KALANDAR SOĞUĞU OSCAR'DA

KALANDAR SOĞUĞU OSCAR'DA

Paylas:
 • Facebook'da Paylaş
 • Twitter'da Paylaş

KALANDAR SOĞUĞU OSCAR'DA

Türkiye’yi Oscar’da Mustafa Kara’nın Ödüllü Filmi ‘Kalandar Soğuğu’ Temsil Edecek

ABD’de gelecek yılın şubat ayında Los Angeles’ta düzenlenecek 89. Akademi Ödülleri’nde (Oscar) Türkiye’yi, yönetmenliğini Mustafa Kara’nın yaptığı ‘Kalandar Soğuğu’ temsil edecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve sinema sektöründeki meslek örgütlerinin temsilcilerinden oluşan 17 kişilik seçici kurul tarafından Oscar aday adayı olarak gösterilen ‘Kalandar Soğuğu’ nun senaristleri yönetmen Mustafa Kara ve Bilal Sert. Film, insan-doğa ilişkisini arka fona alarak kişisel bir mücadeleyi işliyor.

ÜÇ FESTİVALDEN YEDİ ÖDÜL ALDI

Haydar Şişman, Nuray Yeşilaraz, Hanife Kara, İbrahim Kuvvet ve Temel Kara’nın rol aldığı ‘Kalandar Soğuğu’  şu ana kadar katıldığı üç festivalden toplamda yedi ödül toplamayı başardı.

52. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde ‘en iyi kadın oyuncu’, ‘en iyi erkek oyuncu‘, ‘Dr. Avni Tolunay Özel Ödülü’ ve ‘en iyi müzik’ dalında ödüle layık görülen film, 28. Tokyo Uluslararası Film Festivali’nde ‘en iyi yönetmen’ ve ‘WOWOW izleyicinin seçimi ödüllerine layık görülmüştü.

Film ayrıca ayrıca 2015 Angers Avrupa İlk Filmler Festivali Jüri Özel Ödülü’nü de almıştı.

ÖZET VE DETAYLAR

Sisler içerisindeki Karadeniz’in bir dağ köyünde, küçük ailesiyle yaşayan Mehmet, bir yandan geçimini birkaç hayvanla sağlamaya çalışırken, diğer yandan büyük bir tutkuyla dağlarda maden/altın rezervi aramaktadır. Çabaları artık gitgide umutsuzluğa dönüşürken, aldığı yeni bir haber Mehmet’i Artvin’de gerçekleştirilecek olan boğa güreşlerine sürükler... 

İnsanın ve doğanın derinliklerine inerek, oradaki esrarlı şiirsel ortaklığı  görünür kılmaya çalışan film bazen ıssız doğanın ortasında yalnızlığın, yoksulluğun yakıcı atmosferine dokunuyor bazen de nefis bir pastoral senfoni sunuyor seyirciye... 

Filmin yönetmenliğin Mustafa Kara üstlenirken sınırlı oyuncu kadrosunda; Yönetmenin yanı sıra Tuncer Salman, Haydar Şişman, Nuray Yeşilaraz, Hanife Kara, İbrahim Kuvvet, Muzaffer Şen, Hasan Fehmi Hizal ve Ahmet Kayar yer alıyor.

Karadeniz’in bir dağ köyünde, ailesiyle birlikte yaşayan Mehmet, bir yandan beslediği birkaç hayvanla, günlük ihtiyaçlarını temin ederken, diğer yandan büyük bir tutkuyla; dağlarda maden rezervi aramaktadır.

Zamanla umutsuz bir çabaya dönüşen maden arama fikri Mehmet’in duyduğu bir haberle yerini yeni bir maceraya bırakır; Mehmet Artvin’de gerçekleştirilecek olan boğa güreşlerine katılacaktır.

Yapımcı: Nermin Aytekin

Yönetmen: Mustafa Kara

Senarist: Mustafa Kara, Bilal Sert

Tür: Dram

Yapım Yılı: 2015

Özellikler: Renkli

Süre: 130 dk

Ülke: Türkiye, Macaristan

Dil: Türkçe

Vizyon Tarihi 16 Eylül 2016 (2s 14dk)

Yönetmen

Oyuncular: Mustafa Kara, Tuncer Salman, Haydar Şişman devamı...

Tür: Aile, Dram

Ülke: Türkiye

Kalandar Soğuğu - Hey gidi Karadeniz,!

Denizi hırçındır, hoyrattır, kara alanı ise diktir, dardır, haliyle yaşamak zordur. Güzelim memlekette, elbette yoksulun koşulları yaman, hali dumandır, ancak Karadeniz’de hayata tutunmak, feleğin çarkına çomak sokmaktır, başlı başına…

Göç verir Karadeniz, gidenler, yeni bir hayat uğruna, büyük kentlerde toplaşırlar, ısrarla ve inatla Kuzey’de kalanların sayısından daha çokturlar belki de.

Peki, ya meşhur inatlarını kuşanıp, ekmeğini, emeğini taştan çıkarmaya, her koşulda tutunmaya çabalayanlar.?

Haçan onların hali nicedir.?

Evet, Kalandar Soğuğu, sinemanın hala sanat olduğunu, çok şükür bize hatırlatan, ülkemiz sinemasında iyi, özgün ve farklı projelerin hala çekilebileceğine inandıran bir film olmuş. Ne güzel! Antalya ve İstanbul dışında, yurtdışındaki uluslararası festivallerden de çeşitli ödüllerle dönen Kalandar Soğuğu, Mustafa Kara’nın ikinci yapıtı… Çekimleri bir buçuk sene sürmüş,... Alper Turgut


Ökkeş Bölükbaşı, İstanbul – Eylül.2016 okkesb61@gmail.com,

http://www.medyagunebakis.com/ –– okkesb@turkfreezone.com,

https://twitter.com/okkesb ––––––– E.mail: okkesb@telmar.net,

https://www.facebook.com/okkes.bolukbasi,- okkesb@gmail.com,

Ökkeş Bölükbaşı, İstanbul – Eylül.2016 okkesb61@gmail.com,

Kalandar Soğuğu

https://youtu.be/nnqa54brYEM

 

Metni

Diğer Haberler

 • DARBE KİMDEN GELİRSE GELSİN KARŞIYIZ..
 • TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ
 • SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI…
 • KUL VE MAHLÛKAT HAKKI..
 • ADAM OLMAK–OLAMAMAK VE GAZETECİLİK
 • SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI..
 • DERNEKLER KANUNUNA MUHALEFET
 • TrabzonSporKlübü

  Nasa

  Kentim_İstanbul

  Doga_İcin_Sanat

  ABD_USA

  Department_State

  TelerehberCom

  Google_Blog

  Kemencemin_Sesi

  Kafkas_Music

  Horon_Hause

  Vakıf_Ay

  Dogal Hayatı_Koruma

  Seffaflık_Dernegi

  Telerehber

  Sosyal_Medya

  E-Devlet

  Türkiye Cumhuriyeti

  BACK TO TOP