ANTALYA KADIN MÜZESİ AÇILDI

Antalya Kadın Müzesi, 23 Kasım Pazartesi Günü Sanal Kapılarını Açtı.

Paylas:
 • Facebook'da Paylaş
 • Twitter'da Paylaş

ANTALYA KADIN MÜZESİ AÇILDI

Antalya Kadın Müzesi, 23 Kasım Pazartesi Günü Sanal Kapılarını Açtı.

Eğitsel, sanatsal ve sosyo-kültürel alanlarda dinamik bir aktivite merkezi olarak, başlangıçta sanal olan, Antalya Kadın Müzesi’ni kurduk.

Kent ve kırsalda kadın yurttaşlığını yükseltmek, kadınlarla ilgili her türlü konuyu ele alarak kadınların var olma ve toplumda hak ettikleri yeri alma mücadelelerine katkı vermeyi düşünüyoruz.

KADINLARIN BAŞARI HİKÂYELERİ

Antalya’nın kentsel bilincinin gelişiminde tıpkı yukarıda da değindiğimiz gibi çeşitli ve birbirinden bağımsız kulvarlarda katkı vermiş olan kadınları, onların başarı hikâyelerini derleyerek Antalya’nın gözlerine önüne seriyor.

Küratörlüğünü Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Çevik’in yaptığı bu sanal müzede, Antalya tarihini, kentin kendi içinden yetiştirdiği veya bu kente âşık kadınların gözünden Antalya’yı yorumladıklarına şahit olacaksınız.

KENTLİ BİREY OLGUSU

Antalya Tanıtım Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Nizamettin Şen’in yine başkanlığını yaptığı Danışma Kurulu tarafından titizlikle incelenmiş, Antalya’nın dikkatini çekmiş ve Antalya’ya kendilerinden çok başarı atfetmiş olan kadınlardan hepimizin öğreneceği ve kentli birey olgusundan çıkaracağımız dersler olduğu yadsınamaz bir gerçek. 

KADIN MÜZESİ VE OLGUNLAŞMA ENSTİTÜSÜ

Antalya Kadın Müzesi, kadınlara özel olarak hitap eden ve Antalya’nın geleneksel tarihinin bir parçası olan takı ve aksesuarların satışının yapılacağı bir sanal mağazaya da ev sahipliği yapıyor.

Antalya Tanıtım Vakfı’na ait yayınların da bulunacağı sanal mağaza, Antalya Olgunlaşma Enstitüsü tarafından üretilmekte olan takı ve aksesuarların Antalyalı kadınlara bir armağanı gibi duruyor.

Antalya Kadın Müzesi, yine Antalya Olgunlaşma Enstitüsü tarafından hazırlanmış olan Yörük kadınları kıyafetlerinin sergilendiği bir fotoğraf galerisini de içerisinde barındırıyor.

KADIN MÜZESİ VE YÖRÜK KADINLARI

ATAV Başkanı ve Danışma Kurulu Başkanı Nizamettin Şen “Yörük kadınlarının geleneksel kıyafetlerini tanıtım için önemli bir fırsat olarak gören Antalya Kadın Müzesi Danışma Kurulu, Müzenin lansman gecesinde davetlilere hoş ve küçük bir Yörük Kadınları Sergisi hazırladı.

Yörük Kadınlarının ve kıyafetlerinin yeteri kadar değerinin bilinmediğini fark ettik ve Antalya’nın belki de Anadolu içinde en çok bilinen bu tarafını Antalya’ya tekrar hatırlatmak istedik. Her kıyafetin ve takının ne kadar derin anlamlar, öyküler taşıdığını öğrenince Müzenin bu anlamda içerik edinmesi için uğraştık” diye belirtti.

Kadın Müzesi açılışından sonra İngilizce, Almanca ve Rusça dillerinde de kendisini ve Antalya kadınlarını anlatmaya devam edecek.

Antalya Kadın Müzesi Açılış ve Lansman gecesi 23.11.2015 tarihinde Pazartesi günü Akra Barut Otel’de saat 17.00’de gerçekleştirildi. www.antalyakadinmuzesi.org

 

Fatih Bacak, Antalya– Kasım.2015 fb.antalya007@gmail.com,

http://www.medyagunebakis.com/ – mail: okkesb61@gmail.com,

https://twitter.com/okkesb – web: http://www.trabmarder.org,

https://www.facebook.com/okkes.bolukbasi,- okkesb@telmar.net

Fatih Bacak, Antalya– Kasım.2015 fb.antalya007@gmail.com,

Diğer Haberler

 • AHİ EVRAN-I VELİ & HACI BEKTAŞI VELİ BULUŞMASI
 • AZERBAYCAN & MEHTAPLI GECE
 • GÖNÜL IŞIKLARI ÖDÜL TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.
 • *THALASSOPHİLE* SUALTINA YOLCULUK
 • KÖY ENSTİTÜLERİ UNUTULAMAZ, UNUTULMADI.!
 • İSTANBUL’UN YILDIZLARI TRAFİKTE MUTLULUK DAĞITIYOR
 • GELENEKSEL PERPA ŞİİR GÜNLERİ
 • DÜNYA ANADİL GÜNÜ & BİLİNMEYEN DİL KOMEDİSİ
 • GÖNLÜMDE AÇAN AKÇİĞDEM
 • SERKAN BAYER RESİM SEVERLERLE BULUŞUYOR.!
 • TrabzonSporKlübü

  Nasa

  Kentim_İstanbul

  Doga_İcin_Sanat

  ABD_USA

  Department_State

  TelerehberCom

  Google_Blog

  Kemencemin_Sesi

  Kafkas_Music

  Horon_Hause

  Vakıf_Ay

  Dogal Hayatı_Koruma

  Seffaflık_Dernegi

  Telerehber

  Sosyal_Medya

  E-Devlet

  Türkiye Cumhuriyeti

  BACK TO TOP