11.07.2020
 
 
Kategoriler
   Güncel Haber
   İstanbul Haber
   Dünya Haber
   Trabzon-K.Maraş
   Eğitim-Kültür-Sanat
   Siyaset-Politika
   Çevre-Doğa-Turizm
   Sosyal Yaşam
   Söyleşi - Araştırma
   Sağlık-Gıda-Tarım
   Sinema-Tiyatro-Dizi-Film
   Konuk Yazarlar
   Ekonomik Bakış
   Hukuksal Bakış
   Magazin-Aktüel
   Reklam-İlan-Satış
   Bilim-Teknoloji-Zirve
   Sosyal Bakış
   Toplumsal Bakış
   Tarihsel Bakış
   Müzik Magazin
   Medyatik.Bakış
   Cevap Hakkı
   Black Sea
   Spor-Golf-Tenis-Boks
   Arşiv

Yazarlar
Bizden.Size

Ökkeş BÖLÜKBAŞI
MUZAFFER İLHAN ERDOST SONSUZLUĞA UĞURLANDI
Tüm yazıları..
DOĞAMIZ

Mikdat KADIOĞLU
BULUTLAR
Tüm yazıları..
Hatıralarım

Nuran NUHOĞLU
HEPİMİZ KERKENEZİZ
Tüm yazıları..
Eko-Bakış

Abdurrahman YILDIRIM
Trabzon Turistik Merkez Olur mu.?
Tüm yazıları..
Uzay.Bakış

Musa ALİOĞLU
TRABZON HAVALİMANI
Tüm yazıları..
Tarihten Bir Yaprak

Mahiye MORGÜL
MATEMATİK KİTABINDA ATATÜRK’E SALDIRILAR
Tüm yazıları..
Hukuksal Bakış

Av. Cemil CAN
KILIÇDAROĞLU’NUN MUHTEREM EFENDİSİ.!
Tüm yazıları..
Eğitim Kültür Sanat

Emel Vildan Düzenli
TRT - Te. Re. Te. - TRT - Te. Re. Te. - TRT
Tüm yazıları..
68 DENİZ 68

Selçuk Şahin POLAT
68'LİLER VE DOSTLARI.! BASIN VE KAMUOYUNA
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Fatih BACAK
TMTF 2018-2019 ALİ ABALI PLAYOF MÜSABAKALARI
Tüm yazıları..
Geçmişten Günümüze

Hüseyin IRMAK
CUMHURİYET’E HEP DESTEK, TAM DESTEK
Tüm yazıları..
MEDENİYET

Abdullah GÖZAYDIN
GEZİCİLER, AĞAÇSEVENLER NEREDELER.?
Tüm yazıları..
Sportif Bakış

Tekin KÜÇÜKALİ
HAKSIZLIĞA KARŞI TEK YÜREK
Tüm yazıları..
İstanbul; İstanbul.!

Aslı Didari
DEĞİŞMEYEN İSTANBUL; DEĞİŞME İSTANBUL.!
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Muhammet Akosman
BİZANS’DA “HAYIR” DİYOR.!.
Tüm yazıları..

Reklamlar
Döviz Alış Satış
Dolar 1.6387 1.6466
Euro 2.1036 2.1137

  Güncel Haber >> Manşet Haberler
  MUZAFFER İLHAN ERDOST SONSUZLUĞA UĞURLANDI

  DEV-GENÇLİ *İŞÇİ.KERİM* YAŞAMINI YİTİRDİ

  75 YIL BOYUNCA TÜRKİYE’NİN HABERİ OLMADI

  ULUSLARARASI İLİŞKİLER KİTABINA GİRECEK MEKTUP

  SARAY AYRIMCILIĞI DEVAM EDİYOR

  REFET ÖĞRETMEN ve ATATÜRK

  ARA GÜLER DE GİTTİ OBJEKTİFLER YETİM KALDI

  KONSERVATUARIMIZA, BİNAMIZA DOKUNMAYIN.!

  BAYRAMLAR; Tebrik Edilmez. KUTLANIR.!

  AKP VARLIĞINI UZUN ZAMAN DEVAM ETTİREMEZ.!

  ŞEKER; CHP & Y-CHP İÇİN NE İFADE EDİYOR.?

  ÇALIŞAMAYAN, HAPİSTE YATAN GAZETECİLER GÜNÜ

  HER SAKALLIYI DEDENİZ SANMAYIN.!

  EY KILIÇDAROĞLU HEMEN İSTİFA EDİNİZ.!

  29 Ekim 1923; EN BÜYÜK BAYRAMIMIZ.!

  ANTALYALI YÖRÜKLER DAYANIŞMASI
HABERİ PAYLAŞ : Google'da Paylaş


Çağın Ateşini Yakan Adam ATATÜRK Yörükleri Derneği Başkanı Abdullah Duman Sütcüler Konuşması Türkiye Cumhuriyeti Devletine Ve Türklüğe Böyle Sahip Çıkılır

YÖRÜKLERARASI DAYANIŞMA

Antalya Yörükler Kültür Dayanışma Ve Yardımlaşma Derneği’nin İstişare Toplantısı Yapıldı..

Fatih Bacak-Ökkeş Bölükbaşı, Antalya -07.Şubat.2012–19.30

ANTALYALI YÖRÜKLER DAYANIŞMASI

Antalya Yörükler Kültür Dayanışma Ve Yardımlaşma Derneği’nin Geleneksel Aylık İstişare Toplantısı Divan-Talya Otelinde Gerçekleştirildi.

    

Antalya Yörükler Kültür Dayanışma Ve Yardımlaşma Derneği’nin istişare toplantısının sunuculuğunu, protokol sunucusu (radyo Martı’da hayatın 3. günü programı sunucusu) Onur Baki Vural yaptı.

140 seçkin Yörük üye işadamı siyasetçi ve akademisyenin katıldığı geleneksel istişare toplantısının yemekli gecesinde önemli konuşmalar yapıldı.

Geceye konuk olarak AESOB Başkanı Abdullah Sevimçok, Büfeciler Odası Başkanı Adnan Dere, Antalya Büyükşehir Eski Belediye Başkanı Bekir Kumbul, Kepez MHP Meclis Üyesi Reşat OKTAY, Yörsiad Başkanı Semih Beken katıldılar.

Toplantının açılışında sunucu Onur Baki Vural “Ayyıldızlı Bayrağım” isimli şiir okudu.

Dernek Başkanı Abdullah DUMAN katılımcılara hoş geldiniz ve teşekkür konuşmasında; “ortadoğuna, çevremizde bu kadar ciddi ve büyük sorunlar varken bizlerin çok daha uyanık ve dikkatli olmamız gerekmektedir.

Bu ülkenin sevdalıları olarak her konuda üstümüze düşeni yapmalı, aktif olmalı, sorunlarımıza çözüm aramalı, doğup büyüdüğümüz topraklarda iş yapmalı ve memleketimize sahip çıkmalıyız.

Antalya Yörükler Kültür Dayanışma Ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Abdullah Duman 3. Mart. 2012 Cumartesi günü, Kepez Arena Spor salonunda Yörükler gecesi yapılacağını duyurdu.

Ve Türkiye’nin önemli sanatçılarından Sümer EZGܒnün gecenin sanatçısı olarak çağrıldığını ve sahneye çıkacağını belirterek bu konu için sponsor arandığını ve her bir sponsor için1.000.- TL sponsorluk bedeli belirlendiğini, buna karşılık sponsorlara 1mx2m ebadında bez afiş tanıtımı yaptırılacağını ve törenle onurluk-plaket verileceğini söyledi.

Daha sonra Başkan Abdullah Duman kendisinden başlamak üzere konuklara tüm yönetim kurulu üyeleri (Ahmet ŞAHİN, Ali DÖNMEZ, Celil KILIÇ, İsmail KOCABIYIK, Mahmut TOPAL, Hasan TEZ, Hasan COŞAN, Hasan TUNÇ, Murat BAL, Mumin TEZ, Süleyman DİNGİLOĞLU, Özkan KAŞTAN) nin kısa künye tanıtım yapmalarına imkân vererek salonda mikrofon dolaşımını sağladı.

 

ORTAK PAYDAMIZ YÖRÜKLÜĞÜMÜZ

Daha sonra da Antalya Büyükşehir Eski Belediye Başkanı Bekir Kumbul’a mikrofon verilerek konuşma yapması istenildi.

Bekir KUMBUL; Kim ne derse desin, Anadolu’yu oluşturan, bizim harcımız bir değerimiz olan YÖRKLÜĞÜMÜZ’dür. 2000 – 3000 yıllık bu bilinç sayeniz/mizde büyüyor ve Anadolu’yu sarıyor.

YÖRÜK’LÜK bizim özel kimliğimizdir ve gerçek Türk’lük budur. Bu kimliğimizi önce kendimiz tanımalı, kavramalı ondan sonra da yaymalıyız.

Kimlerle,  ne tür işbirlikleri yapacaksak, AB gibi bir yerlere üye olacaksak, oralara kültürümüzle kendi kültürel kimliğimizle girmeliyiz ve kültürel kimliğimizden ödün vermeden üye olmalıyız.

Dünya coğrafyası üzerinde otuzdan fazla medeniyetin yaşadığı ve her medeniyetin kendine özgü özelliklerini yansıttığı bir coğrafyada, geçmişin değerlerini bugüne yansıtıp geleceğe ışık tutmaya çalışıyoruz.

Bu istişare toplantılarımız bizi birbirimize yaklaştırmakta ve kaynaştırmaktadır.” Anadolu’nun her noktasında ayrı heyecanlar yaşanıyor, farklı kültürler, farklı mozaik yansıtıyor. Anadolu açık bir müzedir. Uyuyan bir dev gibidir ve o dev bir gün kalkıp yürüyecek ve sayenizde çığ gibi büyüyecektir. Dedi.

Bekir KUMBUL “Bu coğrafyada geçmiş zamanlarda bizim pasif kalmamız neticesinde farklı, bizlere ters ve yabancı değerler yaratılmış. Bu somut olmayan değerler yani bize ait olmayan ve bizi yansıtmayan bir takım gelenekler, görenekler, müzik, gastronomi gibi toplumları toplum yapan kültürel değerler, insanları insan yapan değerler, miraslar toplumumuzu bir birine yabacılaştırmaktadır.
Biz Yörükler “Nereden ne zaman gelmiş olursak olalım şu an burada isek önce Antalyalıyız ve kültürümüzü yaşamalı, yaşatmalı ve yansıtmalıyız” diyorum.

Birçoğumuz geçmişle ilgili en fazla dördüncü nesli biliyoruz. böyle mi olmalı.?

ÖNDERİMİZ, ATAMIZ, ATATÜRK’ÜMÜZ VAR..!

Bizler farkında olmadan, değerlerimiz yavaş yavaş, birer birer koparak eksiliyor. Sizlere öneriyorum; ‘geçmişten geleceğe tüm kültürel değerlerimizi sahiplenelim’, sahiplenme duygularımızı geliştirelim.

Nerede, ne yapacaksak.? Kültürümüze sahip çıkarak, koruyup geliştirerek, yaşayıp, yaşatarak tarihimizle birlikte geleceğe taşınmasını sağlamalıyız.

Bu konuda önümüzde, unutmamamız gereken çok önemli bir örneğimiz, gururumuz, önderimiz var. Atamız, Atatürk’ümüz var..!
O’nu örnek alarak çalışmalı, üretmeli, sürdürülebilir kalkınmayı sağlamalıyız. Bunun için de yaşanılabilir, yaşatılabilir çevreye sahip olmalı ve geleceğimize sahip çıkmak için temel değerlerimize, kültürümüze dört elle sarılmalıyız.” Diyerek katılımcıları yüreklendirdi.

Bekir KUMBUL konuşmasının devamında; “Her ne kadar dışımızdaki ülkelerle, bölgelerle alış verişimiz, ticaretimiz, ilişkimiz olsa da yabancı kültürleri görsek, tanısak, bilse de kendi kültürel kimliğimizi unutmadan, bozmadan, yabancı yoz kültürlerin etkisinde kalmadan, kendi öz kültürümüzü yaşamalı, yaşatmalıyız. Ve tüm insanlığın ortak mirası olması, tüm insanlığa mal edilmesi için sergilemekten çekinmemeliyiz.” Dedi.

  

VERGİSİN VERENLERLE VERMEYENLER AYIKLANACAK

Antalya Yörükler Kültür Dayanışma Ve Yardımlaşma Derneğinin konuklarından AESOB – Antalya Esnaf ve Sanatkâr Odaları Birliği Başkanı Abdullah SEVİMÇOK ise yaptığı konuşmada; “Antalya il genelinde 77 odamız ve 76.000 üyemiz var. Esnaf ve Sanatkârı geleceğe hazırlamak birinci görevimiz. Esnaflarımızı eğitim ve teknoloji ile donatacağız.

Amacımız; Bu ülkeye, bu şehre vergisini verenlerle vermeyenleri ayırmak, kapkaççılık yapmak isteyenleri ayıklamaktır. Buna önem veriyoruz.” Dedi.

Toplantı, daha sonra katılımcıların dilek ve temennileri ile sona erdi.

 

 

Fatih Bacak-Ökkeş Bölükbaşı, Antalya -07.Şubat.2012–19.30

 

http://www.medyagunebakis.com/ -http://www.tdfajans.com/

TDFAJANS – Toplum Dinamikleri Fikir Ajansı

Sosyal, Kültürel, Ticari, Eğitim ve Sanatsal Alanlarda;

Düşünce Üretimi. Paylaşımı. Toplum Yararına kullanımı.!

Bilgi Sahibi Olunmadan Fikir Sahibi Olunamaz.! Olunsa olunsa;

Ancak Başkalarının Fikirlerini Tekrarlayan Papağan Olunur.

  

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE…!

“Atatürk kendisini şöyle tanımlıyor. Ben bir Türk'üm diyor ve bundan gurur duyuyorum diyor. Kişi, hissettiği milletten olduğuna göre bu sözler üzerine daha denecek bir şey yoktur. M. Kemal, bir Türk'tür ve koca bir Türk'tür, Türk'ün Atası'dır. Türk milletine, unuttuğu milli kimliğini tekrar kazandıran, ümmetten Türk milletine dönmesini sağlayan bir Türk'tür. Yeni Rıza Nurlara bunlar da yetmeyecektir. Hiç gerek olmadığı halde, konuya tam açıklık getirmek için, ana ve baba soyunu da irdeleyeceğiz. Kimdir, kimlerdendir ona bakacağız MUSTAFA KEMAL'İN ANNESİ YÖRÜK TÜRKMEN’ DİR. Zübeyde Hanım'ın soyu Yörük'tür. Fatih döneminde Karamanoğlu Beyliği'nin yıkılmasından sonra (1466), Balkanlar'da fethedilen yerlerin Türkleştirilmesi için göç ettirilen ailelerdendir. Konya bölgesinden geldikleri için bunlar, "Konyarlar" ismi ile resmi kayıtlara geçmiş ve böyle anılmıştır.

Zübeyde Hanım'ın kendi ifadesi; oğlunun, kızının, kendisini tanıyanların ve de konu üzerinde çalışanların ortak ifadesi; Zübeyde Hanım'ın Yörük-Türkmen olduğudur. Yani Zübeyde Türk'tür. MUSTAFA KEMAL'İN BABASI YÖRÜK TÜRKMEN ‘DİR. Mustafa Kemal'in baba soyu, Aydın/ Söke'den gelerek Manastır vilayetine yerleştirilen, "Kocacık Yörükleri (Koca Hamza Yörükleri)"ndendir. Ali Rıza Efendi, Manastır'ın Debre-i Bala sancağına bağlı Kocacık'ta dünyaya gelmiştir(1839). Aile sonradan Selanik'e göçmüştür. Babası İlkokul öğretmeni Kızıl Hafız Ahmet Efendi'dir. Amcası, Kızıl Hafız Mehmet Efendi'dir. Taşıdıkları "Kızıl" lakabı ve yerleştikleri yere "Kocacık" denmesi; Ali Rıza Efendi'nin soyunun, Anadolu'nun da Türkleşmesinde katkısı olan " Kızıl-Oğuz" yahut "Kocacık Yörükleri-Türkmenleri" nden geldiğini göstermektedir.
(16)Anne soyunda olduğu gibi baba soyunda da en sağlam bilgiler önce Atatürk'ün, annesinin, kardeşinin anlattıkları; sonra çevrelerinin aktardıklarıdır. Makbule Hanım; "Babam Ali Rıza Efendi, Selanik'lidir. Kendileri Yörük sülalesindendir."
Atatürk: "... Benim atalarım Anadolu'dan Rumeli'ye gelmiş Yörük Türkmenler'dendir."

 

 

Fatih Bacak-Ökkeş Bölükbaşı, Antalya -07.Şubat.2012–19.30

  

http://www.medyagunebakis.com/ -http://www.tdfajans.com/

TDFAJANS – Toplum Dinamikleri Fikir Ajansı

Sosyal, Kültürel, Ticari, Eğitim ve Sanatsal Alanlarda;

Düşünce Üretimi. Paylaşımı. Toplum Yararına kullanımı.!

Bilgi Sahibi Olunmadan Fikir Sahibi Olunamaz.! Olunsa olunsa;

Ancak Başkalarının Fikirlerini Tekrarlayan Papağan Olunur.

  Diğer Haberler
 • MUZAFFER İLHAN ERDOST SONSUZLUĞA UĞURLANDI
 • DEV-GENÇLİ *İŞÇİ.KERİM* YAŞAMINI YİTİRDİ
 • 75 YIL BOYUNCA TÜRKİYE’NİN HABERİ OLMADI
 • ULUSLARARASI İLİŞKİLER KİTABINA GİRECEK MEKTUP
 • SARAY AYRIMCILIĞI DEVAM EDİYOR
 • REFET ÖĞRETMEN ve ATATÜRK
 • ARA GÜLER DE GİTTİ OBJEKTİFLER YETİM KALDI
 • KONSERVATUARIMIZA, BİNAMIZA DOKUNMAYIN.!
 • BAYRAMLAR; Tebrik Edilmez. KUTLANIR.!
 • AKP VARLIĞINI UZUN ZAMAN DEVAM ETTİREMEZ.! • Editörden

  TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ

  Trabzonlular Birleşiniz. Trabzonlu İşadamları, İşkadınları, Çalışanlar, Genç Kızlar-Erkekler, Okuyan çocuklar Birlik ve Bütünlüğü Sağlamak Sizin Ellerinizde..!
  Devamı..
  Son Dakika
    - MUZAFFER İLHAN ERDOST SON
    - DEV-GENÇLİ *İŞÇİ.KERİM* Y
    - 75 YIL BOYUNCA TÜRKİYE’Nİ
    - ULUSLARARASI İLİŞKİLER Kİ
    - SARAY AYRIMCILIĞI DEVAM E
    - REFET ÖĞRETMEN ve ATATÜR
    - ARA GÜLER DE GİTTİ OBJEKT
    - KONSERVATUARIMIZA, BİNAMI
    - BAYRAMLAR; Tebrik Edilmez
    - AKP VARLIĞINI UZUN ZAMAN
    - ŞEKER; CHP & Y-CHP İÇİN N
    - ÇALIŞAMAYAN, HAPİSTE YATA
    - HER SAKALLIYI DEDENİZ SAN
    - EY KILIÇDAROĞLU HEMEN İST
    - 29 Ekim 1923; EN BÜYÜK BA
    - DENİZ BAYKAL TEDAVİ ALTIN
    - TRABZON’UN FETİH TARİHİNİ
    - TSK NAMLULARINI BARZANİYE
    - DÜNYA HORON REKORU BURSA’
    - YÜRÜYELİM ARKADAŞLAR.!


  Günün Sözü

  HÜKÜMETLERİN İCRAATI MENFİ OLUP DA MİLLET İTİRAZ ETMEZ VE İKTİDARI DÜŞÜRMEZSE BÜTÜN KUSUR VE KABAHATLERE KATILMIŞ DEMEKTİR.

  M.K. ATATÜRK


  Anket
  KÜRESEL EKONOMİK KRİZ
  TEĞET GEÇTİ
  DELDİ GEÇMEDİ

  Reklamlar
     © 2009 Bu Site Ökkeş BÖLÜKBAŞI tarafından hazırlanmakta ve yayınlanmaktadır.
  Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.