*SERGİ V* *Vİ VERİ VENİVERSUM VİVUS VİCİ*

*Vİ VERİ VENİVERSUM VİVUS VİCİ* _ *HÜLYA DÜZENLİ RESİM SEGİSİ* “Vi Veri Veniversum Vivus Vici - Ben Gerçeğin Gücüyle, *SERGİ V* Yaşadığım Sürece Kâinatı Bile Fethedebilirim”

Paylas:
 • Facebook'da Paylaş
 • Twitter'da Paylaş

*Vİ VERİ VENİVERSUM VİVUS VİCİ* 

*HÜLYA DÜZENLİ RESİM SEGİSİ*

“Vi Veri Veniversum Vivus Vici - Ben Gerçeğin Gücüyle,

*SERGİ V*

Yaşadığım Sürece Kâinatı Bile Fethedebilirim”

 Hülya Düzenli Tarafından F Sanat Galerisinde Açılacak Resim Sergisi:

15 Haziran – 30 Haziran 2022 Tarihleri Arasında 15 Haziran / Çarşamba, Saat: 15.00 Görülebilecek. “Vi Veri Veniversum Vivus Vici - Ben Gerçeğin Gücüyle, Sergisi Sizleri Bekliyor.

F Sanat Galerisi: Valikonağı Caddesi, Akkavak Sokak Polat Apt. No:38/2 Nişantaşı

E-POSTA :  fsanatgaleri@gmail.com Tel: 0212 296 83 32, GSM: 0530 160 81 41

 

RESİMLERİYLE SERGİYE KATILANLAR: 

Çiğdem ŞENER, Didem GERMEN, Gülşah KALEBAŞ, Işın AVCIOĞLU, Meral BİLKAY

 

:

İNSAN OLMAK.! AYNI ZAMANDA KADIN OLMAK.! SANATÇI OLMAK.!

Toplumsal yüzleşme ve cesaret ister. Beş sanatçı kadın bir araya gelerek hem kendi cinsleri hem insanlık için özgür ve eşit bir dünyayı talep ediyorlar.

15 Haziran / Çarşamba günü Saat: 15.00 de Nişantaşı F Sanat Galerisi’nde beş sanatçının eserlerinin yer alacağı serginin küratörlüğünü yapan Hülya Düzenli şöyle açıklıyor; *SERGİ V* Sanatçı Kadınlar olmanın bilinciyle;  “Vi Veri Veniversum Vivus Vici / Ben Gerçeğin Gücüyle, Yaşadığım Sürece Kâinatı Bile Fethedebilirim” başlıklı bu sergide kendi kişisel yolculuklarının bir kesitini ortaya koyduklarını belirtiyor. Bu sergi kavramsal ya da sanatsal bir buluşma değil beş sanatçının bir araya gelişiyle ortaya çıkan bir Sanatçı Kadın buluşmasıdır.

Sanatsal üretim zihinde başlar. Her yaratı,  yaratıcısının düşünce ve duygularının, paylaşmak istediği ‘şey’in yansımasıdır. O şey ya da şeyler izleyici ile buluştuğunda yeni ve farklı anlamlara ulaşacak, çoğalacak, dönüşecektir.

İnsan kendi kendine konuştuğunda kendi sesini duyduğu halde başka sesleri de duymak ister.!

Sanatçı da kendisini başka sanatçılar arasında görmek ya da onlarla birlikte, yan yana durarak bir şeyler söylemek ister. Bu sanatçıların yolculuklarının bir parçasıdır.

Bu sergilenişler sanatçı için olduğu gibi izleyici içinde bir zenginlik, çeşitleme ve haz alanıdır.

SERGİ V BEŞ SANATÇININ HER BİRİ KENDİ MASALININ KAHRAMANLARI… 

Her birinin kendi masalının diğerinin masalında olana göndermesi var.  

Diyorlar ki: “Vi Veri Veniversum Vivus Vici / Gerçeğin Gücüyle Yaşadığım Sürece Kâinatı Bile Fethedebilirim”

Onlar gerçeğin gücüyle, masallarının yansımasıyla birlikte olmanın gücüyle kâinatı bile fethedebilecekleri ortak paydasında buluşuyorlar. Farklı malzeme ve yaklaşımlardan oluşan eserler bu sanatçıların sanatsal yolculuklarında ve talep ettikleri özgür ve eşit dünyayı işaret etme isteklerinde önemli bir duraktalar.”

Katılan sanatçılar;

 Çiğdem ŞENER;

Kadim toplumlarda insanların aralarında anlaşabilmek için bölüp sembol diye adlandırdıkları ve sakladıkları gibi, kendisinin de resimlerinde bir parçası izleyici de kalan bölümlemeler yani semboller kullanıyor.

 


 Didem GERMEN;

Bireyin dünyaya, çevresine uyum sağlamak için maskeler kullandığını, bu değişim, dönüşüm sürecinde personalarımızın farkındalığına sahip olmamız gerektiğinin altını çiziyor.

 


 Gülşah KALEBAŞ;

Yaşamın sıradan yürüyüşü içinde bıraktığımız sonsuz izlerle dolu olan mekânların sanki bir canlı imiş gibi hafızalarının olup olmadığını sorguluyor. Çünkü mekânlar da bizim hafızalarımızı izlerle doldururlar yani yaşarlar. Kokularımızı, seslerimizi, düşüncelerimizi, dokunuşlarımızı saklarlar bir anı kutusu gibi.

 


 Işın AVCIOĞLU;

insana dair her şeyle; bir anı nesnesi, fotoğraf,  doğadan bir parça, kendiliğinden oluşmuş lekeler ya da izlerle ilgileniyor. Bütün bunlar bugün ile dün, bugün ile gelecek arasında nerede duruyorlar. Neye aittiler, neye ait oldular. Nasıl algılanmışlardı, nasıl algılanıyorlar ve gelecek…

Gelecek, her şeyin değişeceği, içinde iken değişimin farkında olamayacağımız değişimlere gebe…

  


Meral BİLKAY;  sessiz bir dil olarak sözsüz bir iletişime geçen tonlarıyla, sadeleştirilmiş, minimalize edilmiş biçimsel anlatımın içinde gürültü çıkaran, bağıran, karmaşık, çizgileri ile hayatın bizlere sunduğu zikzaglara karşın sürdürülebilir ‘huzur’un peşinde…

30 Haziran 2022 Ye Kadar Sürecek Olan Sergide Yaklaşık Kırk Kadar Farklı Malzeme Ve Tekniklerle Yapılmış Eserler Sergilenecektir.

Küratör Hülya Düzenli, 1980 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Ana Sanat Dalı yüksek mezunu olup özel bir kurumda ve çeşitli üniversitelerde resim dersleri vermiş, kişisel sergiler açarak sanat yaşamını sürdürmüştür. Dünya Müzelerinin pek çoğunda canlı olarak anlatımlar yapmıştır. Halen Hülya Düzenli Sanat Atölyesi’nde online Sanat Tarihi, Resim, Konsept Yönetimi ve Temel Sanat Eğitimi dersleri vermektedir.

Sanatsal birçok etkinlik düzenleyen ve sergi küratörlükleri yapmakta olan sanatçı,  sanatta yaratıcılığın gelişmesi için bilgi, cesaret, donanım ve sürekli üretim ile sanatsal birlikteliklerin içinde yer almanın üzerinde durmaktadır. Sanat kitapları, sanat dergilerinde yazılar yazmış, Türkiye ve Avrupa Birliği’nden tescilini aldığı ‘Körler İçin Renk Alfabesi’ buluşunun sahibidir.

 

@ #ÖkkeşBölükbaşı © #MedyaGünebakış

Ökkeş Bölükbaşı, İstanbul-Haziran.2022- okkesb61@gmail.com,

http://www.medyagunebakis.com/ -- okkesb@turkfreezone.com,

 


 Hülya Düzenli

18 Aralık 1957 Samsun doğumlu olan Hülya Düzenli,  1980 Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Ana Sanat Dalı Yüksek Lisans Programı,              Adnan Çoker Atölyesi mezunudur. Türkiye Resim Sanatı’nın değerli ustalarından 1980-1982 yılları arasında Nurullah Berk,  

1981-1993 yılları arasında Sabri Berkel ve 2001-2002 yılları arasında Adnan Çoker ile birlikte alışmıştır.      

1996-1997 Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda                            öğretim görevlisi olarak çalışmıştır.  

2000-2001 Kadir Has Üniversitesi, Hasan Yelmen Dericilik Yüksek Okulu’nda “Tasarım” dersi vermiştir.                                                                                                                          

1980-2020 Özel bir kurumda Güzel Sanatlar ve Tasarım dersleri alanlarında öğretim elemanı olarak çalışmıştır.

Hülya Düzenli;                                                                                                                                       

Sanat Atölyesi’nde Canlı Ve Online Olarak Seminerler Vermeye Devam Etmektedir.

1979-2019 Yurt içi ve yurt dışında kişisel sergiler açmıştır.                                           

1992 Türkiye’yi temsilen “Bir Sergiden Tablolar / Mussorgy – Ravel - Hülya Düzenli Koç” kişisel sergisini açmıştır. Aynı yıl, aynı sergiyi, Türkiye –Rusya Elçi Gönderilmesi 100.yılı nedeniyle Türkiye’yi temsilen Moskova, Manage’de açmıştır.                                                            

1980-2020 Yapıtları birçok karma sergide yer almıştır.                                                                                                                                                                            

2010, 2011, 2013  “Zeugma / Köprü-Jale Kudatgobilik” sergisi İstanbul Avrupa Kültür                  Başkenti kapsamında İstanbul Rahmi Koç Müzesi,  Ankara, Rahmi Koç Müzesi ve T.C. Berlin Büyükelçiliği - Botschaft Der Republik Turkei, Berlin, Almanya küratörlüklerini yapmıştır.

1980-2020 çeşitli sergi küratörlükleri yapmıştır.                                                                                      1981-2016 Türkiye de birçok müze ve ören yerinde anlatımlar yapmış, öğrencileri ile                        proje yönetmiştir.                                                                                                                                                  

1981-2020 Avusturya, Hollanda, İtalya, Fransa, İngiltere, İspanya, Macaristan, ABD, Çek Cumhuriyeti ve Mısır gibi ülkelerde bulunan müzelerde Kültür ve Sanat anlatımları yapmıştır.

1995-1997 Portakal Kültür Merkezi’nde“ Resim, Sanat Tarihi, Türk Resim Sanatı Tarihi, Oryantalizm” konulu seminer dersler vermiştir.

1980-2020 Birçok farklı seminer, panel ve sanatsal organizasyonlarda konferanslar vermiştir. Körler için bir “Renk Alfabesi” buluşu yapmış 2017 Türkiye, 2018 Avrupa Birliği tescillerini almıştır.                                                                                                                                                                                                                                                                                                     

2007“Disegno/Desen” kitabını yayınlamıştır.                                                                                           2007 Yazarı Nurullah Berk olan “Resim Bilgisi” kitabını tekrar düzenlemiştir.                      

2009 “snt” Sanat Dergisi’nde devamlı olarak sanatçılar ve sanat yapıtları hakkında yazı yazmıştır.


@ #ÖkkeşBölükbaşı © #MedyaGünebakış

Ökkeş Bölükbaşı, İstanbul-Haziran.2022- okkesb61@gmail.com,

http://www.medyagunebakis.com/ -- okkesb@turkfreezone.com,


Diğer Haberler

 • DARBE KİMDEN GELİRSE GELSİN KARŞIYIZ..
 • TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ
 • SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI…
 • KUL VE MAHLÛKAT HAKKI..
 • ADAM OLMAK–OLAMAMAK VE GAZETECİLİK
 • SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI..
 • DERNEKLER KANUNUNA MUHALEFET
 • TrabzonSporKlübü

  Nasa

  Kentim_İstanbul

  Doga_İcin_Sanat

  ABD_USA

  Department_State

  TelerehberCom

  Google_Blog

  Kemencemin_Sesi

  Kafkas_Music

  Horon_Hause

  Vakıf_Ay

  Dogal Hayatı_Koruma

  Seffaflık_Dernegi

  Telerehber

  Sosyal_Medya

  E-Devlet

  Türkiye Cumhuriyeti

  BACK TO TOP