DÜNYANIN 7 MANEVİ MİMARI...

7 Şehrin 7 El Veren Velisi... 7 Alim , 7 Veli , 7 Velayet...

Paylas:
 • Facebook'da Paylaş
 • Twitter'da Paylaş

DÜNYANIN 7 MANEVİ MİMARI...

7 Şehrin 7 El Veren Velisi... 7 Alim , 7 Veli , 7 Velayet...


Tarihi Mirasımız olan Osmanlı dönemlerinin iki ayrı başkenti, İstanbul ve Bursa'da  18.06.2016 tarihinde çekimlerine başlanan, Iıı. Uluslararası Yed-İ Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali"nin uygulayıcı yapımcı vazifesini üstlenen değerli arkadaşımız   Eda Sürmeli ile yaptığımız söyleşide festival üç yaşında ve dünyanın ilk Tasavvuf Filmleri Festivali olma özelliğini taşıdığını söylüyor.

Uluslararası platformda gerçekleşen Cihan Karademir'in yönetmenliğini yaptığı Kültür Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü ve Bursa Ticaret Sanayi Odası destekleriyle sosyal sorumluluk projesi haline getirdiklerini, jüri tarafından elemeden geçtikten sonra birinci seçilen Ab-ı Hayat senaryosu Seyfettin Mahmutoğlu'na ait olduğunu ve bunu film haline getirdiklerini yedi ayrı kısa metraj film, yedi ayrı tema ve karekterlerin içinde barındırdığı karekterlerden, Ab-ı Hayat Ateş bazı veli'nin setindeyiz.

Ateş baz-ı  Veli karekterini oynayan Bursa Burç Kongre Gösteri Merkezi'nin Genel Sanat yönetmeni değerli arkadaşımız  Sabahattin Kılınç ve yine Bursa Şehir Tiyatroları oyuncusu değerli Tiyatro ve Sinema Sanatçısı, Kemal Aydemir diğer oyuncular, Teknik ekip projenin yapımcısı dahil her birinin özenle, hassas davranarak inanılmaz emek verdiklerine şahit oldum. Umarım emeklerinizin karşılığı olarak istediğiniz hedefe ulaşırsınız.

Her birinizi kutlar başarılarınızın devamını dilerim.

Halkımızın ve kamu oyunun bu tür çalışmalara daha fazla duyarlı olmalarını ümit ederim. Saygılarımla....

Özkan Kılıç- Eğitim-Kültür-Sanat Bursa 


DÜNYANIN 7 MANEVİ MİMARI...

7 Şehrin 7 El Veren Velisi... 7 Alim , 7 Veli , 7 Velayet...

Ahmet Yesevi, Türkistan,  Ateş Bazı Veli, Konya,  

Evliya Çelebi, İstanbul-Kahire, İsmail Hakkı Bursevi, Bursa, Muhyiddin Arabi, Şam, Somuncu Baba, Malatya, 

Şems-i  Tebrizi, Tebriz

Yed-i Velayet 7 Vilayet Festivalinde Çekimler Sürüyor...

My Elit Yapım tarafından düzenlenen, dünyanın ilk tasavvuf filmleri festivali olan Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali, Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Başbakanlık Tanıtma Fonu destekleriyle bu yıl 3'üncüsünü gerçekleştiriliyor.

Senaryo ve kısa film olarak iki aşamadan oluşan festivalde yurtiçinden 60, yurtdışından ise 25 üniversite ile uluslararası plartfomda katılımcılar yer alıyor. Senaryo kategorisinde tema konusu olan 7 velinin senaryo birincilerinin My Elit tarafından seçildiği  festivalde, İstanbul ve  Bursa'da doğal plato 7 kısa film çekim günleri etkinliği içerisinde kısa film haline getiriliyor. 

Bu yılki çekimler, Fetih 1453 visial efekt yönetmeni Cihan karademir tarafından yapılıyor. 

Başrolde Kerem Salman'ın Şems-i Tebrizi'yi canlandırdığı "3 sorulu filozof" adlı filmde ayrıca Zeki Şen ve İranlı ödüllü oyuncu Mehdi Ebadati de rol alıyor.

Geçen yıl Yahya Şirvani teması Gabra isimli kısa film ile Cannes Film Festivalinde ülkemizi temsil etmiş olan Yed-i Velayet 7 vilayet kısa film festivali, bu yıl da İstanbul ve Bursa'da yapılan çekimlerde aynı başarıyı ve gururu yaşatmak için Muradiye Külliyesi'nde çekimlerine devam ediyor.

Çekimleri yapılan senaryoların 1-6 Eylül tarihleri arasında İstanbul ve Bursa'da halka açık ücretsiz gösterimleri gerçekleşecek. 11 Eylül tarihinde ise BTSO'nun ev sahipliğinde final gecesi gerçekleştirilecek.

ATÖLYE ÇALIŞMALARI

İbn Arabi, Terkip, Somuncu Baba, Ekmekçi, İsmail Hakkı Bursevi,  Önyargı, Ahmet Yesevi, Önce Yoldaş Sonra Yol, . Şems-i Tebrizi, 3 Soruluk Filozof, Evliya Çelebi, Rüyaname, Ateş Bazı Veli, Ab-ı Hayat,


Özkan Kılıç / Bursa

Diğer Haberler

 • DARBE KİMDEN GELİRSE GELSİN KARŞIYIZ..
 • TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ
 • SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI…
 • KUL VE MAHLÛKAT HAKKI..
 • ADAM OLMAK–OLAMAMAK VE GAZETECİLİK
 • SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI..
 • DERNEKLER KANUNUNA MUHALEFET
 • TrabzonSporKlübü

  Nasa

  Kentim_İstanbul

  Doga_İcin_Sanat

  ABD_USA

  Department_State

  TelerehberCom

  Google_Blog

  Kemencemin_Sesi

  Kafkas_Music

  Horon_Hause

  Vakıf_Ay

  Dogal Hayatı_Koruma

  Seffaflık_Dernegi

  Telerehber

  Sosyal_Medya

  E-Devlet

  Türkiye Cumhuriyeti

  BACK TO TOP