29.09.2020
 
 
Kategoriler
   Güncel Haber
   İstanbul Haber
   Dünya Haber
   Trabzon-K.Maraş
   Eğitim-Kültür-Sanat
   Siyaset-Politika
   Çevre-Doğa-Turizm
   Sosyal Yaşam
   Söyleşi - Araştırma
   Sağlık-Gıda-Tarım
   Sinema-Tiyatro-Dizi-Film
   Konuk Yazarlar
   Ekonomik Bakış
   Hukuksal Bakış
   Magazin-Aktüel
   Reklam-İlan-Satış
   Bilim-Teknoloji-Zirve
   Sosyal Bakış
   Toplumsal Bakış
   Tarihsel Bakış
   Müzik Magazin
   Medyatik.Bakış
   Cevap Hakkı
   Black Sea
   Spor-Golf-Tenis-Boks
   Arşiv

Yazarlar
Bizden.Size

Ökkeş BÖLÜKBAŞI
MUZAFFER İLHAN ERDOST SONSUZLUĞA UĞURLANDI
Tüm yazıları..
DOĞAMIZ

Mikdat KADIOĞLU
BULUTLAR
Tüm yazıları..
Hatıralarım

Nuran NUHOĞLU
HEPİMİZ KERKENEZİZ
Tüm yazıları..
Eko-Bakış

Abdurrahman YILDIRIM
Trabzon Turistik Merkez Olur mu.?
Tüm yazıları..
Uzay.Bakış

Musa ALİOĞLU
TRABZON HAVALİMANI
Tüm yazıları..
Tarihten Bir Yaprak

Mahiye MORGÜL
MATEMATİK KİTABINDA ATATÜRK’E SALDIRILAR
Tüm yazıları..
Hukuksal Bakış

Av. Cemil CAN
KILIÇDAROĞLU’NUN MUHTEREM EFENDİSİ.!
Tüm yazıları..
Eğitim Kültür Sanat

Emel Vildan Düzenli
TRT - Te. Re. Te. - TRT - Te. Re. Te. - TRT
Tüm yazıları..
68 DENİZ 68

Selçuk Şahin POLAT
68'LİLER VE DOSTLARI.! BASIN VE KAMUOYUNA
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Fatih BACAK
TMTF 2018-2019 ALİ ABALI PLAYOF MÜSABAKALARI
Tüm yazıları..
Geçmişten Günümüze

Hüseyin IRMAK
CUMHURİYET’E HEP DESTEK, TAM DESTEK
Tüm yazıları..
MEDENİYET

Abdullah GÖZAYDIN
GEZİCİLER, AĞAÇSEVENLER NEREDELER.?
Tüm yazıları..
Sportif Bakış

Tekin KÜÇÜKALİ
HAKSIZLIĞA KARŞI TEK YÜREK
Tüm yazıları..
İstanbul; İstanbul.!

Aslı Didari
DEĞİŞMEYEN İSTANBUL; DEĞİŞME İSTANBUL.!
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Muhammet Akosman
BİZANS’DA “HAYIR” DİYOR.!.
Tüm yazıları..

Reklamlar
Döviz Alış Satış
Dolar 1.6387 1.6466
Euro 2.1036 2.1137

  Trabzon-K.Maraş >> Manşet Haberler
  BÜYÜK SORUNUMUZ*RİCANİA SİMULANS**VAMPİR KELEBEK*

  FAROZ; MAHALLENİN ÖTESİNDE BİR KÜLTÜR.!

  3.KAHRAMANMARAŞ TANITIM GÜNLERİ ANKARA'DA

  TDF'DA SAYGISIZLIK ve HUKUKSUZLUK DEVAM

  HÜSEYİN AYAZ; TEHDİTLERE HODRİ MEYDAN DEDİ.!

  TOLGADIRLILAR TÜRKMEN TOYU YAPILDI

  TRABZON’UN FETİH TARİHİ 15.Ağustos.1461, PAZAR

  MARAŞLININ MARAŞLICASI.!

  TRABZON'DA FINDIK FABRİKASI KAPATILDI.!

  KAN VERİN, CAN VERİN, SEVAP KAZANIN

  KARADENİZDE BİR HAYAL GERÇEK OLDU

  TRABZON NASIL BU HALE DÜŞTÜ.?

  TLYD GELENEKSEL İFTARI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

  HÜSEYİN AYAZ’DAN NURETTİN TURAN'A SON ÇAĞRI.!

  SARAL; DEMİR'İ KURTARABİLECEK Mİ.?

  DOÇ. KEMALETTİN BEY DEN İNCİLER..
HABERİ PAYLAŞ : Google'da PaylaşDOÇ.DR. KEMALETTİN BEYEFENDİDEN İNCİLER..

Burada görülen, aşağıdaki haberlerin içinden çıkarılan bu sözler TBMM Kanser Araştırma Komisyonu Başkanı Doç. Dr. Kemalettin Aydın’a aittir.

Ancak bu sözlerin hiç bir dayanağı yoktur ve kendi araştırması, incelemesi, belirlenmiş, doğruluğu onaylanmış saptamalar değildir.

Bunlar Mayıs 2010 da kurulan TBMM Kanser Araştırma Komisyonunun ve Başkanının İnceleme Gezisi adı altında yapılan gövde gösterisi ve reklamasyon çalışmasından başka bir şey değildir.

İşte, konuyla ilgili haberlerin içerisinden alınan Kemalettin Beyin İncilerinin perde arkası ve esas gerçekleri şunlardır.

 

 

SORU / YORUM – YALAN DEĞİLSE / YANLIŞ...

1- “Çernobil’in Etkileri Araştırıldı. Kemalettin beyin komisyonu Mayıs 2010 da kurulmuş. Yani daha 5 aylık bir komisyon bu kadar kısa bir zamanda Çernobil’in etkilerini nasıl araştırmış.? Dayanağı nedir, kaç kişiyle yapılmış, kimler katılmış.? Hangi bilimsel formasyon ile yapılmış ve hani sonuçları nerede hangi bilimsel yayında yayınlamış.?

El-Cevap: Yoktur böyle bir şey. Bölgesine gezmeye gitmiş. Bir kaç kişiyle konuşmuş. Buna da araştırma çalışması adını takmış. Hepsi bu. 

 

2- Çernobil'in 1986'dan beri Doğu Karadeniz Bölgesi'nde kanser üzerinde etkin rol aldığı iddialarının artık birçok çalışmada olmadığını, Doç.Dr.KA

Kemalettin beyin sözünü ettiği “birçok çalışma” nedir. Bu çalışma insanlardan oluşan bir ekip midir.? Veya Bilimsel yayın mıdır.? Çernobil’in Kanser üzerinde etkin rolü olmadığı görüşü saptaması hangi ölçütlere göre kimler ya da hangi kurum tarafından yapılmıştır.?

El-Cevap: Yoktur böyle bir şey. TSTK-Türkiye Sivil Toplum Kuruluşları Konfederasyonu kurucu üyesi, TDF-Trabzon Dernekleri Federasyonu, Bölge halkının “KANSER” konusundaki hassasiyetlerini, halkı bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmalarını, sağlık komisyonu faaliyetleri çerçevesinde 2002 yılından bu yana, panel, sempozyum gibi etkinliklerle devam ettirmektedir. Sağlık Bakanlığının ödüllendirdiği, yapılacak çalışmalara katılımlarını istediği bu kurumu neden görmezden geliyorsunuz. Neden bu inceleme gezinize katılmalarını, incelemeleri birlikte yapmayı istemediniz.?

 

3- Doğu Karadeniz Bölgesi'nde kanser vakalarında bir artışa neden olmadığını,

kanserojen bir boyutunun bulunmadığını görmüş olduk. Doç.Dr.KA

Doçent Kemalettin beyefendi kanser vakalarının kanserojen boyutunu nasıl araştırmış, nerelerde aramış, nereye bakmış da bulunmadığını görmüş.?

El-Cevap: Yoktur böyle bir şey. Rusya’da, Ukrayna’da, Polonya’da kanserojen boyut var da Türkiye’de neden yok muş. Türkiye zemzem suyu ile mi yıkanmış.? 

 

4- Bilimsel veriler de bunu ortaya koyuyor. Doç.Dr.KA

El-Cevap: Yoktur böyle bir şey. Hangi bilimsel veriler Kemalettin bey. Nerede gönderin bize okuyup öğrenip vatandaşa anlatalım. Anlatalım da; her aileden kanser olduğu için tedavisi devam edenler, tedavi olamayıp ölenler gözleri açık gitmesinler.

 

5- Yapılan çalışmalarda Karadeniz Bölgesi'nde Çernobil’in hala süren etkilerinin olmadığını

Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki kanser vakalarında artışın olup olmadığını, Doç.Dr.KA

Hangi “yapılan çalışma” Kemalettin bey. Evirip, çevirip aynı sözü tekrarlıyorsunuz. Sizin bilimsel kariyeriniz nedir.? Bu güne kadar bu konularla ilgili kaç tez yazdınız, nerelerde yayınladınız.? Var ise tezlerinizin onayını hangi makamda yaptırdınız.?

El-Cevap: Yoktur böyle bir şey. Çernobil’in hala süren etkisi olmadığını çıplak göz ile mi gördünüz, bu konuda deneysel uygulamalarınız var mı.? Hangi üniversitenin hangi bölümü, nerede bilimsel deneyler yapmış.? Hangi çay bahçesinde, hangi yaylada, hangi akan derenin suyunda belirli aralıklarla yapılmış, kayda alınmış gözlemler nerede.? Koyun ortaya görelim.

 

6- Çernobil denilen hadisenin Doğu Karadeniz Bölgesi'nde etkisi olup olmadığını yerinde gördük, Doç.Dr.KA

Hangi hadise Kemalettin Bey. Söyleminiz bile bu büyük faciayı önemsemediğinizi gösteriyor. “Yerinde gördük” diyorsunuz. Nerede ne gördünüz.? Biz de görelim bakalım aynı şeyden mi söz ediyoruz.?

Biz, Radyasyon bulutlarının Karadeniz Bölgesi üzerine geldiği sırada, o anlarda üzerine yağan yağmurla birlikte toprağa ve toprak altına indiğini, toprağa ve suya karıştığını, bunun da etkisinin öyle 30 – 40 yılda geçmeyeceğini, 50- 60 yıldan önce de temizlenmiş olamayacağını TAEK uzmanlarından birebir öğrendik. Siz nereden ne öğrendiniz, tespit ettiniz de “Çernobil’in Karadeniz’e etkisi yoktur” diyebiliyorsunuz.

El-Cevap: Yoktur böyle bir şey. Sizin görmediğinizi söylediğiniz “hadisenin etkisi” böyle alenen orta yerde, bakkalda, markette rafta, bahçenin kenarında olan bir şey midir.?

Sağlık Bakanlığının bu konuda yaptığı ciddi çalışmalar sonucunda yayınladığı raporu görmediğiniz, okumadığınız anlaşılıyor. Sizi tebrik etmeli. Olan şeyi-raporu görmüyorsunuz. Fakat size göre-olmayan şeyi, kanserin etkisinin olmadığını görebiliyorsunuz..!

 

7- Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi tüm verilerinden ve bölgede yaptığımız incelemelerden de 1986'daki Çernobil faciasının bölgemizde kanser vakalarını arttırdığına dair bir emareye rastlanmadı. Doç.Dr.KA

Bu “emare” dediğiniz şeye nerede rastlamadınız.? Eski Sağlık Bakanlarının Genelgeleri doğrultusunda, kayıt altına alınması gerekli  “ihbarlı hastalık” ilan edilen kanser hastalarının ne kadarının kayıtları tutuldu. Bunların cinslerine göre dökümü nedir.?

El-Cevap: Yoktur böyle bir şey. Yani kaç hasta Trioid kanseridir, kaç hasta göğüs kanseridir, kaç hasta iç hastalıkları kanseridir.? Hangi bölgelerde hangi tür kanser daha yaygındır.?  

 

8- Buna bağlı olarak da kanserli hastalarda hayatta kalma oranında yüzde doksanlarda olduğunu gördük. Doç.Dr.KA

Bu söyleminiz bu şekliyle çok havada kalıyor kemalettin bey. Sizin “gördük” demeniz yeterli değil. Biz de görelim, vatandaş da görsün, hasta sahipleri de görsün. İnsanlar ölecekse eceliyle ve içi rahat ölsün.

El-Cevap: Yoktur böyle bir şey. Hayatta kalma oranlarının rakamlarını yayınlayın ya da verin biz yayınlayalım.

 

9- Bölge insanını dinlediğimizde Çernobil ile ilgili öyle çokta fikirsel çatışma içerisinde olmadıklarını gördük. Doç.Dr.KA

Tabii ki göremezsiniz Kemalettin Bey; Siz çok yükseklerde dolaşıp, yükseklerden bakıyor ve oralardan konuşuyorsunuz. Vatandaş hastanelerde yatak derdinde, eczanelerde ilaç peşinde, cami avlularında musalla taşında olduğu için fikirsel çatışma yapacak zaman bulamıyor.

El-Cevap: Yoktur böyle bir şey. Vatandaş az bir boşluk bulsa sizlere fikirsel çatışmayı gösterecek ama yediği kazıklar, pardon zamlar nedeniyle fırsatını yakalayamıyor.

 

10- En Büyük Etken Sigara.” Doç.Dr.KA

Sayın Kemalettin bey işte baltayı büyük taşa burada vurdunuz. Bu tamamen değilse de yüzde seksen yanlış. Bakın Murat Tuncer beydeki Karadeniz Bölgesi ölüm kayıtlarına ölenlerin onda yedisi kahvehane görmemiş, ağzına sigara izmariti bile almamış, doğal ve organik beslenen, çay ve fındık bahçelerinde çalışan, yılın dokuz ayı yayladan inmeyen insanlardır.

El-Cevap: Yoktur böyle bir şey. Her şeye rağmen, varsayalım ve kabul edelim ki sizin dediğiniz gibi sigara etken diyelim. Madem böyle ise neden hazır elinize fırsat geçmişken sigara fabrikalarını tamamen iptal edip kapatmadınız da, yabancılara sattınız.? Vatandaş 400-500 yıldır kendi ekip biçtiği tütünü içerken kanser olmuyordu. Ne zamanki sigara fabrikaları sayenizde yabancıların eline geçti, özel kimyasal karışımlı yabancı sigaraları içilmeye başlandı, kanser hastalıklarında artışlar başladı.

 

SORU / YORUM – YALAN DEĞİLSE / YANLIŞ...

El-Cevap: Yoktur böyle bir şey. Kemalettin Bey, tüm bu sorularımıza tam ve doğru, doyurucu bilgileri komisyonunuz tenezzül edip verirse biz de vatandaşa anlayacağı dilden, halk ağzıyla yayınlarız. Böyle sizin söylediğiniz gibi “rastlamadık” “görmedik” “bulamadık” “veri’lerde yok” “boyutu bulunamadı” “etkin rol çalışmalarda yer almıyor” “fikirsel çatışma içinde değil” gibi söylemler, siyasetçi söylemine uyar ama bilim adamı söylemine uymuyor. Siz her ne kadar TBMM de bir partinin üyesi olarak önemli bir komisyona başkanlık da etseniz, unvanınızda Doç. Dr. Varsa. ki var. Öncelik bilim adamlığınızdadır. Dolayısıyla söylemleriniz önemlidir ve sizi bağlar. Öyle ucu açık, ayakları yere basmayan, siyasi hamaset kokan söylemler size ve çalışmalarınıza fayda getirmez.

El-Cevap: Yoktur böyle bir şey. Bakın komisyonunuz ve siz yapacağınız çalışmalardan topluma yararlı sonuçlar bekliyorsanız, size bir iki tane örnek vereyim. Bize bir şey söylerken ve açıklama yaparken, yanında böyle açıklamalı rakamsal sonuçlar veren gerçeklere dayalı bilimsel raporlar vermelisiniz.

 

Ek-Örnek.1: The effect of Chernobyl accident on the development =f malignant diseases--situation after 20 years Department of Endocrinology, Diabetology and Internal =edicine, Medical University, Białystok. zonenbergab@poczta.onet.pl

Polonya Medikal Tıp Üniversitesi, Bioloji Fakültesi, Endokrinoloji, diyabetoloji ve İç hastalıkları Bölümü. zonenbergab@poczta.onet.pl

 

Ek-Örnek.2: HOT THYROIDOLOGY – http://www.hotthyroidology.com/  August , No 2 , 2006

Chernobyl beyond 20 years and thyroid cancer

Shunichi Yamashita

Department of International Health and Radiation Research and Molecular Medicine, Atomic Bomb Disease Institute, Nagasaki University Graduate School of Biomedical Sciences, Nagasaki, Japan , ,
Uluslararası Sağlık ve Radyasyon Araştırma ve Moleküler Tıp, Atomic Bomb Hastalıkları Enstitüsü, Biyomedikal Bilimler, Nagasaki, Japonya, ve Nagasaki Üniversitesi Enstitüsü Anabilim Dalı,

SICAK THYROIDOLOGY - http://www.hotthyroidology.com/ Ağustos, No 2, 2006
20 yaş ve tiroid kanseri Çernobil'den ötesinde
Shunichi Yamashita

 

http://www.medyagunebakis.com/ - http://www.tdfajans.com/

TDFAJANS – Toplum Dinamikleri Fikir Ajansı

Sosyal, Kültürel, Ticari, Eğitim ve Sanatsal Alanlarda;

Düşünce Üretimi. Paylaşımı. Toplum Yararına kullanımı.

 

 

 

Basından..

Çernobil kanser yapmamış.!

TBMM Kanser Araştırma Komisyonu Başkanı Kemalettin Aydın, 1986 yılında yaşanan Çernobil felaketinin Karadeniz'de kanser vakalarını artırmadığını söyledi.
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) bünyesinde kurulan ve başkanlığını AK Parti Gümüşhane Milletvekili Doç.Dr. Kemalettin Aydın'ın yaptığı Kanser Araştırma Komisyonu, Rize ve Gümüşhane'de incelemelerde bulundu.
Doç. Dr. Kemalettin Aydın, burada yaptığı açıklamada, komisyonun kanser vakalarının artım hızı, alınması gerekli olan tedbirlerin yasal ve yönetmelik altyapısının hazırlanması amacıyla kurulduğunu belirtti.
Aydın, "Altını çizmek istediğimiz bir şey var. Dün Rize'de gördüğümüz bir sonuç. Atom Enerjisi Kurumu'ndan, Sosyal Güvenlik, Sağlık ve Tarım Bakanlığı'ndan uzman arkadaşlarımız bizimle. Yıllardır sözü edilen, Çernobil'in 1986'dan beri Doğu Karadeniz Bölgesi'nde kanser üzerinde etkin rol aldığı iddialarının artık birçok çalışmada olmadığını, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde kanser vakalarında bir artışa neden olmadığını, kanserojen bir boyutunun bulunmadığını görmüş olduk. Bilimsel veriler de bunu ortaya koyuyor" dedi.

http://www.cnnturk.com/

    
Çernobil‚ Karadeniz'e Ne Yaptı.?

Doç. Dr. Kemalettin Aydın, TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı AKP  Trabzon Milletvekili Prof. Dr. Cevdet Erdöl, Kanser araştırma Komisyon üyesi milletvekilleri ile birlikte Trabzon'da incelemelerde bulundu.
İlk olarak Trabzon Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki Nükleer Tıp Radyasyon Onkoloji Kemik Dansitometri Merkezi'nde incelemelerde bulunan heyet burada Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Dr. Eda Küçüktülü’den hastanedeki çalışmalar hakkında bilgi aldı.
Türkiye'de 5 ilde bulunan Kemoterapi cihazının birinin Trabzon Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde bulunduğunu öğrenen heyet, daha sonra Trabzon Valiliği'ne geçerek burada bir basın açıklaması yaptı.

TBMM Kanser Araştırma Komisyonu Başkanı Doç. Dr. Kemalettin Aydın, bölgedeki kanser vakalarıyla ilgili bilgi verdi.
Yapılan çalışmalarda Karadeniz Bölgesi'nde Çernobil’in hala süren etkilerinin olmadığını belirten Aydın. "Mayıs ayında tüm siyasi partilerin ortak araştırma önergesi teklifiyle kurulan ve her siyasi partinin mecliste bulunma yoğunluğu oranında milletvekili katkısıyla oluşan komisyonumuz, bu hafta sonu 3 gün Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki kanser vakalarında artışın olup olmadığını. Çernobil denilen hadisenin Doğu Karadeniz Bölgesi'nde etkisi olup olmadığını yerinde görüp, toplumla buluşmak ve buradaki kanserle uğraşan bilim insanlarıyla sivil toplum örgütlerinden bilgi almak adına burada. Şu ana kadar Rize,  Gümüşhane ve Trabzon'da yaptığımız incelemelerde uluslararası kanser değerlendirmesi yaptığımız zaman hem diğer ülkelerle hem de Türkiye'nin diğer bölgeleriyle bölgede bir farklığın olmadığını gördük. Bu konuda Ankara'da bilim insanlarından aldığımız veriler de buradaki aldığımız veriler de bunu gösteriyor. 1986'dan beri bölgede özellikle psikolojik travma diyeceğimiz boyutta karmaşaya, insanların psikolojisini dahi karıştıran, yada sorunlara neden olan Çernobil'le ilgili olarak hem Atom Enerjisi Kurumu’ndan hem de, diğer üniversite verilerinden, Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi tüm verilerinden ve bölgede yaptığımız incelemelerden de 1986'daki Çernobil faciasının bölgemizde kanser vakalarını arttırdığına dair bir emareye rastlanmadı" dedi.

http://www.haberoku.net

 

Çernobil Doğu Karadeniz'de Kanser Vakalarında Artışa Neden Olmadı.!

"Çernobil Doğu Karadeniz'de Kanser Vakalarında Artışa Neden Olmadı"

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) bünyesinde kurulan ve başkanlığınAKParti Gümüşhane Milletvekili Doç. Dr. Kemalettin Aydın’ın yaptığı Kanser Araştırma Komisyonu, Gümüşhane’de incelemelerde bulundu.
Kanser Araştırma Komisyonu üyeleri, Gümüşhane Gümüşhane temaslarına başlamadan önce Trabzon-Gümüşhane karayolu Zigana Tüneli çıkışında TBMM 90'ıncı Yıl Hatıra Ormanı'na fidan dikti. Fidan dikim törenine Gümüşhane Valisi Enver Salihoğlu ve diğer ilgililer de katıldı. Komisyon üyeleri daha sonra Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İhsan Günaydın'ı makamında ziyaret etti. Doç.Dr. Kemalettin Aydın, burada yaptığı açıklamada, komisyonun kanser vakalarının artım hızı, alınması gerekli olan tedbirlerin yasal ve yönetmelik altyapısının hazırlanması amacıyla kurulduğunu belirtti.
Aydın, "Altını çizmek istediğimiz bir şey var. Dün Rize’de gördüğümüz bir sonuç. Atom Enerjisi Kurumu'ndan, Sosyal Güvenlik, Sağlık ve Tarım Bakanlığı'ndan uzman arkadaşlarımız bizimle. Yıllardır sözü edilen, Çernobil'in 1986'dan beri Doğu Karadeniz Bölgesi'nde kanser üzerinde etkin rol aldığı iddialarının artık birçok çalışmada olmadığını, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde kanser vakalarında bir artışa neden olmadığını, kanserojen bir boyutunun bulunmadığını görmüş olduk. Bilimsel veriler de bunu ortaya koyuyor" dedi. Kanser Araştırma Komisyonu üyeleri daha sonra Valilik'te düzenlenen brifinge katıldı.

Doğan Haber Ajansı-28.11.2010 21.39

  

TBMM Kanser Araştırma Komisyonu Rize’deki incelemelerini tamamladı.

TBMM-Türkiye Büyük Millet Meclisi Kanser Araştırma Komisyonu Rize’deki incelemelerini tamamladı. Rize ve ilçelerinde gün içerisinde alan çalışmalarını tamamlayan komisyon üyeleri akşam saatlerinde Rize Ticaret ve Sanayi Odası Salonu’nda sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya geldi.

AKP Gümüşhane Milletvekili ve TBMM Kanser Araştırma Komisyonu Başkanı Doç. Dr. Kemalettin Aydın. TAEK-Türkiye Atom Enerjisi Kurumu. Sağlık Bakanlığı. Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Tarım Bakanlığından uzmanların da katıldığı Trabzon, Gümüşhane ve Rize’deki çalışma sonucunda Çernobil’in bugüne kadar Doğu Karadeniz Bölgesinde Kanser vakalarında bir artışa neden olmadığını ve Bölgedeki kanser vakalarında etki bir rol almadığını söyledi.

Çernobil’in Etkileri Araştırıldı. Burada bir konuşma yapan TBMM Kanser Araştırma Komisyonu Başkanı Doç. Dr. Kemalettin Aydın, “Çalışmalarımız kapsamında özellikle Nevşehir’deki yüksek kanser oranının o bölgedeki toprak yapısından kaynaklandığı iddiaları, Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki vakalarda ise Çernobil Kazası’nın etkisi olup olmadığını araştırmaya çalıştık. Şuana kadar yaptığımız çalışmalarda özellikle Türkiye’de kanser vakalarının dünyadaki yüzdesi ile benzerlik taşıdığı ancak kanser çeşitliliğinin farklı olduğunu gördük.
Ancak Türkiye’nin iç bölgelerine baktığımızda ise bölgesel farklılıklar olmadığını, bu bölgelerdeki kanser türlerinde bize sunulan bilimsel verilerde görülüyor. Bir gerçek ortaya çıktı ki Dünyada kanser vakalarında birinci evre olarak tabir edilen erken teşhiste bizden çok önde oldukları.
Buna bağlı olarak da kanserli hastalarda hayatta kalma oranında yüzde doksanlarda olduğunu gördük. Ama ülkemizde kanser vakalarına son dönemlerde tanı konulduğu ve kanser hastalarında kalma oranının yüzde 50’lerde olduğunu gördük. Demek ki kanser konusunda farkındalığımızı artırmamız gerektiğini anlıyoruz. Bunun mali portresine baktığımızda ise 2 milyar Euro karşımıza çıkıyor. Kanser artış hızı dünyada olduğunu gibi ülkemizde de seyrederse, kanser vakalarında yaşamın uzatılması çalışmaları da hesaplandığında 2030’lara ulaştığımızda karşımıza 10 milyar Euro bir maliyet çıkacağını tahmin ediyoruz” dedi.
En Büyük Etken Sigara
Kemalettin Aydın, Türkiye’de kanser vakalarındaki en büyük etkenin sigara olduğunu ifade ederek “Kanserde çevresel etkilere baktığımızda en büyük etkenin sigara olduğunu görüyoruz. Yani iyi bir çalışma, tarama ve erken tanı ile ülkemizdeki kanser oranını yüzde 40 azaltabiliriz. Çernobil’in en büyük etkilerinin Doğu Karadeniz’de olduğunu biliyorduk. O yüzden yöre halkını dinlemek istedik. Bölge insanını dinlediğimizde Çernobil ile ilgili öyle çokta fikirsel çatışma içerisinde olmadıklarını gördük. Bölge insanının Çernobil ile kanseri fazla bir arada kullanmadıklarını gördük” dedi.

Taka Gazetesi - http://www.takagazete.com

 

http://www.medyagunebakis.com/ - http://www.tdfajans.com/

TDFAJANS – Toplum Dinamikleri Fikir Ajansı

Sosyal, Kültürel, Ticari, Eğitim ve Sanatsal Alanlarda;

Düşünce Üretimi. Paylaşımı. Toplum Yararına kullanımı.

  Diğer Haberler
 • BÜYÜK SORUNUMUZ*RİCANİA SİMULANS**VAMPİR KELEBEK*
 • FAROZ; MAHALLENİN ÖTESİNDE BİR KÜLTÜR.!
 • 3.KAHRAMANMARAŞ TANITIM GÜNLERİ ANKARA'DA
 • TDF'DA SAYGISIZLIK ve HUKUKSUZLUK DEVAM
 • HÜSEYİN AYAZ; TEHDİTLERE HODRİ MEYDAN DEDİ.!
 • TOLGADIRLILAR TÜRKMEN TOYU YAPILDI
 • TRABZON’UN FETİH TARİHİ 15.Ağustos.1461, PAZAR
 • MARAŞLININ MARAŞLICASI.!
 • TRABZON'DA FINDIK FABRİKASI KAPATILDI.!
 • KAN VERİN, CAN VERİN, SEVAP KAZANIN • Editörden

  TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ

  Trabzonlular Birleşiniz. Trabzonlu İşadamları, İşkadınları, Çalışanlar, Genç Kızlar-Erkekler, Okuyan çocuklar Birlik ve Bütünlüğü Sağlamak Sizin Ellerinizde..!
  Devamı..
  Son Dakika
    - BÜYÜK SORUNUMUZ*RİCANİA S
    - FAROZ; MAHALLENİN ÖTESİND
    - 3.KAHRAMANMARAŞ TANITIM G
    - TDF'DA SAYGISIZLIK ve HUK
    - HÜSEYİN AYAZ; TEHDİTLERE
    - TOLGADIRLILAR TÜRKMEN TOY
    - TRABZON’UN FETİH TARİHİ 1
    - MARAŞLININ MARAŞLICASI.!
    - TRABZON'DA FINDIK FABRİKA
    - KAN VERİN, CAN VERİN, SEV
    - KARADENİZDE BİR HAYAL GER
    - TRABZON NASIL BU HALE DÜŞ
    - TLYD GELENEKSEL İFTARI GE
    - HÜSEYİN AYAZ’DAN NURETTİ
    - SARAL; DEMİR'İ KURTARABİL
    - TDF GENEL KURULA GİDERKEN
    - TRABZONSPOR'UN YENİ BAŞKA
    - DÜNYA TRABZONLULAR GÜNÜ İ
    - K.MARAŞLI YİĞİTCAN APPLE'
    - JAPONLAR SAKLADI TRABZONL


  Günün Sözü

  HÜKÜMETLERİN İCRAATI MENFİ OLUP DA MİLLET İTİRAZ ETMEZ VE İKTİDARI DÜŞÜRMEZSE BÜTÜN KUSUR VE KABAHATLERE KATILMIŞ DEMEKTİR.

  M.K. ATATÜRK


  Anket
  KÜRESEL EKONOMİK KRİZ
  TEĞET GEÇTİ
  DELDİ GEÇMEDİ

  Reklamlar
     © 2009 Bu Site Ökkeş BÖLÜKBAŞI tarafından hazırlanmakta ve yayınlanmaktadır.
  Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.