17.01.2021
 
 
Kategoriler
   Güncel Haber
   İstanbul Haber
   Dünya Haber
   Trabzon-K.Maraş
   Eğitim-Kültür-Sanat
   Siyaset-Politika
   Çevre-Doğa-Turizm
   Sosyal Yaşam
   Söyleşi - Araştırma
   Sağlık-Gıda-Tarım
   Sinema-Tiyatro-Dizi-Film
   Konuk Yazarlar
   Ekonomik Bakış
   Hukuksal Bakış
   Magazin-Aktüel
   Reklam-İlan-Satış
   Bilim-Teknoloji-Zirve
   Sosyal Bakış
   Toplumsal Bakış
   Tarihsel Bakış
   Müzik Magazin
   Medyatik.Bakış
   Cevap Hakkı
   Black Sea
   Spor-Golf-Tenis-Boks
   Arşiv

Yazarlar
Bizden.Size

Ökkeş BÖLÜKBAŞI
ECUMENOPOLİS; KIRMIZI AHTAPOT; KANALİSTANBUL;
Tüm yazıları..
DOĞAMIZ

Mikdat KADIOĞLU
BULUTLAR
Tüm yazıları..
Hatıralarım

Nuran NUHOĞLU
HEPİMİZ KERKENEZİZ
Tüm yazıları..
Eko-Bakış

Abdurrahman YILDIRIM
Trabzon Turistik Merkez Olur mu.?
Tüm yazıları..
Uzay.Bakış

Musa ALİOĞLU
TRABZON HAVALİMANI
Tüm yazıları..
Tarihten Bir Yaprak

Mahiye MORGÜL
MATEMATİK KİTABINDA ATATÜRK’E SALDIRILAR
Tüm yazıları..
Hukuksal Bakış

Av. Cemil CAN
KILIÇDAROĞLU’NUN MUHTEREM EFENDİSİ.!
Tüm yazıları..
Eğitim Kültür Sanat

Emel Vildan Düzenli
TRT - Te. Re. Te. - TRT - Te. Re. Te. - TRT
Tüm yazıları..
68 DENİZ 68

Selçuk Şahin POLAT
68'LİLER VE DOSTLARI.! BASIN VE KAMUOYUNA
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Fatih BACAK
TMTF 2018-2019 ALİ ABALI PLAYOF MÜSABAKALARI
Tüm yazıları..
Geçmişten Günümüze

Hüseyin IRMAK
CUMHURİYET’E HEP DESTEK, TAM DESTEK
Tüm yazıları..
MEDENİYET

Abdullah GÖZAYDIN
GEZİCİLER, AĞAÇSEVENLER NEREDELER.?
Tüm yazıları..
Sportif Bakış

Tekin KÜÇÜKALİ
HAKSIZLIĞA KARŞI TEK YÜREK
Tüm yazıları..
İstanbul; İstanbul.!

Aslı Didari
DEĞİŞMEYEN İSTANBUL; DEĞİŞME İSTANBUL.!
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Muhammet Akosman
BİZANS’DA “HAYIR” DİYOR.!.
Tüm yazıları..

Reklamlar
Döviz Alış Satış
Dolar 1.6387 1.6466
Euro 2.1036 2.1137

  Ana Sayfa >> Manşet Haberler
  ASGARİ ÜCRETİN ADI İNSANCA ÜCRET OLSUN

  ŞEDDELİ VE SÜREKLİ OHAL GELİYOR

  SOSYAL MEDYA DEVLERİNE CEZA YAĞMURU.!

  PTT ve KURUMSAL SOYGUN

  FETÖ ÖDÜLÜNÜ REDDEDEN DEVLET ADAMI.?

  PAHA BİÇİLEMEZ SİHİRLİ TOHUMU KİM EKECEK

  ALENİ SUÇ DUYURUSU ve DAVA AÇMA TALEBİ

  #BEN #MARİA #SUPHİ* OCAK.2021’de #KİTAPÇILARDA

  HAKEM HATALARI REKABETIN ÖNÜNE GEÇTİ

  MUHTEŞEM OSMANLININ BAKAMADIĞI YETİM ÇOCUKLAR

  10 ARALIK DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ

  CORONAVİRÜS - COVİD-19 - MÜCADELESİ

  ÇOCUKLARDA 4.YAŞ SENDROMU.?

  #ÂDEM’İN #HAVVA'DAN ÖNCEKİ #KARISI #LİLİTH

  DİZİLER; GENÇLER, ÇOCUKLAR İÇİN BÜYÜK TEHLİKE

  DİNCİLERİN KÜRESEL TACİZ TECAVÜZ MUHASEBESİ
HABERİ PAYLAŞ : Google'da PaylaşDİNCİLERİN KÜRESEL TACİZ TECAVÜZ MUHASEBESİ

Dünya genelinde kadına ve çocuğa taciz ve tecavüz olaylarında Din, Dil, Irk ayrımı yok. Bir iki dinin sahipleri dışında bilinenlerin hepsinde her yol var ve erkek egemenler bunları ört-bas etmektedirler.

Yalnız bizdekilerle yabacılar arasında şöyle bir fark var.

Yabancıların, İslam dışındakilerin dinci taciz ve tecavüzcüleri korunup kollanmakla birlikte, sonunda istifa edip çekilip bir kenarda sessizce ölmeyi beklerken; Maalesef bizdeki yüzsüzler kalkıp 6 yaşındaki kız çocuğu ile 60 yaşındaki kart ibn.Pez'lerin evlenebileceğini, fetva veriyorum diyerek  ulu orta ilan edebiliyor ve bunlara da resmi makamlar göz yumuyor, sivil toplum ise sessizce seyrediyor.!

 

"KİLİSEDE NE ÇOK PİSLİK VAR"

İlk Kez Bir Papa, Cinsel Taciz İle İlgili Mektup Yazdı:

Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco, ABD'deki taciz skandalı ardından dünyadaki tüm Katoliklere yönelik bir mektup yazarak, "kilisedeki cinsel taciz vahşetini kınadığını" belirtti.


 

Papa Francesco, Kilisedeki Cinsel Taciz Vahşetini Kınadı

Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco, ABD'deki taciz skandalı ardından dünyadaki tüm Katoliklere yönelik bir mektup yazarak, "kilisedeki cinsel taciz vahşetini kınadığını" belirtti ve tüm Katolikleri bu vakaların üzerinin örtülmemesi için birlikte mücadeleye çağırdı.

Papa'nın, 1.2 milyardan fazla Katoliğe hitap ettiği mesajı "Papa Francesco'dan Tanrı'nın halkına mektup" başlığıyla yayımlandı. Vatikan kaynakları, bir papanın ilk kez cinsel taciz skandallarıyla ilgili olarak tüm Katoliklere seslenmek için bir mektup yazdığını belirtiyor.

Papa mektubunda, geçen hafta ABD'nin Pensilvanya eyaletinde yayımlanan bir jüri raporuna atıfta bulundu ve "Geçen günlerde, yaklaşık 70 yıllık bir zaman diliminde rahiplerin cinsel tacizinin, güçlerini ve vicdanlarını kötüye kullanmalarının kurbanı olan en az 1000 kişinin yaşadıklarının anlatıldığı bir rapor yayımlandı. Söz konusu vakaların çoğu geçmişe ait olsa da zaman geçtikçe çok sayıda kurbanın çektiği acılardan haberdar olduk ve bu yaraların asla yok olmadığını gördük" dedi."YARALAR ASLA ZAMAN AŞIMINA UĞRAMAZ"

Papa, "Bu vahşeti güçlü şekilde kınamaya ve bu ölüm kültürünü kökünden yok etmek için güçlerimizi birleştirmeye mecburuz; yaralar asla zaman aşımına uğramaz. Kurbanların göklere yükselen ve yürek burkan acıları uzun süre göz ardı edildi, gizlendi ya da susturuldu" ifadelerini kullandı.

 

Papa, şöyle devam etti: "Kilise cemaati olarak utanç ve pişmanlıkla kabul ediyoruz ki, olmamız gereken yerde olmayı başaramadık, çok sayıda hayata verilen zararın boyutlarını ve ağırlığını fark ederek zamanında eyleme geçmedik. Küçük çocukları ihmal ettik ve yalnız bıraktık."

Papa Francesco, eski papalardan Kardinal Ratzinger'in 2005 yılında yaptığı bir konuşmayı da alıntıladı ve "Kilisede ne çok pislik var, üstelik de rahip olarak tamamen Tanrı'ya adanmış olması gerekenler arasında bile! Ne çok kibir var.!" dedi.

BBC Türkçe 'den Övgü Pınar'ın haberine göre, İncil'den alıntıyla "Tek bir üye acı çekerse bütün üyeler birlikte acı çeker" diyen Papa, kilise içinde çocuklara cinsel taciz olaylarıyla da hep birlikte mücadele edilmesi çağrısı yaptı.Pensilvanya'daki bir Katolik kilisesi...

"SIFIR TOLERANS"

Geçmişte bu olayların görmezden gelindiğini belirten Papa, "Bugünse dayanışma istiyoruz… Her türden tacizin kurbanlarının kendilerini korumak üzere uzatılmış bir el bulacağı bir ortam istiyoruz" ifadelerini kullandı. Papa bu dayanışmanın, "Her türlü yozlaşmayla, özellikle de ruhsal yozlaşmayla mücadele ederek" gerçekleştirilebileceğini belirtti.

Papa, "Dünyanın birçok bölgesinde, çocukların ve savunmasız durumdaki yetişkinlerin güvenliğini ve korunmasını sağlamak için yürütülmekte olan çalışmaların ve çabanın, sıfır tolerans ilkesinin yayıldığının, suçu işleyenlerin ve suçun üzerini örtenlerin hesap vermesi için yapılanların farkındayım. Bu kadar gerekli eylemleri ve yaptırımları uygulamakta geciktik ama eminim ki bu eylemler şimdi ve gelecekte daha büyük bir koruma kültürü sağlamaya yardımcı olacaktır" dedi.

Papa, "Bu çabaların yanında, vaftiz edilmiş olan herkesin, ihtiyaç duyduğumuz dini ve toplumsal değişime dahil olması gerekmektedir" diye yazdı.

Kilisenin, "din adamları ve çocukları koruyup kollamaktan sorumlu kişilerin işlediği vahşetleri acı ve utançla itiraf etmesinin ve kınamasının elzem"olduğunu söyleyen Papa, "Kendi günahlarımız için ve başkalarının günahları için af dileyelim" dedi.

 

"PAPA KURBANLARIN TARAFINDADIR"

Pensilvanya'daki jüri raporunun ardından Vatikan basın ofisi de geçen hafta bir açıklama yapmış ve "Papa kurbanların tarafındadır" demişti.

Papa Francesco'nun şahsi mektubu ise bu açıklamadan birkaç gün sonra ve Papa'nın gelecek hafta sonu yapacağı İrlanda gezisinden birkaç gün önce geldi. Papa'dan, İrlanda ziyareti sırasında bu ülkedeki Katolik Kilisesi'nde yaşanan çocuk tacizi skandallarına karşı güçlü bir mesaj vermesi beklentisi bulunuyor.

Washington Başpsikoposu Kardinal Theodore McCarrick, 1970'li yıllarda bir gence cinsel saldırıda bulunduğu iddiaları nedeniyle istifa etmişti.

"DAHA FAZLA EYLEM, DAHA AZ LAF"

Papa Francesco'nun Katolik alemine mektubu bazı çevrelerce olumlu ve güçlü bir adım olarak görülürken, taciz kurbanlarının da aralarında yer aldığı bazı kesimlerse mektubu yetersiz buldu.

Kendisi de küçükken bir Katolik rahibin tacizine uğrayan İrlandalı Marie Collins, mektupta herhangi bir eylem planından bahsedilmemesini eleştirdi. Collins Twitter'da paylaştığı mesajında, "Vatikan ve Papa'dan gelen açıklamalar tacizin ne kadar korkunç olduğunu ve herkesin hesap vermesi gerektiğini söyleyip durmayı bırakmalı. Onun yerine, bu kişilerin hesap vermesi için siz ne yapıyorsunuz onu söyleyin. Duymak istediğimiz bu. On yıllar süren 'gecikmeden' sonra 'üzerinde çalışıyoruz' yeterli bir açıklama değil" dedi.

Tacizci rahiplerin yargı önüne getirilmesi için çalışan ABD merkezli BishopAccountability.org örgütünden Anne Barrett-Doyle de Reuters ajansına yaptığı açıklamada "Daha fazla eylem, daha az laf" çağrısı yaptı.

odatv.com - 28.08.2018

@#MedyaGünebakış ©#MedyaGünebakış

Ökkeş Bölükbaşı, İstanbul-Temmuz.2018- okkesb61@gmail.com

http://www.medyagunebakis.com/ --- okkesb@turkfreezone.com,

 

 

DÜNYA KİLİSELERİNDE NE ÇOK PİSLİK VAR.!

Amerika'dan Galler'e kadar Cinsel İstismar ve Suiistimalden

Dolayı Gözaltında Tutulan Piskoposların Küresel Muhasebesi

  

Cinsel istismar krizi sırasında, piskoposlar ve istismar eden ana üstler, sistematik bir inceleme almamışlardır. Ancak çocuk tacizinden suçlu olan ya da gizliliğin gizlenmesi için başka ihlalleri olan bir piskopos, rahiplerinin oluşumundaki rolünü ve onları doğru bir şekilde atamada rol oynamıştır. Muhtemelen, sorun rahiplerini disipline etmeye ya da onları kolluk kuvvetlerine rapor etmeye daha az eğilimlidir. Kurbanlarına karşı hesap verilebilir zararın ötesinde, suç işleyen kilise yetkilileri sistemik yolsuzluğa neden olabilir.

                    

Piskopos Anthony J. O'Connell'in itiraf ettiği gibi, seminerleri cinsel olarak istismar eden piskoposlar, kuşakların suiistimali için nesillerdir.  Jósef Wesołowski'nin görünen cinsel suçluluğu Bir düzine yıl boyunca Vatikan diplomatı, altı ülkeye papaz rahibe olarak seçilmesine yardımcı olan piskoposların karakteri hakkında endişelerini dile getirdi.

Aşağıdaki listede, dünya çapında cinsel tacizle suçlanan 88 piskoposun yer aldığı - 60 ( kırmızıyla isimlendirilen ) küçüklerin istismara uğradığı iddia edilen ve 28 ( siyah isimler ), yalnızca yetişkinlerle cinsel taciz / cinsel suiistimalle suçlanıyor.

Bugüne kadar, sadece 4 sanık bir piskoposluk lansmanı yapıldı: Paraguay'dan Fernando Armindo Lugo Méndez (2008), Kanada'dan Raymond J. Lahey (2012), Peru'dan Gabino Miranda Melgarejo (2013) ve Polonya Jósef  Wesołowski (2014).

 

İlgili Konular
• İstifa Eden veya Kaldırılan Kötüye Kullanımları Sağlayan Kötüye Kullanımlar
• 
Çocuk Cinsel İstismarı İçin Katolik Memurlara Karşı Ceza Davalarına Genel Bakış


ÜLKE 
Arjantin | Avustralya | Avusturya | Belçika | Brezilya | Kanada | Şili | Dominik Cumhuriyeti |  Almanya | Guam | Honduras |  İzlanda | İrlanda | İtalya |  Kenya | Hollanda |Nijerya | Norveç | Paraguay | Peru |  Filipinler | Polonya |  PortekizPorto Riko | İskoçya |Güney Afrika | İsviçre | Amerika Birleşik Devletleri | Uruguay | Galler


CİNSİYETLERİN CİNSEL BÜYÜMESİNDEN SONRA Apuron | Arzube | Bactol | Bluyssen | Bransfield | Kahverengi | Burke | Camacho | Carraro | Casey | Contreras Molina | Cowley | Cox Huneeus |  Davis |  Duarte García de Cortázar | Delgado |  Dudley |  Dupre |Fernández Torres |  Ferrario |  Flores |  GelineauGijsen |  Groër | Harrington | Hart |  Hubbard |  Janssen | Lahey | LaRocque | Livieres Bankalar |  MageeMcQuaid |  Medeiros |  Miranda Melgarejo | Mixa | Müller |  Niënhaus | Nienstedt |  O'Brien | O'Connell | Órdenes Fernández | Orsmond | Pell |  RauschRueger |  Ryan |  Schilder | Skylstad |  Soens | Storni | Sullivan, James |  Sullivan, Joseph | Symons | ter Schure |  VangheluweWard |  Weldon |  Wesołowski | Williams | Ziemann

 

SADECE YABANCI UYUŞTURUCU 

VEYA YABANCI UYUŞTURUCULARA KARŞI AKTİVİTE:                                                                                      Antonazzo | Barbosa Da Silveira | Abanto Guzmán | Bacani |  Brom |  Comisky |  Eisenbach |  Şövalye | Lugo Méndez | Lynch |  Maccarone Marino |  McCarrick |  McCarthy | Moreira Azevedo |  O'Brien | O'Connor |  Paetz |  Pagotto |  Pineda |  Tejeda RosarioSanchez |  Uriona | Vogel |  Weakland |  Galce | Wright |  Yalung

 

ARJANTİN
Piskopos Juan Carlos Maccarone 

23 yaşındaki erkekle seks yaptıktan sonra video, canon 401.2 başına, 2005 yılında istifa 64 yaşında. Bakanlıkta kaldı. Görülme gençler için Onay Mass söyleyerek 2010. Santiago del Estero bishop emeritus. Mart 2015'te öldü .

Başpiskopos Edgardo G. Storni 

Resigned başına, Ekim 2002 yaş 66 canon 401.2 o genç erkek ve çocuğu istismar raporları sonra.Hükümlü 2009. 8 yıl hapis cezasına çarptırıldı; yerine ev hapsi verildi. Mahk Conmiyet 2011'i devirdi. Kaldığı Santa Fe de la Vera Cruz başpiskopos emeritus. 2012 öldü .

Piskopos Adolfo A. Uriona, FDP 
Tutuklandı 24 yaşındaki bir kadın, bir otobüs yolculuğu sırasında ona el yordamıyla suçladılar sonra 2006. Ücreti reddetti . Dava reddedildi.  2014'te ziyaret edilen  Papa  2014. Añatuya piskoposu, Aralık 2014'te Villa de la Concepción'un piskoposluğuna atanana kadar 2004'te.

 

AVUSTRALYA
Kardinal George Pell 
Sanık Pell seminarian iken 12 yaşındaki çocuğun 1961 veya 1962 cinsel istismarı 2002. İddiayı reddeden  Pell, Sydney başpiskoposu olarak kenara çekilirken, kilise eski yargıcın soruşturmasını istedi.

Rapor söyledi suçlayan ancak suç olamazdı "diye dürüstçe konuşuyordu izlenimi verdi" kuruldu . Pell ofisine yeniden başladı.  Vatikan'ın yeni  Ekonomi  Sekreterliğine  başkanlık etmek üzere Papa 2014'e atandı .

ABC (Australian Broadcasting Corporation) tarafından 2016 yılının  victoria polisi tarafından araştırılan çok sayıda ek şikayetin  kırıldığı haberi . Pell iddia edilen fondledüreme organları ve 1978-1979 bir havuzda iki çocuğun Anüslerinin ve olabilecek  maruz 1986-1987 yılında üç erkek kendini. Bir başka iddia da , 1990'larda iki genç koro başkanının belirtilmemiş istismarını içeriyordu. Pell ofisi  olarak adlandırılan "tamamen gerçek dışı" iddiaları ve ABC suçladı "skandal karalama kampanyası." 2. bir açıklamada, Pell çağırdı ABC raporları sızıntı gerekçesi ile aralarında Victoria polis soruşturma.

[Yarım saatlik ABC TV programı  transkriptine bakın.]

Mayıs 2017'de yayınlanan bir kitap, ayrıntılı hak talepleri içeriyordu

Pell'in 1990'ların sonunda Doğu Melbourne'deki St. Patrick Katedrali'nde Pell'in başpiskopos olduğu ve Melbourne Tepkisi'ni başlattıktan sonra iki koroinin cinsel tacize uğradığı. 29 Haziran 2017'de Victoria polisi, Pell'in "çoklu suçlamalarla" karşılaşacağını ve "çok sayıda şikayetçi" olduğunu duyurdu .

Buna karşılık, Sidney Başpiskoposluk  söyledi Pell "şiddetle" iddiaları reddediyor ve doktorların onay bekleyen ev döneceğini 'şiddetle ücretleri savunmak.' Çocuk cinsel istismarından suçlu olarak suçlanan en yüksek Katolik Kilisesi yetkilisi oldu.


Piskopos Max L. Davis
Suça 
tahsil öncesinde koordinasyon için, Yeni Norciadünyanın çocuğun 1969 cinsel istismar ile Haziran 2014. Ücreti reddetti.  Mahkeme davası aktifken  Avustralya'nın  Askeri  Piskoposu olarak kenara çekildi. 1969-1972 yılları arasında, 13-15 yaş arası beş erkek çocukla birlikte “uygunsuz muamele” suçlamalarıyla Perth mahkemesinde yargılanmıştır. Bulunan suçsuz .


AVUSTURYA
Kardinal Hans H. Groër, OSB 1995 yılında erkekleri ve genç rahipleri küfür etmekle suçladı . Kısa bir süre sonra başpiskopos olarak emekli oldu, 75 yaşına girdi, JP II de Mesih'in "haksız suçlamalarla" yüzleştiğini söyledi . Adını manastır 1996. Temizleme başkanı açıkladı fazla kurban karışmasının ardından, erken 1998.

Schönborn ve 3 diğer kişi de Groër'in 1998 Şubat'ındaki tacizlerini  doğruladı. Nisan 1998'de tüm görevlerden istifa etti . Kalıcı kardinal ve  Viyana  başpiskoposu emeritus. Bazı tahmini 2.000 kurban.  2003'te öldü .


BELÇİKA
Piskopos Roger J. Vangheluwe 

Çocuğun cinsel istismarını kabul ettikten sonra kanon 401.2, 2010, yaş 73,  istifa  2010 , daha sonra onun yeğeni olduğu ortaya çıktı.  Vatikan tarafından Fransa'daki  manastırda "manevi ve psikolojik tedavi" için gönderildi. Kabul kötüye Nisan 2011'de televizyonda iki yeğenleri 1970 ve 80'lerde 13 yıllık bir süre içinde, 5 yaşında bir baştan. TV görünümünden üç gün sonra halkın önünde sol manastır. Süresi dolan  zamanaşımı nedeniyle kovuşturulmamış. Şu an bilinmeyen yerler. Brugge {Bruges} bishop emeritus.

 

BREZİLYA
Başpiskopos Aldo di Cillo Pagotto
Vatikan soruşturmasından sonra, pedofiliden şüphelenilen diğer diyotlar tarafından reddedilen başpiskoposlara ve yarı çiftçilere kabul edildikten sonra, kanon  başına  401.2, 66 yaşında, istifa etti .

Soruşturma sırasında yeni deacons ve rahiplerin görevlendirilmesi veya yeni seminerler alınması yasaklandı. Pagotto  ayrıca 18 yaşında bir erkekle cinsel tacizde bulunmakla suçlanmıştı. Paraíba  Başpiskoposu emeritus. 

KANADA
Piskopos John S. Şövalye 
Sanık kişiyle cinsel taciz 2000 üzerinde iddia edilen mağdur yaşı 18.Kilisesi sayılır  iddiası altında olsaydı Bilinmiyor yaş 16. "Tam muayene gerektirecek kadar asli. "Kilise araştırması  sırasında bakanlıktan çıkarıldı. Aynı yıl, 58 yaşında istifa.  Toronto piskoposu emeritus.

 

Piskopos Raymond J. Lahey 

2009 yılında çocuk istismarı görüntüleri için tutuklandı. 2009 yılında Canon 401.2 , 69 yaşına kadar Antigonish piskoposu olarak istifa etti. 2011 yılında suçlu bulundu. 2012 yılında cezalandırıldı ancak verilen zaman verildi. 2012 yılında laikleşti .

Piskopos Eugène P. Larocque 
2002 Emekli 
Araştırılan Cornwall cinsel istismarı sondalama polis tarafından 1990'ların erken 2000'lerin. Larocque göre, gerçek iddiaların 1961'de kadar uzanmaktadır  tahsil edilmedi .Sanık sunak çocuğun 1970'lerde cinsel istismar 2005. Bütün suçlamaları reddetti. İskenderiye-Cornwall bishop emeritus.

Piskopos Hubert P. O'Connor, OMI 

Seks suçlarıyla suçlandıktan sonra 1991 yılında, 63 yaşında istifa etti . 1960'lı yıllardan 1996 'dan mahkum olmuş iki genç aborijin kadına tecavüz ve  uygunsuz saldırı. 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 

6 ay hizmet verdikten sonra kefaletle  serbest bırakıldı. Kalan Prens George Piskopos emeritus. 2007'de öldü .

 

ŞİLİ
Piskopos Cristián E. Contreras Molina, O. de M.
Şili kilisesi 15 yaşında cinsel taciz iddiasıyla 
ilgili soruşturma Şubat 2014 bildirdi. Vatikan'ın Haziran 2014'te " Temizlendi ". San Felipe bishop.

Başpiskopos Francisco José Cox Huneeus P. Schönstatt 
İstifa La Serena başpiskoposu 1997, yaş 63. olarak Kilisesi  söyledi  o ruh sağlığı sebepler yüzünden. Pedofili şüphesi var . Özür 2002: "Ben Müjde'yi karşı içimde bu karanlık yüzü dolayı özür" [Google çeviri - bakınız orijinal ].  Santiago başpiskopos Errázuriz , 2002'de Cox'un, özellikle de çocuklarla olan “coşkulu şefkati” ile ilgili “uygunsuz davranış” nedeniyle gönüllü olarak istifa ettiğini söyledi . La Serena başpiskoposu emeritus.

Bishop Gonzalo Duarte García de Cortázar, SS.CC. 
Sanık ergen seminarians kötüye 2014 raporlarında  Valparaíso  Piskoposu.

Piskopos Marco Antonio Ordenes Fernández 
Resigned başına, 2012 yaş 47 canon 401.2 1990'ların 15 yaşındaki bir çocuğun cinsel istismar suçlanıyor sonra. "Bir ihtiyati hareket" e kabul edildi. Ocak 2018'de , temyiz mahkemesinin yeterli delil olmadığına karar verdikten sonra, suçlulara karşı yapılan cinsel suçlar hakkında yapılan suçlamalar reddedildi.Iquique bishop emeritus. 

DOMİNİK CUMHURİYETİ 
Piskopos Príamo Perikles Tejeda Rosario
1997 yılında 
Baní bishop olarak istifa etti, daha sonra 63 yaşında, daha sonra Venedik FL'de rahip olarak çalıştı.

2007 yılında 11 yıl boyunca 42 yaşındaki bir adamın cinsel tacizinden suçlandı . Venedik piskoposluğu fakülteleri kaldırdı. Sarj edilmedi.  Baní bishop emeritus.

Başpiskopos Józef Wesołowski *
Lehçe. Ağustos 2013'te
 Dominik Cumhuriyeti'ne papal nuncio olarak istifa edildikten sonra, , DR haber medyasının Santo Domingo sahillerindeki çocukların cinsel saldırılarını iddia ettiği günlerden birkaç gün önce Vatikan'a gizlice geri çağrıldı .

Kilise yetkilileri, DR kolluk kuvvetlerini bilgilendirmedi. Savcılık hem DR hem de Polonya tarafından aranıyor.Vatikan bildirildi reddedildi  Polonya Ocak 2014 tarafından iade talebini laiklik ilkesi Haziran 2014 açıklandı, DR fil dört gün sonra  tweeted  Wesolowski Roma'da geziniyor görmeye.

Diplomatik kaldırıldı dokunulmazlık Ağustos 2014, NY Times sonraki gün exposé . Altına  koy Vatikan Şehri Eylül 2014 ev hapsi .Onun laptop ve Vatikan'a ait bilgisayarında 100.000'den fazla çocuk istismarı görüntüsü bulundu . 60 gün sonra ev hapsinden serbest bırakıldı;  Kasım 2014'ün başından itibaren Vatikan Eyalet Devleti etrafında hareket etmekte serbest . VCS'deki Temmuz 2015'teki denemesinden önce hastaneye kaldırılan gece, yargılamanın süresiz olarak ertelenmesine neden oldu. Bir hafta sonra hastaneden çıktı ve BBC'ye göreVatikan Şehri etrafından dolaşmak için serbest bırakıldı . Vatikan dairesinde 28 Ağustos 2015'te ölü bulundu . Deneme hiçbir zaman devam etmedi.

 

ALMANYA
Piskopos Franziskus Eisenbach
başına 2002 yılında yaş 58 Resigned canon 401.2 kadın üniversite profesörü sonra 
sanık şeytan yaparken cinsel istismar onu.  Mainz yardımcı piskopos emeritus.

 

Bishop Heinrich Maria Janssen 
Hildesheim bishop 1957, 1983'te emekliliğe kadar 1957'de öldü . 1988 öldü . 1958'den 1963'e kadar bir çocuğun cinsel istismarından 2015'te suçlandı , çocuğun yaşı 10'dan başlıyordu. Kötüye kullanımın, mastürbasyon, anal ve oral seks. Diocesan müfettişleri suçlamaları "makul" olarak nitelendirdi ve Janssen'in suçlusu 10 bin avroya  "çektiği acıları" vererek ödüllendirdi.

Bishop Walter Mixa 

suçlamalardan sonra kanon başına 401.2 başına 2010 yılında 69 yaşından istifa etti, 1970'lerde Schrobenhausen yetimhanesinde  çocukları ağır bir şekilde  dövdüler ve yetimhanenin  fonlarını kötüye kullandı. Bildirildi cinsel istismara bir sunak çocuğun da olduğu, küçükleri; Kamu Savcılığı Ofisi, yetersiz kanıtlara dayanarak yakın zamanda kapattığı soruşturma başlattı. 1996 ve 2005 yılları arasında cinsel istismara uğrayan seminerler de suçlandı. Augsburg bishop emeritus.


GUAM
Başpiskopos Anthony Sablan Apuron, OFMCap. 
Agaña  başpiskopos  1986-Şu an .  16 Mart 2018  tarihli İnanç Doktrini Cemaatinin Apostolik Mahkemesi tarafından yapılan basın açıklamasına göre, kanonik suçlardan suçlu bulundu ve Guam'dan sürgüne ve sürgüne   mahk sentm edildi. Apuron hızlı   bir şekilde itirazda bulunacağını duyurdu . Temyiz başvurusu başarısız oluncaya kadar cezalar  yürürlüğe girmez .

Geçmiş ve Kronoloji

Apuron, tartışmalı bir  kilise hareketi olan Neocatechumenal Way'in bir üyesidir. 2011 yılında, bir Neocatechumenate semineri ve teoloji enstitüsü olarak belirsiz kullanım için Yona'da 40 milyon dolarlık bir kilise mülkünü düzenlediğinde kamuoyundan bir ateş açtı (Eylül 2016 arşiv raporunun 77-80. Sayfalarına bakınız ).

Ekim 2014'te  Martinez , ABD'de çocuk cinsel istismarından iki kez suçlanan Rev. John Wadeson'u barındırarak kilisenin cinsel istismar politikasını göz ardı  etmekle suçladıktan  sonra  Archidiocesan  gözden geçirme kurulundan Deacon Steven Martinez'i görevden aldı.

Geç Kasım 2014'te, Guam haber medyası  bildirildi  Apuron Papa Francis ile Vatikan ve İnanç Doktrini Cemaati vali (Vatikan bkz tarafındaki Gizli ulaşmış olduğunu bülten ).  Aynı zamanda, John Toves adında bir adam, Tofiler ve kuzeni 1980'lerin başlarında bir lise seminerine katıldığı zaman, kuklanın cinsel tacizini cinsel tacizle  suçladı.  Archidiocesan inceleme kurulu, Toves'in iddialarını araştırmayacağını söyledi.

Başpiskopos,  Ocak 2015'te Guamanyan Katoliklerinden Apuron hakkında şikayette bulunan üst düzey bir Vatikan yetkilisi tarafından  ziyaret edildi.

Ağustos 2015 yılında Vatikan bildirildi edildi  haberdar  Ancak Denton vermedi 1977'de Agat Mount  Carmel kilise Our Lady eski bir sunak oğlan Walter Denton ait Apuron olduğu iddia edilen tecavüz  halka   kısa bir süre kamu iddialarının ardından, Haziran 2016'ya kadar bu Apuron, 1970'lerde aynı semtte diğer iki sunak çocuğuna cinsel olarak saldırdı: Roy Quintanilla, Apuron'u 12 yaşındayken taciz etmekle suçlayan  bir mektup yayınladı; ve Doris Concepcion , Apuron'un 1970'lerin sonlarında Quinata'nın 11 yaşındaki bir sunak çocuğu olduğu oğlu olan Joseph A. Quinata'ya cinsel tacizde bulunduğunu ileri sürdü. Apuron, bütün iddiaları reddetti ve onlara   karşı kötü niyetli bir komplo kurdu . 
Apuron yerleştirildi  
izinli  Franciscus tarafından  6 Haziran Agana Başpiskoposluk geçici yönetici atandı 2016 yılına, Başpiskopos Savio Hon Tai-Fai , Halk İncil'i Cemaati için sekreter . Bir hafta sonra, Mount Carmel Our Lady başka eski rahip  öne çıktı cinsel 1977 yılında 15 yaşında onu saldırmaktan Apuron suçlamaya. 1 Temmuz  2016'da, dört kurban   hakaret ve iftira için Apuron'a karşı dava açtı .

27 Temmuz 2016 tarihinde, Hon belirtti  Apuron en ileri sürülen suistimaller Dinsel Öğretiler Cemaati rapor edildiğini. Hon ayrıca, Apuron'un suçlayıcılara yönelik tehditlerinin tümünü archdiocesan web sitesinden kaldırdığını söyledi.

Ağustos 2016'ya kadar, en az  beş kişi  Apuron'u erkek olarak istismar etmekle suçladı. 13 Ağustos 2016'da, bir haber  bülteni, 1964'te Apuron'un çocuk cinsel tacizine şahit olduğunu söyleyen bir adam tarafından  bir  hesap yayınladı.

Bu adam, 10 yaşında bir kadın olan Our Lady of Peace'da  ve Güvenli Yolculuk Katolik Kilisesi'nde Chalan Pago. O, ayrıca 10 yaşında, papaz papaz ve 19 yaşından sonra Apuron tarafından cinsel saldırıya uğrayan başka bir sunak çocuğuna tanık olduğunu söyledi.

Bu arada, Hon, Apuron'un  Papa Francis tarafından Neocatec humenates tarafından Yona mülkünün kullanımını sona erdirmek için bir emre itaat etmediğini ortaya koydu . 15 Eylül 2016'da, Hon  Papa Francis'den Apuron'u  kaldırmasını istediğini öyleyen  bir  mektup yayınladı. 

16 Eylül 2016'da, Hon , tartışmalı Neocatechumenate semineri, Redemptoris Mater House of for Formasyon hakkında  bir  rapor  yayınladı . 20 Eylül 2016'da, bir başpiskopos sözcüsü, ( 1 ,  2 ) Guam'daki Neocatec humenate'lerin, Halkların Evanjeleştirilmesi Cemaati'nin en önemli temsilcisi olan ardinal Fernando Filoni'de  güçlü bir müttefik olduğunu söyledi.

30 Eylül 2016'da, başpiskopos, Apuron'un  iddia edilen suçlarından dolayı mahkemeye  çıkarılacağını duyurdu.

31 Ekim 2016'da Vatikan , Detroit'in yardımcı piskoposu Michael   Byrnes'in Agaña archdiocese ' özel fakültelerle' başpiskopos olarak atandığını duyurdu. Vatikan, Kasım ayının başlarında gazetecilere  verdiği demeçte , "yargılama için tüm şartları oluşturdu" dedi .

9 Kasım 2016'da, arkeologlar, mülkiyetin Neocatechumenates'e verilen Apuron'un tartışmalı 2011 fiillerini iptal ettikleri zaman, arkeologlar Yona mülkünün kontrolünü ele  geçirdiler.

11 Ocak 2017'de, Apuron suç ortakları için avukat tarafından kiralanan özel bir araştırmacı, Fairfield, Kaliforniya'daki özel bir evde yaşayan başpiskoposunu buldu. Ev, Guam'ın San Francisco şubesinin Bankanın başkan yardımcısına aittir.

Kardinal Raymond Burke, Şubat 2017'de başlayan kanonik duruşmaya başkanlık etmek için İnanç Doktrini için Cemaat tarafından  gönderildi;  Apuron'un katılmasına  gerek yoktu .

Canon avukatı Patrick Wall, bir haber bülteni tarafından elde edilen gizli kilise belgelerinin, belgelerin, Apuron davasının Vatikan tarafından 2008 yılında, protokolün numarası ve yıl itibariyle gösterildiği gibi bilindiğini gösterdiğini söyledi. 6 Temmuz 2017  tarihinde, piskopos yardımcısı Başpiskopos Michael Byrnes "Bence belirtti t felaket olur  Başpiskopos Apuron kaydının piskoposu olarak verilecek olsaydı."

Ekim 2017 yılında Başpiskopos Byrnes söyleyen Vatikan mahkemesi Apuron  hakkında  bir sonuca varıldığını. Ocak 2018'de,  Apuron'un yeğeni, Apuron'un, yeğeni 15 veya 16 yaşındayken, Apuron'un  kendisine tecavüz ettiğini iddia ederek , başpiskoposluğa karşı federal bir dava açtı. Bu, Apuron'un başpiskoposluğa girdikten sonra cinsel saldırıya uğradığı ilk iddiasıydı. Apuron,  kendisine karşı yapılan tüm iddialardan masum olduğunu söyleyerek karşılık verdi.

Başpiskopos oldu  fotoğraflandı  Şubat 2018 yılında Papa Francis ile bir sevgi karşılaşma. 16 Mart 2018'de, İnanç Doktrini'nin Cemaati için Apostolik Mahkemesi, Apuron'un karşı karşıya kaldığı"  suçlamalardan " suçlu bulunduğunu açıkladı .

Olası kanonik suçlardan hangisinin kendisine suçlu kararını kazandığı bilinmemektedir.

Çocuk cinsel istismarına ek olarak, başpiskoposun çocuk cinsel istismarı, skandal, maddi görevi kötüye kullanma, itaatsizlik ve doktrin yolsuzluğuna yol açtığı suçlanmaktadır.

Karara itiraz niyetini açıklarken,  Apuron  söyleyen  o Vatikan ona karşı iddiaları çoğunluğu görevden alındığı bildirildi rahatladım.

 

Piskopos Tomas Aguon Camacho
Sanık tecavüz ve cinsel istismar Şubat 2017 yılında açılan bir davada 10 yaşındaki sunak oğlan  Guam yaklaşık 1971-1974.  Sanık başka tekrarlanan cinsel taciz, 4/2017 açılan ikinci dava, içinde 10 yaşındaki sunak boy bir Mongmong kilisesinde 1960'ların  başında. İkinci suçlayıcı, memlekette porno bulduğunu ve Camacho'nın  onu yakaladığını, onun üzerine seks eylemleri yapıldığını, sonra çocuğun annesine porno baktığını söylemesiyle tehdit edeceğini söyledi. Chalan Kanoa,  Kuzey Mariana Adaları Bishop Emeritus. 5 Mart 2018'de öldü .

 

Başpiskopos Felixberto Camacho Flores
Atandı Agana Apostolik Yönetici 1970, Bishop 1971, daha sonra Başpiskopos 1984. Ölüm cinsel  bir taciz, bir Mayıs 3,1 2017 dava Sanık 25 Ekim 1985 11 yaşındaki çocuğu 1966 yılında yaptığı suçlayan o olduğunu söyledi o zaman Katedral Sınıf Okulu'nda  bir öğrenci ve Flores bir Agaña Katedrali rahibi oldu.

 

HONDURAS
Piskopos Juan José Pineda Fasquelle, CMF 
Sanık  Pineda Tegucigalpa Archdiocesan Papaz okulunda öğretilen 2010 başlarında cinsel istismar iki eski seminarians tarafından 2017.  İddia edilen kurbanlar, Mayıs 2017'de başpiskoposları  ziyaret eden papalık elçiye tanıklık ettiler.

Elçi ayrıca, Pineda ve Kardinal-başpiskopos Oscar Andrés Rodríguez Maradiaga'nın (SDB) finanse ettiği iddia edilen maddi sıkıntıları da soruşturdu. İddialar Aralık  2017 haberlerinde ( 1 ,  2 ) ve Mart 2018 haber raporunda ayrıntılı olarak belirtilmiştir. Pineda,  Mart 2018 itibariyle hala  Tegucigalpa yardımcı piskoposuydu .

İZLANDA
Bishop Joannes BM Gijsen
Emekli 2007, yaş 75. Felemenkçe. 1950'lerin 2010'daki haberi iki
  oğlanın kötüye kullanıldığını iddia etti. Kalan  Reykjavik  bishop emeritus. 2013'te öldü . Hollanda kilisesi, suçluluğunu 2014'te kabul etti.

İRLANDA
Başpiskopos Richard A. Burke, SPS 

*2009'da Nijerya'da 14 yaşındaki kızın 1983 cinsel tacizini suçladı. [Kurbanın ifadesine bakın.] İstifa 2010, yaş 61,kanon  başına 401.2 .  Kabul edildi  "onun celibacy yemini  gözlemlemek için başarısızlık."  Suçlu RTÉ, mağdurun 20, değil 14 olduğunu iddia etti. Takım2015'e yerleşti : RTÉ,yasal masrafları ödedi, ancak kurban yaşına hiç bir taviz vermedi. Benin şehri başpiskoposu emeritus.

Piskopos Eamonn Casey 

1992 yılında, 65 yaşlarında istifa ettikten sonra, 1970'lerde bir  çocuk babası olduğunu reddetti . Fled Ireland, Ekvador misyonlarında çalıştı ,sonra da İngiliz piskoposluğu yaptı.  Sanık 30 yıl önce kız 5 yaş, cinsel saldırı 2005.  Casey  suçlamayı reddetti. Şarj edilmedi.  İrlanda 2006'ya döndü. 2011'den beri bakım evinde. Yeni  suçlama  Nisan 2016'da bir Limerick kadını tarafından. Galway ve Kilmacduagh bishop emeritus 13 Mart 2017'ye  kadar  ölümüne kadar .

Piskopos Brendan Oliver Comiskey, SS.CC . 
İstifa başına, 2002 yaş 66 canon 401.2 sonra, vahiy o seri tacizci koruduğunu Fr. Sean Fortune . 2005 yılında Ferns araştırması ,  Comiskey'e karşı iki iddiayı bildirdi1990'da  16 yaşına kadar genç kadına yönelik kötü davranışlar ve 1999 yılında  intihar notunda  Fortune tarafından suçlama . Comiskey ikisini de reddetti.  Ferns  bishop emeritus.

Piskopos John Magee, SPS 

İç gözlemci raporundan so nraiki istismarcı rahibi yanlış uyguladığı için 2009'dan çekilmeden ayrıldı . Devlet kendi soruşturmasını başlattı. İstifa 2010'da ilan edildi,  kanon başına 401.2 . 2011'in devlet raporunda ,Magee'in 17-18 yaşlarındaki  gençlere yönelik uygunsuz davranışları kilisesine daha fazla örtüşme ve 2008 raporusunuldu. Magee davranışını kabul etti, cinsel niyetini reddetti. Sarj edilmedi. Cloyne bishop emeritus.

Başpiskopos John Charles McQuaid, CSSP. 
Emekli olarak, yaş 76, 1971 Dublin başpiskoposu. 1973'te öldü . İlkolarak 1999 yılında cinsel tacizle suçlandı . 2011'de McQuaid'in 1966'da12 yaşındaki bir çocuk ve bir “ayrı endişe” dahil olmak üzere, çocuk cinsel istismarı ile ilgili iki şikayeti olan Murphy'nin raporuna ek olarak 2007'de katıldığı haberi yayınlandı .İTALYA
Piskopos Gerardo Antonazzo 
Soruşturması Nisan 2016'da, Antonazzo'yu kendisine ve diğer yedi yetişkine cinsel tacizle suçlayan bir seminerin yazdığı bir mektuptan dolayı Cassino'daki savcılar tarafından. Sora-Aquino-Pontecorvo  Piskoposu.

Piskopos Giuseppe Carraro 
1978'de Verona piskoposu olarak emekli oldu.  Ölüm 1980  Sanık defalarca taciz ve 2009 çocuğu katıldı sağır okula . Carraro şikâyet zamanında dayak için göz önünde bulunduruluyordu.

KENYA
Piskopos Cornelius Schilder, MHM *
Vatikan
 haberdar Maasai sürüleri arasında Schider 1990'ların başında istismar raporları 2007 yılında oğlan . Flemenkçe. İstifa 2009, yaş 67, kanon  başına 401.2 .  1990'ların başlarında 2013'te genç bir seminerin cinsel tacizi suçlandı. Ngong  Piskopos emeritus.


HOLLANDA
Piskopos Johannes Willem Maria Bluyssen
1984'te
 s'Hertogenbosch piskoposuolarak 57 yaşında istifa etti .

Başvuran 1970'lerde kötüye dosyaları yok etmek 2010.  Ölüm  2013 Suçlanan 2014 Beekvliet  tekrarlanan tecavüz minör seminer öğrenci 1957-1959 . Bir Şikayet Komitesi, 2015 Ağustos  ayında, mağdurun cinsel istismara uğradığını “dışlamadık” gibi kanıtların yetersiz olduğunu açıkladı .

 

Bishop Joannes BM Gijsen *
Emekli 2007, yaş 75. Felemenkçe. 1950'lerin 2010'daki haberi iki
 oğlanın kötüye kullanıldığını iddia etti.

Kalan Reykjavik, İzlanda bishopemeritus. 2013'te öldü . Hollanda kilisesi, suçluluğunu 2014'te kabul etti.

Bishop Jan Niënhaus 
Utrecht yardımcı piskoposu. 2000 yılında öldü . Hollandalı kilisesi, 2014'ü1950'lerin-1970'lerin genç erkeklerine taciz etti.

 

Piskopos Cornelius Schilder, MHM *
Vatikan
 haberdar Maasai sürüleri arasında Schider 1990'ların başında istismar raporları 2007 yılında oğlan . Flemenkçe. İstifa 2009, yaş 67, kanon başına 401.2. 1990'ların  başlarında 2013'te genç bir seminerin cinsel acizi suçlandı . Ngong Piskopos emeritus.

Bishop Joannes Gerardus ter Schure, SDB 
Emekli 1998, yaş 76. s'Hertogenbosch bishop. 2003'te
 öldü . 2010'da Salesians'ın  1948-53'te Ugchelen'deki Don Rua manastırında bir çocuğun cinsel istismar iddiasını ter Schure tarafından ele geçirdiğini söyledi.


NİJERYA
Başpiskopos Richard A. Burke, SPS *2009'da Nijerya'da 14 yaşındaki kızın 1983 cinsel tacizini suçladı [Kurbanın ifadesine bakın.]

İstifa 2010, yaş 61, kanon başına 401.2 . Kabul edildi "onun celibacy yemini gözlemlemek için başarısızlık." Suçlu RTÉ, mağdurun 20, değil 14 olduğunu iddia etti. Takım2015'e yerleşti : RTÉ,yasal masrafları ödedi, ancak kurban yaşına hiç bir taviz vermedi. Benin şehri başpiskoposu emeritus.


NORVEÇ
Bishop Georg Müller, SS.CC .

Kabul çocuğun 1990'larda cinsel istismara 2009.Aynı yıl  Trondheim  piskoposu olarak istifa edildi, yaş başına 58, kanon  başına 401.2 . Emeritus. 25 Ekim 2015'te öldü .

PARAGUAY
Piskopos Jorge Adolfo Carlos Livieres Bankalar

küçüklerin cinsel tacize uğradığı üç gencin suç duyurusunda 2002'yi suçladı.  Livier'lar gasp ve hakaret suçlamaları yaptılar. Accusers  daha sonra Livieres tarafından imzalandığı iddia edilen belgeyi sessiz kalmak için  ödemeye çalıştığını gösterdi. Dava durdu ve belirsiz bitti. İstifa 2003,  yaş başına 74,  kanon  başına 401.2 .  Encarnación  bishop emeritus.

Piskopos Fernando Armindo Lugo Méndez,

SVD 2005'te San Pedro piskoposu olarak istifa etti, 55 yaşında,  kanon  başına  401.2 . Gönüllü olarak 2008'de işe yaradı ve böylece ofise gidebildi. Paraguay cumhurbaşkanı 2008-2012.  2007'de bir çocuğu babasına götürmek için 2009'a başvurdu;

Başka bir kadın çocuğunu da babasıyla paylaştığını ve 18 yaşındayken ve Lugo'nun hala bir piskopos olduğu sürece onların katılımının başladığını söyledi. Piskoposluk  yaparken başka bir kadının babasının çocuğuna 2012'yi kabul etti.


PERU
Piskopos Guillermo Martín Abanto Guzmán 

2011 yılında babalık çocuğu. Temmuz 2013'te, 49 yasında,  kanon  başına 401.2 istifa etti , çocuğun annesinin kendisini mahkemeye  çıkarmasının ardından babalık tanıma talebinde bulundu. Peru Askeri  Piskopos emirliği.

Piskopos Gabino Miranda Melgarejo

 Ayachucho o Huamanga yardımcı piskoposu May 2013, 53 yaş arasıolarak kaldırıldı , taciz eden çocukların suçlanmasından sonra itiraf sırasında hedef aldığı söyleniyor.  Temmuz 2013'te laikleşti .

FİLİPİNLER
Piskopos Teodoro C. Bacani, Jr. 
İstifa başına, 2003 yaş 63 canon 401.2 sonra cinsel tacizde bulunmakla sekreteri tarafından suçlanan.Özür diledi. Novaliches  bishop emeritus.

Piskopos Filomeno Gonzales Bactol 
Sanık kendini 1990'larda iddia edilen sübyancılıktan sınırdışı karşı karşıya eski misyoner çocukları  taciz ait 2007. Deniz piskoposu.

Piskopos Crisostomo A. Yalung 

2002'den itibaren 49 yaşında, kanon başına 401.2  istifa etti .  Antipolo bishop emeritus.


POLONYA
Başpiskopos Juliusz Paetz Cinsel olarak genç seminerleri suistimal etmekle suçlandıktan sonra 2002, 67 yaşında istifa etti. Paetz iddiaları reddetti. Kamu bakanlığından yasaklandı , ancak Vatikan'ın Haziran 2010'da kaldırılması yasaklandı . Yasanın bir dönem yeniden başlatıldı: 2016 yılının nisan ayında Vatikan, Paetz'i halkın görüşlerini durdurması ve "tövbe ve dua" özel hayatına devam etmesi için uyardı Poznan başpiskoposu emeritus.

Başpiskopos Józef Wesołowski *
Polonya. Ağustos 2013'te 
Dominik Cumhuriyeti'ne papal nuncio olarak istifa edildikten sonra, DR haber medyasının Santo Domingo sahillerindeki çocukların cinsel saldırılarını iddia ettiği günlerden birkaç gün önce Vatikan'a gizlice geri çağrıldı . Kilise yetkilileri, DR kolluk kuvvetlerini bilgilendirmedi. Savcılık hem DR hem de Polonya tarafından aranıyor. Vatikan bildirildi reddedildi 

Polonya Ocak 2014 tarafından iade talebini laiklik ilkesi Haziran 2014 açıklandı, DR fil dört gün sonra tweeted Wesolowski Roma'da geziniyor görmeye. Diplomatik kaldırıldı dokunulmazlık Ağustos 2014, NY Times sonraki gün exposé . Altında koyun ev hapsiVatikan Eyaleti'nde Eylül 2014'te . Dizüstü ve Vatikan’ın bilgisayarında 100.000'den fazla çocuk istismarı görüntüsü bulundu. 60 gün sonra  ev hapsinden serbest bırakıldı;

Kasım 2014'ün başından itibaren Vatikan Eyalet Devleti etrafında hareket etmekte  serbest. VCS'deki Temmuz 2015'teki denemesinden önce hastaneye kaldırılan gece, yargılamanın süresiz olarak ertelenmesine neden oldu.

Bir hafta sonra hastaneden çıktı ve BBC'ye göre Vatikan Şehri etrafından dolaşmak için serbest bırakıldı. Vatikan dairesinde 28 Ağustos 2015'te ölü bulundu . Deneme hiçbir zaman devam etmedi.


PORTEKİZ
Piskopos Carlos Alberto de Pinho Moreira Azevedo ,

1980'lerin 2010'ların cinsel tacizini suçladı . Resmi atandı Kültür Papalık Konseyi 2011.


PORTO RİKO
Piskopos Daniel Fernández Torres
Sanık kısa bir süre, 2010 yılında ne zaman bir Arecibo papazı piskopos olmadan önce bir erkek minör karşı iffetsiz eylemler Şubat 2014. Arecibo  Piskoposu. Reddedilen  suçlamalar,  "intikam eylemi" dedi.

Seks istismarı vakalarının yanlış kullanımı için inceleme altındaki piskoposluk.  Başpiskopos  Roberto González iddiaları " iftira " olarak nitelendirdi. Vatikan'ın 2014 Nisan ayında görevden alındığı suçlamalar.

Accuser'in avukatı, Vatikan tarafından görüşme yapılmadığını  söyledi. Fernández Torres'in iddia edilentaciz  hakkında  bilgi bildirildi tevkif PR Apostolik temsilci Jozef tarafından Vatikan'dan  Wesolowski .


İSKOÇYA
Kardinal Keith Michael Patrick O'Brien 1980'lere dayanan rahiplere yönelik cinsel gelişmeleri kamuoyu önünde suçladıktan  sonra Şubat 2013'te başpiskopos olarak istifa etti . [Ayrıca kilise duyuru bakın.] Verilen kısmi kabul ve özür [ 1 , 2 ]. Kalan Aziz Andrews ve Edinburgh Başpiskoposu emeritus. 2014  yılının Mart ayında Papa Francis Francis, Bishop Charles Scicluna'nın iddialarının soruşturulmasını takiben, O'Brien'in “hak ve imtiyazlarını” bir Kardinal olarak istifasını kabul etti .Bununla birlikte, unvanı korumasına izin verildi.  19 Mart 2018'de öldü .

Piskopos Roderick Wright 

1996 yılında,başvurduğu  kadınla cinsel ilişkiye girdikten sonra 56 yaşında istifa etti . Kadınla evlendi. Önceki kadınla birlikte oğluna başvurdu.  Kalan Argyll ve Isles bishop emeritus.  2005'te  öldü .

 

GÜNEY AFRİKA
Bishop Reginald Joseph Orsmond
Johannesburg bishop 1984-2002. Kurulan Güney Afrika'nın Boys Town 1958; adlı piskopos 1984.

orada kadar Öldü 2002 Sanık ait eski Boys Town ikamet'ın 2007 anılarında tecavüz ve taciz yazar 1960'larda yaşı 13 yaşındayken başlayan üç yıllık bir süre içinde. Orsmond'un çocuğu alkolle karıştırdığı söyleniyor.

Çeşitli diğer erkekler de cinsel iddia erkekler olarak kötüye Orsmond tarafından tesiste; Eski bir personel, Orsmond'un odasında erkeklerin uyuduğu "açık bir sır" olduğunu söyledi. Archdiocesan "profesyonel davranış komitesi" iddiaları güvenilir olarak kabul etti.


İSVİÇRE
Piskopos Hansjörg Vogel 

Emprenye eden kadınları kabul ettikten sonra 1995, 44 yaşında 
istifa etti . Basel {Bâle, Basilea} bishop emeritus.

 


AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ
Piskopos Juan A. Arzube ,

11 yaşındaki çocuğun 1975-76 cinsel tacizini 2003'te suçladı .

Kalan Los Angeles CA yardımcı piskoposu emeritus. 2007'de öldü .

Piskopos Michael J. Bransfield

 Belirtilmiş eski papaz Stanley mağdur tarafından Philly deneme  şahitliği Nisan 2012'de Gana . 1970'lerin lise öğrencilerinin okurlarının savcılık tarafından açığa vurulduğu iddiası. Bransfieldtüm taciz i reddetti . [Onun ifadesine bakın.]  Asla şarj edilmedi .  Kalıntıları  Wheeling-Charleston WV piskopos.

 

Piskopos Robert H. Brom 
Sanık , 1980'lerde seks içine genç seminarian zorlamaların, 1990'lar da  ise Duluth MN piskopos. Aktör suçu geri çekildi , bildirildiğine göre 85 bin dolarlık yerleşim şartı olarak bildirildi. Emekli 2013, yaş 75.  San Diego CA bishop emeritus.

 

Piskopos Tod D. Brown
2007'nin 1997 tarihli haberine göre , 1965'de Brown'un oğlanın cinsel tacizini iddia eden kiliseye  mektup yazdı . Kilise bunu güvenilir olarak kabul etmemişti.Brown  kötüye kullanımı reddetti.

Asla şarj edilmedi. Ne o ne de mağdur polis tarafından röportaj  yapmadı .Emekli  2012, yaş 75. Orange, California bishop emeritus'unda.

 

Bishop Leonard P. Cowley
St. Paul MN yardımcı piskopos 1958-1973 . 1973'te öldü . İsim, Şubat 2015'te , cinsel istismarla suçlanan 17 kişilik bir din adamınınveya biryanıltmacının görevikötüye kullanma suçundan biri olarak serbest bırakıldı . Bir adam, Cowley'in 1968'de kuzey Minnesota'ya yolculuk sırasında 15 yaşında  cinsel tacizde bulunduğunu iddia etti.

 

Piskopos Paul V. Dudley 
1995 yılında,
 Sioux Falls SD bishopolarak, 68 yaşında emekli oldu.  Sanık altar çocuğu yaşı 11 veya 1950'lerde 12 okşadığını arasında 2002. İki kadın tarafından da suçlanıyor. 2003 kilise tarafından"  temizlendi ". Kalıcı emeritus. 2006 öldü .

 

Piskopos Thomas L. Dupre ,

daha önce 20 yıldan uzun bir süredir iki gencin cinsel istismarı suçladı . İstifa edilen yaş 70, kanon başına 401.2 , aynı gün haberi kırdı . Tedaviye gönderildi.  Zanlı fakat nedeniyle SOL, çalıştı. Geri kalan Springfield MA bishop emeritus. 20 Aralık 2016'da öldü .

Bishop Joseph A. Ferrario 
Honolulu HI yardımcı piskopos ve piskopos 1977-1993.  1985'teçocuk  tecavüz suçundan  papal  nuncio'ya  mektupla  suçlandı . Dava 1991görevden SOL gerekçesiyle.  Emekli piskopos 1993 olarak, yaş 67. kaldı bakanlığında ve emeritus kalmıştır. Sarj edilmedi. Öldürülen2003. Daha fazla iddia edilen kurbanlar  2013  ve 2014 tarafından isimlendirildi.

Piskopos Louis E. Gelineau 

1997'de, 69 yaşında istifa ettikten sonra, 1950'de Vermont yetimhanesinde çocuk boğulmakla suçladı . 1997'de, deplasman, 1993'te sunak çocuğunun cinsel tacizini reddetti.  Kalıntıları  Providence, RI fil emekli.

 

Bishop Timothy J. Harrington 

Worcester MA bishopu 1983-1994. 1997'de öldü .2005'i 1950'lerde  11 ila 15 yaş arası erkek çocuklarının cinsel istismarı suçladı .

Piskopos Joseph H. Hart
,
 Kanon başına 401.2'de Cheyenne bishop 2001, 70 yaşında istifa etti. 2002'de KC gazetesi, 1970'lerde Hart'un 1989 ve 1992 yıllarında çocuk tacizine yönelik kiliseye bildirildiğini ortaya koydu .  Daha önce  iddia edilen en az dört kurban var. Sarj edilmedi.  Kalıntıları  Cheyenne WY fil emekli.

Piskopos Howard J. Hubbard 
Sanık Şubat 2004 yetişkin erkeklerde 1970'lerde seks ve cinsel taciz için genç ödeme.  Hubbard , iddialarını ihlal etmediğini söyleyerek iddiaları reddetti . Sarj edilmedi.  Haziran 2004’ü “güvenilir kanıt yok” diye raporlayan kendi araştırmacısını işe aldı. Emekli 2014, yaş 75.Albany NY bishop emeritus.

 

Piskopos Robert N. Lynch,
2001 yılında dionsan iletişim direktörü tarafından cinsel taciz  suçlamalarını  reddetti.  Kilise ödenen suçlu 100.000 $;  Piskopos, kıdem tazminatı olduğunu söyledi, hush para değil. Accuser'ın avukatı, “istenmeyen dokunma” olduğunu, ancak “açık cinsel eylemler” olmadığını söyledi. “2016 yılında St. Petersburg FL  piskoposu olarak Emekli yaş 76 .

 

Piskopos Eugene A. Marino SSJ 
İstifa olarak, 1990, yaş 56 Atlanta GA başpiskoposu. Kadın, 27 yaşında, kısa süre sonra kabul ettiği Marino ile iki yıllık cinsel ilişki hakkında halka gitti. Geri kalan başpiskopos emeritus. 2000 öldü .

 

Kardinal Theodore E. McCarrick ,

1980'lerde Metuchen NJ bishop ve Newark NJ başpiskoposu ile cinsel  tacize uğramış ve seminerler ve rahiplerle  uğraştığı  iddia ediliyor. Richard Sipe, 2006'da kurban olduğu iddia edilen  kiliseye yerleşti . Washington DC Başpiskoposu emeritus.

Piskopos James Francis McCarthy

Yetişkin kadınlarla cinsel ilişkiye girdikten sonra 2002, 59 yaşında  istifa etti .  Kalıntıları  New York, NY yardımcı piskopos emekli.

 

Kardinal Humberto S. Medeiros 
Boston MA Başpiskoposu 1970-83. 1983 yılında öldü . 2002'de 14 yaşında erkek çocuğu 1979'da cinsel tacizde suçladı . Accuser , Medeiros'un kasvetine dokunduğunu söylerken , aynı ayın başbakan yardımcısı tarafından aynı akşam tacize uğradığı iddia edilen, arşid oğulculuğun içinde bir “ayı kucağı” verdi. Fred Ryan .

Başpiskopos John C. Nienstedt

2009 yılında çocuğun kalçasına uygunsuz bir şekilde dokunulduğu iddiasıyla Aralık 2013'te bir kenara atıldı . İddiaya göre " tamamen yanlış ". Artan vergiler Mart 2014  savcısının yetersiz kanıtlardan  dolayı herhangi bir suçlamada bulunmadığını açıkladı.

Yetişkinlere yönelik iddia edilen suiistimallerin iç soruşturması Temmuz 2014'te ortaya çıktı . Raporda Nienstedt'iniki papaza karşı" cinsel ilerlemeler "yaptığını belirtti.

Nienstedt, bulguları gizli tuttu ve MPR raporuna göre, ikinci yasa firmasının yeni soruşturmasına izin verdi. Başpiskoposluğun hemen ardından, 401.2 başına , Haziran 2015'ten istifaçocuk cinsel istismarı için suç sayılır. Şimdi Saint Paul ve Minneapolis MN başpiskoposu emeritus.

 

Piskopos Thomas J. O'Brien 
Sanık bir 2017 yılında dava oğlan 1977-1982 döneminde 5 inci sınıflar 2 iken Arizona'da bir çocuğun tekrarlanan cinsel istismar.  O'Brien iddiaları reddetti. 2003 yılının Haziran ayında, çocuk cinsel istismarını kendi diokezinde kapsayacak şekilde kabul edildi. Son günlerde ölümcül hit-and run otomatik kaza ile ilgili suçlamalarda tutuklandı. İstifa yaşı 67. Bu davada hüküm giydi ve şartlı tahliye ve toplum hizmetine mahk sentm edildi. Phoenix AZ bishop emeritus.

 

Piskopos Anthony J. O'Connell

2002'de, Missouri lise seminer öğrencisinin cinsel tacizine başvurdu . Canon 401.2 ,  yaş 63başına Palm Beach FL  bishop  olarak hemen istifa. Sayısız eski öğrenciler istismar iddia etti. Sarj edilmedi. Kalan piskopos emirliği. 2012 öldü .

Bishop James S. Rausch

Phoenix AZ bishop 1977-1981. Öldü 1981 Sanık 17 yaşındaki çocuğun 1979 cinsel istismar 2002 dava.

Piskopos George E. Rüeger
Sanık çocuk yaşta 13-14 arasında 1960 cinsel istismar 2002 dava. Reddedilen iddia. Sarj edilmedi. İddia edilen kurban2003 yılında çekildi. 2005 yılında emekli yaş 75. Worcester MA yardımcı piskopos emirliği.

Piskopos Daniel L. Ryan
Resmened 1999, yaş 69, erkek fahişelerin işe alınmasından önceki hafta dava açıldı. News 2002, 15 yaşından itibaren oğlanlardan seks istemiş ve cinsel olarak başka bir şekilde istismar etmiş, 16-17 yaşlarında. SOL nedeniyle ücretlendirilmiyor. Dahili dioksan   çalışması 2006, Ryan'ın yetişkinlerle ilgili yanlış davranışlarını doğruladı . 2015'te ölünceye kadar Springfield IL bishop emeritus kaldı.

Başpiskopos Robert F. Sanchez

1993 yılında en az 5 kadınla cinsel ilişkiyle suçlanmasından sonra 59 yaşında istifa etti ;

bazıları yaşları 18 ve 19. kaldı bakanlığında. Kalıntı Santa Fe NM Başpiskoposu emeritus. 2012 öldü .

Piskopos William S. Skylstad 
Sanık Skylstad suçlamayı inkar yaş 18 yaş altı kız 1961-64 cinsel taciz 2005 ve onun tarafından kiralanmış araştırmacı hiçbir gerçek buldum istem içinde. Emekli 2010, yaş 76. Spokane WA bishop emeritus.

Piskopos Lawrence D. Soens 
1998, yaş 72. Resigned Sanık 'halka 2000'lerin
 sadist bir' cinsel istismar 31 sonlarında 1950'lerin başında genç erkekler. 2008 inceleme kurulu tarafından suçlu bulundu . Sarj edilmedi. Kalıntıları Sioux City IA fil emekli.

 

Piskopos James S. Sullivan 
Alzheimer, Mart 2002'de
 canon 401.2'ye istinaden istifa etti. Yaş 72. Sanık Michigan, çocuğun 1966 fondling, yaş 16 Haziran 2002.  Reddedilen suçlama. SOL nedeniyle takip edilmeyen ücretler. Kalan Fargo ND bishop emeritus. 2006 öldü .

Bishop Joseph V. Sullivan

Baton Rouge LA bishop 1974-1982 . Öldü 1982. Sanık üç farklı genç erkekler, 1969-1982 cinsel istismar 2000'lerde. Daha sonra piskopos iddiaları güvenilir olarak nitelendirdi, Sullivan'ın adını liseden kaldırdı .

Piskopos Joseph Keith Symons

1995'in oğlunun cinsel istismarına başvurdu . Bakanlıkta kaldı.  Kalan Palm Beach FL Piskoposu. Başka bir kurbandan sonra 1998, 65 yaşında istifa etti. 5 erkek istismarına başvurdu .Sarj edilmedi.  Lansing MI diocese 1999 yılında bakanlıkta bulundu .  Bishop Emeritus.

Başpiskopos Rembert George Weakland, OSB . 
İstifa hemen sonra 2002 yılında haber $ 450K ait ödeme adam 32. Sadece vardı Weakland iken cinsel saldırı suçladığı adamı susturmak için 1998 yılında 75 döndü ve istifa başına kabul edildi canon 401.1  yaş-75 kuralı standart içinde piskoposları uygulayarak - durumlar.  Weakland suistimali reddetti ancak cinsel ilişkiye başvurdu.  Kalıntıları Milwaukee WI , başpiskopos emekli ikamet eden PA manastırda.

Bishop Christopher J. Weldon

Springfeld MA Piskoposu 1950-1977. 1982yılında öldü .2005'in 1950'lerde çocuğun cinsel istismarını 10 ila 16 yaşları arasında  suçladı . 

Piskopos Lawrence Harold Welsh 
Haberler polis arasında 2002 yılında soruşturma 1986 o seks sırasında erkek fahişe yuttum etmişti iddia ederler. Galce, " şiddetin  miktarı" dışında suçlamaların çoğuna itiraf etti . Ücret yok. Sarhoş sürücü tutuklandıktan sonra Spokane bishop 1990 olarak istifa etti 

Yapılmış Aziz Paul ve Minneapolis yardımcı bishop 1991. 1999 öldü .

Piskopos James Kendrick Williams 
Resigned başına, 2002 yılında 65 yaşına canon 401.2 iki erkek, 1969 ve 1981 ve genç erişkin 1980'lerin cinsel istismar suçlamasının ardından, Kimseyi kötüye kullanmak reddedildi . Lexington KY bishop emeritus.

Piskopos G. Patrick Ziemann ,

genç cinsel taciz suçu tarafından iddianamesinden sonra 1999'da 57 yaşında istifa etmeye zorlandı . Sanık 3 farklı cinsel istismar erken 2000'lere erkekler 1960 ve 70'lerde. Kalan Santa Rosa CA bishop emeritus. 2009 öldü .


URUGUAY
Piskopos Francisco Domingo Barbosa Da Silveira 
Kanun başına 401.2 , 2009'da 65 yaşında istifa etti ve sonra da iki adam arasındaki eşcinsel ilişkileri ortaya çıkardı. Kalan Minas bishop emeritus. 2015'te öldü.


GALLER
Başpiskopos John Aloysius Ward, OFM Kap. 
1999tarihli kız, 7, 1960-61 saldırısı iddiasıyla tutuklandı. Sarj edilmedi. Dedi o yanlış suçlandı. İstifa başına, 72 yaşında 2001 canon 401.2sonra, haykırış onun en yanlış kullanım , iki küfürlü rahiplerin. Kalan Cardiff Başpiskoposu emeritus. 2007'de öldü .

 

___________________________

* kariyeri boyunca birden fazla ülkede görevlendirildi

Not: Bu listeye dahil olmak, iddialarla karşılaşan kişilerin bir suçtan suçlu olduğunu veya hukuki iddialardan sorumlu olduğunu ima etmemektedir.

Bu listede yer alan raporlar sadece iddialardır.

ABD hukuk sistemi suçla suçlanan veya suçlanan bir kişinin suçlu olduğu kanıtlanana kadar masum olduğunu varsaymaktadır.

Benzer şekilde, bir davacının aksini kanıtlamadığı sürece, sivil davalarda sanık olabilecek kişilerin bu tür iddialardan sorumlu tutulamayacağı varsayılır. Suçluluk veya sorumluluk kabulleri tipik olarak sivil veya özel yerleşimlerin bir parçası değildir.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki piskoposlara karşı aşağıdaki iddiaları reddettik. Bunlar daha sonra tekrar gözden geçirilmiş ya da yanlış olduğu kanıtlanmıştır:

1992'de Bishop F. O'Keefe 2'ye karşı iki iddia (Davenport, Iowa);

2002'de Kardinal Roger M. Mahony'ye karşı iki iddia 5

(Los Angeles, California); ve 2002 yılında Cardinal Edward M. Egan  6'ya  (New York, New York) karşı bir iddia .Bu sayfa en son 23 Mart 2018 tarihinde güncellenmiştir.

 

@#MedyaGünebakış ©#MedyaGünebakış

Ökkeş Bölükbaşı, İstanbul-Temmuz.2018- okkesb61@gmail.com

http://www.medyagunebakis.com/ --- okkesb@turkfreezone.com,

  Diğer Haberler
 • DARBE KİMDEN GELİRSE GELSİN KARŞIYIZ..
 • TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ
 • SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI…
 • KUL VE MAHLÛKAT HAKKI..
 • ADAM OLMAK–OLAMAMAK VE GAZETECİLİK
 • SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI..
 • DERNEKLER KANUNUNA MUHALEFET • Editörden

  TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ

  Trabzonlular Birleşiniz. Trabzonlu İşadamları, İşkadınları, Çalışanlar, Genç Kızlar-Erkekler, Okuyan çocuklar Birlik ve Bütünlüğü Sağlamak Sizin Ellerinizde..!
  Devamı..
  Son Dakika
    - ASGARİ ÜCRETİN ADI İNSANC
    - ŞEDDELİ VE SÜREKLİ OHAL G
    - SOSYAL MEDYA DEVLERİNE CE
    - PTT ve KURUMSAL SOYGUN
    - FETÖ ÖDÜLÜNÜ REDDEDEN DEV
    - PAHA BİÇİLEMEZ SİHİRLİ TO
    - ALENİ SUÇ DUYURUSU ve DAV
    - #BEN #MARİA #SUPHİ* OCAK.
    - HAKEM HATALARI REKABETIN
    - MUHTEŞEM OSMANLININ BAKAM
    - 10 ARALIK DÜNYA İNSAN HAK
    - CORONAVİRÜS - COVİD-19 -
    - ÇOCUKLARDA 4.YAŞ SENDRO
    - #ÂDEM’İN #HAVVA'DAN ÖNCEK
    - DİZİLER; GENÇLER, ÇOCUKLA
    - TÜRKİYE CUMHURİYETİ LAİK
    - Dr. ROBERTO PETRELLA & CO
    - CİNSEL SALDIRIYI, OYBİRLİ
    - ECUMENOPOLİS; KIRMIZI AHT
    - AKDAMAR ASLA KİLİSE DEĞİL


  Günün Sözü

  HÜKÜMETLERİN İCRAATI MENFİ OLUP DA MİLLET İTİRAZ ETMEZ VE İKTİDARI DÜŞÜRMEZSE BÜTÜN KUSUR VE KABAHATLERE KATILMIŞ DEMEKTİR.

  M.K. ATATÜRK


  Anket
  KÜRESEL EKONOMİK KRİZ
  TEĞET GEÇTİ
  DELDİ GEÇMEDİ

  Reklamlar
     © 2009 Bu Site Ökkeş BÖLÜKBAŞI tarafından hazırlanmakta ve yayınlanmaktadır.
  Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.