FETÖ ÖDÜLÜNÜ REDDEDEN DEVLET ADAMI.?

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın 1997’e kadar düzenlediği değişik etkinliklerde Vakıf tarafından ödüllendirilen devlet adamlarını ve politikacıları..

Paylas:
 • Facebook'da Paylaş
 • Twitter'da Paylaş

FETÖ ÖDÜLÜNÜ REDDEDEN DEVLET ADAMI.?

Önce, Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın 1997’e kadar düzenlediği değişik etkinliklerde Vakıf tarafından ödüllendirilen devlet adamlarını ve politikacıları bir hatırlayalım:

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TBMM Başkanı Hikmet Çetin. Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan. Tansu Çiller, Yıldırım Akbulut, Bülent Akarcalı, Cemil Çiçek, Agâh Oktay Güner, Burhan Özfatura, Ertuğrul Günay. Gürbüz Çapan, Hasan Denizkurdu, Işılay Saygın, İlhan Kesici, Muhsin Yazıcıoğlu, Mustafa Kalemli. Namık Kemal Zeybek, Necati Çetinkaya, Nevzat Yalçıntaş, Refaeddin Şahin, Vehbi Dinçerler.

FETÖ ödüllerine mazhar olan gazeteci ve yazarları, bilim adamlarını, sanatçıları, futbolcuları vs. konumuz dışında olduğu için saymıyorum.

Bu kadar saygın kişi, şu ya da bu biçimde FETÖ’ye hizmet ettikleri için bu ödülleri hak ettiler.! O törenleri hatırlayalım.

O AKŞAM EN ÇOK İLGİ GÖREN GÜLEN'Dİ

FETÖ’nün Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın Çırağan Sarayında 4 Ocak 1996 akşamı verdiği ödül töreninde kimler yoktu ki.? En çok ilgi gören kişi ise Fethullah Gülen’in kendisiydi. Samanyolu TV, ödül törenini baştan sona canlı vermişti.

Ödül törenine katılanlar arasında; Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan. Eski Çevre Bakanı Rıza Akçalı, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nail Güreli, Ertuğrul Günay, Hasan Cemal, Orhan Gencebay, işadamı Şevket Demirel, Mehmet Altan, Zeynep Göğüş, Abdülkadir Aksu, Muhsin Yazıcıoğlu, Mehmet Aydın, Ali Coşkun ve daha birçok ünlü katılmıştı.

Medya/TV programcısı ödülüne Abdurrahman Dilipak ve Toktamış Ateş, Köşe Yazarı Ödülüne Cengiz Çandır ve Taha Akyol, Spor Ödülüne Fatih Terim, Sanat Ödülüne Barış Manço, Doğa ve Çevre ödülüne Hayrettin Karaca ve Aile ödülüne de Perihan Savaş layık görülmüştü.

Ödül töreninde iki isim vardı ki oldukça dikkat çekiciydi. Müjdat Gezen ve Recep Tayyip Erdoğan.

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın Özürlülere Yardım Ödülünü Recep Tayyip Erdoğan ve Müjdat Gezen birlikte paylaştılar. Bu törenden 15 yıl sonra Tayyip Erdoğan bir televizyon kanalında sarf ettiği sözler nedeniyle Müjdat Gezen aleyhine açtığı davada Müjdat Gezen’in 10 bin lira manevi tazminat ödemesine karar verilecekti.

"İBRET DOLU BİR GECE"

27 Aralık 1997 tarihli Zaman gazetesi, “Demirel’e Şükran Plâketi’nin, Fethullah Hoca efendi tarafından takdim edildiğini” yazıyordu. Gelin o geceyi hatırlayalım

Fethullah Gülen'in onursal başkanı olduğu Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nın, 27 Aralık 1997 akşamı İstanbul Hilton Convention Center'daki Ulusal Uzlaşma Teşvik Gecesi'ne, gazeteciler, yazarlar, sanatçılar, işadamları ve siyasetçiler katıldı.

Ulusal Uzlaşma Teşvik Gecesi'nde Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e ‘Devlet Adamı Ulusal Uzlaşma Ödülü’ Fethullah Gülen tarafından verildi.

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkanı Harun Tokak'ın açılış konuşmasıyla başlayan ödül töreninde, sanat, bilim, siyaset ve medya dünyasından 17 kişi, ödül ve plaket aldı.

“GÜNÜMÜZÜN EN BÜYÜK DEVLET ADAMI”

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, konuşma sırasını ısrar ederek Fethullah Gülen’e verdi.

“Hoca efendi” ödülü takdiminde yaptığı konuşmasında şöyle diyordu: "Çok önemli platformda böyle kıymetli bir ödülü cumhurbaşkanımıza sunma liyakatini kendimde göremesem de, ellerinin ellerimle buluşmasının onurunu belirtmek isterim… Günümüzün en büyük devlet adamı, demokrasinin ve ulusal uzlaşmanın kahramanı cumhurbaşkanımıza gönüllerimizden kabarıp gelen en samimi duygularımızı bir buket yapıp sunmak isterdik. Ama neylersin ki bunu yapmak elimizden gelmez. Bu plaket yerine, kabil olsaydı, bu duygularla gönlümüzden bir buket sunmayı isterdik’."

"DEVLET SİZİNDİR, ÜLKE SİZİNDİR"

Gülen'den sonra mikrofona gelen Demirel ise şunları söyledi:

"İbret dolu, ders dolu bir geceydi. Hoca Ahmet Yesevi'leri, Hacı Bektaşı Veli'leri hatırladık. Hep barış içinde yaşamayı, birlikte, beraberlikte olmayı bize tavsiye etmişlerdir… Bu plaketi Türkiye'nin bölünmez bütünlüğüne, Türk milletinin mutluluğuna, barış içinde yaşamasına verilmiş sayıyorum. Çünkü ben Türk devletini, milletin birliğini bütünlüğünü temsil ediyorum."

Demirel yaptığı teşekkür konuşmasında "Devlet sizindir, ülke sizindir" diyordu.!

Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk'e ödülünü veren Nazlı Ilıcak ‘Hoca Efendi’nin önderliğinde açılan okulları överken şunları söylüyordu:

“Ben Demirel’in bu toplantıya teşrifini, bir çirkinliği, bir hatayı düzeltme gayreti olarak görüyorum… Demirel’in burada bulunmasını, Ankara’da ileri geri konuşanlara bir cevap olarak görüyorum. Sayın Demirel’e teşekkür ediyorum.”

Gülen’le yan yana oturan Demirel, Ilıcak’ın konuşmasını gülümseyerek dinliyordu.

“KÂFİR SERMAYE”

Törenden sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Fethullah Gülen, sermayede "İslami" diye ayrım yapmanın yanlış olduğunu belirterek, ‘‘Yoksa buna karşı olarak gayri İslami yanı kâfir sermaye deyimi akla gelir’’ dedi. Fethullah Hoca Türkiye'de irtica tehlikesinin olmadığını söyledi.!

5 DALDA 20 ÖDÜL

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e verilen “Devlet adam”

ödülünden sonra diğer ödüller şunlardı:

İş dünyası:

Aydın Doğan, Sakıp Sabancı, Üzeyir Garih, Nihat Gökyiğit, Bayram Meral.

Medya-sanat:

Rıza Zelyut, Nevval Sevindi, Gülay Göktürk, Şahin Özer ve Hülya Koçyiğit.

Eğitim ve Kültür:

Özel Yamanlar Eğitim Kurumları Başdanışmanı Sami Yıldırım, Prof. Dr. Nilüfer Göle, Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk, Prof. Dr. Halil İnalcık, Prof. Dr. İhsan Doğramacı, Prof. Dr. Şerif Mardin

Siyaset:

Hikmet Çetin, Bülent Ecevit ve Mustafa Kalemli.

TBMM Başkanı Hikmet Çetin ve Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit bütçe görüşmeleri nedeniyle törene gelemediler.

Aydın Doğan'ın yerine ödülü temsilcisi Yaşar Eroğlu, Mustafa Başoğlu'nun elinden aldı.

Sakıp Sabancı Amerika'da olduğundan yerine görevlendirdiği Ertuğrul Ergöz'e ödülü, yazar Hulusi Turgut verdi.

"ÇAĞDAŞ VE MEDENİ OKULLAR"

Mustafa Kalemli'nin adına ödülü eşi, eski bakanlardan Orhan Kilercioğlu'nun elinden aldı. Betül Kalemli, 23 yıllık matematik eğitimcisi olduğunu vurgulayarak, "Hoca Efendi’nin çağdaş ve medeni okullarını desteklediğimi buradan ifade etmek durumundayım" dedi.

BU TALEP REDDEDİLDİ

Gazeteci Nazlı Ilıcak'ın "Her Taşın Altında 'The Cemaat' mi Var.?" adlı kitabı Ocak 2012’de Doğan Kitap’tan çıktı.

Kitaptan bir bölümü aktaralım:

“Alaaddin Kaya, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı’ya, Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın Yılın Hoşgörü Ödülü’nü vermek istediğini Çevik Bir’e söyledi. Bu talep reddedildi.” (s. 154)

İsmail Hakkı Karadayı, FETÖ’den ödül almayı reddeden tek devlet adamıydı. Onun reddettiği ödülü Cumhurbaşkanı Demirel alacaktı. Karadayı, bu tutumunun karşılığını 21 yıl sonra 28 Şubat davasında müebbet hapis cezası alarak alacaktı.!

28 Şubat davasında karar 13 Nisan 2018 günü açıklandı. Aralarında dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı’nın da bulunduğu 21 sanığa müebbet hapis cezası verildi. Ancak mahkeme, yaşları, sağlık durumları da dikkate alınarak haklarında yurt dışına çıkma yasağı ve imza karşılığında adli kontrol uygulanması kararını verdi.

Hikmet Çiçek, Odatv.com, 12.04.2020 13:08  

 


Ökkeş Bölükbaşı, İstanbul - Aralık.2020 - okkesb61@gmail.com,

http://www.medyagunebakis.com/ okkesb@turkfreezone.com,

 

Diğer Haberler

 • DARBE KİMDEN GELİRSE GELSİN KARŞIYIZ..
 • TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ
 • SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI…
 • KUL VE MAHLÛKAT HAKKI..
 • ADAM OLMAK–OLAMAMAK VE GAZETECİLİK
 • SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI..
 • DERNEKLER KANUNUNA MUHALEFET
 • TrabzonSporKlübü

  Nasa

  Kentim_İstanbul

  Doga_İcin_Sanat

  ABD_USA

  Department_State

  TelerehberCom

  Google_Blog

  Kemencemin_Sesi

  Kafkas_Music

  Horon_Hause

  Vakıf_Ay

  Dogal Hayatı_Koruma

  Seffaflık_Dernegi

  Telerehber

  Sosyal_Medya

  E-Devlet

  Türkiye Cumhuriyeti

  BACK TO TOP