YUH ARTIK YUH.! ÇARPILACAKSINIZ...

Siz Dindar Gençlik İsterken, Gençlik; Anne Ben Deist Oldum.! Baba Ben Ateist Oldum.! Diye Karşımıza Çıkıyor...

Paylas:
 • Facebook'da Paylaş
 • Twitter'da Paylaş

YUH ARTIK ÇARPILACAKSINIZ

Siz Dindar Gençlik İsterken, Gençlik; Anne Ben Deist Oldum.! Baba Ben Ateist Oldum.! Diye Karşımıza Çıkıyor...

ilk defa Odatv’nin gündeme getirdiği Esenyurt Beledi Başkanı Ali Murat Alatepe’nin sözlerine Elif Çakır tepki gösterdi.

İmam Hatip öğrencilerinin deizme yönelmesi tartışılmaya devam ediliyor.

AKP içindeki muhalif kanada yakınlığıyla bilinen Karar gazetesi yazarı Elif Çakır Dindar Gençlik İsterken başlıklı yazısında konuya değindi.“İMAM HATİPLERE GÖNDERİLEN GENÇLER”

“İlginç dönemlerden geçiyoruz” diyen Elif Çakır şu ifadeleri kullandı:

“Gerçek Hayat Dergisinde Emeti Saruhan’ın ‘Anne ben deist oldum’ dosya haberini okudunuz mu? Okumadıysanız mutlaka okuyun. Vicdanları sızlatan, yürekleri dağlayan bir haber.

‘Anne ben deist oldum’ diyen çocuklar, kendisini laiklikle tanımlayan, seküler yaşam tarzına sahip ailelerin çocukları değil, onlar bizim yani dindar ailelerin çocukları. İmam Hatipli, çoğu 28 Şubat’ın sillesini yemiş, mağduriyetini yaşamış, dahası evlerinde dindar bir yaşamın hüküm sürdüğü ailelerin çocukları.

‘Anne ben deist oldum’ diyen gençler anne babaları tarafından imam hatiplere gönderilen, dini eğitim alan gençler.”


“BİZİM ÇOCUKLARIMIZ BİZİM GENÇLERİMİZ NEDEN ATEİZME/DEİZME YÖNELİYOR”

Elif Çakır “Bilinmedik bir husus değildi. Son bir iki yıldır, dindar ailelerin çocuklarının deist ya da ateist olduklarına dair haberler, hikayeler kulaktan kulağa  yayılıyordu...”  dedikten sonra şunları kaydetti:

“Nitekim Emeti Saruhan yürekleri ateş olup yakan bu konuyu, akademisyenlerin görüşleri ve aile hikayeleriyle birlikte ete kemiğe büründürerek haberleştirmiş.

Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu’na kulak verelim: ‘İmam Hatip okulundan bir heyet gelerek benimle fikir alışverişinde bulunmak istediklerini söylediler. Deizm yayılıyor, bu çocuklara ne anlatalım ne yapalım diye sordular. Dedim ki, konuşmayı bırakın, yapın artık. Devamlı konuşuyoruz. Terbiye temsil ister. Örnek olacaksınız. Dini temsil makamındaki insanların bu durumu sürdüğü müddetçe 10 yıl sonra neslimiz bizimle kavga edecek. Bu dinin bir faydası olsa babama anneme olurdu diyecekler.’

Başlı başına araştırılması, analiz edilmesi, üzerinde kafa yorulması gereken elzem bir konuyla artık somut olarak karşı karşıyayız. Bizim çocuklarımız bizim gençlerimiz neden ateizme/deizme yöneliyor? Hem de, ülkemizin son 15 yıllık yönetiminde dindar yöneticilerin olduğu bu süreçte?”


“GENÇLER SÖYLEME DEĞİL İCRAATA BAKIYOR”

Elif Çakır “Dindarlara karşı bir baskı söz konusu değil. Toplumu dinden uzaklaştıracak algı operasyonları, haberleri yapılmıyor. Bütün siyasetçilerimiz her platformda ayetlerle, hadislerle konuşuyorlar” dedi.

Karar gazetesi yazarı Elif Çakır şu ifadeleri kullandı:

“AK Parti iktidara geldiğinde 450 olan İmam Hatip okullarının sayısı 4 binlerde. Neredeyse her mahalleye bir imam hatip okulu açıldı denilse abartı sayılmaz. Artan ilahiyat fakültelerinin sayısını söylemeye gerek var mı? Diyanet’in üzerinde bu anlamda bir iktidar baskısı yok, elleri, dilleri gayet rahat.


HER SOKAKTA CAMİ AÇILIŞLARI VAR.

AK Parti hükümeti, eğitim bütçesinin büyük bir kısmını imam hatip okullarına ayırıyor.

AK Parti sürekli “dindar bir gençlik arzuladığını” telkin ediyor. Dindar gençliğin faziletleri anlatılıyor.

15 yıldır bu ülkede, hala her gün, statükocu anlayışın dindarlara yaptığı baskılar anlatılıyor.

Televizyonlar, dini programlardan geçilmiyor.

Peki, bütün bunlara rağmen, dindar ailelerin çocukları neden deizme yöneliyor?

Sorunun cevabı için yeniden Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu’nun sözlerine bakalım:

‘Konuşmayı bırakın, yapın artık. Devamlı konuşuyoruz. Terbiye temsil ister. Örnek olacaksınız. Dini temsil makamındaki insanların bu durumu sürdüğü müddetçe 10 yıl sonra neslimiz bizimle kavga edecek.

Bu dinin bir faydası olsa babama anneme olurdu diyecekler.’

Gençler söyleme değil icraata bakıyor. Kur’ana bakıyor adalet diyor, fakat bu dönemde ki adaletsizlikleri ve adaletsizlere bizim dönenimiz diye ses çıkartılmadığını görüyor. Dinin, inananlara emrettikleri ve inandığını söyleyen, şekilde dindar yaşama sahip olan yakınlarının yaşamlarındaki çelişkilere bakıyor.”


“BU GENÇLERİN DEİZME YÖNELMEKTEN BAŞKA BİR SEÇENEK BIRAKILDI MI”

Elif Çakır, gündemde sık sık kendisine yer bulan bazı fetvalara da değinerek şu satırları kaleme aldı:

“Gençler ‘Bir erkek bir kadın baş başa kahve içerlerse hükmen aileler dağılmış olur. Hariçte yakınlaşma olduğunda ailede uzaklaşma olur’ diyen din adamlarına bakıyor. Gençler, ortaya çıkıp ‘Kaşlarını aldıran, kot pantolonlarıyla erkeklerin bakışları arasında kızlarını üniversiteye gönderenleri cehennem parçalayacak’ diyen dini kanaat önderlerine bakıyor...

‘Bir kadın bir erkek asansöre yalnız binmesin’ diyen,  ‘yoğun bakımda kadın erkek bir arada yatamaz diyen din adamlarına bakıyor...

Oldukça dünyevi bir iş olan seçimlere dini alet etmeye kalkışan ‘Evet demek farzdır’ diyen fıkıh alimine bakıyor... İslam dünyasının onca sorunu varken bunlarla uğraşan din adamlarına bakıyor. Kendini dindar olarak tanımlayan siyasetçilere bakıyor. Bir de bunlara, 2013 yılında gerçek yüzü ortaya çıkan, din adamı maskeli FETÖ’nün yaptığı alçaklıkları ekleyin.

Söyleyin bakalım, bu gençlerin deizme yönelmekten başka bir seçenek bırakıldı mı?

Her şey gözümüzün önünde yaşanıyor, gerçekleşiyor.

‘Dindar gençlik istiyoruz’ diyen dindar iktidar yetkililerimiz, imam hatip açacağına, her sokağa cami açacağına, toplumsal yozlaşmanın önüne geçebilseydi, dindar siyasetçilerin akaidi zorlayacak açıklamalarına kısıtlama getirseydi, televizyonlara reyting getiren ağlak hocalar yerine nitelikli din adamlarını çıkartmış olsaydı, din bu kadar siyasete alet edilmeseydi, dahası Müslümanlıkla ahlak arasındaki makas giderek açılıyor, Müslümanlar dünya ahiret dengesini yitirdiler, din artık melankoli ve gözyaşı içinde sunuluyor, adalet duygusu zayıfladı, giderek güçlünün yanında olan bir din söylemi gelişti, din- siyaset, din-ticaret ilişkisine sınır getirilmeli, dini duyguları her alanda geçer ölçü yapıyoruz, dini yoruyoruz, sonunda din algısı tahrip oluyor’ diyen eski Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu gibi hocalara kulak vermiş olsaydı...

Böylesi yürek yakan bir tabloyla karşı karşıya gelir miydik? Dindar gençlik isterken, karşımızda deist gençlik bulur muyduk?”

“ÇARPILACAKSINIZ”

Elif Çakır yazısının devamında, ilk defa Odatv’nin gündeme getirdiği Esenyurt Beledi Başkanı Ali Murat Alatepe’nin sözlerine tepki gösterdi. Çakır şunları kaydetti:

“Metal yorgunluğu bahanesiyle görevden alınan Kadir Topbaş’ın yerine getirilen, çiçeği burnunda Belediye Başkanı’nın 'Metroda hizmet önceliğimizi bize oy veren ilçelere yapacağız' vahim sözlerinin kırkı çıkmadan...

Şimdi de... Esenyurt Belediye Başkanı çıktı ortaya.  Esenyurt Belediye Başkanının sözleri öyle vahim, öyle şuursuz ki, öyle ağzından çıkanı öyle kulakları duymuyor ki, temennamı bildireceğim derken öyle bir eşiğe çıkmış ki, Mevlut Uysal’a rahmet okutuyor.

Belediye Başkanı Ali Murat Alatepe çıkmış bir sahneye Esenyurtlu vatandaşlara 2019 genel seçimlerinin ne kadar kritik olduğunu anlatıyor. Diyor ki:

“Esenyurt’u kaybedersek Kudüs’ü, İslam’ı ve Mekke’yi kaybederiz.”

Yuh artık arkadaş.

Kıytırıktan bir yerel seçim yahu. Hepi topu, o beldenin, yolunu, kanalizasyonunu yapmaya, çöpünü toplamaya aday olacaksınız.

Allah’tan korkun yahu. Ne alakası var, Kudüs’le, İslam’la, Mekke ile.

ÇARPILACAKSINIZ.

2004 yılından bu yana AK Parti seçimleri böyle mi kazandı. Vatandaş gayet rasyonel gerekçelerle, mesela daha iyi bir hizmet alacakları için, mesela adam yerine konulacakları için, oylarını AK Partili belediyelere verdiler.

AK Parti Genel Merkez, bu şuursuz söylemlerin derhal önüne geçmelidir.

Hani bunları görünce, bunların Truva Atıyla AK Parti içine sokulduğu hissiyatına kapılıyorum. Zira bunlar “AK Parti’nin rasyonel zeminde kendisini anlatacağı bir şey kalmadı” algısını güçlendirmekten başka hiçbir şey yapmıyorlar.”

Odatv.com - 04 Nisan 2018

 

@#MedyaGünebakış ©#MedyaGünebakış

Ökkeş Bölükbaşı, İstanbul –- Nisan.2018 --- okkesb61@gmail.com,

http://www.medyagunebakis.com/-okkesb@turkfreezone.com,


Diğer Haberler

 • DARBE KİMDEN GELİRSE GELSİN KARŞIYIZ..
 • TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ
 • SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI…
 • KUL VE MAHLÛKAT HAKKI..
 • ADAM OLMAK–OLAMAMAK VE GAZETECİLİK
 • SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI..
 • DERNEKLER KANUNUNA MUHALEFET
 • TrabzonSporKlübü

  Nasa

  Kentim_İstanbul

  Doga_İcin_Sanat

  ABD_USA

  Department_State

  TelerehberCom

  Google_Blog

  Kemencemin_Sesi

  Kafkas_Music

  Horon_Hause

  Vakıf_Ay

  Dogal Hayatı_Koruma

  Seffaflık_Dernegi

  Telerehber

  Sosyal_Medya

  E-Devlet

  Türkiye Cumhuriyeti

  BACK TO TOP