20.09.2021
 
 
Kategoriler
   Güncel Haber
   İstanbul Haber
   Dünya Haber
   Trabzon-K.Maraş
   Eğitim-Kültür-Sanat
   Siyaset-Politika
   Çevre-Doğa-Turizm
   Sosyal Yaşam
   Söyleşi - Araştırma
   Sağlık-Gıda-Tarım
   Sinema-Tiyatro-Dizi-Film
   Konuk Yazarlar
   Ekonomik Bakış
   Hukuksal Bakış
   Magazin-Aktüel
   Reklam-İlan-Satış
   Bilim-Teknoloji-Zirve
   Sosyal Bakış
   Toplumsal Bakış
   Tarihsel Bakış
   Müzik Magazin
   Medyatik.Bakış
   Cevap Hakkı
   Black Sea
   Spor-Golf-Tenis-Boks
   Arşiv

Yazarlar
Bizden.Size

Ökkeş BÖLÜKBAŞI
KANAL İSTANBUL & ECUNEMOPOLİS
Tüm yazıları..
DOĞAMIZ

Mikdat KADIOĞLU
BULUTLAR
Tüm yazıları..
Hatıralarım

Nuran NUHOĞLU
HEPİMİZ KERKENEZİZ
Tüm yazıları..
Eko-Bakış

Abdurrahman YILDIRIM
Trabzon Turistik Merkez Olur mu.?
Tüm yazıları..
Uzay.Bakış

Musa ALİOĞLU
TRABZON HAVALİMANI
Tüm yazıları..
Tarihten Bir Yaprak

Mahiye MORGÜL
PİSAGOR 8.SINIFTA BÖYLE ÖĞRETİLİYORSA.!
Tüm yazıları..
Hukuksal Bakış

Av. Cemil CAN
KILIÇDAROĞLU’NUN MUHTEREM EFENDİSİ.!
Tüm yazıları..
Eğitim Kültür Sanat

Emel Vildan Düzenli
TRT - Te. Re. Te. - TRT - Te. Re. Te. - TRT
Tüm yazıları..
68 DENİZ 68

Selçuk Şahin POLAT
68'LİLER VE DOSTLARI.! BASIN VE KAMUOYUNA
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Fatih BACAK
TMTF 2018-2019 ALİ ABALI PLAYOF MÜSABAKALARI
Tüm yazıları..
Geçmişten Günümüze

Hüseyin IRMAK
CUMHURİYET’E HEP DESTEK, TAM DESTEK
Tüm yazıları..
MEDENİYET

Abdullah GÖZAYDIN
GEZİCİLER, AĞAÇSEVENLER NEREDELER.?
Tüm yazıları..
Sportif Bakış

Tekin KÜÇÜKALİ
HAKSIZLIĞA KARŞI TEK YÜREK
Tüm yazıları..
İstanbul; İstanbul.!

Aslı Didari
DEĞİŞMEYEN İSTANBUL; DEĞİŞME İSTANBUL.!
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Muhammet Akosman
BİZANS’DA “HAYIR” DİYOR.!.
Tüm yazıları..
Geçerken Uğradım

Prof. Dr. Özler Aykan
GEÇERKEN UĞRADIM; Özler Aykan Röportajı
Tüm yazıları..

Reklamlar
Döviz Alış Satış
Dolar 1.6387 1.6466
Euro 2.1036 2.1137

  Dünya Haber >> Manşet Haberler
  *BÜYÜK SIFIRLAMA* & *COVID-19 GERÇEKLERİ*

  TRANS SEX WORKERS STRUGGLE TO SURVİVE

  *STOP ERDOĞAN* NEW YORK TİMES MEYDANINDA

  *YENİ TÜRK HÜKÜMETİ SEÇİLENE KADAR BASKI SÜRMELİ*

  Academic Freedom for Boğaziçi University

  SOSYAL MEDYA DEVLERİNE CEZA YAĞMURU.!

  10 ARALIK DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ

  J.BOLTON, R.T.ERDOĞAN HAKKINDA NELER YAZDI.?

  TESLİM TÖRE YAŞAMINI YİTİRDİ

  #Business İnsider, #Breitbart, #Trump Towers

  ANTİK ÇAĞ’DAKİ TARIM YÖNTEMLERİ

  ÜLTİMATOM SONRASI ABD, AMBARGOSU BAŞLADI.!

  ABD ADALET BAKANLIĞI & GOOGLE ANTİTRÖST DAVASI

  TÜRKİYE CUMHURİYETİ YARGISI BAĞIMSIZMIŞ

  ABD'NİN NÜKLEER 'TIPASI' SIZDIRIYOR

  Maria Callas'ın 90.Doğum Günü
HABERİ PAYLAŞ : Google'da PaylaşGoogle, Maria Callas'ın 90.Doğum

Gününü Kutladı -doodle

Google, ünlü soprano Maria Callas'ın doğum gününü, özel bir logo ile kutladı.

İnternet kullanıcıları, Google ana sayfasında Callas'ın 90'ıncı doğum gününe özel hazırlanan "doodle" ile karşılıyor.
Asıl adı Anna Maria Cecilia Sofia Kalogeropoulos olan Yunan asıllı Maria Callas, 2 Aralık 1923'te New York'ta doğdu. "Tüm zamanların en çok tanınan ve başından geçen sansasyonel olaylarla bilinen" sopranolarından biri olarak tanımlanan Callas, 1977 yılında hayatını kaybetti.

Maria Callas'ın başrolünde oynadığı "Medea" filminin çekimlerinin bir bölümü Kapadokya'da yapıldı.

"Doodle" uygulamaları, dünya ülkeleri için önemli gün ve tatillere, kültürel olaylara ve tarihte yer alan önemli kişilere, bu platformda yer vererek dikkati çekmeyi amaçlıyor. İnternet kullanıcıları, bu özel tasarımlı logonun üstüne tıklayarak, o güne, kişiye ve konuya özel, daha ayrıntılı bilgilere erişebiliyor.

Kaynak: AA

Maria Callas bakın neden doodle oldu

Maria Callas'ın 90'ıncı Doğum Günü için hazırlanan doodle büyük ses getirdi.

Maria Callas hazırlanan doodle'dan sonra bugün en çok merak edilen isim oldu.  

Maria Callas kimdir ve neler yapmıştır.?

Maria Callas kimdir.?

Maria Callas'ın 90'ıncı Doğum Günü için hazırlanan doodle büyük ses getirdi. Maria Callas hazırlanan doodle'dan sonra bugün en çok merak edilen isim oldu. Maria Callas kimdir ve neler yapmıştır? Maria Callas hakkındaki tüm bilgiler bu haberde. Maria Callas hakkındaki bilgileri sizler için toparladık.
Asıl adı Anna Maria Cecilia Sofia Kalogeropoulos  olan Maria Callas, 2 Aralık 1923’de New York’ta Yunan asıllı göçmen bir ailede dünyaya geldi. Küçük yaşlarda gramafon kayıtları ve radyo programlarını dinlemekten zevk alan Callas, piyano ve müzik dersi aldı. Maddi imkansızlıklar sebebiyle annesi Yunanistan’a geri dönünce Maria ünlü sanatçı Elvira de Hidalgo’nun öğrencisi oldu ve 15 yaşında sanat yaşamına başladı. Yunanistan Ulusal Operası’ndaki küçük rolüyle operaya adım adan Callas Madam Butterfly ve Tristan ve İsolde ile ün kazanmıştır. Pek çok ünlü operayı yorumladığı soprano ve mezzo-sopranı rollerinde aranan opera sanatçı olmayı başarmış ve kendisine La Divina ünvanı verilmiştir.
1957 yılında evliyken tanıştığı armatör Aristotle Onassis ile aşk yaşamış ve sık sık skandallarla gündeme gelmiştir. 1977 yılında ani bir kalp krizi sonucu ölmüştür.

Bugün Google, Maria Callas'ın 90'ıncı doğum günü için özel bir doodle hazırladı.

Maria Callas’ın eşsiz sesi

Üzerinden yıllar geçse bile Maria Callas’ın sesinin eşsiz oluşundan hala bahsedilmektedir. Güzel şarkı söyleme anlamına gelen Bel canto tekniğiyle en sert eleştirmenlerin bile takdirini kazanmıştır. Ses rengi tartışmalı olan Maria Callas sanat hayatına kontralto olarak başlamış, sonra mezzo-soprano, spinto veya dramatik soprano gibi rolleri de başarıyla icra etmiştir.

Maria Callas ve Türkiye’ye gelişi

Maria Callas 1959 yılında İtalyan sinemacı dostu Pier Paolo Pasolini’nin ısrarı üzerine Medea isimli filmin başrolü olarak kralın büyücü kızı Medea’yı canlandırmıştır. Filmin büyük bir bölümü ülkemizde Kapadokya Göreme Tarihi Milli Parkı’nda ve buradaki Hıristiyanlığın kayadan oyma ilk kiliselerinden birinin içinde çekilmiştir. Medea, Maria Callas’ın ilk ve tek filmidir ve bu filmde hiç şarkı söylememiştir. O dönemde film yerli ve yabancı basında büyük ilgi görmüştür.
O dönemde filmle ilgili Milliyet Gazetesi’nde çıkmış bir yazı...

 

Maria Callas ya da La Divina Kimdir.? Kapadokya İle İlgisi Nedir.?

Maria Callas ya da La Divina Kimdir.?

Kapadokya İle İlgisi Nedir.?

ABD'de doğan, Yunan soprano, 1950'li yılların ve belki tüm zamanların en çok tanınan ve başından geçen sansasyonel olaylarla ses getiren sopranolarından biridir.

New York'ta doğan Maria Callas Atina'da İspanyol soprano Elvira de Hidalgo'nun öğrencisi olmuş, çalışkanlığı ve sanat hevesi ile ilgi çekmiş, sanat yaşamına ise 15 yaşında başlamıştır. Atina Konservatuarı'nda ilk anda sesi kulağa kontralto gibi gelse de daha sonra sesinin oturmaya başlaması ile hocaları onun mezzo-soprano olduğunu farketmiştir.

Kendisini bir sanatçı yapmak için uğraşan annesi ile arası daha sonra açılmıştır. Kendisi bunu bir sanatçı olup para kazanmasının ardından annesinin kendisini kıskanmaya başlamasına bağlamıştır.

Callas, kariyerine Yunanistan Ulusal Operası'nda küçük bir rol ile başlamış, Madam Butterfly ve Tristan und Isolde ile ün kazanmaya başlamış, 1947'de Verona'da öne çıkmıştır. Kariyerinin başında Wagner'in operalarını yorumlayan Maria Callas 1953-1954 yıllarında ciddi anlamda kilo vermiştir.

 

Kariyerinde iyice yükselmeye başlayan Maria Callas, Norma'yı, Carmen'i, Puccini'nin ve Verdi'nin çeşitli operalarını yorumlamış, çıktığı soprano ve mezzo-soprano rolleri ile çağının bir numaralı opera şarkıcısı durumuna gelmiş, La Divina unvanı ile kariyerini tamamlamıştır.

1950'lerde dönemin bir diğer ünlü opera şarkıcısı İtalyan lirik soprano Renata Tebaldi ile üstünlük yarışına girmiştir. Karşılıklı atışmalarda bulunan iki sanatçı birbirlerini aşağılayacak demeçler vermelerine rağmen sonunda her ikisi de birbirlerini takdir etmiştir. Tebaldi gibi bir sesi olmasını istediğini belirten Callas'ın ardından, Tebaldi de en iyisinin Maria Callas olduğunu kabul ederek bu üstünlük yarışına son vermiştir.

1957 yılında kocası ile evli iken bir armatör olan Aristotle Onassis ile tanışan Callas daha sonra Onasis ile bir aşk yaşamış ve böylece adını skandallarla da duyurmuştur. Aristotle Onasis ise daha sonra bir başkası ile evlenerek Callas'ın ve kariyerinin sarsılmasına neden olmuştur. Maria Callas 1977 yılında, 53 yaşında iken ani bir kalp krizi sonucunda hayatını kaybetmiştir.

Maria Callas kimdir.?

Asıl adı Anna Maria Cecilia Sofia Kalogeropoulos olan Maria Callas, 2 Aralık 1923'de New York'ta Yunan asıllı göçmen bir ailede dünyaya geldi. Küçük yaşlarda gramafon kayıtları ve radyo programlarını dinlemekten zevk alan Callas, piyano ve müzik dersi aldı. Maddi imkânsızlıklar sebebiyle annesi Yunanistan'a geri dönünce Maria ünlü sanatçı Elvira de Hidalgo'nun öğrencisi oldu ve 15 yaşında sanat yaşamına başladı. Yunanistan Ulusal Operası'ndaki küçük rolüyle operaya adım adan Callas Madam Butterfly ve Tristan ve İsolde ile ün kazanmıştır. Pek çok ünlü operayı yorumladığı soprano ve mezzo-sopranı rollerinde aranan opera sanatçı olmayı başarmış ve kendisine La Divina ünvanı verilmiştir.

1957 yılında evliyken tanıştığı armatör Aristotle Onassis ile aşk yaşamış ve sık sık skandallarla gündeme gelmiştir. 1977 yılında ani bir kalp krizi sonucu ölmüştür.

Maria Callas'ın eşsiz sesi

Üzerinden yıllar geçse bile Maria Callas'ın sesinin eşsiz oluşundan hala bahsedilmektedir. Güzel şarkı söyleme anlamına gelen Bel canto tekniğiyle en sert eleştirmenlerin bile takdirini kazanmıştır. Ses rengi tartışmalı olan Maria Callas sanat hayatına kontralto olarak başlamış, sonra mezzo-soprano, spinto veya dramatik soprano gibi rolleri de başarıyla icra etmiştir.

Maria Callas ve Türkiye'ye gelişi

Maria Callas 1959 yılında İtalyan sinemacı dostu Pier Paolo Pasolini'nin ısrarı üzerine Medea isimli filmin başrolü olarak kralın büyücü kızı Medea'yı canlandırmıştır. Filmin büyük bir bölümü ülkemizde Kapadokya Göreme Tarihi Milli Parkı'nda ve buradaki Hıristiyanlığın kayadan oyma ilk kiliselerinden birinin içinde çekilmiştir. Medea, Maria Callas'ın ilk ve tek filmidir ve bu filmde hiç şarkı söylememiştir. O dönemde film yerli ve yabancı basında büyük ilgi görmüştür.

O dönemde filmle ilgili Milliyet Gazetesi'nde çıkmış bir yazı...

Kültür-Sanat-02 Aralık 2013, Pazartesi -00.13

 

Tags: ABD, Anna Maria, Cecilia Sofia, Kalogeropoulos, La Divina, Aristotle Onassis, Madam Butterfly, New York, Tristan und Isolde, Norma'yı, Carmen'i, Puccini, Verdi,

 

Ökkeş Bölükbaşı, İstanbul – Aralık.2013 - okkesb@gmail.com,

http://www.medyagunebakis.com/  - okkesb@telmar.net,

https://twitter.com/okkesb –E.mail: okkesb61@gmail.com,

https://www.facebook.com/okkes.bolukbasi,

MEDYAJANS – Toplum Dinamikleri Fikir Ajansı

Sosyal, Kültürel, Ticari, Eğitim ve Sanatsal Alanlarda;

Düşünce Üretimi. Paylaşımı. Toplum Yararına kullanımı.!

Bilgi Sahibi Olmadan Fikir Sahibi Olunamaz.! Olunsa olunsa;

Ancak Başkalarının Fikirlerini Tekrarlayan Papağan Olunur.

Ökkeş Bölükbaşı, İstanbul – Aralık.2013 - okkesb@gmail.com,

  Diğer Haberler
 • *BÜYÜK SIFIRLAMA* & *COVID-19 GERÇEKLERİ*
 • TRANS SEX WORKERS STRUGGLE TO SURVİVE
 • *STOP ERDOĞAN* NEW YORK TİMES MEYDANINDA
 • *YENİ TÜRK HÜKÜMETİ SEÇİLENE KADAR BASKI SÜRMELİ*
 • Academic Freedom for Boğaziçi University
 • SOSYAL MEDYA DEVLERİNE CEZA YAĞMURU.!
 • 10 ARALIK DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ
 • J.BOLTON, R.T.ERDOĞAN HAKKINDA NELER YAZDI.?
 • TESLİM TÖRE YAŞAMINI YİTİRDİ
 • #Business İnsider, #Breitbart, #Trump Towers
 • Editörden

  TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ

  Trabzonlular Birleşiniz. Trabzonlu İşadamları, İşkadınları, Çalışanlar, Genç Kızlar-Erkekler, Okuyan çocuklar Birlik ve Bütünlüğü Sağlamak Sizin Ellerinizde..!
  Devamı..
  Son Dakika
    - *BÜYÜK SIFIRLAMA* & *COVI
    - TRANS SEX WORKERS STRUGGL
    - *STOP ERDOĞAN* NEW YORK T
    - *YENİ TÜRK HÜKÜMETİ SEÇİL
    - Academic Freedom for Boğa
    - SOSYAL MEDYA DEVLERİNE CE
    - 10 ARALIK DÜNYA İNSAN HAK
    - J.BOLTON, R.T.ERDOĞAN HAK
    - TESLİM TÖRE YAŞAMINI YİTİ
    - #Business İnsider, #Breit
    - ANTİK ÇAĞ’DAKİ TARIM YÖNT
    - ÜLTİMATOM SONRASI ABD, AM
    - ABD ADALET BAKANLIĞI & GO
    - TÜRKİYE CUMHURİYETİ YARGI
    - ABD'NİN NÜKLEER 'TIPASI'
    - ABD YUNANİSTAN'A 2000ASKE
    - YASAL FAŞİZM, ULUSAL UTAN
    - GOLAN TEPELERİ & CEVLÂN N
    - WORLD WİDE WEB'İN 30. YIL
    - PUTİN DAĞLARDA GEZERKEN;


  Günün Sözü

  HÜKÜMETLERİN İCRAATI MENFİ OLUP DA MİLLET İTİRAZ ETMEZ VE İKTİDARI DÜŞÜRMEZSE BÜTÜN KUSUR VE KABAHATLERE KATILMIŞ DEMEKTİR.

  M.K. ATATÜRK


  Anket
  KÜRESEL EKONOMİK KRİZ
  TEĞET GEÇTİ
  DELDİ GEÇMEDİ

  Reklamlar


     © 2009 Bu Site Ökkeş BÖLÜKBAŞI tarafından hazırlanmakta ve yayınlanmaktadır.
  Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.