
   Arşiv

Yazarlar
Bizden.Size

Ökkeş BÖLÜKBAŞI
EKMEK AĞACI MEYVESİ
Tüm yazıları..
DOĞAMIZ

Mikdat KADIOĞLU
BULUTLAR
Tüm yazıları..
Hatıralarım

Nuran NUHOĞLU
HEPİMİZ KERKENEZİZ
Tüm yazıları..
Eko-Bakış

Abdurrahman YILDIRIM
Trabzon Turistik Merkez Olur mu.?
Tüm yazıları..
Uzay.Bakış

Musa ALİOĞLU
TRABZON HAVALİMANI
Tüm yazıları..
Tarihten Bir Yaprak

Mahiye MORGÜL
MATEMATİK KİTABINDA ATATÜRK’E SALDIRILAR
Tüm yazıları..
Hukuksal Bakış

Av. Cemil CAN
KILIÇDAROĞLU’NUN MUHTEREM EFENDİSİ.!
Tüm yazıları..
Eğitim Kültür Sanat

Emel Vildan Düzenli
TRT - Te. Re. Te. - TRT - Te. Re. Te. - TRT
Tüm yazıları..
68 DENİZ 68

Selçuk Şahin POLAT
68'LİLER VE DOSTLARI.! BASIN VE KAMUOYUNA
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Fatih BACAK
TMTF 2018-2019 ALİ ABALI PLAYOF MÜSABAKALARI
Tüm yazıları..
Geçmişten Günümüze

Hüseyin IRMAK
CUMHURİYET’E HEP DESTEK, TAM DESTEK
Tüm yazıları..
MEDENİYET

Abdullah GÖZAYDIN
GEZİCİLER, AĞAÇSEVENLER NEREDELER.?
Tüm yazıları..
Sportif Bakış

Tekin KÜÇÜKALİ
HAKSIZLIĞA KARŞI TEK YÜREK
Tüm yazıları..
İstanbul; İstanbul.!

Aslı Didari
DEĞİŞMEYEN İSTANBUL; DEĞİŞME İSTANBUL.!
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Muhammet Akosman
BİZANS’DA “HAYIR” DİYOR.!.
Tüm yazıları..

Reklamlar
Döviz Alış Satış
Dolar 1.6387 1.6466
Euro 2.1036 2.1137

    >> Manşet Haberler

    FATİHALAR YASİNLER BİTMEZ KARADENİZ'DE
HABERİ PAYLAŞ : Google'da PaylaşFATİHALAR YASİNLER BİTMEZ KARADENİZ'DE

AKP Karşıdevrimini Adım Adım Gerçekleştiriyor. Atatürk Ve İnönü'yü İtibarsızlaştırmadan Bu İş Başarıya Ulaşamaz. Bu Konuda İktidarın En Önemli Taşeronu Kemal Kılıçdaroğlu'dur.

 

“Ankara'da festival Şu Taksim'de Gezi var/Bu soysuzların var ya her tarafta bezi var” (1) sözleri ile Gezi eylemlerine katılanlara “soysuz” diyen Rizeli türkücü İsmail Türüt; Hrant Dink'in öldürülmesi olayının tetikçisi Ogün Samast ile azmettirici Yasin Hayal'e atfen; “O gün öyle desinler, bugün böyle desinler/ Fatihalar, Yasinler bitmez Karadeniz'de” türkü sözleri ile övgüler dizmiş, bayağı da alkışlanmıştı... (2)

Ne yazık ki, okuma alışkanlığı bulunmayan ve buna bağlı olarak analiz yapma yeteneği gelişemeyen Türk halkının önemli bir kesimi,  bu tür kışkırtıcı eylemler İsmail gibi, güzel sesinden başka hiçbir özelliği bulunmayan cahil, odun kafalı türkücülerin yorumları ile kavramak durumunda kalıyor...

Ogün Samast, bugünlerde polis şefleri Ramazan Akyürek ile Ali Fuat Yılmazer'in etkisi kalmadığını düşünerek konuşmaya başlamış. “İçimdeki korkuyu yendim” diyen Samast, ifadesini alan Savcı Yusuf Hakkı Doğan'a,  bunları korktuğu için çocuk mahkemesinde söyleyemediği yönünde ifade vermiş. Olay tarihinde 16 yaşında suça sürüklenen Ogün, şimdi  “Yaşamımın en güzel çağlarını benden çaldılar” diyerek polis abilerini suçluyor... Ogün'ün yaşadıklarından ders alındı mı? Hiç sanmıyorum...

 

İYİ İŞ “BAŞARMIŞLAR”

Eski AKP Elazığ Milletvekili Feyzi İşbaşaran, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a “Twitter”dan hakaret ettiği iddiası ile tutuklanmış. Hakaret suçunda tutuklama görülmüş şey değil. 5. Sulh Ceza Hâkimliğinin verdiği tutuklama kararına yapılan itirazı, 6. Sulh Ceza Hâkimliği: “Delillerin tam olarak toplanmamış olması” gerekçesi ile reddetmiş. “Twiter” üzerinden hakaret edilmiş ise, delil görüldüğü anda zaten kayıt altına alınarak toplanmıştır. Şüphelinin, bu noktadan itibaren delilleri karartması söz konusu olamayacağından tutuklanması gerekli değildir. Sanırım,  İşbaşaran “hakaret” suçunu işlediği iddiası ile tutuklanan ilk kişi olarak kayıtlara geçecektir. Sulh ceza mahkemelerinin kaldırılarak, yerlerine sulh ceza hâkimlikleri kurulması ile elde edilmek istenen yarar bu olayda, açık seçik ortaya çıkmıştır. İyi iş başarmışlar, denebilir.!

İşbaşaran, götürüldüğü Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü'nden çıkışında ve  Çağlayan Adliyesi'nin girişinde; “Hepimiz Tayyib'in askerleriyiz” şeklinde slogan atan bir grup tarafından linç edilmek istendi.!

Bu olaydaki birinci ilginçlik, saldırganların ellerindeki döviz ve pankartları o anda değil, önceden hazırlanmış olduklarıdır. İkinci ilginçlik; Feyzi İşbaşaran'ın emniyete götürüleceğinin saldırganlara haber verilmiş olmasıdır.!

Üçüncüsü avukat kılıklı bir militanın, karakol içerisinde İşbaşaran'ı yumruklamasıdır. Dördüncü ilginçlik ise, polisin saldırganların hiçbiri hakkında işlem yapmamış olmasıdır... İyi iş çıkartmışlar.!

AKP GİDİYOR MU.?

Bedelli askerlik yasa teklifine son anda, yaşı ne olursa olsun çürük raporu alanlar da eklendi. 18.000 TL ödeyecek olan “çürük”ler de yasadan yararlanacaklar! Bu maddenin sahte çürük raporu alanlar için eklendiği tartışmasızdır. AKP hükümeti, asker kaçaklarından sonra, sahte çürük raporu alanları da kayıran yasayı çıkartmakla, aynı zamanda iktidardan gidişinin yaklaştığını da kabul etmiştir. Belli ki, gelecek hükümetlerin sahte çürük raporu alarak askerlikten yırtanlardan hesap sormasının önünü kesilmek istenmiştir. Bu “kişiye özel” düzenleme ile “çürük” kişilerin AKP grubu üzerinde ne kadar etkili oldukları da ortaya çıkartmıştır. Gerçek çürük raporu alan kişiler, zaten askerlik hizmetinden muaftı. Ne diye bir daha 18 bin lira versinler.? Demek ki işin içerisinde iş var, her şey görüldüğü gibi değildir.!

“ESET” DÜŞMANLIĞI YAPAYDIR

Hükümetin Suriye'ye bir kara harekâtı yapılması için bütün imkânlarını seferber etmesi, salt “Eset” düşmanlığı ile açıklanamaz. Erdoğan'ın dediğine göre 1,5 milyona ulaşan mültecilere yaptığımız parasal yardımlar 500 milyon doları aşmış. Diğer ülkelerden gelen destek 200 milyon dolar civarında kalmıştır.

Esat iktidarda kaldıkça, Türkiye'nin mülteciler için harcayacağı para daha da artacaktır. İşin içerisinde para girince, AKP'nin gözü karadır. Parasızlık yüzünden memur maaşlarına, enflasyon oranındaki artışı yapamayan hükümet, 1150 odalı kaç“Ak Saray”ı da bitirememiştir...

İş kazalarındaki en basit önlemlere dahi para ayırmayan hükümet, yine parasızlık yüzünden çözümü madenleri yandaşlara peşkeş çekmekte bulmuştur. Ağustos ayı verilerine göre, işsizlik yüzde 10'u aşarak, işsiz sayısı 3 milyona dayanmıştır...(3)

Seçimler yaklaşıyor. Hükümetin öncelikle işsizler ordusunun gönlünü alması gerekir. O da daha çok makarna, bulgur ve kömür dağıtılması ile mümkün olabilir. Belki biraz da para lazım olabilir. “Milletin sarayı”nı bitirmek için kim bilir kaç lira daha gerekir? Bir önceki bedelli askerlikten toplanan paralar, güya şehit ailelerine dağıtılacaktı. Dağıtılmadı ne dağıtılmadı, bugünlerde gaziler, belediye otobüslerinden tekme tokat aşağıya atılmaya başlandı. Zorunlu Deprem Sigortası'ndan toplanan paralar da amaç dışı kullanılmış. 2003 yılından bugün kadar özelleştirmelerden elde edilen 61,2 milyar dolar (4) uçup gitmiş. Başbakanlık bütçesinden 2003 ile 2014'in ilk altı ayını kapsayan dönemde “Gizli Hizmet Gideri” adı altında, örtülü ödenekten harcanan para, 6 milyar 424 milyon 190 bin liraya ulaşmış... Erdoğan kendisinden önceki 4 başbakanın 10 yılda harcadığı paranın 20 katından fazlasını harcamış... (5) Denetimsiz olarak kullanılan bu paralar nerelere harcanmış bilen yok.!

 

BU İŞLERİN SORUMLULARI BİR GÜN HESABA ÇEKİLECEK OLURSA NE DİYECEKLER.?

En kolay açıklama, savaş bütçesi ile olur. Kaç bomba atılmış, ne kadar mermi harcanmış, kaç sorti yapılmış kimse bunların hesabını tutamaz! Şehit cenazelerinin geldiği bir ortamda, doğal olarak kahramanlık türküleri söylenecektir. Böyle günlerde para hesabı yaparak maneviyatımızı zayıflatanlar hain ilan edilirler! Ogünler, Yasinler adamı linç ederler.! ABD ve AB'nin çıkarına olan kirli bir savaşta, küresel güçler de keselerinin ağzını açabilirler...

Savaş bütçesi içerisinde bütün “yolsuzluk ve hırsızlıklar” kaybolup giderler... Bu yüzden AKP, sonuna kadar “Eset düşmanlığı” yapmak zorundadır. ABD ve NATO işin içerisine girmeden, savaşı başlatmak ise öyle kolay değildir. Erdoğan için kurtuluşu yolu gibi gözüken Suriye'ye karşı bir kara savaşı, Obama'nın sonunu getirebilir...

KARŞIDEVRİMİN EN ÖNEMLİ ARACI DERSİMLİ KEMAL OLMUŞTUR.!

AKP karşıdevrimini adım adım gerçekleştiriyor. Atatürk ve İnönü'yü itibarsızlaştırmadan bu iş başarıya ulaşamaz. Bu konuda iktidarın en önemli taşeronu Kemal Kılıçdaroğlu'dur.

Atatürk'ün CHP'sinde Atatürkçülere karşı başlattığı savaşta önemli ölçüde yol almıştır. Devlet kuran partiyi Cemaat'in kargo şirketi haline getirdiler. Eski Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan'ı partiden ayrılmaya mecbur bıraktıktan sonra, utanmadan “Partinin kurumsal kimliğine zarar veriyordu” dediği eski Genel Sekreter Süheyl Batum'u da ihraç ettirdi. Şimdi de “Atatürk'ün CHP'si değiliz” diyor. (6)

TSK'ya kurulan kumpas sonucu açılan Ergenekon ve Balyoz davalarına “Ordu darbecilerden temizlensin” diyerek pasif destek veren bu utanmaz adam, “F Tipi”ni “mazlum” olarak ilan etmiş ve başlatılan operasyon için “Yaşanan süreç darbe sürecidir” (7) diyerek kol kanat germiştir.!

Dersimli Kemal'in iktidara gelme iddiası hiç bir zaman olmadı. Zaten kendisine verilen görev: AKP'ye karşı örgütlü muhalefetin oluşmasını engellemekti. Bunu da hakkıyla yaptı. CHP'yi 6 Ok'tan uzaklaştırdı, tipik bir Alevi ve Kürt partisi haline dönüştürdü. Kim ne derse desin, bu dönemin en önemli siyasi figürü Kemal Kılıçdaroğlu'dur.

Bazen karşı gelerek bazen de pasif destek vererek, AKP'nin yolundaki taşları hep o temizlemiştir.  Düşünebiliyor musunuz bir “lider”,  hükümet üyelerinin kuşkuya yer vermeyecek kadar açık  olan yolsuzluklarını dile getirdiği için her geçen gün biraz daha halk desteğini kaybediyor.!

İşte o adam, kişiliği güven vermeyen, dürüstlük cilasıyla cilalanmış Kemal Kılıçdaroğlu'dur... Bu yönüyle siyaset tarihinde bir ilktir. Recep Tayyip Erdoğan, “Kaburgalarında ateş bir yürek yerine idare lambası yanan” bu adamın sayesinde, hem karşıdevrimi önemli ölçüde başarmış hem de eylemli olarak başkanlık sistemine geçmiştir...

Av. Cemil Can

 

 

DİPNOTLAR:

(1)http://www.sanalalemci.com/tag/gezi-parki-turkusu-sozleri-ismail-turut-sarkisi-sozlerin-tamami

(2) http://www.sarki-sozleri.net/ismail-turut-plan-yapmayin-plan

(3) http://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/421692--issizlik-yuzde-10-1-oldu

(4) http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/27647811.asp

(5)http://sozcu.com.tr/2014/gundem/ortulu-odenek-harcama-rekoru-yine-erdoganda-566933/

(6)http://www.aydinlikgazete.com/politika/kemal-kilicdaroglu-ataturkun-chpsi-degiliz-h58568.html

(7)http://www.aydinlikgazete.com/turkiye/kemal-kilicdaroglu-f-tpine-kalkan-oldu-yasanan-surec-bir-darbe-surecidir-h58655.html

 

Cemil CAN, Ankara – Aralık.2014 – av.cemilcan@hotmail.com

http://www.medyagunebakis.com/ -okkesb@turkfreezone.com,

https://twitter.com/okkesb –E.mail: okkesb61@gmail.com,

https://www.facebook.com/okkes.bolukbasi,

Cemil CAN, Ankara – Aralık.2014 – av.cemilcan@hotmail.com

    Diğer HaberlerEditörden

TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ

Trabzonlular Birleşiniz. Trabzonlu İşadamları, İşkadınları, Çalışanlar, Genç Kızlar-Erkekler, Okuyan çocuklar Birlik ve Bütünlüğü Sağlamak Sizin Ellerinizde..!
Devamı..
Son Dakika


Günün Sözü

HÜKÜMETLERİN İCRAATI MENFİ OLUP DA MİLLET İTİRAZ ETMEZ VE İKTİDARI DÜŞÜRMEZSE BÜTÜN KUSUR VE KABAHATLERE KATILMIŞ DEMEKTİR.

M.K. ATATÜRK


Anket
KÜRESEL EKONOMİK KRİZ
TEĞET GEÇTİ
DELDİ GEÇMEDİ

Reklamlar
 © 2009 Bu Site Ökkeş BÖLÜKBAŞI tarafından hazırlanmakta ve yayınlanmaktadır.
Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.