30.09.2020
 
 
Kategoriler
   Güncel Haber
   İstanbul Haber
   Dünya Haber
   Trabzon-K.Maraş
   Eğitim-Kültür-Sanat
   Siyaset-Politika
   Çevre-Doğa-Turizm
   Sosyal Yaşam
   Söyleşi - Araştırma
   Sağlık-Gıda-Tarım
   Sinema-Tiyatro-Dizi-Film
   Konuk Yazarlar
   Ekonomik Bakış
   Hukuksal Bakış
   Magazin-Aktüel
   Reklam-İlan-Satış
   Bilim-Teknoloji-Zirve
   Sosyal Bakış
   Toplumsal Bakış
   Tarihsel Bakış
   Müzik Magazin
   Medyatik.Bakış
   Cevap Hakkı
   Black Sea
   Spor-Golf-Tenis-Boks
   Arşiv

Yazarlar
Bizden.Size

Ökkeş BÖLÜKBAŞI
MUZAFFER İLHAN ERDOST SONSUZLUĞA UĞURLANDI
Tüm yazıları..
DOĞAMIZ

Mikdat KADIOĞLU
BULUTLAR
Tüm yazıları..
Hatıralarım

Nuran NUHOĞLU
HEPİMİZ KERKENEZİZ
Tüm yazıları..
Eko-Bakış

Abdurrahman YILDIRIM
Trabzon Turistik Merkez Olur mu.?
Tüm yazıları..
Uzay.Bakış

Musa ALİOĞLU
TRABZON HAVALİMANI
Tüm yazıları..
Tarihten Bir Yaprak

Mahiye MORGÜL
MATEMATİK KİTABINDA ATATÜRK’E SALDIRILAR
Tüm yazıları..
Hukuksal Bakış

Av. Cemil CAN
KILIÇDAROĞLU’NUN MUHTEREM EFENDİSİ.!
Tüm yazıları..
Eğitim Kültür Sanat

Emel Vildan Düzenli
TRT - Te. Re. Te. - TRT - Te. Re. Te. - TRT
Tüm yazıları..
68 DENİZ 68

Selçuk Şahin POLAT
68'LİLER VE DOSTLARI.! BASIN VE KAMUOYUNA
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Fatih BACAK
TMTF 2018-2019 ALİ ABALI PLAYOF MÜSABAKALARI
Tüm yazıları..
Geçmişten Günümüze

Hüseyin IRMAK
CUMHURİYET’E HEP DESTEK, TAM DESTEK
Tüm yazıları..
MEDENİYET

Abdullah GÖZAYDIN
GEZİCİLER, AĞAÇSEVENLER NEREDELER.?
Tüm yazıları..
Sportif Bakış

Tekin KÜÇÜKALİ
HAKSIZLIĞA KARŞI TEK YÜREK
Tüm yazıları..
İstanbul; İstanbul.!

Aslı Didari
DEĞİŞMEYEN İSTANBUL; DEĞİŞME İSTANBUL.!
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Muhammet Akosman
BİZANS’DA “HAYIR” DİYOR.!.
Tüm yazıları..

Reklamlar
Döviz Alış Satış
Dolar 1.6387 1.6466
Euro 2.1036 2.1137

  Güncel Haber >> Manşet Haberler
  MUZAFFER İLHAN ERDOST SONSUZLUĞA UĞURLANDI

  DEV-GENÇLİ *İŞÇİ.KERİM* YAŞAMINI YİTİRDİ

  75 YIL BOYUNCA TÜRKİYE’NİN HABERİ OLMADI

  ULUSLARARASI İLİŞKİLER KİTABINA GİRECEK MEKTUP

  SARAY AYRIMCILIĞI DEVAM EDİYOR

  REFET ÖĞRETMEN ve ATATÜRK

  ARA GÜLER DE GİTTİ OBJEKTİFLER YETİM KALDI

  KONSERVATUARIMIZA, BİNAMIZA DOKUNMAYIN.!

  BAYRAMLAR; Tebrik Edilmez. KUTLANIR.!

  AKP VARLIĞINI UZUN ZAMAN DEVAM ETTİREMEZ.!

  ŞEKER; CHP & Y-CHP İÇİN NE İFADE EDİYOR.?

  ÇALIŞAMAYAN, HAPİSTE YATAN GAZETECİLER GÜNÜ

  HER SAKALLIYI DEDENİZ SANMAYIN.!

  EY KILIÇDAROĞLU HEMEN İSTİFA EDİNİZ.!

  29 Ekim 1923; EN BÜYÜK BAYRAMIMIZ.!

  TRABZON; FETİH; KURTULUŞ; KUTLAMA;
HABERİ PAYLAŞ : Google'da PaylaşTRABZON - FETİH – KURTULUŞ – KUTLAMA

Kim Kutluyorsa Kutlasın Ama Bunu 15 Ağustos’ta Gününde Yapsın.. Bir Doğum Gününün Hep İki Ay Gecikmeli Kutlandığı Nerede Görülmüş.?

 

YENİLEN PEHLİVANLAR, GÜREŞE DOYMAZLAR..

TRABZONDAN ÇIKIP DİĞER KARADENİZ İLLERİNE YAYILAN VE KONFEDERASYON OLAN MUHALİFLER KOALİSYONU İŞBAŞINDA

Kendi kurdukları Derneklerin İlk Genel Kurullarında seçilemeyerek devre dışı kalan, kişisel hırslarını yenemeyip yeni yeni dernek, birlik, federasyon, hatta konfederasyon kuranlar, içinde bulundukları toplum kesimlerine kendilerini ispat edebilmek ve kabul ettirebilmek için bir takım etkinlikler yapmaya devam ediyorlar.

Her ne kadar tabela’dan öte gidemiyorlarsa da, bunu sadece kendileri biliyor. Vatandaş bilmiyor ya yutar..!

Diye düşünenler sadece kendilerini kandırıyorlar. Vatandaşın bunların daha nelerini bildiğini bilseler..! Neyse..! İstanbul’daki örgütlenmeye bir bakalım..

İlki Of-Hayrat Cemiyeti, sonra Çaykara Cemiyeti, Sürmene Derneği, daha sonraları nüfus arttıkça köy, ilçe, il, kültür, yardımlaşma, dayanışma içerikli birçok dernek ile vakıf kurulmuş.

Ancak; Vatandaşın saf ve iyi niyetlerle bir araya geldiği bu sivil toplum kuruluşları, bunların birer güç olduğunu ve bu gücü bir şekilde kendi kişisellikleri için kullanmayı hedefleyenlerin ellerinde heder oluyor, yıpranıyor, küçülüyor, etkisizleşiyor, yok olup gidiyor.

Bir şey daha var ki işin özü esası da budur. Bu gün şu olayların içinde olup ta dinden, imandan, kitaptan, inançtan söz ederek göz boyamaya çalışanlar; Esasında İstanbul’a ilk gelen gurbetçilerin yersiz, yurtsuz, inşaatlarda yarı aç, yarı tok çalışarak biriktirdikleri paralarla yer satın alarak, bina yaparak oluşturdukları sivil toplum kuruluşu emekçilerinin haklarına tecavüz etmektedirler. O günkü insanlar bunlar böyle hoyratça üstlerinde tepinsinler diye oluşturmadılar bu vakıf, Cemiyet ve Dernekleri…!

TDF-Trabzon Dernekleri Federasyonu’nun karşısına bu kez de Trabzon Federasyonu adıyla çıkan muhalifler, TDF’nin 5 yıl önce başlatıp yapa geldiği, üstelik de tartışmalı bir konu olan Fetih-Kurtuluş konusundaki etkinliğe, sanki ilk kez bir şey yapılıyormuş gibi sahip çıkarak sırf bir şey yapmış olmak için yapıyorlar..

Olayın tartışmalı tarafı şudur. Önemli bir çoğunluk “Ruslar kendileri silah bırakıp çekildiler. Biz savaşarak kurşun atarak bir mücadele kazanmadık dese de bazı kesimler diğer illerin var bizim de kurtuluş günümüz olsun diye illa kurtuluş günü kutlaması yapıyorlar. Aslında iyi de yapıyorlar yüzleri kolay kolay gülmeyen Rusları kendilerin güldürüyorlar.

Tartışmanın Bir Diğer Yönü De Tarih Konusudur. Gerçekte 15 Ağustos 1461 tarihinde Rusların kalelerden inip, silah bırakmasına ve şehri fetih güçlerine teslim etmiş olmalarına rağmen, bir papazın Avrupa’ya Macar elçisine gönderdiği mektupla Trabzon’dan Rusların gittiğini 26 Ekim günün bildirmiş olması nedeniyle bu ikinci tarih sahiplenilmektedir. Olayın aslı şudur.

Bir yandan kahramanca göğüs göğüse çarpışan fetih güçleri 15 Ağustos’ta Kalelere Osmanlı-Türk bayrağını çekip şehri teslim alırlarken, bir yandan da daha fazla kayıp vermemek ve kan dökmemek için protokol imzalanması nedeniyle savaş olmadı gibi yorumlanıyor. Böyle bir yorum da yanlıştır.

Burçlara bayrak çekilmesi ve kalenin ele geçirilmesi ile birlikte protokol imzalanması 15 Ağustos 1461 günüdür. Sonrasında şehirden ayrılması gereken Pontus güçlerinin ve destekçilerinin tamamen şehirden gitmeleri yaklaşık iki aylık bir süreyi kapsar ve 26 Ekim’e kadar sürmüştür. Bu karışıklık buradan kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla Gerçek Fetih burçlara bayrakların dikilmesi, şehrin teslim alınması 15 Ağustos 1461’dir. Nokta…

Buradaki ayak oyunun nedeni ise 15 Ağustos’un Pontus’un yıkılışına ağıt günü olarak Rumlar tarafından kullanılması ve Türklere gerçek fetih tarihinin unutturulmak istenilmesidir.

İşte bu durumda birilerinin gerçekleri göz ardı ederek kendi kişisel tatminleri adına 26 Ekim’de kutlama yaparak Rumların ekmeğine yağ sürecek davranışlar göstermeleri çok bilinçsiz ve gereksizdir.

Kim Kutluyorsa Kutlasın Ama Bunu 15 Ağustos’ta Gününde Yapsın.. Bir Doğum Gününün Hep İki Ay Gecikmeli Kutlandığı Nerede Görülmüş.?

 

http://www.medyagunebakis.com/ -http://www.tdfajans.com/

TDFAJANS – Toplum Dinamikleri Fikir Ajansı

Sosyal, Kültürel, Ticari, Eğitim ve Sanatsal Alanlarda;

Düşünce Üretimi. Paylaşımı. Toplum Yararına kullanımı.!

Bilgi Sahibi Olunmadan Fikir Sahibi Olunamaz.! Olunsa olunsa;

Ancak Başkalarının Fikirlerini Tekrarlayan Papağan Olunur.

 

GURBETTEKİLER

İNSANOĞLU HAKİKATEN ÇOK GARİP BİR MAHLUK..!

Belirli mevkilere gelmiş koca koca adamlar, çocukların köşe kapmaca oynamaları gibi, unvan, makam, isim ve koltuk peşinde koşarak, bir şeyler yaptıklarını zannederek kendilerini izleyen dostlarına tebessüm ettiriyor, düşmanlarını da sevindiriyor ve güldürüyorlar…

Aslında çok kısa ve kestirme olarak ifade edilecek olursa, bu olay ancak şöyle özetlenebilir.

Bu durum; “Çevresindekilerden saklandıklarını sanarak yatağa girenlerin yorganın öbür tarafından arkalarının tamamen açıkta ve net olarak göründüğünün farkında olmamaları” durumudur.

Görünmediklerini, yaptıklarının duyulmadığını, herkesin gözünü boyadıklarını sanarak kendi kendilerini aldatmaları çok hoş doğrusu…

Kültürümüzü ve değerlerimizi unutmadık. Ne yapıyorsak memleketimiz için yapıyoruz.

Diyerek kendilerini kandırmaları bir yana, çevrelerindeki saf ve temiz ruhlu vatandaşlarının kalplerinde açtıkları olumsuz yaralar ve gençlerine kötü örnek olarak gelecekte onların da yanar-döner olmalarına sebep olmaları hiç affedilir bir olay değildir.

Esas ilginç olan ise her şey o kadar açık, net ve ortada olmasına rağmen üst düzeyde, yüksek kariyerli birilerinin destek vermeleri ve bu olayların kendilerinin de değerini düşürmekte olduğunu görememeleridir.

Diğer yandan ise bilmeyenlerin bilen ve anlatanlardan öğrendiklerinde de neredeyse küçük dillerini yutar gibi şaşırmalarına, hayret etmelerine ve olumsuz kanaat sahibi oldukları halde gidip o kişilerle birlikte hareket etmeleri oldukça ilginç ve karmaşık bir durum olarak ortaya çıkmaktadır.

Birlik, beraberlik, bütünlük içinde, dayanışma halinde önemli ve güçlü etkinlikler gerçekleştirmeleri gerekirken, parça parça bölünmüş birbirlerinin arkasından kötü konuşmasalar bile iyi konuşmayan, yüz yüze geldiklerinde kerhen, sahte bakışlarla geçiştirilen ortamlarda herkes her şeyi çok iyi görüyor ve anlıyor.

İstanbul’dan uzakta, başka illerde, Trabzon’da yaşayanların ve resmi, yarı resmi olanlar ile resmi olmayan tüm ilgililerin ve görevlilerin bir kez yanıltılması, devamında ileriki dönemlerde halisane çabalarla bir takım çalışmalar yapacak olanların da önlerini kesmekte, başarısız olmalarına neden olmaktadır.  

Eksen Kayması Yaşanıyor

Her ne kadar dıştan, herkes tarafından anlaşılıp görülemeyen veya belli ölçülerde bilindiği halde içten kabullenilmeği için yokmuş gibi davranılan problem bu camiayı lekeleyen şey; “doğruluk, dürüstlük, kıymet bilmeme, kişisel çıkar arayışları ve ahde-vefa” konusudur.

Bugün İstanbul’da yaşayan ve bir takım sivil toplum kuruluşları içerisinde yer alanların neredeyse tamamına yakını bu konuda eksi puan alırlar.

Toplum içerisinde kendileri anons edilirken, kendilerine söz verilip konuşmaları sağlanırken, masa başında atıp-tutup savurup mangalda kül bırakmazken, pozlar verilir ve fotoğraf çekilirken en ön sıralarda yer alırken “Var Olanlar”;

Arkanızı döndüğünüzde kaybolan, para toplanacağında sessiz sedasız sıvışıp giden ve kapıdan çıktığınızda yolda kaldırımda sizi tanımayan, görmezden gelen ve telefonla arandıklarında yok dedirtenlerdir.

Örnek olay ve kişilerden söz edecek olsak sayfalar dolusu yazmak gerekir ve bu belki de gerçekten bir araştırma konusu yapılıp kitap bile yayınlanabilir.

Aslında tüm bunlara yakın plandan bakıldığında ve söz konusu olaylar ve kişiler incelendiğinde görülüyor ki büyük çoğunluğunun eğitim ve kültür seviyeleri zaten beklentileri karşılayamayacak kadar düşük seviyededir.

Eğitim ve kültür seviyesi noksanlığına hin’lik, cin’lik, siyasi ve dini taraftarlık ile ticari çıkar pozisyonları eklendiğinde bütün bu olan biteni anlamak ve kişilerin neden böyle olduklarını çözümlemek zor değildir.

Ancak bütün her şeyi anlamak, neyin ne olduğunu bilmek onların doğru ve haklı olduğunu göstermez.

Tespit bu ve bu duruma bir çözüm bulmak gerekiyor.

Ancak; biz bu tespiti yapıp problem var diyoruz. İşi, gücü, keyfi yerinde olup anlık yaşayanlar için bu konular çok önemli olmayabilir. Konunun muhatapları olanlar problem olarak görmüyor olabilirler.

Toplumsal ve sosyolojik bir olay olarak değerlendirip ele alınması gereken çok ciddi bir olay ile karşı karşıya bulunuyoruz. Olayın ciddiyetini ve gelecek kuşaklara bırakılmakta olan olumsuzlukları irdeleyip bilimsel çalışmalar yapmak üzere akademisyenlerle hatta üniversitelerle çalışmak bile gerekebilir.

Sonuç olarak; Birilerinin bir şeyler yapması lazım, kim yapacak, kimler el atacak, nasıl olacak.? Düşünmek

Gerek

 

http://www.medyagunebakis.com/ -http://www.tdfajans.com/

TDFAJANS – Toplum Dinamikleri Fikir Ajansı

Sosyal, Kültürel, Ticari, Eğitim ve Sanatsal Alanlarda;

Düşünce Üretimi. Paylaşımı. Toplum Yararına kullanımı.!

Bilgi Sahibi Olunmadan Fikir Sahibi Olunamaz.! Olunsa olunsa;

Ancak Başkalarının Fikirlerini Tekrarlayan Papağan Olunur.

  Diğer Haberler
 • MUZAFFER İLHAN ERDOST SONSUZLUĞA UĞURLANDI
 • DEV-GENÇLİ *İŞÇİ.KERİM* YAŞAMINI YİTİRDİ
 • 75 YIL BOYUNCA TÜRKİYE’NİN HABERİ OLMADI
 • ULUSLARARASI İLİŞKİLER KİTABINA GİRECEK MEKTUP
 • SARAY AYRIMCILIĞI DEVAM EDİYOR
 • REFET ÖĞRETMEN ve ATATÜRK
 • ARA GÜLER DE GİTTİ OBJEKTİFLER YETİM KALDI
 • KONSERVATUARIMIZA, BİNAMIZA DOKUNMAYIN.!
 • BAYRAMLAR; Tebrik Edilmez. KUTLANIR.!
 • AKP VARLIĞINI UZUN ZAMAN DEVAM ETTİREMEZ.! • Editörden

  TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ

  Trabzonlular Birleşiniz. Trabzonlu İşadamları, İşkadınları, Çalışanlar, Genç Kızlar-Erkekler, Okuyan çocuklar Birlik ve Bütünlüğü Sağlamak Sizin Ellerinizde..!
  Devamı..
  Son Dakika
    - MUZAFFER İLHAN ERDOST SON
    - DEV-GENÇLİ *İŞÇİ.KERİM* Y
    - 75 YIL BOYUNCA TÜRKİYE’Nİ
    - ULUSLARARASI İLİŞKİLER Kİ
    - SARAY AYRIMCILIĞI DEVAM E
    - REFET ÖĞRETMEN ve ATATÜR
    - ARA GÜLER DE GİTTİ OBJEKT
    - KONSERVATUARIMIZA, BİNAMI
    - BAYRAMLAR; Tebrik Edilmez
    - AKP VARLIĞINI UZUN ZAMAN
    - ŞEKER; CHP & Y-CHP İÇİN N
    - ÇALIŞAMAYAN, HAPİSTE YATA
    - HER SAKALLIYI DEDENİZ SAN
    - EY KILIÇDAROĞLU HEMEN İST
    - 29 Ekim 1923; EN BÜYÜK BA
    - DENİZ BAYKAL TEDAVİ ALTIN
    - TRABZON’UN FETİH TARİHİNİ
    - TSK NAMLULARINI BARZANİYE
    - DÜNYA HORON REKORU BURSA’
    - YÜRÜYELİM ARKADAŞLAR.!


  Günün Sözü

  HÜKÜMETLERİN İCRAATI MENFİ OLUP DA MİLLET İTİRAZ ETMEZ VE İKTİDARI DÜŞÜRMEZSE BÜTÜN KUSUR VE KABAHATLERE KATILMIŞ DEMEKTİR.

  M.K. ATATÜRK


  Anket
  KÜRESEL EKONOMİK KRİZ
  TEĞET GEÇTİ
  DELDİ GEÇMEDİ

  Reklamlar
     © 2009 Bu Site Ökkeş BÖLÜKBAŞI tarafından hazırlanmakta ve yayınlanmaktadır.
  Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.