TRABZON'UN 553. FETİH YILDÖNÜMÜ KUTLAMALARI

Trabzon'un Fethinin 553. Yıldönümü Kutlamaları ve Trabzon Tanıtım Günleri Etkinliği Başladı -videoizle-

Payla:
 • Google'da Paylaş
 • Facebook'da Paylaş
 • Twitter'da Paylaş

TRABZON'UN 553. FETİH YILDÖNÜMÜ KUTLAMALARI

 

Trabzon'un Fethinin 553. Yıldönümü Kutlamaları

ve Trabzon Tanıtım Günleri Etkinliği Başladı

Trabzon Dernekleri Federasyonu olarak; 23 - 26 Ekim 2014 tarihleri arasında; Feshane, Uluslararası Fuar ve Kongre Kültür Merkezi-Eyüp, İstanbul’da gerçekleştireceğimiz “Trabzon'un Fethinin 553. Yıldönümü Kutlamaları ve Trabzon Tanıtım Günleri” ne hızlı başladı.

 

TÜM HALKIMIZ DAVETLİDİR

Trabzon Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Mustafa Demir 23 - 26 Ekim 2014 tarihleri arasında Feshane, Uluslararası Fuar ve Kongre Kültür Merkezi - Eyüp / İstanbul’da gerçekleştirecek geleneksel “Trabzon'un Fethinin 553. Yıldönümü Kutlamaları ve Trabzon Tanıtım Günleri” mize  İstanbul'da yaşayan tüm Kardeniz'li hemşerilerimizi bekliyoruz dedi.

 

TRABZON DERNEKLERİ FEDERASYONU

Trabzon Dernekleri Federasyonu; İlk önce İstanbul’da faaliyette bulunan Derneklerin Bir araya gelmeleriyle Dernekleri Birliği olarak faaliyetlerine başladı. Ve Trabzon Dernekleri Birliği 2005 yılında Avrupa Birliği Uyum Yasaları Uyarınca “Trabzon Dernekleri Federasyonu” adını aldı. Bu çerçevede başta İstanbul’da yaşayan hemşerileri olmak üzere bütün Trabzonluların sesi olma gayreti içerisinde çalışmalarını yürüttü. Trabzonlular Karadeniz insanı olarak; toplumsal yaşantının birer parçası olan çağlar boyunca nesilden nesil’e aktararak getirdiği dil, din, işaret ve düşünce sistemleri, el aletleri, teknikleri, sanatı, oyunları, kurumları, bireysel veya toplu yaşama biçimlerini yaşayarak ve yaşatarak sürdürüyor.

ONUR KONUKLARI

Dr. Derviş Eroğlu KKTC Cumhurbaşkanı, Dr. Hakan Dinçyürek KKTC Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı, Hasan Taçöy KKTC Ulaştırma Bakanı ve Dr. Hamit Bakırcı KKTC Eski Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı ve Milletvekili etkinliğimizin onur konukları olacaklar.

Trabzon Valisi Abdulcelil Öz, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mim. Kadir Topbaş’ın ev sahipliğinde, değişik siyasi parti Genel Başkanları, Bakan, Milletvekilleri ve Bürokratların katılımlarıyla yapılacaktır.

AĞASAR MİNİ OTÇU YÜRÜYÜŞÜ

Şalpazarı Dernekler Federasyonunca düzenlenen, Kültür ve Sosyal faaliyetler Komisyonu Başkanı Mehmet Sayal tarafından yönetilecek olan “Mini Otçu Yürüyüşü” 25.Ekim Cumartesi günü saat 18.00 de Feshane bahçesinde horon ile başlayacaktır. 20 dakika sürecek yürüyüş salona girildikten sonra serbest Horon ve halk konseriyle devam edecektir.

TDF GENÇLİK KOROSU 3 GÜN KONSERİ

Trabzon Dernekleri Federasyonu; Gençlik Korosu 25 kişilik koro ekibi 3 gün 45’er dakika süresince Trabzon Türkülerinden oluşan repertuar ile konser verecektir. Ayrıca Karadenizli sevilen ses sanatçıları ve gösteri ekipleri her gün sahne alacaktır.

Etkinlik içerisinde; Bölgemizin kültür ve sanatını tanıtıcı konferans ve söyleşilerimiz, tiyatro ve belgesel gösterilerimiz, yöresel el sanatları, yöresel yemekleri, organik ürünlerimiz sergilenecektir.


553. FETİH YILDÖNÜMÜ KUTLAMALARI BU YIL ÇOK FARKLI OLACAK

FETİH TÖRENİ VE KORTEJ YÜRÜYÜŞÜ

·         İspark otopark çıkışından başlayacak olan yürüyüşümüzde önde basın mensupları hemen ardında   8 kişilik hilal şeklini almış bulunan kapıkulu askerleri

·         Beyaz atının üzerinde Fatih Sultan Mehmet Han

·         Atının sağ ayak hizasında sol eliyle ata tutunan Akşemseddin

·         Sol ayak ucunda Molla Gürani

·         Atın seyisi kapıkulu askeri kıyafetiyle atın kontrolünü sağlar

·         Yaklaşık 1 metre arkalarında protokol korteji

·         Arkalarında halk

·         En arka kısımda mehteran takımı

·         Mehteran takımının fatihin İstanbul’u fethettiği yaştasın marşıyla yürüyüşümüz başlar.

·         Feshane protokol girişinden Alana giriş yapılır sahne sorumlusunun muhteşem tellallığıyla sahne önüne kadar yürüyüş devam eder.

·         Mehteran takımının sahnede yerini alması esnasında protokol erkanıda yerini alır.

·         Fatih Sultan Mehmet Han ve hocası Akşemseddin sahnede yerini alır ve Fatih halkı selamlar. “İstanbul’un fethini tamamlayan şehrin çocukları sizlere selam olsun” “İstanbul’un fethini tamamlayan şehrin çocukları sizlere selam olsun” “İstanbul'un fethini tamamlayan şehrin çocukları sizlere selam olsun”

·         TDF Gençlik kolları “Padişahım çok yaşa” “Padişahım çok yaşa” “Padişahım çok yaşa”

·         Selamlamanın ardından Fatih Sultan Mehmet Han sahneden iner protokolün tam ortasında yerini alır, oturmadan hocası Akşemseddin’e başlaması için eliyle işaret eder ve Akşemseddin’in Fetih süresini okumaya başlamasıyla birlikte protokolün ortasında yerine oturur.

·         Akşemseddin in fetih süresini bitirmesinin ardından gerçekleştirdiği hatmi-I şerif duasının ardından mehteran takımının kısa bir konseri ve hücum marşıyla bitirmesi

·         Mehteran sahneden inmeden açılış kurdelesinin kesilmesiyle fetih konseptimiz son bulacak…

·         Protokol selamlama konuşmaları yapılmaya başlayacak.

 

GENÇLİK KOMİSYONU & KIZILAY İLİK BANKASI ÇÖZÜM ORTAKLIĞI

TÜRKÖK, T.C. Sağlık Bakanlığı’nın, Hematopoetik kök hücre nakli tedavisi olması gereken hastalar için oluşturduğu Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi’nin adıdır. Bu merkez tarafından yürütülecek olan TÜRKÖK Projesi T.C. Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılayı işbirliğinde gerçekleştirilecektir.

TÜRKÖK Projesi’nin amacı, Türkiye’de hematopoetik kök hücre nakli tedavisi olması gereken hastalar için bir Kemik İliği Bankası oluşturulması ve bu bankaya gönüllü olarak kemik iliği veya periferik kök hücre bağışlamak isteyen bağışçı adaylarının bulunmasıdır.

TÜRKÖK Projesi kapsamında T.C. Sağlık Bakanlığı ile Türk Kızılayı arasında işbirliği protokolü imzalanmıştır. Bu protokol ile Türk Kızılayı ‘’Kök Hücre Bağışçısı Kazanımı’’ görevini üstlenmiştir.

İstanbul Çapa Kızılay Kan Merkezi Müdürlüğü de bu kapsamda İstanbul'da ilk ’Kök Hücre Bağışçısı Kazanımı kampanyasını Federasyonumuz Gençlik Komisyonu ile birlikte yapma kararı almıştır.

Bu nedenle

 

GELİN BİRLİKTE KUTLAYALIM Bu kapsamda; Trabzon Dernekleri Federasyonu, 1996 yılında Abdi İpekçi kapalı spor salonunda başlayan ve İstanbul’un değişik mekânlarında her yıl da kutladığı Trabzon’un 553.Fetih Yıldönümü etkinliklerini bu yıl İstanbul-Feshane Kongre ve Kültür Merkezinde bütün hemşerileri ve İstanbullularla birlikte kutlayacak.Kutlama etkinlikleri içerisinde; sivil toplum kuruluşu derneklerinin faaliyetleri ve tanıtımları yanında, tarih, edebiyat yazarlarımız, konferans ve söyleşilerimiz, skeç, tiyatro ve belgesel gösterilerimiz, yöresel el sanatları, yemekleri, organik ürünleri ve sanatçıları yer alacaktır.

" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen>

Diğer Haberler

 • BİR ÖLÜM & BİR ÖYKÜ & HALNAME
 • 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ DENİLİNCE.!
 • 10 KASIM ATATÜRK'Ü ANMA GÜNÜ VE HAFTASI
 • *AYNI FAY ÜZERİNDE BU BÜYÜKLÜKTE DEPREM OLMADI*
 • THE WORLD RALLİES İN THE FACE OF DİSASTER
 • ABD SAVAŞ GEMİSİ USS NİTZE İSTANBUL BOĞAZI'NDA
 • İSTANBUL’UN BÜTÇESİ EMİN ELLERDE
 • YENİLENEN YEREBATAN SARNICI TÖRENLE AÇILDI
 • KIBRISTA NELER OLUYOR.?
 • Kahvaltıya Atılan İmza:*BALIKESİR*
 • TrabzonSporKlübü

  Nasa

  Kentim_İstanbul

  Doga_İcin_Sanat

  ABD_USA

  Department_State

  TelerehberCom

  Google_Blog

  Kemencemin_Sesi

  Kafkas_Music

  Horon_Hause

  Vakıf_Ay

  Dogal Hayatı_Koruma

  Seffaflık_Dernegi

  Telerehber

  Sosyal_Medya

  E-Devlet

  Türkiye Cumhuriyeti

  BACK TO TOP