Kafkas Filmleri Hopa'da

1.ULUSLARARASI KAFKAS FİLM GÜNLERİNE DAVETLİSİNİZ!..‏ Kafkas filmleri Hopa'da buluşuyor.Artvin'in Gürcistan sınırındaki ilçesi Hopa, Kafkas filmleri buluşmasına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 9-13 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek "1.Kafkas Film Günleri" kapsamında Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan, Rusya ve Türkiye'den 5 uzun metraj film sinemaseverlerle buluşurken; son yılların öne çıkan belgeselleri de gösterilecek

Paylas:
 • Facebook'da Paylaş
 • Twitter'da Paylaş

Kafkas Filmleri Hopa'da

 

1.ULUSLARARASI KAFKAS FİLM GÜNLERİNE DAVETLİSİNİZ!..‏

 

Kafkas filmleri Hopa'da buluşuyor.Artvin'in Gürcistan sınırındaki ilçesi Hopa, Kafkas filmleri buluşmasına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 9-13 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek "1.Kafkas Film Günleri" kapsamında Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan, Rusya ve Türkiye'den 5 uzun metraj film sinemaseverlerle buluşurken; son yılların öne çıkan belgeselleri de gösterilecek.
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteği ile Hopa'da bulunan Biryaşam Kültür ve Ekoloji Derneği ve Kuzey Film tarafından desteklenen "1.Kafkas Film Günleri", Gola Kültür ve Ekoloji Derneği'nin düzenlediği 4.yeşil Yayla Festivali’nin işbirliğinde gerçekleştirilecek.
5 Ülkeden Filmler
Film günleri kapsamında Usta Rus Yönetmen Aleksandr Sokurov'un Çeçen- Rus gerilimine farklı bir bakış getiren filmi "Alexandra"; Gürcü yönetmen Jülie Bertuccelli'nin 2003 yılında Cannes Film Festivali'nde büyük övgüler alan ve Eleştirmenler Haftası Bölümü'nde ödül kazanan ilk filmi "Since Otar Left-Otar Gittiğinden Beri"; Azeri Yönetmen Hüseyin Mehdiyev'in baba-kız ilişkisini çarpıcı bir biçimde anlattığı "Özge Vakit-Başka Zaman"; Ermeni yönetmen Harutyun Khachatryan'ın sınır kavramını sorguladığı "Border-Sınır" ve Özcan Alper'in 2008 yılında Türkiye'de ve yurtdışında birçok ödül kazanan filmi "Sonbahar" gösterilecek.


Ayrıca, Rüya Köksal'ın Karadeniz kıyılarının sahil yolu projesiyle yok edilişini anlattığı "Son Kumsal"; Selçuk Erzurumlu, Petra Holzer ve Ethem Özgüven'in Tuzla Tersaneleri'ndeki iş koşullarına dikkat çeken "4857", Süha Arın'ın Doğu Karadeniz Bölgesi’nin geleneksel mimarisini ele aldığı "Sisler Kovulunca"; Elif Ergezen’ın kendisi de Hopalı olan Sovyetler Birliği’ne gidip orada sürgünde ölen şair, ressam Helimişi Xahasını nın hayatından bir kesit sunan “Şairin Ölümü” isimli belgesellerin gösterimleri de yapılacak. Festival kapsamında çocuk izleyicileri içinde gündüzleri ayrıca çizgi film gösterimleri yapılacak.
Deniz Kıyısında Ve Ay Işığında Sinema Keyfi
Gece gerçekleştirilecek film gösterimleri, deniz kıyısında olacak. Ay ışığında Karadeniz kıyısında film izlemenin keyfini yaşayacak olan festival katılımcılarının buluşma noktası ise Kopmuş Plajı. Havanın yağmurlu olması durumunda ise filmler, başka bir özel mekanda, Hopa Liman İşletmeleri’nde seyirciyle buluşacak. Belgesel filmler ise Biryaşam Kültür ve Ekoloji Derneği'nde gösterilecek.
Film günlerinin açılış konserinde Ayşe Tütüncü sahne alırken, Şevval Sam etkinliğin ikinci günü bir dinleti sunacak. Film günlerinde yer alan bir diğer etkinlik de Özcan Alper, Çiçek Kahraman, Senem Aytaç, Ethem Özgüven ve Selçuk Erzurumlu'nun katılacağı belgesel atölyesi.
Sadece bölgede yaşayanları değil, bütün sinemaseverleri Hopa’da buluşmaya çağıran “Kafkas Film Günleri”nin önümüzdeki yıldan itibaren, Kafkasya sinemasının buluştuğu bir festivale dönüşmesi planlanıyor.


KAFKAS FİLM GÜNLERİ'NDE GÖSTERİLECEK FİLMLER
1. SINCE OTAR LEFT (OTAR GİTTİĞİNDEN BERİ)- (GÜRCİSTAN) -
Yönetmen: Julie Bertuccelli
2.ALEXANDRA – RUSYA-Orijinal Adı: Alexlandra
Yönetmen: Alexander Sokurov
3.ÖZGE VAKİT (BAŞKA ZAMAN) - AZERBAYCAN
Yönetmen: Hüseyin MehdiyeV
4. BORDER ( SINIR) - ERMENİSTAN
Yönetmen: Harutyun Khachatryan
5.SONBAHAR – TÜRKİYE -Yönetmen Özcan Alper
BELGESELLER
1.SON KUMSAL (TÜRKİYE)-Yönetmen: Rüya Köksal
2. " 4857" -Yönetmen: Selçuk Erzurumlu, Petra Holzer, Ethem Özgüven
3. SİSLER KOVULUNCA -Yönetmen: Süha Arın
4. ÇERNOBİL (RUSYA) -Yönemten: Ciistoph boekel
5. ŞAİRİN ÖLÜMÜ(TÜRKİYE) -Yönetmen: Elif Ergezen
6.HAYALLER BİRER KIRIK AYNA(TÜRKİYE)
Yönetmen: ÖZGÜR DOĞAN& ORHAN ESKİKÖY

Gülhan Düzgün Varank

Hopa’da film festivali

Hopa, Kafkas filmleri buluşmasına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 9-13 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek '1.Kafkas Film Günleri' kapsamında Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan, Rusya ve Türkiye'den 5 uzun metraj film, Hopa ve çevresinden sinemaseverlerle buluşacak.

24 Temmuz 2009 Cuma

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteği ile Hopa'da bulunan Biryaşam Kültür ve Ekoloji Derneği ve Kuzey Film tarafından desteklenen '1.Kafkas Film Günleri', Gola Kültür ve Ekoloji Derneği'nin düzenlediği 4. Yeşil Yayla Festivali’nin işbirliğinde gerçekleştirilecek.
Film günleri kapsamında Rus Yönetmen Aleksandr Sokurov'un Çeçen-Rus gerilimine farklı bir bakış getiren filmi 'Alexandra'; Gürcü yönetmen Jülie Bertuccelli'nin 2003 yılında Cannes Film Festivali'nde büyük övgüler alan ve Eleştirmenler Haftası Bölümü'nde ödül kazanan ilk filmi 'Since Otar Left/Otar Gittiğinden Beri'; Azeri Yönetmen Hüseyin Mehdiyev'in baba-kız ilişkisini çarpıcı bir biçimde anlattığı 'Özge Vakit/Başka Zaman'; Ermeni yönetmen Harutyun Khachatryan'ın sınır kavramını sorguladığı 'Border/Sınır' ve Özcan Alper'in 2008 yılında Türkiye'de ve yurtdışında birçok ödül kazanan filmi 'Sonbahar' gösterilecek.

BELGESELLER...
Ayrıca, Rüya Köksal'ın Karadeniz kıyılarının sahil yolu projesiyle yok edilişini anlattığı 'Son Kumsal'; Selçuk Erzurumlu, Petra Holzer ve Ethem Özgüven'in Tuzla Tersaneleri'ndeki iş koşullarına dikkat çeken '4857'; Süha Arın'ın Doğu Karadeniz Bölgesi’nin geleneksel mimarisini ele aldığı 'Sisler Kovulunca'; Elif Ergezen’ın kendisi de Hopalı olan Sovyetler Birliği’ne gidip orada sürgünde ölen şair, ressam Helimişi Xahasını'nın hayatından bir kesit sunan 'Şairin Ölümü' isimli belgesellerin gösterimleri de yapılacak.

KOPMUŞ HALK PLAJI'NDA
Ay ışığında Karadeniz kıyısında film izlemenin keyfini yaşayacak olan festival katılımcılarının buluşma noktası ise sosyalist Belediye Başkanı Yılmaz Topaloğlu döneminde Hopalılara kazandırılan Kopmuş Plajı olacak.
Havanın yağmurlu olması durumunda ise filmler, başka bir özel mekanda, Hopa Liman İşletmeleri’nde seyirciyle buluşacak. Belgesel filmler ise Biryaşam Kültür ve Ekoloji Derneği'nde gösterilecek.
Film günlerinin açılış konserinde Ayşe Tütüncü sahne alırken, Şevval Sam etkinliğin ikinci günü bir dinleti sunacak. Film günlerinde yer alan bir diğer etkinlik de Özcan Alper, Çiçek Kahraman, Senem Aytaç, Ethem Özgüven ve Selçuk Erzurumlu'nun katılacağı belgesel atölyesi.

 

 

Diğer Haberler

 • DARBE KİMDEN GELİRSE GELSİN KARŞIYIZ..
 • TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ
 • SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI…
 • KUL VE MAHLÛKAT HAKKI..
 • ADAM OLMAK–OLAMAMAK VE GAZETECİLİK
 • SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI..
 • DERNEKLER KANUNUNA MUHALEFET
 • TrabzonSporKlübü

  Nasa

  Kentim_İstanbul

  Doga_İcin_Sanat

  ABD_USA

  Department_State

  TelerehberCom

  Google_Blog

  Kemencemin_Sesi

  Kafkas_Music

  Horon_Hause

  Vakıf_Ay

  Dogal Hayatı_Koruma

  Seffaflık_Dernegi

  Telerehber

  Sosyal_Medya

  E-Devlet

  Türkiye Cumhuriyeti

  BACK TO TOP