20.07.2019
 
 
Kategoriler
   Güncel Haber
   İstanbul Haber
   Dünya Haber
   Trabzon-K.Maraş
   Eğitim-Kültür-Sanat
   Siyaset-Politika
   Çevre-Doğa-Turizm
   Sosyal Yaşam
   Söyleşi - Araştırma
   Sağlık-Gıda-Tarım
   Sinema-Tiyatro-Dizi-Film
   Konuk Yazarlar
   Ekonomik Bakış
   Hukuksal Bakış
   Magazin-Aktüel
   Reklam-İlan-Satış
   Bilim-Teknoloji-Zirve
   Sosyal Bakış
   Toplumsal Bakış
   Tarihsel Bakış
   Müzik Magazin
   Medyatik.Bakış
   Cevap Hakkı
   Black Sea
   Spor-Golf-Tenis-Boks
   Arşiv

Yazarlar
Bizden.Size

Ökkeş BÖLÜKBAŞI
ABD'NİN NÜKLEER 'TIPASI' SIZDIRIYOR
Tüm yazıları..
DOĞAMIZ

Mikdat KADIOĞLU
BULUTLAR
Tüm yazıları..
Hatıralarım

Nuran NUHOĞLU
HEPİMİZ KERKENEZİZ
Tüm yazıları..
Eko-Bakış

Abdurrahman YILDIRIM
Trabzon Turistik Merkez Olur mu.?
Tüm yazıları..
Uzay.Bakış

Musa ALİOĞLU
TRABZON HAVALİMANI
Tüm yazıları..
Tarihten Bir Yaprak

Mahiye MORGÜL
MATEMATİK KİTABINDA ATATÜRK’E SALDIRILAR
Tüm yazıları..
Hukuksal Bakış

Av. Cemil CAN
SORUMLULARI SAYIYORUM
Tüm yazıları..
Eğitim Kültür Sanat

Emel Vildan Düzenli
TRT - Te. Re. Te. - TRT - Te. Re. Te. - TRT
Tüm yazıları..
68 DENİZ 68

Selçuk Şahin POLAT
68'LİLER VE DOSTLARI.! BASIN VE KAMUOYUNA
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Fatih BACAK
TMTF 2018-2019 ALİ ABALI PLAYOF MÜSABAKALARI
Tüm yazıları..
Geçmişten Günümüze

Hüseyin IRMAK
CUMHURİYET’E HEP DESTEK, TAM DESTEK
Tüm yazıları..
MEDENİYET

Abdullah GÖZAYDIN
GEZİCİLER, AĞAÇSEVENLER NEREDELER.?
Tüm yazıları..
Sportif Bakış

Tekin KÜÇÜKALİ
HAKSIZLIĞA KARŞI TEK YÜREK
Tüm yazıları..
İstanbul; İstanbul.!

Aslı Didari
DEĞİŞMEYEN İSTANBUL; DEĞİŞME İSTANBUL.!
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Muhammet Akosman
BİZANS’DA “HAYIR” DİYOR.!.
Tüm yazıları..

Reklamlar
Döviz Alış Satış
Dolar 1.6387 1.6466
Euro 2.1036 2.1137

  Ana Sayfa >> Manşet Haberler
  STAGFLASYON.? RESESYON.? POLİTİKA FAİZİ.?

  ÜLTİMATOM SONRASI ABD, AMBARGOSU BAŞLADI.!

  ABD ADALET BAKANLIĞI & GOOGLE ANTİTRÖST DAVASI

  İSLAM’A EN UYGUN YAŞAYAN ÜLKELER

  TARIMDA TEKELLEŞME VE YABANCILAŞMA.!

  HER ŞEY NASIL ÇOK GÜZEL OLACAK.?

  TÜRKİYE CUMHURİYETİ YARGISI BAĞIMSIZMIŞ

  ABD'NİN NÜKLEER 'TIPASI' SIZDIRIYOR

  EUROPA LEAGUE FİNALİ & SARAN MEDYA

  ABD YUNANİSTAN'A 2000ASKER ve 700ARAÇ SEVK ETTİ.!

  ENFLASYONLA TOPYEKÛN MÜCADELE BÜYÜYOR.

  KATİL KELEBEĞE ORGANİK ÇÖZÜM ARANIYOR

  SONER YALÇIN'DAN BAHÇELİ'YE TARİHİ MEKTUP

  MERT AKYÜREKLİ CASTIC DÜNYA BİRİNCİSİ

  ARDAHANDA BİR ŞEYLER OLUYOR

  İSRAİL; İRAN'A SALDIRACAK. YA SONRA.!
HABERİ PAYLAŞ : Google'da PaylaşİSRAİL; İRAN'A SALDIRACAK. YA SONRA.!

Basın toplantısı düzenleyen İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, İran'ın Nükleer Anlaşmaya Rağmen Gizli Nükleer Silah Programının Bulunduğunu, Buna Dair Ellerinde Kanıt Olduğunu İddia Etti...

Basın toplantısı düzenleyen İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, İran'ın nükleer anlaşmaya rağmen gizli nükleer silah programının bulunduğunu, buna dair ellerinde kanıt olduğunu iddia etti.

BM Güvenlik Konesyi'nin 5 daimi üyesi artı Almanya'nın (5+1) İran'la uzun yıllar süren müzakerelerin ardından 2015 yılında vardıkları nükleer anlaşmayı başından beri sabote etmek için elinden geleni ardına koymayan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, bu kez ABD'in Irak'ı işgal etmesinden önce Saddam'ın olmayan kitle imha silahlarıyla ilgili sunumlarını hatırlatan bir şovla uluslararası kamuoyunun karşısına çıktı.

İsrail lideri, “İran yönetiminin daha önce hiç nükleer silah geliştirmeye çalışmadığını savunduğunu, ama ele geçirdikleri yarım ton İran belgesinin geçmiş nükleer silah programlarını kanıtladığını” öne sürdü. “Ele geçirdikleri 100 binden fazla belgenin nükleer anlaşmanın yalanlar üzerine kurulu olduğunu kanıtladığını” ortaya attı.

Arka tarafa klasörlerin dizildiği bir kütüphane koyan ve büyük ekradan PowerPoint programıyla fotoğraflar ve videolar gösteren İsrail lideri, İngilizce konuşarak sunum yaptı.

Sputnik’in haberine göre Netanyahu'nun şovunun büyük kısmı, geçmişteki nükleer çalışmalarla İran'ın bunu örtbas çabalarıyla ilgili iddialara dayandı. Ama hızını alamayan İsrail lideri, bu falliyetlerin 2015'te anlaşmanın imzalanmasından sonra da devam ettiğini iddia ederken şunları söyledi:

''2015'te anlaşmayı imzalamasının ardından İran gizli dosyalarını saklama çabalarını yoğunlaştırdı. 2017 yılında nükleer silah arşivini Tahran'ın Şorabad bölgesinde çok gizli bir yere taşıdı.''

Amad kod adlı gizli bir proje olduğundan, proje 2003'te rafa kaldırılsa da saha çalışmalarının devam ettiğinden söz eden Netanyahu, ''2015 anlaşmasından sonra bile İran gelecekte kullanmak üzere nükleer silah bilgisini korumaya ve genişletmeye devam etti'' dedi. Ancak böyle olsa bile burada neyin suç teşkil ettiğine açıklık getirmedi.

İSRAİL'DE,

BAŞBAKANA SAVAŞ İLAN ETME YETKİSİ VERİLDİ

İsrail Parlamentosu Knesset, Başbakan Benyamin Netanyahu'ya, savunma bakanının onayını aldıktan sonra savaş ilan etme yetkisi veren yasa tasarısını onadı.

Haaretz gazetesinin haberine göre, başbakana olağanüstü durumlarda savunma bakanına danışarak savaş ilan etme yetkisi veren söz konusu yasa tasarısı ikinci ve üçüncü oylamalarda kabul edilip yasalaştı.

Haberde, yasa lehine oy kullanan milletvekillerinin sayısıyla ilgili bilgi verilmedi.

Söz konusu yasayla birlikte Netanyahu artık savaş ilan etmek için hükümetin ya da Knesset Güvenlik ve Siyasi İşler Komisyonunun onayını almak zorunda kalmayacak.

Knesstte'ki oylama öncesinde Netanyahu, İsrail istihbaratının İran'ın nükleer silah üretmek için gizli bir program üzerinde çalıştığına dair delillere ulaştığını iddia etmişti.

İRAN’DAN YANIT

Tahran, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun İran’ın “nükleer silah programı” iddiasına sert tepki gösterdi. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi,  iddia için “yalan” dedi ve Netanyahu’yu “iflas etmiş tüccar” olarak niteledi.

Behram Kasımi, İsrail Başbakanı Netanyahu'nun “nükleer silah programı” iddiasını dile getirdiği dün akşamki açıklamalar için “Gülünç Bir Şov” ifadesini kullandı.

"UTANÇ VERİCİ GÖSTERİ"

Netanyahu’nun İran'ın nükleer programı hakkında "utanç verici bir gösteri" düzenlediğini belirten Kasımi, “Netanyahu’nun yenilediği iddiaları yalandan başka sunacak malı olmayan iflas etmiş bir tüccarın sergilediği boş uğraşlardır” şeklinde konuştu.

Mehr News’a göre, “Siyonist liderleri yalana dayanan gayrimeşru rejimlerinin bekasını cahiliye dönemine ait şarlatanlığı kullanmakla başkalarını tehdit etmekte görüyorlar” diyen Kasımi, bunun faydasızlığının her zamankinden daha fazla ortada olduğuna dikkati çekti.

Behram Kasımi, “Netanyahu ve Siyonist Rejim, dünya kamuoyunun yeterli bilgi ve zekaya sahip olduklarının farkına varmalı” sözlerine ekledi.

TRUMP'TAN DESTEK

ABD Başkanı Donald Trump, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun İran'ın nükleer silah üretme ve test etme konusunda uluslararası toplumu aldattığı iddialarına destek verdi.

Beyaz Saray'da Nijerya Cumhurbaşkanı Muhammadu Buhari'yle görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Netanyahu'nun İran açıklamasıyla ilgili bir soruyu yanıtlayan Trump, İsrail Başbakanı'nın İran konusundaki açıklamalarının yüzde 100 haklı olduğunu söyledi.

Netanyahu'nun İran'ın gizlice nükleer silah ürettiğine yönelik açıklamalarının bir bölümünü izleyebildiğini belirten Trump, İran'ın davranışının kabul edilemez bir durum olduğunu söyledi.

Trump, Netanyahu'nun öne sürdüğü füze denemelerine işaret ederek, İran'ın boş oturmadığını savundu.

Barack Obama yönetimi zamanında imzalanan nükleer anlaşmadan ABD'yi çekip çekmeyeceği konusuna açıklık kazandırmayan Trump, anlaşmadan çekilme durumunda, ABD'nin ve uluslararası toplumun çıkarlarını kollayan gerçek bir anlaşma yapılabileceğini söyledi.

Trump, İran anlaşmasından çekilmenin Kuzey Kore'ye yanlış bir mesaj gönderebileceği olasılığı ile ilgili bir soruya da "Bence doğru mesaj gönderir. Biliyorsunuz 7 yılda bu anlaşmanın süresi dolacak ve İran nükleer silah üretmede serbest olacak" karşılığını verdi.

TARTIŞMA YARATTI

Öte yandan, New York Times gazetesine konuşan üst düzey İsrailli yetkililere göre, Netanyahu’nun dün tüm dünyaya ilan ettiği “Nükleer Silah Programı” iddialarına temel oluşturduğu öne sürülen belge ve disklerin ele geçrildiği deponun İsrail istihbarat örgütü Mossad tarafından 2016 yılında ortaya çıkarıldı. 

Mossad’ın söz konusu arşivini çalarak geçen Ocak ayında İsrail’e kaçırdığı da belirtildi. Ancak Netanyahu tarafından dile getirilen “Nükleer Silah Programı” iddiaları, İsrail’de eski Mossad yetkilileri ve İran uzmanlarının da katıldığı yoğun bir tartışma yarattı.

"NETANYAHU'NUN PERFORMANSI MÜKEMMEL AMA KANIT YOK"

Ynet, uzmanların “istihbarat başarısı”nı övmekle birlikte Netanyahu’nun İran sunumunda yeni bilgilerin olmadığını söylediklerini belirterek, “Aslında bazıları diyor ki Netanyanu’nun performansı mükemmel ancak bir eksikliği vardı o da İran tarafından mevcut nükleer anlaşmanın ihlal edildiğine ilişkin kanıt” diye yazdı.

Bu arada, eski Mossad yetkilisi Gad Shimron da Ynet'e verdiği demeçte, “Bu bilgileri elde edenlere şapka çıkarıyorum. En büyük düşmanınızın arşivini ele geçirmek, İsrail istihbaratının şaşırtıcı bir operasyonu ancak kamuoyu ile paylaşılacak bir şey değil” eleştirisinde bulundu.

DÜNYANIN ANLAŞMAYA DESTEĞİNİ AZALTMAYACAK

Times of İsrail tarafından yayımlanan bir analizde ise  “Başbakanın İran açıklamaları, muhtemelen dünyanın nükleer anlaşmaya olan desteğini azaltmayacak” denildi.

Analizde anlaşmadan yana olanların Netanyahu’nun açıklamalarının “bilinenleri” teyit ettiği belirtilerek, “Yani İran’ın gizli bir nükleer silah programı olduğudur. ABD dışında anlaşmaya imza atanlar pek umursamayacak”  değerlendirmesi yapıldı.

Nitekim, anlaşmanın yapıldığı Obama döneminde ABD’nin İsrail büyükelçisi olan Dan Shapiro twitter hesabından  “Netanyahu’nun açıkladığı belgelerdeki bilgiler yeni değil. Uzun bir süredir bildiklerimizi teyid ediyor. Yani, İran’ın bir nükleer silah programı vardı. 2013 yılında onu dondurdu ancak sakladı ve istediği zaman yeniden başlatmak üzere saklamaya devam ediyor” mesajını paylaştı.

SUNUMUNDAN ÖNCE...

Knesset’de dün yapılan oturumda savaş ilanı için tüm hükümet üyelerinin desteğini gerektiren mevcut yasada değişiklik yapıldı. Buna göre, “olağanüstü durumlarda” savaş ilanı yetkisi, Başbakan ve Savunma Bakanı’na ait olacak.  

El Cezire İngilizce, “savaş ilanı” yetkisinin Başbakan Netanyahu ve Savunma Bakanı Avigdor Lieberman’a veren yasa değişikliğinin Netanyahu’nun İran’ın “gizlice bir nükleer programını sürdürdüğü” sunumundan kısa bir süre önce gerçekleştirildiğine dikkat çekti. 

Haberde yeni düzenleme ile savaş ilanı için Netanyahu’nun Lieberman’dan onay alması gerekeceği ancak geçmişte İsrail’de başbakanların Savunma Bakanlığını da üstlendiği anımsatılıyor. Nitekim, eski başbakanlardan David Ben-Gurion, Menachem Begin, Yitzhak Rabin, Ehud Barak ve Şimon Peres’in başbakanlık dönemlerinde Savunma Bakanı olarak da görev yaptıklarına işaret ediliyor.

ÇEŞİTLİ ÜLKELER DAVET EDİLDİ

Ayrıca Netanyahu, İran’ın “nükleer silah programı”  iddialarını dayandırdığı belgeleri incelemeleri için çeşitli ülkeleri davet ettiğini açıkladı.

Binyamin Netanyahu, dün tüm dünyaya duyurduğu İran’ın “gizli nükleer silah programı”na ilişkin belgeler konusunda bazı Avrupa liderlerini ile görüştüğünü ve “kanıtları” incelemek üzere söz konusu ülkelerden heyetlerin yakında İsrail’e gelmelerinin beklendiğini belirtti.

Jerusalem Post gazetesine göre, bugün bir basın brifingi düzenleyen Netanyahu, Almanya, Fransa ve Birleşik Kraliyet liderlerinin heyet gönderilmesi davetini kabul ettiklerini belirtti.

Netanyahu ayrıca, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile de görüştüğünü ancak bu iki ülkenin davet konusunda henüz bir karar vermediğini de anlattı.

Netanyahu, Tel Aviv’deki basın brifingi sırasında “2017 yılında İran, nükleer silah belgelerini Güney Tahran’ın Şorobad semtine taşıdı. Çok az İranlı, nerede olduğunu biliyordu, çok az İranlı ve birkaç İsrailli” şeklinde konuştu.

Gazete, “üst düzey bir istihbarat yetkilisine göre, Netanyahu tarafından Pazartesi akşamı sunulan istihbarat, Şubat ayında ele geçirildi ve Mart ayında ABD Başkanı Donald Trump’a sunuldu. Farsça olan tüm belgeler, ilgili otoriterler tarafından incelendi” diye yazdı. 

Odatv.com - 01.05.2018

 

@#MedyaGünebakış ©#MedyaGünebakış

Ökkeş Bölükbaşı, İstanbul –Mayıs.2018- okkesb61@gmail.com,

http://www.medyagunebakis.com/ - okkesb@turkfreezone.com,

  Diğer Haberler
 • DARBE KİMDEN GELİRSE GELSİN KARŞIYIZ..
 • TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ
 • SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI…
 • KUL VE MAHLÛKAT HAKKI..
 • ADAM OLMAK–OLAMAMAK VE GAZETECİLİK
 • SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI..
 • DERNEKLER KANUNUNA MUHALEFET • Editörden

  TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ

  Trabzonlular Birleşiniz. Trabzonlu İşadamları, İşkadınları, Çalışanlar, Genç Kızlar-Erkekler, Okuyan çocuklar Birlik ve Bütünlüğü Sağlamak Sizin Ellerinizde..!
  Devamı..
  Son Dakika
    - STAGFLASYON.? RESESYON.?
    - ÜLTİMATOM SONRASI ABD, AM
    - ABD ADALET BAKANLIĞI & GO
    - İSLAM’A EN UYGUN YAŞAYAN
    - TARIMDA TEKELLEŞME VE YAB
    - HER ŞEY NASIL ÇOK GÜZEL O
    - TÜRKİYE CUMHURİYETİ YARGI
    - ABD'NİN NÜKLEER 'TIPASI'
    - EUROPA LEAGUE FİNALİ & SA
    - ABD YUNANİSTAN'A 2000ASKE
    - ENFLASYONLA TOPYEKÛN MÜCA
    - KATİL KELEBEĞE ORGANİK ÇÖ
    - SONER YALÇIN'DAN BAHÇELİ'
    - MERT AKYÜREKLİ CASTIC DÜN
    - ARDAHANDA BİR ŞEYLER OLUY
    - YAŞAR NEZİHE “İLK KADIN İ
    - BU GİDİŞE RIZAMIZ DEĞİL,
    - TEVFİK GÖKSU PROTESTOSU Y
    - TEVFİK GÖKSU SERT KAYAYA
    - SİZ BU KAFAYLA; KÖFTECİ E


  Günün Sözü

  HÜKÜMETLERİN İCRAATI MENFİ OLUP DA MİLLET İTİRAZ ETMEZ VE İKTİDARI DÜŞÜRMEZSE BÜTÜN KUSUR VE KABAHATLERE KATILMIŞ DEMEKTİR.

  M.K. ATATÜRK


  Anket
  KÜRESEL EKONOMİK KRİZ
  TEĞET GEÇTİ
  DELDİ GEÇMEDİ

  Reklamlar
     © 2009 Bu Site Ökkeş BÖLÜKBAŞI tarafından hazırlanmakta ve yayınlanmaktadır.
  Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.