05.07.2020
 
 
Kategoriler
   Güncel Haber
   İstanbul Haber
   Dünya Haber
   Trabzon-K.Maraş
   Eğitim-Kültür-Sanat
   Siyaset-Politika
   Çevre-Doğa-Turizm
   Sosyal Yaşam
   Söyleşi - Araştırma
   Sağlık-Gıda-Tarım
   Sinema-Tiyatro-Dizi-Film
   Konuk Yazarlar
   Ekonomik Bakış
   Hukuksal Bakış
   Magazin-Aktüel
   Reklam-İlan-Satış
   Bilim-Teknoloji-Zirve
   Sosyal Bakış
   Toplumsal Bakış
   Tarihsel Bakış
   Müzik Magazin
   Medyatik.Bakış
   Cevap Hakkı
   Black Sea
   Spor-Golf-Tenis-Boks
   Arşiv

Yazarlar
Bizden.Size

Ökkeş BÖLÜKBAŞI
MUZAFFER İLHAN ERDOST SONSUZLUĞA UĞURLANDI
Tüm yazıları..
DOĞAMIZ

Mikdat KADIOĞLU
BULUTLAR
Tüm yazıları..
Hatıralarım

Nuran NUHOĞLU
HEPİMİZ KERKENEZİZ
Tüm yazıları..
Eko-Bakış

Abdurrahman YILDIRIM
Trabzon Turistik Merkez Olur mu.?
Tüm yazıları..
Uzay.Bakış

Musa ALİOĞLU
TRABZON HAVALİMANI
Tüm yazıları..
Tarihten Bir Yaprak

Mahiye MORGÜL
MATEMATİK KİTABINDA ATATÜRK’E SALDIRILAR
Tüm yazıları..
Hukuksal Bakış

Av. Cemil CAN
KILIÇDAROĞLU’NUN MUHTEREM EFENDİSİ.!
Tüm yazıları..
Eğitim Kültür Sanat

Emel Vildan Düzenli
TRT - Te. Re. Te. - TRT - Te. Re. Te. - TRT
Tüm yazıları..
68 DENİZ 68

Selçuk Şahin POLAT
68'LİLER VE DOSTLARI.! BASIN VE KAMUOYUNA
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Fatih BACAK
TMTF 2018-2019 ALİ ABALI PLAYOF MÜSABAKALARI
Tüm yazıları..
Geçmişten Günümüze

Hüseyin IRMAK
CUMHURİYET’E HEP DESTEK, TAM DESTEK
Tüm yazıları..
MEDENİYET

Abdullah GÖZAYDIN
GEZİCİLER, AĞAÇSEVENLER NEREDELER.?
Tüm yazıları..
Sportif Bakış

Tekin KÜÇÜKALİ
HAKSIZLIĞA KARŞI TEK YÜREK
Tüm yazıları..
İstanbul; İstanbul.!

Aslı Didari
DEĞİŞMEYEN İSTANBUL; DEĞİŞME İSTANBUL.!
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Muhammet Akosman
BİZANS’DA “HAYIR” DİYOR.!.
Tüm yazıları..

Reklamlar
Döviz Alış Satış
Dolar 1.6387 1.6466
Euro 2.1036 2.1137

  Eğitim-Kültür-Sanat >> Manşet Haberler
  YOKSULLUK KADER OLAMAZ

  GERÇEK BİR KETENPERE HİKÂYESİ – 1

  EKMEK AĞACI MEYVESİ

  ANADOLU KELEBEKLERİ BOSNA HERSEK YOLCUSU

  TRAŞSIZ HEYKELTRAŞ İLHAN KOMAN.?

  15. DURSUN AKÇAM KÜLTÜR SANAT GÜNLERİ

  MERT AKYÜREKLİ CASTIC DÜNYA BİRİNCİSİ

  MATEMATİK KİTABINDA ATATÜRK’E SALDIRILAR

  "LEARN WİTH BOUNCY” NE ÖĞRETİYOR.?

  EĞİTİMDE ISRARCIYIZ & BASIN AÇIKLAMASI

  1.ARDAHAN KÜLTÜR, SANAT GÜNLERİ GÖRKEMLİYDİ

  ARDAHAN KÜLTÜR SANAT PLATFORMUNDAN TEŞEKKÜR

  İÇİMİZDEKİ GATTO’LAR & TEVHİD-İ TEDRİSAT

  MEBİM 147 KİM'E/LERE BATTI.?

  YENİ EĞİTİM BAKANI ZİYA SELÇUK.!

  HAT USTASI, YAZAN ADAM MUKADDER EROL
HABERİ PAYLAŞ : Google'da PaylaşHAT USTASI, YAZAN ADAM MUKADDER EROL

 

Hat Sanatı Ustalarından Yazan Adam Unvanlı, Trabzonlu Mukadder Mustafa Erol İsmek de Eğitim Veriyor.

 

Trabzonlu; Mukadder Mustafa Erol, 5 Yaşında Havaya Yazmaya Başladığında Annesi Havale Geçirdiğini Zannetmiş.!

Mukadder Mustafa Erol Sadece Suya Yazamıyor..

Para için kurnazlık yapmak istedi, rüyasında uyarıldı ve yapacağından vazgeçti,

Mukadder Mustafa Erol / Yazan Adam Sanat Atölyesinde  Sanatçı..

Mukadder Mustafa Erol Sanat Atölyesi'de Artist/ Yazı Sanatçısı  ve  ismek'te Kaligrafi usta öğreticisi


 

kaligrafi sanatı duayeni hocamız Mukadder Mustafa Erol’la  kaligrafi sanatını siz değerli okuyucularımız için konuştuk.


H O Bilgin: Kısaca kendinizden söz edip bu sanatla nasıl tanıştığınızı anlatır mısınız.?

M M Erol: 1973 yılında İstanbul’da doğdum. Aslen Trabzon’luyum. Evliyim, 2 oğlum var. İlk orta ve lise eğitimi mi İstanbul’da tamamladım. Babam ticaretle uğraşıyordu, araba işi yapıyordu. İlk olarak karikatürle başladım sanata.

Sonra hat sanatıyla  tanıştım. 1986’dan itibaren yazı beni kendine çekmeye başladı. Fotokopi makinası yeni çıkmıştı, bu benim için önemliydi. Liseden sonra babamın isteği üzerine İngilizce kursuna gittim. Daha sonra İspanyol’ca da öğrendim.

Babam beni yanına çağırdı gitmedim. 1986 yılında Kapalıçarşıya girdim. Geleneksel Sanatlar üreten bir atölyede çalışmaya başladım. 2. Haftada minyatür yaptırmaya başlattılar. O zaman hatırı sayılır üstatlardan 2 yıl süren bir fırça eğitimimin ardından yazı sanatı ile tanıştım. Bu arada askere gittim.

 

Askerlik görevim yazı yazmakla geçti. Bu görevin ardından tekrar kapalı çarşıya döndüm.

Çeşitli el sanatlarıyla tanıştım. Bunların en başında taş oyma ve mühür sanatı olan Hakkaklık sanatına ilgi duydum. 1999 yılında depremden hemen sonra kendi dükkanımı açtım. Bütçem yoktu. 2004 yılına kadar kendi dükkanımda ticaret yaptım. 2004 yılında dükkanımı kapattım. İstanbul Kocamustafapaşa’da 1,5 sene kendimi kapattım. 5 saat uyku uyuyordum.

Ne olduysa o zaman oldu, kendimle başbaşa kaldım. Kendimi orada tanıdım. İstanbul Büyükşehir  Belediyesine mülakata çağırdılar. Kötü durumdaydım. Orada önüme bir kağıt koydular, birşey yazdırdılar. Arapça, Rusça yaz dediler. Arapça yazdım, Rusça örnek verin dedim, verdiler, yazdım. Yurtdışı fuarlara gideceğiz dediler. İngilizcem iyiydi. Onun da yararı oldu. 


H O Bilgin: Kaligrafiyi nasıl tarih edersiniz, Sizi neler besliyor.?

M M Erol: Kaligrafi aslında harflerin resmini çizmek. Plastik sanatların hepsi resimle ilgilidir. Birşeyin mesajını vermek için kullanılır.

Yazıya önce sentez yazıyla  başlıyoruz. Sentez yazısının diğerlerinden farkı kompozisyon olarak her objeye uyan bir yazı türüdür. İtalik, Gotik ve Uncial fontları vardır. Yazının çok ötesinde bir şey var.

Dereye girip ıslanmadan bu anlaşılmaz. Bu yazıyı yazmaya başlayanlar bundan aldığı lezzeti çok az şeyden alırlar. Bu yazı insana sabrı öğretiyor. 


H O Bilgin: Yurtdışı çalışmalarınızdan bahseder misiniz, Ülkemizi ve İstanbul’u nerelerde temsil ettiniz.?

M M Erol: 179 yurtdışı görevinde vazife aldım. İstanbul ve Türkiye’yi temsil ettim. 180 fuara katıldım. 2005-2011 tarihleri arasında 7 milyon yazı yazdım.

Bu güne kadar 11 milyonu geçti.  Bakanlıkları, Belediye ve Kurumları temsilen Almanya, İngiltere, İspanya, Hollanda, Fransa, Ukrayna, Rusya, Avusturya, Yunanistan, Birleşik Arap  Emirlikleri, Kore, Singapur, Endonezya, Malezya, ABD.gittim. Körfez ülkelerinden çalışmalarımızı koleksiyon yapan ülke: Katar, Sudan, Malezya, Umman, Fransa, İngiltere, Almanya.

Mesela: Merkezi Fransa’da bulunan Chambre Europeennedes Experts Can Seil en Oevveres d’Arts mensupları ile Türkiye’de çalışmalarım oldu. Klasik Osmanlı hattı ve restarosyon çalışmalarım oldu. Eserlerimin bir kısmı Fransa, ABD, Umman, Malezya ve Lübnan’da bulunan müzelerde halen sergilenmektedir. European Union seminerleri protocol yazılarını yazdım.

Avrupa Parlomentosunda bana tanınan 40 günlük sure zarfında 1000 adet sulu boya ve kaligrafi siparişlerini teslim ettim. Son dönemde dünyanın bir çok ülkesinde Avrupa’da yazan çok. Amerika’da 3-4 kişi bizden eğitim aldı. Bir kişi Moskova’da bizden eğitim aldı.

5000 kiril alfabesiyle 180 ülke arasında dünya performans birinciliği aldım. 200 Mt. kuyruk vardı. Böyle bir şeyi Dubai’de yaşadım. Eski Bakan Atilla Koç dönemiydi, ödül olarak Dubai körfezinde yemeye çıkardı bizi. NATO, UNİSEF, UNESCO Avrupa Parlamentosu Dışişleri destekli 960 adet denizden Dolmabahçe Sarayı resim ve kaligrafi içeren bir iş yaptım.

Cumhurbaşkanlığı adına Davos zirvesine gittim. Bakanlık adına  birçok yerde görev aldım. Kültür Bakanlığı adına Avrupa’da paket programlarla gidiyorduk. 15 ülkeye gittik. Yoğun takvim yaşadım. Fuarlar yormaya başladı. 2011’den sonra İSMEK’le tanıştım. 

 

Elif ile Vov Bir araya Gelmiş ve Love Olmuş.!


H O Bilgin: Öğrencileriniz kaligrafiyi ne kadar sürede öğreniyorlar.?

M M Erol: Kişiye göre değişir. Prensipli olunca 3 yıl. Hedefine göre de değişir. Kaligrafi yazmak için 9 ay yeterli. Ne kadar severseniz o kadar başarılı olursunuz. Bir sene sonunda şiirlerinizi kaligrafiyle yazabilirsiniz.

Bilgi Allahın bize bahşettiği  bir şeydir. Benim heybem var. masanın üzerine dökeceğim ihtiyaçları ne varsa alsınlar. Her insan yazabilir, 42 yaşındayım daha bu güne kadar yazamayan görmedim. Aşk olsun bitti. O seçerse kurtuluşun yok.

Benim elimde sihirli değnek yok. Ne yaparsa kişi yapacak. İnsan söyleyemediklerini yazıyor. Yazı hayat gibidir. Hayatın özetidir. Ter damlayacak, kağıdın üzerine mürekkep dökülecek. Mevlana diyor ki : Talebin neyde o sun sen. 


H O Bilgin: 
 Hangi objeler üzerine yazı yazılır.?

M M Erol: Suya da yazdım. Kelime-I Tevhid yazdım. Yani su dahil her objeye yazılıyor. En çok yazmayı arzu ettiğim platformlar taş ve yaprak yani doğal olmalarından dolayı. Kalem bu dünya üzerinde yaratılmış en güzel şeydir. Kalem dünyaya iz bıraktı. Bizi besleyen şey kağıt, kalem ve İSTANBUL. Kalem dünyayı yazdı, İstanbul’u daha yazamadı. 


H O Bilgin: Bir çok ülke gezdiniz, mutlaka bir çok anınız vardır, en ilginç bulduğunuzu bizimle paylaşır mısınız.?

M M Erol: Davos zirvesinde yazı yazıyoruz. Albinoni’nin ADAGİOG Minnor’u çok seviyorum. Parçayı tınısından tanıdım. Sırada bir adam vardı. Bunu dinleyeyim yazarım dedim. Dinledim, çok keyif aldım.  Adam bekliyordu. Ona kim olduğunu sordum.” Brezilya Cumhurbaşkanı” dedi.  

Polonya Cumhurbaşkanı vardı. Allahım koca Cumhurbaşkanına bunu söyledim dedim kendi kendime boynumu büktüm. 30 yaşına kadar uçağa binmedim. Kalemimin sebebiyle çok büyük güzellikler yaşadım.

Çok anım var birini daha paylaşayım. Kore’de yanımıza 85 yaşlarında bir adam geldi.  2010 yılıydı. Korece sordu. “Türk müsün.?” dedi. “Evet” dedim. Başını omzuna koydu. 3-4 dakika ağladı.

Sırada 50 kişi vardı bekleyen. Dedi ki : “Siz bilmez siniz. Bunlar bizim çocuklarımızı aldı, okullar yaptılar, banyolar yaptılar” hüngür hüngür ağlaya ağalaya Türklüğümüzü, kahramanlığımızı, insanlığımızı anlattı gençlere.

Bende anı bitmez bir konu daha var anlatmadan geçemeyeceğim. Kore’de şehitliğe gittik. Kore şehitliğinin girişinde asker bizi durdurdu. “Nerelisiniz” dedi. “Türküz” dedik.

Bir dakika bekletti. Bize komut verdi. İki asker karşılıklı durdular “Şimdi geçebilirsiniz” diye asker selamlarıyla selamlayarak  bizim ülkemize vefa borçlarını ödediler.


H O Bilgin:  Kaligrafiye ilgi nasıl, öğrencilerinizin  yaş  aralıkları ne ve nerelerden geliyorlar.?

M M Erol: Evet yoğun bir ilgi var Kaligrafiye. 13-80 yaş arası öğrencilerim var. Mesela Susurluk’tan, Amasra’dan, Yunanistan’tan gelip giden öğrencilerim var. 


H O Bilgin: 
 Katıldığınız kişisel   ve karma sergiler var mı bunlardan bazılarını söyleyebilir misiniz.?

M M Erol: Evet yurtdışı, yurtiçi karma ve kişisel sergilerim var.

 

 


Ökkeş Bölükbaşı, İstanbul – Temmuz.2016 – okkesb61@gmail.com,

http://www.medyagunebakis.com/ –– okkesb@turkfreezone.com,

https://twitter.com/okkesb ––––––– E.mail: okkesb@telmar.net,

https://www.facebook.com/okkes.bolukbasi,- okkesb@gmail.com,

Ökkeş Bölükbaşı, İstanbul – Temmuz.2016 – okkesb61@gmail.com,


  

https://www.facebook.com/SumbulEfendiKaligrafi/photos/?tab=album&album_id=190516244424061

 

https://www.facebook.com/inktanbul

 

Mukadder Mustafa Erol Sadece Suya Yazamıyor.!

https://youtu.be/DCzli9GXttk

Metni

  Diğer Haberler
 • YOKSULLUK KADER OLAMAZ
 • GERÇEK BİR KETENPERE HİKÂYESİ – 1
 • EKMEK AĞACI MEYVESİ
 • ANADOLU KELEBEKLERİ BOSNA HERSEK YOLCUSU
 • TRAŞSIZ HEYKELTRAŞ İLHAN KOMAN.?
 • 15. DURSUN AKÇAM KÜLTÜR SANAT GÜNLERİ
 • MERT AKYÜREKLİ CASTIC DÜNYA BİRİNCİSİ
 • MATEMATİK KİTABINDA ATATÜRK’E SALDIRILAR
 • "LEARN WİTH BOUNCY” NE ÖĞRETİYOR.?
 • EĞİTİMDE ISRARCIYIZ & BASIN AÇIKLAMASI • Editörden

  TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ

  Trabzonlular Birleşiniz. Trabzonlu İşadamları, İşkadınları, Çalışanlar, Genç Kızlar-Erkekler, Okuyan çocuklar Birlik ve Bütünlüğü Sağlamak Sizin Ellerinizde..!
  Devamı..
  Son Dakika
    - YOKSULLUK KADER OLAMAZ
    - GERÇEK BİR KETENPERE HİKÂ
    - EKMEK AĞACI MEYVESİ
    - ANADOLU KELEBEKLERİ BOSNA
    - TRAŞSIZ HEYKELTRAŞ İLHAN
    - 15. DURSUN AKÇAM KÜLTÜR S
    - MERT AKYÜREKLİ CASTIC DÜN
    - MATEMATİK KİTABINDA ATATÜ
    - "LEARN WİTH BOUNCY” NE ÖĞ
    - EĞİTİMDE ISRARCIYIZ & BAS
    - 1.ARDAHAN KÜLTÜR, SANAT G
    - ARDAHAN KÜLTÜR SANAT PLAT
    - İÇİMİZDEKİ GATTO’LAR & TE
    - MEBİM 147 KİM'E/LERE BATT
    - YENİ EĞİTİM BAKANI ZİYA S
    - OKUL KİTAPLARINDAKİ CİNSE
    - AVRUPA AMATÖRLER’DE ŞAMPİ
    - SANATLA BİLİMİN ETKİLEYİC
    - İNSAN HAKLARI ANITI NEDEN
    - FETÖ'DEN KELOĞLAN'A 'CAİL


  Günün Sözü

  HÜKÜMETLERİN İCRAATI MENFİ OLUP DA MİLLET İTİRAZ ETMEZ VE İKTİDARI DÜŞÜRMEZSE BÜTÜN KUSUR VE KABAHATLERE KATILMIŞ DEMEKTİR.

  M.K. ATATÜRK


  Anket
  KÜRESEL EKONOMİK KRİZ
  TEĞET GEÇTİ
  DELDİ GEÇMEDİ

  Reklamlar
     © 2009 Bu Site Ökkeş BÖLÜKBAŞI tarafından hazırlanmakta ve yayınlanmaktadır.
  Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.