03.12.2021
 
 
Kategoriler
   Güncel Haber
   İstanbul Haber
   Dünya Haber
   Trabzon-K.Maraş
   Eğitim-Kültür-Sanat
   Siyaset-Politika
   Çevre-Doğa-Turizm
   Sosyal Yaşam
   Söyleşi - Araştırma
   Sağlık-Gıda-Tarım
   Sinema-Tiyatro-Dizi-Film
   Konuk Yazarlar
   Ekonomik Bakış
   Hukuksal Bakış
   Magazin-Aktüel
   Reklam-İlan-Satış
   Bilim-Teknoloji-Zirve
   Sosyal Bakış
   Toplumsal Bakış
   Tarihsel Bakış
   Müzik Magazin
   Medyatik.Bakış
   Cevap Hakkı
   Black Sea
   Spor-Golf-Tenis-Boks
   Arşiv

Yazarlar
Bizden.Size

Ökkeş BÖLÜKBAŞI
KANAL İSTANBUL & ECUNEMOPOLİS
Tüm yazıları..
DOĞAMIZ

Mikdat KADIOĞLU
BULUTLAR
Tüm yazıları..
Hatıralarım

Nuran NUHOĞLU
HEPİMİZ KERKENEZİZ
Tüm yazıları..
Eko-Bakış

Abdurrahman YILDIRIM
Trabzon Turistik Merkez Olur mu.?
Tüm yazıları..
Uzay.Bakış

Musa ALİOĞLU
TRABZON HAVALİMANI
Tüm yazıları..
Tarihten Bir Yaprak

Mahiye MORGÜL
PİSAGOR 8.SINIFTA BÖYLE ÖĞRETİLİYORSA.!
Tüm yazıları..
Hukuksal Bakış

Av. Cemil CAN
DIŞ GÜÇLER & KİM BU DIŞ GÜÇLER, NEREDELER.!
Tüm yazıları..
Eğitim Kültür Sanat

Emel Vildan Düzenli
TRT - Te. Re. Te. - TRT - Te. Re. Te. - TRT
Tüm yazıları..
68 DENİZ 68

Selçuk Şahin POLAT
68'LİLER VE DOSTLARI.! BASIN VE KAMUOYUNA
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Fatih BACAK
TMTF 2018-2019 ALİ ABALI PLAYOF MÜSABAKALARI
Tüm yazıları..
Geçmişten Günümüze

Hüseyin IRMAK
CUMHURİYET’E HEP DESTEK, TAM DESTEK
Tüm yazıları..
MEDENİYET

Abdullah GÖZAYDIN
GEZİCİLER, AĞAÇSEVENLER NEREDELER.?
Tüm yazıları..
Sportif Bakış

Tekin KÜÇÜKALİ
HAKSIZLIĞA KARŞI TEK YÜREK
Tüm yazıları..
İstanbul; İstanbul.!

Aslı Didari
DEĞİŞMEYEN İSTANBUL; DEĞİŞME İSTANBUL.!
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Muhammet Akosman
BİZANS’DA “HAYIR” DİYOR.!.
Tüm yazıları..
Geçerken Uğradım

Prof. Dr. Özler Aykan
GEÇERKEN UĞRADIM; Özler Aykan Röportajı
Tüm yazıları..

Reklamlar
Döviz Alış Satış
Dolar 1.6387 1.6466
Euro 2.1036 2.1137

  Çevre-Doğa-Turizm >> Manşet Haberler
  TERMİK SANTRAL HALA FİLTRESİZ ÇALIŞIYOR.!

  ELHAMDÜLİLLAH TIR PARKI YAPIYORUZ

  BEKLENEN MARMARA DENİZİ DEPREMİ.!

  ESKİŞEHİR’DE AĞAÇ KATLİAMI İÇİN ONAY VERİLDİ

  KATİL KELEBEĞE ORGANİK ÇÖZÜM ARANIYOR

  MUĞLA'DA 45 BİN KİŞİYE ERKEN ÖLÜM TEŞHİSİ

  BURSA GÜNLÜĞÜ

  TÜRKİYE'YE DEVLET TÖRENİ İLE TURİST GELDİ

  KADINLAR BARIŞA YELKEN AÇTILAR.!

  24 HOURS İN LİSBON

  YAKILAN TÜRKBELENİ ORMANI’NDA TALAN.!

  7 AWE - İNSPİRİNG CANADİAN ADVENTURES

  5 COOL & QUİRKY VALENTİNE'S

  KÜRESEL ISINMA KURULTAYI YAPILDI

  BOTSALANO GAME RESERVE İN PİCTURES

  KATİL KELEBEĞE ORGANİK ÇÖZÜM ARANIYOR
HABERİ PAYLAŞ : Google'da PaylaşKATİL KELEBEĞE ORGANİK ÇÖZÜM ARANIYOR

Katil Kelebek Ricania Simulans - Ricania Japonica Yıldan Yıla Karadeniz'den İçerilere Doğru İlerliyor.

Otobanlar, Madenler, HES'lerle Türkiye'de doğasına en çok zarar verilen yerlerin başında Doğu Karadeniz geliyor.

Delici emici denilen küçücük bir kelebek konduğu çayın, fındığın, kivinin, meyve ve sebzenin özsuyunu emerek kurutuyor ve sayıları hızla artıyor.        

Ricania Simulans - Ricania Japonica kelebeğinin hikayesi Japonya’da başlıyor. 1892’de Soçi’de kurulan Rusya’nın en büyük botanik bahçesi Tropik Park’a dünyanın her yerinden ağaç, bitki, fide getirilir. 

Bu fidelerin üzerinde ‘Ricania Japonica’nın da yumurtaları vardır. Yumurtalardan çıkan kelebekler etrafa yayılır. Soçi’nin iklimi uygun olmadığından sevdiği daha nemli bölgelere doğru ilerler. 

ilk kez 1956 yılında Gürcistan’da görülür. 1964 yılında ise dikkat çekmeye başlayan etkisiyle kayda geçirilir.

DOĞU KARADENİZ'DE KATİL KELEBEK TEHLİKESİ YÜKSELİYOR

Aynı kelebeğin yumurtaları ise 1990’lı yıllarda Doğu Karadeniz'e Kivi ve narenciye fideleriyle taşınır. İlk önceleri, ‘Asilidae’ yani yusufçuklar ortadan kaybolmaya başlayana kadar herhangi bir zarar gözlenemedi. Ta ki Kelebeğin yumurtalarını yiyerek nüfusunu kontrol eden yusufçukların yok olmasının nedeni doğada tatlı su kaynaklarının azalmasıdır. Buna neden olan ise dere yataklarını kurutan HES’ler.

Sonuç: HES’lerin birçok dereyi ya kurutması ya da can çekişir hale getirmesi nedeniyle yusufçuklar kayboldu ve Vampir Kelebek nüfusu son beş yılda hızla artarak kontrolden çıktı ve katil bir kelebeğe dönüş.

KATİL KELEBEK KANSERİ ARTIRIYOR MU.?

Söz konusu Ricania Simulans - Ricania Japonica kelebeğinin yaşam alanlarının büyümesi ile birlikte ve öncesinde aslında deniz seviyesine yakın bölgelerden yüksek dağlık alanlara yönelmeleri ile birlikte gelişen popülasyonlarındaki ciddi yükselmeler korkutucu durumda. Halk arasında Vampir Kelebek denilmesi ise bir rastlantı değil. Bu zararlı; kelebeği andıran dış görünüşü ile birlikte bitkilere tutunarak bitkilerin öz sularını alma yolu ile besin ihtiyacını karşıladığı için halk arasında Vampir Kelebek olarak ifade ediyor.

Ayrıca söz konusu Vampir Kelebeğin ‘Suya karışarak klor ile temas ettiğinde bölgede yüksek olan kanser oranını daha da artıracağı’ şeklinde yaygın söylentiler dolaşıyor. Yetkililerin bu konuya ne kadar önem verdikleri, ilgilenip ilgilenmedikleri merak konusu.

İLAÇ KULLANILAMIYOR, KULLANILSA DA FAYDA ETMİYOR
Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü’nün Samsun Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Yozgat Bozok Üniversitesi Tarım ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Bitki Koruma Bölümü, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü ve Rize Atatürk Çay ve Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü’nden bilim insanlarının hazırladığı rapora göre kelebek Sarp sınırından (Hopa) başlayarak Trabzon’un Araklı ilçesine kadar sahil kesimini etkisi altına almış durumda. 

 

KİMSE KİMYASAL DA KULLANAMIYOR.

Çünkü salatalığa, fasulyeye, domatese ve meyvelere ilaç atmak demek aynı zamanda kimyasalları da yemek demek! Üstelik kullanılsa dahi ilaç fayda etmiyor. Çünkü Türkiye’nin en fazla yağış alan bölgesi olan (Yıllık yağış miktarı 2000–2500 mm) Karadeniz’de yılın büyük bölümü yağmurlu geçiyor. Kimyasal ilaç kullanmak ilaçların etkisini göstermeden yağmurla toprağa ve suya karışması demek.

YETKİLİLER KELEBEKLE SAVAŞACAK BÖCEK ARIYOR
Bölge çay üreticileri bu yıl Trabzon'da kelebek nüfusunda bir patlama yaşandığını çaydan meyve ve sebzeye kadar birçok bahçeye zarar vermeye başladığını belirtiliyor. 

Kelebeğin nüfusunun yusufçukların ortadan kaybolmasıyla, onların ise tatlı suların HES’lerin susuz bıraktığı dere yatakları ile ortadan kaybolduğunu anlatıyorlar ve durumun artık çay, fındık ve kivi ile birlikte ekonomik tehdit boyutuna ulaştığını anlatıyorlar.

BİYOLOJİK MÜCADELEDEN BAŞKA ÇARE YOK

Yetkililerin ise İlaç atmak isteyenlere “Madem ilaçlı sebze meyve yiyeceksiniz, hiç ekmeyin daha iyi. Çarşıdan alın…” diye yanıt verdiklerini ve doğaya daha fazla zarar verilmemesi için sorun yaşayanları sürekli uyardıklarını söylüyor ve “Zaten ilaç da fayda etmiyor. Burada neredeyse her gün yağmur yağar. İlaç yağmurla suya ve toprağa karışır. Bu da sorunun büyümesi demek! Ne yazık ki biyolojik mücadeleden başka çare yok” diyorlar. 

Bölge Ziraat Odaları yetkilileri; Bakanlığın bu konuyla ilgili bir çalışmasından haberdar değiller. Şimdilik arapsabunu, pul biber, sarımsak karışımından elde edilen bir sıvının bitkilere püskürtülmesi, bahçelerin etrafındaki çalılık ve nemli ortamlar oluşturan bitkilerin ortadan kaldırılması gibi yöntemlerle mücadele ediyorlar ama henüz etkin bir sonuç alınamadığını görülüyor. 

Trabzon’da üreticiler bahçelerindeki kelebek yağmasını Ziraat Odalarına bildiriyorlar ancak çözüm yok. Bahçelerde şeker fasulyesi dışındaki fasulyeler, salatalıklar, biber, domates, böğürtlen, ceviz, incir, çay… Bahçede ne varsa talan edilmiş, salatalıklar, fasulyeler dallarında kurumuş, incirler daha olmadan etrafı onlarca kelebek tarafından sarılmış durumda. 
Üreticiler kelebeklerin bu yıl çayda çok yoğunlaştığını belirtiyor ve Bahçelerini göstererek 
“Emeğimize yazık” diye dert yanıyorlar. "Kimse de ne yapacağını bilmiyor. Çaresiz durumdalar. Herkes ‘Kelebekle başa çıkacak böcek arıyor’

Karadeniz'de durum bu.

RİZE'DE VAMPİR KELEBEK İSTİLASI                                Rize’de bitkilerin özünü emerek zarar verdiği için vampir kelebek olarak adlandırılan Ricania Simulans bu kez evleri istila etmeye başladı.

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde özellikle sahil kesimlerde geçtiğimiz yıllarda türeyen Ricania Simulans bu kez rakımı yükseltti ve yüksek bölgelerde de etkili olmaya başladı.

Yeşil bitkilerin tümüne konarak özünü emen ve bitkiyi kurutan ’Ricania Simulans’ isimli kelebek türüne Rize halkı bitkinin özünü emdiği için 'Vampir Kelebek’ ismini vermişti. Bu kelebekler artık bitkilerin yanı sıra insanların yaşam olanı olan evlere dahi girmeye başladı. Havanın kararıp evin ışıklarının yanmasıyla evleri istila eden kelebekler zıpladığında çarptığı insanın ise canını da yakıyor.

Giderek güçlendiği görülen vampir kelebekler ev hanımlarının da korkulu rüyası olmaya başladı. Hemen her evde kendisine yer bulan kelebekler evde yaşayanlar tarafından ölü vaziyette yerlerden günde bir ksç kez süpürülmek zorunda kalınıyor. 

HER BİTKİYE ZARAR VERİYOR
Doğu Karadeniz Bölgesi’nin bu illetten kurtulması için acilen bir proje hazırlanıp eyleme geçilmesi gerektiğini dile getiren Fındıklı Organik Meyve Üreticileri Derneği yetkilileri, bitkilerin kurumasına sebep olan bu kelebeklerin bir canavar olduğunu ve her bitkiye zarar verdiğini ifade ediyorlar.

Bu vampir kelebek. Bütün sebzelere, bütün otlara, üzümden  duta kadar her türlü meyveye ve çaya dadandı.

Bizim buradan yetkililere çağrımız, 

Türkiye’de ki bütün bilim insanları, yada dünyada varsa bu iş ile uğraşan Karadeniz Bölgesi’ni kurtarma projesi yapılmalı. Yani bu şekilde organik çay yapmamızın da bir anlamı yok. Çünkü öz suyunu içince bitkinin kurumasına sebep olan bir canlı bu. Kimyasal ilaçların kullanılmasını kimseye önermiyoruz” diyorlar.

ALMA YUSUFÇUĞUN AHINI - YUSUFCUK GERİ GELMELİ
Yusufçuk adını, yüz güzelliği ile meşhur Yusuf peygamberden aldığı düşünülüyor. ‘Kız böceği’ ya da ‘helikopter böceği’ de denen yusufçukların ömrü 6-7 yıl arasında değişiyor. Yumurtalarını ya su kenarına, su içindeki bitkilere ya da suyun içine bırakan yusufçukların yavrularının büyük bölümü yaşamlarını sualtında geçirerek solungaç benzeri organlarıyla suyun altında nefes alıyor. 
Uçuş hızı saatte 90 km’nin üzerine çıkan, petek gözleri 1000 ayrı gözden oluşan ve gördükleri her şeyi ağır çekimde algılayabilen yusufçuklar sivrisinekler, tatarcıklar, arılar ve kelebeklerle besleniyor. Ayrıca türün dişileri çiftleştikten sonra erkeğinin kafası ile besleniyor.


KATİL KELEBEK DOĞUDAN BATIYA DOĞRU YAYILIYOR
Kelebeğin en yoğun göründüğü yer Artvin’in Kemalpaşa ilçesi. Burası Gürcistan’a da en yakın yer. Bunu sırasıyla Hopa ve Arhavi izliyor. Rize’de ise zararlının en yoğun olduğu yer Derepazarı. Bunu, Fındıklı, Ardeşen, Pazar ve Çayeli izliyor. Trabzon’da ise Of’ta bu yıl patlama yaşanıyor. Sürmene’de sorunla yoğun boğuşan ilçelerden… Kelebekler dağılımı buradan Araklı’nın batısına Arsin ve Yomra’ya kadar uzanıyor.

Vampir gibi emiyor

Mürver, fasulye, kivi, yabani böğürtlen, ortanca, incir, kızılağaç, karayemiş, çay ve asmaya yumurta bırakan, yumurtadan çıktıktan sonra ne bulursa köküne yapışarak bir vampir gibi bitkinin özsuyunu emen kelebekler Doğu Karadeniz’in sahil kısmını talan etmeye başladı.

@#ÖkkeşBölükbaşı ©#MedyaGünebakış #herşeyçokguzelolacak,

  Diğer Haberler
 • TERMİK SANTRAL HALA FİLTRESİZ ÇALIŞIYOR.!
 • ELHAMDÜLİLLAH TIR PARKI YAPIYORUZ
 • BEKLENEN MARMARA DENİZİ DEPREMİ.!
 • ESKİŞEHİR’DE AĞAÇ KATLİAMI İÇİN ONAY VERİLDİ
 • KATİL KELEBEĞE ORGANİK ÇÖZÜM ARANIYOR
 • MUĞLA'DA 45 BİN KİŞİYE ERKEN ÖLÜM TEŞHİSİ
 • BURSA GÜNLÜĞÜ
 • TÜRKİYE'YE DEVLET TÖRENİ İLE TURİST GELDİ
 • KADINLAR BARIŞA YELKEN AÇTILAR.!
 • 24 HOURS İN LİSBON
 • Editörden

  TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ

  Trabzonlular Birleşiniz. Trabzonlu İşadamları, İşkadınları, Çalışanlar, Genç Kızlar-Erkekler, Okuyan çocuklar Birlik ve Bütünlüğü Sağlamak Sizin Ellerinizde..!
  Devamı..
  Son Dakika
    - TERMİK SANTRAL HALA FİLTR
    - ELHAMDÜLİLLAH TIR PARKI Y
    - BEKLENEN MARMARA DENİZİ D
    - ESKİŞEHİR’DE AĞAÇ KATLİAM
    - KATİL KELEBEĞE ORGANİK ÇÖ
    - MUĞLA'DA 45 BİN KİŞİYE ER
    - BURSA GÜNLÜĞÜ
    - TÜRKİYE'YE DEVLET TÖRENİ
    - KADINLAR BARIŞA YELKEN AÇ
    - 24 HOURS İN LİSBON
    - YAKILAN TÜRKBELENİ ORMANI
    - 7 AWE - İNSPİRİNG CANADİA
    - 5 COOL & QUİRKY VALENTİNE
    - KÜRESEL ISINMA KURULTAYI
    - BOTSALANO GAME RESERVE İN
    - ANKARA=BETON YIĞINI-GÜRÜL
    - ARTVİN KARTALI DSİ'NİN D
    - GİRESUN, DERELİ, GÖL TURİ
    - AKTOB DÜNYA TURİZM GÜNÜNÜ
    - GLORİA IRONMAN 70.3 TURKE


  Günün Sözü

  HÜKÜMETLERİN İCRAATI MENFİ OLUP DA MİLLET İTİRAZ ETMEZ VE İKTİDARI DÜŞÜRMEZSE BÜTÜN KUSUR VE KABAHATLERE KATILMIŞ DEMEKTİR.

  M.K. ATATÜRK


  Anket
  KÜRESEL EKONOMİK KRİZ
  TEĞET GEÇTİ
  DELDİ GEÇMEDİ

  Reklamlar


     © 2009 Bu Site Ökkeş BÖLÜKBAŞI tarafından hazırlanmakta ve yayınlanmaktadır.
  Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.