STRATFOR NELER YAPIYOR

Stratfor, AKP İktidarını Zor Durumda Bırakmaya Devam Ediyor...

Payla:
 • Google'da Paylaş
 • Facebook'da Paylaş
 • Twitter'da Paylaş

STRATFOR NELER YAPIYOR

Stratfor, AKP İktidarını Zor Durumda Bırakmaya Devam Ediyor...
BAKIN ŞU MEMLEKETİN HALİNE...
CIA'nın gölgesi olarak adlandırılan Stratfor'un kaynağının Başbakan Erdoğan'ın dışişlerinden sorumlu Başdanışmanı İbrahim Kalın olduğunu, Wikileaks'te yayımlanan Stratfor belgelerinde ortaya çıktı...
Stratfor, AKP iktidarını zor durumda bırakmaya devam ediyor...

 


STRATFOR NEDİR.?
Parçalanmış Türkiye haritasını ilk yayımlayan düşünce kuruluşudur. Amerikan özel istihbarat kuruluşu Stratfor, Amerikan Savunma Bakanlığı birimleriyle birlikte özel kuruluşlara da kritik istihbarat satan, bir kuruluş... Aynı zamanda gayri resmi CIA olarak da adlandırılıyor...
Stratfor, merkezi Teksas’ta bulunan bir 
"küresel istihbarat” şirketi. Hindistan Bhopal’daki Dow Chemical ile savaş uçağı üreticileri Lockheed Martin, Northrop Grumman ve Raytheon gibi büyük şirketlerin yanı sıra, İç Güvenlik Bakanlığı, Deniz Piyadeleri Komutanlığı ve Askeri İstihbarat Örgütü gibi Amerikan devletinin kurumlarına da gizli istihbarat sağlıyor.
Özellikle Türkiye ve Ortadoğu'daki ülkelerde önemli birimlerde görev alan kişilerle kurduğu e-mail ağı ve istişare ağı vasıtasıyla ülkelerin devlet sırları hakkında önemli bilgiler ediniyor. Üyeleri de bazı bilgileri e-mail aracılığyla merkeze rapor ettiği ortaya çıktı. Türkiye'de ise birçok üyesi olduğu ve en çarpıcı olanının ise Başbakanın Başdanışmanı İbrahim Kalın olduğu ortaya çıktı...

 


İBRAHİM KALIN KİMDİR.?
İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü'nü bitirdi. Malezya'daki İslam Üniversitesi'nde yüksek lisans, ABD'deki George Washington Üniversitesi'nde karşılaştırmalı beşeri bilimler ve felsefe alanında doktora yaptı. Amerika'da College of the Holy Cross'ta dersler verdi. Felsefe, İslam düşüncesi ve uluslararası ilişkiler gibi alanlarda uzmanlaştı. SETA adlı araştırma şirketinin kurucu başkanı. Akademik yayınlarının ve yorum yazılarının yanı sıra "MacMillan Encyclopedia of Philosophy, Encyclopedia of Religion ve Oxford Dictionary of Islam" gibi ansiklopedik eserlere de katkıda bulundu. Ahmet Davutoğlu'nun Dışişleri Bakanı olmasıyla boşalan dış politikadan sorumlu Başbakan Başdanışmanlığı'na atandı. İbrahim Kalın'ın yazdığı ve Yunancaya çevrilen "İslam ve Batı" adlı kitabın kapağındaki -tek göz mason simgeleri de dikkati çekiyor... İbrahim Kalın, aynı zamanda Sabah gazetesi köşe yazarı.
SABAH AYNEN BASACAK.!
Stratfor'da Sabah Gazetesi ile anlaşma bombası...
Stratfor’un haber yaptırmak için her zaman Başbakanlık danışmanlarının aracılığıyla ilişki kurduğu konfedere ortağı 
"Sabah Gazetesi"yle işbirliği de karşılıklı istihbarat ve enformasyon aktarımına dayanıyor. Derin Posta’da işin “haber yaptırma” boyutu defaatle örneklenmiş.
30 Eylül 2011’de Emre Doğru, Reva Bhalla’ya yazıyor:
“Reva- Suriye konulu yazımızı konfedere ortağımız Sabah’a gönderdim, yarın aynen basacaklar.” yazıyor...


BÜYÜK BİR KAYNAK.!
Stratfor Direktörü G. Friedman’ın Başbakan’ın danışmanı İbrahim Kalın’la ilgili mesajından: "Bu adam büyük bir kaynak, ilişki gizli kalmalı, İbrahim'in müdahale yeteneği bizim statümüzü ortaya koyuyor. Bu adam büyük bir kaynak." dediği de ortaya çıktı...
SORU 1: İslam dinimize ters olan batı felsefesi ile ve gene İslam dinimizde küfür olarak karşılanan "İslam düşüncesi" gibi konularda uzmanlaşan ve Yunancaya da çevrilmiş "İslam ve Batı" kitabını yazan İbrahim Kalın; Dinler Arası Diyalog ve Ilımlı İslam küfrünün Türkiye'deki faaliyetlerindeki rolü nedir.?
SORU 2: Acaba Başbakan'ın başdanışmanı İbrahim Kalın devlete ait gizli bilgileri Başbakan Erdoğan'ın bilgisiyle mi veriyordu.?

- See more at: http://gercekibrahimkalin.blogspot.com.tr/2013/09/recep-tayyip-erdogann-bas-dansman.html#more

 

 

Ökkeş Bölükbaşı, İstanbul – Ekim.2014 - okkesb@gmail.com,

http://www.medyagunebakis.com/ -okkesb@turkfreezone.com,

https://twitter.com/okkesb E.mail: okkesb61@gmail.com,

https://www.facebook.com/okkes.bolukbasi,

Ökkeş Bölükbaşı, İstanbul – Ekim.2014 - okkesb@gmail.com,

 

Gölge CIA Stratfor'un patronu:

Reva'ya yat dedim ama...

Stratfor'un patronu Friedman, günlerdir tartışılan Wikileaks belgeleri için ilk kez konuştu...

11.03.2012 - 09:10

Taraf'ta yayınlanan belgelerin ardından tepkilerin odağına oturan Stratfor'un CEO'su George Friedman, Türk dostu olmasına karşın düşmanmış gibi gösterildiğini söyledi. Onlarca ülkeye ilişkin belge olmasına karşın,Türkiye'ye ait olanların seçildiğini öne süren Friedman, "Türkiye ile ilgili tüm e-mail'ler yayınlansın" dedi.

"Gölge CIA" adı takılan Stratfor'un kurucusu ve CEO'su George Friedman ilk kez konuştu. Wikileaks'e tepki gösteren Friedman, Türkiye dostu olduğunun bilindiğini vurgulayarak, Stratfor'a karşı bir karalama kampanyası yürütüldüğünü iddia etti. CIA'yla bir ilgilerinin olmadığını ve her şeylerinin açık olduğunu belirten Friedman "Stratfor'u canavar gibi göstermeye çalışıyorlar. Komplo icat ediyorlar" dedi. Friedman, "Başbakan'ın sağlık durumuyla ilgili bir yayınımız olmadı" diye konuştu.

'TÜRKİYE DIŞINDA OLAY OLMADI'

Bilgisayarları hack'lenen bir şirketin CEO'su olmak nasıl bir şey.?
Türkiye dışında iyiyiz... (Gülüyor) Hırsızlık mağduru olmaktan farksız. Ancak ne olduğunu iyi anlamak gerekiyor.

E-mail'lerimizi, kredi kartlarımızı çaldılar. E-mail'ler elimizde yok. Çünkü server'ımız yok edildi.

Bunu yapan hacker'lar yakalandı. Bu bilgileri Wikileaks'e vermişler, o da 25 gazeteye dağıtmış. Türkiye dışında hiçbir ülkede bu kadar olay olmadı. Bu ülkeyle ilgili 50 bin e-mail olması beni şaşırtmaz. Ne kadar e-mail varsa seçmeden hepsini yayınlasınlar. Bunlar iç yazışmalar. Rusya, Çin ve İsrail de dâhil olmak üzere her gün hakkında konuşmadığımız ülke yok ama 5 milyon e-posta arasından özenle Türkiye'yle ilgili olanlar seçiliyor. Yayınlanan e-mail'lerin tamamı şu anki manzarayı oluşturacak şekilde seçiliyor. Bu tamamen gerçek dışıdır.

İstihbarat uzmanı olarak başınıza gelenleri nasıl yorumluyorsunuz.?
Yalnız değiliz. ABD ve daha birçok şirket bu faaliyetlerin mağduru oldu. Önemli olan Wikileaks'in yaptığı değil. Önemli olan bunu yayınlayan gazetelerin meseleyi ele alış şekli. Her ülkede yayınlandı. LakinTürkiye'de durmayan özel bir kampanya yürütülüyor. Stratfor güvenilir olmayan bir organizasyon gibi gösteriliyor. Oysa Türkiye'deki ilişkilerimiz son derece şeffaf. Gizli saklımız yok. Neden benim gibi Türkiyehakkında bir kitabı yayınlamış, Türkiye dostu olduğu bilinen biri seçiliyor. Bunu anlamıyorum. Bizi düşman gibi gösteriyorlar. İstihbari açıdan bakıldığında burada şunu sormak gerekiyor: Taraf kim, nasıl bir gazete, neden bu yöntemi tercih ediyor?

'EMRE TÜSİAD'I KORUDU'

Sizin için çalışmış olan Emre Doğru'nun TÜSİAD'daki görevinden istifa etmesini nasıl karşılıyorsunuz.?
Sebebi ne olursa olsun trajik bir durum. Stratfor canavarmış gibi gösterilince Emre için de durum sorunlu oluyor. İşinden ayrılmasına çok üzüldüm. TÜSİAD'ı korumak için istifa etti. Oysa TÜSİAD'ın korunacak bir şeyi de yoktu. Gazetelerde yayınlanan fanteziler dışında. Bu meseleden dolayı zarar gören insanlar için, Türkiye için derin bir üzüntü duyuyorum.

Başbakan'ın Başdanışmanı İbrahim Kalın'a yazdığınız bir mesajda, Zaman gazetesiyle ilgili bir krizden bahsediyorsunuz...
Gülen Cemaati'ni anlamak için analistimiz Reva Bhalla'yı Gülencilere gönderdik. Bir gazetede Gülen Cemaati hakkında makalemiz yayınlandı ve yanlış anlaşıldık. Zaman gazetesinde bize karşı yazılar yazıldı. Bunu düzeltmek için çaba sarf ettim. Sonuçta görüşüldü ve her şey anlaşıldı.

'KALIN BANA ÖZEL 'SIR' VERMEDİ'

Kalın ile yazışmalarınız tartışma konusu oldu. Nasıl bir ilişkiniz var.?
İbrahim Kalın ile 2010 yılında Doha'da, El Cezire konferansında tanıştık. Türkiye'yle çok ilgili olduğumu biliyordu. Anladığım kadarıyla onun bir görevide Türkiye'yi dünyaya anlatmak için dış basın ve düşünce kuruluşlarıyla iletişime girmekti. Benim konumum dikkate alındığında bu ilişkinin normal olduğu görülür. Kalın işini çok iyi yapan biri. E-postalarda geçen havaalanından alınmamız meselesine gelince. Otomobili, Kalınmı ayarladı bilmiyorum. Lakin biz İstanbul' a, büyükşehir belediyesinin bir konferansına katılmak üzere geldik. Başkanın davetlisiydik. Konferans gizli saklıda değildi. İstanbul' un birçok yerin de billboard'lar da reklamları asılıydı. İstanbul duydu bu konferansı ama şimdi gizli saklı yapılmış gibi sunuluyor.

Kalın hükümete son derece sadık biri. Bana Başbakan'a ilişkin özel bir şey anlatmadı. Benim sırlarla işim yok zaten. Kendisiyle Türk dış politikasını konuştuk. Başbakan konusunda bana herhangi bir sır, bir gizli bilgi de vermedi. Bu bir kere problemli bir düşünce. New Yok Times'a veya başka bir medya organına Türk dış politikası ne söylediyse bana da onu söylüyordu. Kişisel olarak çok yetenekli ve başarılı biri olduğunu söyleyebilirim. O işini yapıyordu ben de işimi.

'GÖLGE CIA' ADINI BİZE BİR DERGİ TAKTI'

Size 'Gölge CIA' adını takmışlar, CIA'nın uzantısı mısınız.?
CIA ile hiç bir ilişkimiz yok. Gölge CIA adını bize Barrons diye bir dergi taktı. Bu adı hiç de sevmedik ama üzerimize yapıştı. CIA bize, biz de CIA'ya rapor veya bilgi vermiyoruz. Beraber çalıştığımız tek devlet kuruluşu ABD Deniz Kuvvetleri oldu. Onunla iş birliğimiz de gelecek planlamalarına ilişkin ufak çaplı bir anlaşmadan ibaretti.

'YAT DEDİM AMA...'

E-postalardaki gibi Türkiye 'deki analistiniz Reva Bhalla'ya gerekirse ikaynağıyla yatmasını söylediniz mi.?
Bunu dedim ama o anlamda değil. Reva çok değerli bir kaynak bulduğunu söylüyordu oysa, o kaynağını değil, kaynağı Reva'yı yönlendiriyordu. 'Gerekirse yat diyerek' ona bu durumu anlatmaya çalıştım. Yanılıyordu.

'ABD BAŞKANI HASTA OLSA TÜRK BASINI İLGİLENMEZ Mİ.?'

Enerji uzmanı Faruk Demir'e ayda 20 bin dolar maaş ödediğiniz iddia ediliyor?
Yok 250 bin dolar! (Gülüyor) Alakası yok. Faruk Demir' e bir ay için değil bir yıl için 20 bin dolar ödedik. Demir, Energy Report diye bir dergiye çalışıyor. Bize.de enerji planlamaları konusun da yardım etti.

Demir'e ait bir epostada "Başbakan Erdoğan'ın 2 yıl ömrü kaldığı" iddia edilmiş. Erdoğan'ın sağlık durumu neden sizi ilgilendiriyor.?
Bunu ben de ortalıkta dolaşan e-mail'lerde gördüm. E-mail'ler bizden çalındı ve şu an Wikileaks'in elinde. Yayınlanan her şey doğru olabilir de olmayabilir de. Başbakan Erdoğan'ın sağlık durumuna ilişkin yayınladığımız bir raporumuz olmadı. Hem Demir bir enerji uzmanı bunu nereden bilsin. Etrafta dolaşan e-mail'leri gördüm. Çok az tanıdığım biri olan Demir'in bize bu bilgiyi verdiğini sanmıyorum. Lakin e-postalar haricinde şunu da söylemek isterim, Erdoğan'ın sağlık durumu tabii ki bizi ilgilendirir. Türkiye büyük önemli bir güç. Herhalde ABD Başkanı hastalansa Türk medyası da bununla ilgilenirdi. Ancak tekrar söylemek isterim ki bizim böyle bir yayınımız olmadı. Bu iddiayı kimseyle paylaşmadık. Bunu güvenilir bulmadık. Bizim emaill'erimiz yok. Ortalıkta dolaşan haberler var.

STRATFOR NEDİR.?

Stratfor olarak bilinen "Strategic Forecasting Inc." şirketi bilgi toplama ve değerlendirme ağırlıklı çalışmalar yapan özel bir şirket. 1996'da Texas' ta kurulan şirket, 11 Eylül saldırılarının ardından, ABD Başkanı George W. Bush'un dış politikasına dair analizlerle adını duyur du. "Gölge CIA" olarak anılan şirket hacker'ların hedefi haline geldi.

İLGİNÇ İDDİALAR

Bilgisayarı hack'lenen şirkete ait yaklaşık 5 milyon e-mail 26 Şubat'ta Wikileaks' te ve anlaşmalı gazetelerde yayınlamaya başladı. Belgelerde, "kamuya açık kaynaklardan bilgi edindiğini" söyleyen şirketin, casus ya da muhbirler vasıtasıyla, bir istihbarat örgütü gibi çalıştığı iddiaları yer aldı.

Taraf gazetesi, 6 Mart'ta bu belgelere dayanarak doktorların Başbakan Erdoğan'a 2 yıl ömür biçtiği iddiasını manşetine taşıdı. Erdoğan ise habere, "Bize ömür biçecek olan da sadece ve sadece Allah'tır. Söylentilere kanıp bize ömür biçenler, cüretkâr oldukları kadar büyük de bir küstahlık içindedir" diye tepki göstermişti.

'BİZ BUNU ATLATIRIZ'

Wikileaks size çok zarar verdi mi.?
Çok zarar gördük. İki aydır sistemimiz çökmüş durumda. Tam olarak çalışamıyoruz. Yakında yeniden faaliyette olacağız. Sadece Stratfor'a zarar vermiyorlar. Stratfor bunu atlatır ama bireylere zarar veriliyor.

 

Ökkeş Bölükbaşı, İstanbul – Ekim.2014 - okkesb@gmail.com,

http://www.medyagunebakis.com/ -okkesb@turkfreezone.com,

https://twitter.com/okkesb E.mail: okkesb61@gmail.com,

https://www.facebook.com/okkes.bolukbasi,

Ökkeş Bölükbaşı, İstanbul – Ekim.2014 - okkesb@gmail.com,

 

Diğer Haberler

 • ORTADOĞU’DA VEKÂLET SAVAŞLARI.!
 • *IŞIK BİNYILI* *THE LİGHT MİLLENNİUM* TÜYAP KİTAP FUARINDA
 • BEREN KAYALI & GENÇ GİRİŞİMCİ & TÜRK MUCİT
 • KARSU DÖNMEZ MEMLEKETİNİ UNUTMADI
 • TURKEY LETTER GIVEN TO BIDEN FROM 27 US SENATORS
 • RUSYA BİZE NE YAPTI, NE YAPMADI.?
 • JAMES WEBB SPACE TELESCOPE GODDARD SPACE FLIGHT CENTER
 • METAVERSE DÜNYASINDA 10 YERLİ MARKA
 • RUSYA UKRAYNA'YA 4 KOLDAN GİRDİ ve İLERLİYOR.!
 • TÜRKİYE, UYGUR OKULLARINI NEDEN KAPATTI.!
 • TrabzonSporKlübü

  Nasa

  Kentim_İstanbul

  Doga_İcin_Sanat

  ABD_USA

  Department_State

  TelerehberCom

  Google_Blog

  Kemencemin_Sesi

  Kafkas_Music

  Horon_Hause

  Vakıf_Ay

  Dogal Hayatı_Koruma

  Seffaflık_Dernegi

  Telerehber

  Sosyal_Medya

  E-Devlet

  Türkiye Cumhuriyeti

  BACK TO TOP