BURHAN KUZU YİNE YAKALANDI

Burhan Kuzu'nun Tarihi Çarpıtmasına Yanıt Gecikmedi.

Paylas:
 • Facebook'da Paylaş
 • Twitter'da Paylaş

BURHAN KUZU YİNE YAKALANDI

Burhan Kuzu'nun Tarihi Çarpıtmasına Yanıt Gecikmedi.

FETÖ lideri Fethullah Gülen’le fotoğraflarının ortaya çıkması ile gündeme gelen AKP Milletvekili Burhan Kuzu, sosyal medyadan attığı mesajlar nedeniyle de alay konusu oldu.

Burhan Kuzu 27 Mayıs 1960 ihtilalı ile ilgili sosyal medya hesabında, “Türkeş 27 Mayıs Cuntacılarının idam kararını onaylamalarına karşı çıkınca, Hindistana sürüldü, tabutluklara konuldu ve tırnakları söküldü.” şeklinde mesaj yazdı.


Kuzu’nun tarihi çarpıtmasına sosyal medya kullanıcıları tepki gösterirken, araştırmacı Tarhan Erdem de Burhan Kuzu’ya, “Türkeş'in Tabutluk "İddiası" 1944'te, Yeni Delhi'ye gönderilmesi 14 Kasım 1960'da, idam kararlarının onaylanması 16.Eylül 1961 'de.”  ifadeleriyle yanıt verdi.

27 Mayıs İhtilalı’nın bildirisini TRT Radyosu’ndan okuyan Alparslan Türkeş, Burhan Kuzu’nun yazdıklarının aksine 1944 yılında tarihe “Milliyetçilik Olayları” kapsamında tutuklandı, tabutluklara kondu.  Türkçülük-Turancılık Davası’ndan yargılandı ve 9 ay 10 gün hapis cezasına çarptırıldı. Türkeş, mahkeme süresince bir yıl hücre hapsi yattığı için tahliye edildi. Kendisine verilen ceza daha sonra Askeri Yargıtay tarafından bozuldu ve 2 numaralı mahkemede beraat etti.

Yani Burhan Kuzu’nun “Türkeş 27 Mayıs Cuntacılarının idam kararını onaylamalarına karşı çıkınca, Hindistana sürüldü, tabutluklara konuldu ve tırnakları söküldü. şeklindeki mesajı tam anlamıyla tarihi bir çarpıtma. 27 Mayıs 1960 ihtilalının önde gelen isimlerinden olan Alparslan Türkeş, müdahaleden sonra Milli Birlik Komitesi üyesi olarak, Başbakanlık Müsteşarlığı yaptı. Görevde bulunduğu 27 Mayıs 1960-25 Eylül 1960 tarihleri arasında, ülke ve kültür bütünlüğü kanun tasarısını ve Devlet Planlama Teşkilatı kanun tasarısını kanunlaştırdı.

İdam kararlarının onaylanmasından yaklaşık bir yıl önce Hindistan’a gönderilen Türkeş, 23 Şubat 1963’te tekrar Türkiye’ye döndü.

Burhan Kuzu da tepkiler üzerine attığı mesajın yanlış olduğunu anlayınca bu kez de şöyle bir mesaj paylaştı:

“27 Mayıs'ta Türkeş'e yapılan zulmü anlatmak istedik ve 1944'de yapılan tabutluk işkencesini de ilave ettik. Yapan aynı zihniyet de ondan.”

27.05.2017

@ Medya Günebakış

 

Ökkeş Bölükbaşı, İstanbul – Haziran.2017 okkesb61@gmail.com,

http://www.medyagunebakis.com/ -okkesb@turkfreezone.com,

https://twitter.com/okkesb E.mail: okkesb@telmar.net,

https://www.facebook.com/okkes.bolukbasi,- okkesb@gmail.com,

Ökkeş Bölükbaşı, İstanbul – Haziran.2017 okkesb61@gmail.com,

Diğer Haberler

 • DARBE KİMDEN GELİRSE GELSİN KARŞIYIZ..
 • TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ
 • SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI…
 • KUL VE MAHLÛKAT HAKKI..
 • ADAM OLMAK–OLAMAMAK VE GAZETECİLİK
 • SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI..
 • DERNEKLER KANUNUNA MUHALEFET
 • TrabzonSporKlübü

  Nasa

  Kentim_İstanbul

  Doga_İcin_Sanat

  ABD_USA

  Department_State

  TelerehberCom

  Google_Blog

  Kemencemin_Sesi

  Kafkas_Music

  Horon_Hause

  Vakıf_Ay

  Dogal Hayatı_Koruma

  Seffaflık_Dernegi

  Telerehber

  Sosyal_Medya

  E-Devlet

  Türkiye Cumhuriyeti

  BACK TO TOP