10 KASIM NUTKUNDAKİ SON CÜMLE.!

10 Kasım Nutkunda Son Cümleyi Duydunuz Mu?

Payla:
 • Google'da Paylaş
 • Facebook'da Paylaş
 • Twitter'da Paylaş

10 KASIM NUTKUNDAKİ SON CÜMLE.!

10 Kasım Nutkunda Son Cümleyi Duydunuz Mu?

Bugün 10 Kasım. Sabah erkenden topladığım kasımpatıları elime aldım, çocuklar gibi heyecanla koştum emekli olduğum Yahya Çavuş İlkokuluma. On yıldan beri sabah oradaki törene katılıyorum, öğleden sonra Anıtkabir’e gidiyorum.

Okuldan sonra eve gelip televizyonu açtım, Cumhurbaşkanı konuşuyordu. İyi çalışılmış güzel bir nutuktu. Eskiden olsa hangi dağda kurt öldü derdim, artık biliyoruz, Atatürk herkesin son sığınağıdır. Nutkunu bitirmeye yakın değişim dönüşüm demeye başladı, eğitimde dönüşüme getirdi:

“İlkokuldan İtibaren, Biz Buna Anaokulları Diyoruz, Kitapları Yeniden Yazacağız. 2023’de Bu İşi Tamamlayacağız.”

İlkokul değil 4 yıllık oyalama okulu, hedef 2023... Cumhuriyet okullarını derdest etmiş bitirmiş olacak.

Tarihte bilim yapmayan kavimler tarihten silinmiştir.

2005’de geçirildiğimiz küreselci sistemle adım adım çöküşe gidiyoruz.

Ben niye bu senenin kitaplarını pür dikkat incelemeye aldım sanıyorsunuz. Son kırıntılarını da nasıl bitirdiklerinin tanığı olmak için.    

Şimdi köylere 4 yıllık anaokulları yapılacak, inşaat canlanacak diye sevinecek babalar, ama, aması var. Hani Çiller’in 28 Şubatla kapattığı köy okulları var ya, onların yerine anaokulları açılacak ve İngilizce konuşma dersi konulacak. Şu anda 2.sınıfta verilen İngilizce dersinde ne öğretildiğine bakın, göreceksiniz, gramersiz sokak dili. İngilizce değil öğrettikleri, abuk sabuk şeyler, örneğin İngilizce “can” fiilini cümlede kullanırken “Supermen Dünyamızı Korur” diye öğretiyor, Allah oldu Süpermen.!.?

Bunda ne var diyeceksiniz. Anaokulu öğretmenine ihtiyaç katlanacak, bir o kadar da İngilizce öğretmeni ihtiyacı doğacak, ona da yabancı misyoner kızlar gelecek. 2006’da yasası geçmişti, tekrar anlatmayacağım.

Biz nutuklarla bak bak kuş oynatılıyoruz.

10 Kasım’da bir nutuk, ordu millet buluşması diyerek bizi heyecana getirirken, milletin çocuklarını çapulcu çıkartacak sömürge eğitimine geçiriliyoruz!

Kızsam da bir şeyler yapmalıydım. Evde ne kadar çoğalttığım DVD eğitim seti varsa, aldım yanıma, gittim Anıtkabir’e, Bahçelievler yönünde yol boyu gördüğüm çocuğuyla Anıtkabir’e giden annelere uzattım. Samsun’dan, Hatay’dan, Adana’dan, Aydın’dan, Sinop’tan, Kayseri’den otobüslerle gelenler vardı, her birine birer ikişer verdim.

29 Ekim’de yine Anıtkabir yolunda böyle eğitim seti DVD dağıtmıştım. Bunu yapınca kendimi iyi hissediyorum. Atatürk’üm sanki bana tepeden memnun bakıyor, ferahlıyorum.

Bilimi korumak lazım. Bilimsel bakışla yazılmış okul kitaplarını korumaya almak lazım. Artık buradayız. Yenisini yazmak ileride çok zor olacak. Zulmün nerede biteceği de belli değil, kaç yıl sürer bu çöküş kestiremiyorum. Dönüyorum tarihe, bir damla suya ulaşmak umuduyla ta derinlere iniyorum.

 

DERİNDE BULDUKLARIMDAN...

Millet olma, birleşip dirilme dönemleri, ordular toplama, devlet kurma, kendine gelme dönemleri arıyorum. Antik dönem paralarında semboller buluyorum, üzerindeki yazıları okuyorum. En büyüğü Kuruş, Medlerle Persleri birleştirmiş. Onun ardından Selevkos devletimiz var. Onun ardından Sasani devleti, Azeri Papak Ardaşir kurmuş. Ondan sonra Büyük Selçuklu devleti var, Tuğrul Bey var, laik eğitimi getirmiş. Bu devletlerin temel özelliği, bilimi öne çıkartmışlar, o sayede yükselmişler, ilerlemişler.

Büyük Oğuz beyi Akmenid (Ahameniş) kralı Büyük Kuruş’un borç köleliğini yasaklayan altın silindir üzerindeki yazısı  “Adım Kuris, Ben Ahameniş kralı” .... diye başlıyor.

Kızı Artemis’in Efes’te bulunan parasında ATAM KURİS yazısını buluyorum ve paranın üzerindeki E-F sembollerini çözmeye başlıyorum, E (ey/ay) ve çift P gibi günahsızlık işareti, F okunuşlu, arının iki yanından birleşince EFE çıkıyor. Arının başının üzerinde Şamani ışıklı gök kubbe.

Paranın diğer yüzünde, egemenlik alanını belirten Akdeniz’in palmiyesi ile Toros dağ keçisi. Yazıda ise ADIM KURİŞ/ ATAM KURUŞ; soy atası Kuruş.!

 

 

Artemis’in kendisi ana arının özelliklerini taşıyor; hizmet, fedakarlık, feragat.

Efes Kuret caddesinde adına yapılan Anıt Müze bir kütüphaneydi. Kuret (Kureş) adını bu yol boyunca gördüğümüz üç hilalli mermer lahitlerden alıyor; bu kaya mezarlar Akmenid(ş) Kuruş/Kuret hanedanından yöneticilere aitti. Bunların bayrağında kare var, yani bilim yapıyorlardı.

Bizim de KURUŞ adlı paramız var, ama çoktan pula döndürmüşüz, üzerinde buğday sembolü bile artık yok! Bilim okullarımız var, onları da pula çevirmişiz...

Artemis’in parasındaki sembollere bakıyordum, iki parasını daha gördüm. Onlarda “tanrı katında yüce ana” ve  “en günahsız ana Kuruş” gibi ifadeler var.

 

.   

 

ΦΑΝΑΓΟΡΗΣ / FANAKURIS / OP-ANA-KURUŞ

ELATYRUZ; Kızıl LAT (aşağı yukarı böyle)

 

Akmenid devlet forslarında bilim sembolü olan kareye bakıyorum:

  

Arılı Artemis “çalışmak ibadettir” kavramını da içeriyor. Kanatlı Kuş Akmenid, Dört yapraklı olan ise Sasani forsu. Bilim kokusu hemen alıyorum.

Kare içerisinde kurt figürlü üzerinde KURD yazan bir para gördüm. Bu da Akmenid dönemine ait, Ayvalık’ta bulunmuş.

Sasani kraliçesi Leyla Zeynep var, gezdiği yerlerde kitap dağıtırdı, Roma’da esir tutulduğu parmaklıkların arkasında bile yığınla kitapla resmedildi. Başkenti Palmira bilimin de başkentiydi.

Bugüne dönüyorum. Bilim yapan devletler kendini kurtaracak önderler yetiştirirler. Çocuklarının beyin ölümüne seyirci kalan bir toplum acı sonuçlarına katlanmak zorunda kalır.

Çok basit bir empati sorusu soracağım. Küçük bir çocuk tökezleyip düştüğü zaman siz ona bakıp gülüyor musunuz, yoksa koşup onu yerden kaldırıyor musunuz.?

Beyler, çocuklarımız tökezledi, düştü, yerden kendi başlarına kalkacak halde değiller, ne yapmayı bekliyorsunuz, uzaydan birileri mi gelip kurtaracak onları.?


 

Atatürk’ün yeni nesil sizin eseriniz olacaktır dediği nesil bu mu.? Ne yüzle gidiyorsunuz Anıtkabir’e.?

Mahiye Morgül /10.11.2016

 

Mahiye Morgül, Ankara Aralık.2016 -–- mahiye@gmail.com,

http://www.medyagunebakis.com/ - okkesb@turkfreezone.com,

https://twitter.com/okkesb ----–------ E.mail: okkesb@telmar.net,

https://www.facebook.com/okkes.bolukbasi,- okkesb@gmail.com,

Mahiye Morgül, Ankara Aralık.2016 -–- mahiye@gmail.com,

Diğer Haberler

 • CAHİT ARF ve YAPAY ZEKÂ
 • EHLİBEYT VAKFI İFTARI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
 • *BUL BENİ ANNE* FAKİR BAYKURT ÖDÜLÜNÜ KAZANDI
 • *DÜNYA TÜRK HALKLARI KÜLTÜR HARİTASI İNCELENDİ*
 • BENİ GÖRMEK DEMEK.! RESİM SERGİSİ..H. Düzenli
 • SIĞIRLAR AYNI YERDE OTLUYORLARDI.!.
 • SANAT HAYAT – HAYAT SANAT SERGİSİ ANTALYA’DA
 • GÖRME ENGELLİLERİN EĞİTİMİNDE ÇAĞDAŞ YAKLAŞIMLAR
 • EĞİTİM, BİLİM ve GELİŞMENİN SERÜVENİ...
 • GERÇEĞİ SÖYLEMEK HER ZAMAN ZOR OLMUŞTUR.!
 • TrabzonSporKlübü

  Nasa

  Kentim_İstanbul

  Doga_İcin_Sanat

  ABD_USA

  Department_State

  TelerehberCom

  Google_Blog

  Kemencemin_Sesi

  Kafkas_Music

  Horon_Hause

  Vakıf_Ay

  Dogal Hayatı_Koruma

  Seffaflık_Dernegi

  Telerehber

  Sosyal_Medya

  E-Devlet

  Türkiye Cumhuriyeti

  BACK TO TOP