BÜTÇENİN KARADELİĞİ SGK KURUMUMUZ.?

Emekli Mülkiye Başmüfettişi Mahmut Esen, yaptığı açıklamada bu torba yasada sadece SGK - Sosyal Güvelik Kurumu’nun nasıl etkileneceğini değerlendirdi.

Paylas:
 • Facebook'da Paylaş
 • Twitter'da Paylaş

BÜTÇENİN KARADELİĞİ SGK KURUMUMUZ.?

Emekli Mülkiye Başmüfettişi Mahmut Esen, yaptığı açıklamada bu torba yasada sadece SGK - Sosyal Güvelik Kurumu’nun nasıl etkileneceğini değerlendirdi.

Milyonlarca vatandaşın vergi ve vergi cezaları, bazı idari para cezaları, ecrimisil ile öğrenim ve katkı kredisi gibi bazı kamu alacakları, gümrük vergileri ve bu vergiye ilişkin idari para cezaları, sigorta primleri, topluluk sigortası primleri, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi ile bu alacaklara ilişkin her türlü faiz, zam, gecikme zammı, gecikme faizi, cezai faiz, gecikme cezası gibi fer'i alacakları yeniden yapılandırılıyor. Torba yasa yürürlüğe girdi, borçları yapılandırma süreci başladı.

AKP’nin seçim yatırımı olarak yorumlanan bu adımın bütçeye yönelik etkisi ise tartışılıyor.

Emekli Mülkiye Başmüfettişi Mahmut Esen, Odatv’ye yaptığı açıklamada bu torba yasada sadece Sosyal Güvelik Kurumu’nun (SGK) nasıl etkileneceğini değerlendirdi.

Mahmut Esen, “Tasarının yasalaşarak yürürlüğe halinde SGK’nın 2017 yıl için 24,4 milyar TL olan bütçe açığının daha da artacağı, SGK’nın kendi öz kaynakları ile giderlerini karşılamasının olanaksız hale geleceği, aktüeryal dengenin daha fazla bozulacağı anlaşılmaktadır” dedi.

“BÜTÇE AÇIĞINI YÜZDE 37 ORANINDA ARTIRACAK BÜYÜKLÜKTE”

“65 yaş aylığı ve bayram ikramiyelerinin bir yıllık toplam tutarları olan 24,2 milyar TL nin merkezi yönetim bütçesi cari transferler tertibinden SGK ya ödenmesi gerekmektedir” diyen Esen şöyle devam etti:

“Bu rakam tek başına 2018 yılı için öngörülmüş olan bütçe açığını yüzde 37 oranında artıracak büyüklüktedir. Bu tür cari transferler sonucu merkezi yönetim bütçesinden yatırıma, mal/hizmet alımlarına gitmesi gereken kaynakların azaldığı, SGK bütçesinin merkezi yönetim bütçesi aleyhine büyüdüğü görülmektedir.”

“BÜTÇE AÇISINDAN EN BÜYÜK ‘KARA DELİĞİN’ SGK OLDUĞU GÖRÜLMEKTE”

Emekli Mülkiye Başmüfettişi Mahmut Esen, açıklamasını şöyle sonlandırdı:

“SGK bütçesi 2016 yılında 20,6 milyar TL, 2017 yılında ise 24,4 milyar TL açık vermiştir. Sadece bütçe açıklarının finansmanın sağlanması sosyal güvenlik/sigorta sorunlarının çözümlenmesi açısından yeterli olmadığı açıktır.

Nitekim oluşan açıkların finansmanının yanı sıra; ek ödeme, faturalı ödemeler, devlet katkısı ve devletin sağladığı sigorta prim destekleri, ödeme gücü olmayanların GSS prim tutarları karşılığında merkezi yönetim bütçesinin cari transfer giderleri kaleminden, SGK’ya toplam olarak; 2016 yılında 108 milyar TL ve 2017 yılında da 128,2 milyar TL ödeme yapılmıştır.

SGK’ya yapılan ve her yıl artış gösterdiği bütçe transferlerinin merkezi yönetim bütçe giderleri içinde de önemli bir pay oluşturmaktadır. Merkezi yönetim bütçesi toplam giderlerinin; 2016 yılında 18,3’ünün, 2017 yılında ise % 20’sinin, SGK’ya yapılmış olan transfer ödemeleri olduğu görülmektedir.

Merkezi yönetim bütçesinden SGK’ya yapılan cari transferler elimine edilmek (düşülmek) suretiyle yapılacak bir karşılaştırma da ise SGK gider bütçesi toplamının, merkezi yönetim gider bütçesinin 2016 yılında %58’ i 2017 yılında ise % 57,5 ‘i oranında büyüklüğe eriştiği anlaşılmaktadır.

Merkezi yönetim bütçesi açısından en büyük ‘kara deliğin’ SGK olduğu görülmektedir. Kara deliğin büyütülmesi değil, kapatılması/küçültülmesi; bu bağlamda üretime/yatırımlara ağırlık verilmesi gerektiği açıktır.”

Odatv.com


Emekli Mülkiye Başmüfettişi Mahmut Esen, Odatv’ye yaptığı açıklamada bu torba yasada sadece Sosyal Güvelik Kurumu’nun (SGK) nasıl etkileneceğini değerlendirmişti.

Mahmut Esen, “Tasarının yasalaşarak yürürlüğe halinde SGK’nın 2017 yıl için 24,4 milyar TL olan bütçe açığının daha da artacağı, SGK’nın kendi öz kaynakları ile giderlerini karşılamasının olanaksız hale geleceği, aktüeryal dengenin daha fazla bozulacağı anlaşılmaktadır” demişti.

Bu haberinin ardından CHP'nin ekonomi kurmayları, Odatv’ye, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun SSK Genel Müdürlüğü dönemi ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yönetimine geçtiği dönemi karşılaştıran bir tablo paylaştı.

AKP döneminde Kılıçdaroğlu döneminde göre “daha geç emekli olunması”, “daha fazla prim ödenmesi” ve “daha az emekli aylığı alınması” aktarıldı. Tüm bunlara karşılık AKP döneminde daha fazla açık verildiği belirtildi.

 

@#MedyaGünebakış ©#MedyaGünebakış

Ökkeş Bölükbaşı, İstanbul –Haziran.2018- okkesb61@gmail.com,

http://www.medyagunebakis.com/ --- okkesb@turkfreezone.com,


Diğer Haberler

 • DARBE KİMDEN GELİRSE GELSİN KARŞIYIZ..
 • TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ
 • SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI…
 • KUL VE MAHLÛKAT HAKKI..
 • ADAM OLMAK–OLAMAMAK VE GAZETECİLİK
 • SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI..
 • DERNEKLER KANUNUNA MUHALEFET
 • TrabzonSporKlübü

  Nasa

  Kentim_İstanbul

  Doga_İcin_Sanat

  ABD_USA

  Department_State

  TelerehberCom

  Google_Blog

  Kemencemin_Sesi

  Kafkas_Music

  Horon_Hause

  Vakıf_Ay

  Dogal Hayatı_Koruma

  Seffaflık_Dernegi

  Telerehber

  Sosyal_Medya

  E-Devlet

  Türkiye Cumhuriyeti

  BACK TO TOP