28.09.2021
 
 
Kategoriler
   Güncel Haber
   İstanbul Haber
   Dünya Haber
   Trabzon-K.Maraş
   Eğitim-Kültür-Sanat
   Siyaset-Politika
   Çevre-Doğa-Turizm
   Sosyal Yaşam
   Söyleşi - Araştırma
   Sağlık-Gıda-Tarım
   Sinema-Tiyatro-Dizi-Film
   Konuk Yazarlar
   Ekonomik Bakış
   Hukuksal Bakış
   Magazin-Aktüel
   Reklam-İlan-Satış
   Bilim-Teknoloji-Zirve
   Sosyal Bakış
   Toplumsal Bakış
   Tarihsel Bakış
   Müzik Magazin
   Medyatik.Bakış
   Cevap Hakkı
   Black Sea
   Spor-Golf-Tenis-Boks
   Arşiv

Yazarlar
Bizden.Size

Ökkeş BÖLÜKBAŞI
KANAL İSTANBUL & ECUNEMOPOLİS
Tüm yazıları..
DOĞAMIZ

Mikdat KADIOĞLU
BULUTLAR
Tüm yazıları..
Hatıralarım

Nuran NUHOĞLU
HEPİMİZ KERKENEZİZ
Tüm yazıları..
Eko-Bakış

Abdurrahman YILDIRIM
Trabzon Turistik Merkez Olur mu.?
Tüm yazıları..
Uzay.Bakış

Musa ALİOĞLU
TRABZON HAVALİMANI
Tüm yazıları..
Tarihten Bir Yaprak

Mahiye MORGÜL
PİSAGOR 8.SINIFTA BÖYLE ÖĞRETİLİYORSA.!
Tüm yazıları..
Hukuksal Bakış

Av. Cemil CAN
KILIÇDAROĞLU’NUN MUHTEREM EFENDİSİ.!
Tüm yazıları..
Eğitim Kültür Sanat

Emel Vildan Düzenli
TRT - Te. Re. Te. - TRT - Te. Re. Te. - TRT
Tüm yazıları..
68 DENİZ 68

Selçuk Şahin POLAT
68'LİLER VE DOSTLARI.! BASIN VE KAMUOYUNA
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Fatih BACAK
TMTF 2018-2019 ALİ ABALI PLAYOF MÜSABAKALARI
Tüm yazıları..
Geçmişten Günümüze

Hüseyin IRMAK
CUMHURİYET’E HEP DESTEK, TAM DESTEK
Tüm yazıları..
MEDENİYET

Abdullah GÖZAYDIN
GEZİCİLER, AĞAÇSEVENLER NEREDELER.?
Tüm yazıları..
Sportif Bakış

Tekin KÜÇÜKALİ
HAKSIZLIĞA KARŞI TEK YÜREK
Tüm yazıları..
İstanbul; İstanbul.!

Aslı Didari
DEĞİŞMEYEN İSTANBUL; DEĞİŞME İSTANBUL.!
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Muhammet Akosman
BİZANS’DA “HAYIR” DİYOR.!.
Tüm yazıları..
Geçerken Uğradım

Prof. Dr. Özler Aykan
GEÇERKEN UĞRADIM; Özler Aykan Röportajı
Tüm yazıları..

Reklamlar
Döviz Alış Satış
Dolar 1.6387 1.6466
Euro 2.1036 2.1137

  Siyaset-Politika >> Manşet Haberler
  #zKUŞAĞININ PARTİSİ.! HANGİSİ.?

  ŞEDDELİ VE SÜREKLİ OHAL GELİYOR

  KILIÇDAROĞLU’NUN MUHTEREM EFENDİSİ.!

  SURİYE'YE KUMPAS VE GAZETECİLİĞİN ÖLÜMÜ

  MİLLİ DERİN DEVLET VAR MI, YOK MU.?

  28 ŞUBAT TERSİNDEN TEKRAR EDİLDİ

  24 HAZİRAN SEÇİMİ AKPM GENEL KURULU’NDA

  AKSAÇLILARIN DOKUZ EYLÜL HAREKETİ MANİFESTOSU

  SEÇMEN MUHALEFETE KIZGIN

  KILIÇDAROĞLU, ARIZALANDI.! ZARAR VERİYOR.

  *MİLLETVEKİLİ DOKUNULMAZLIĞI* SİZLERE ÖMÜR.!

  "SİYASİ AYAK" ARAYANLARIN DİKKATİNE

  SEÇİMİN TEK KAYBEDENİ KİM.?

  MERAL AKŞENER'DEN 24 HAZİRAN AÇIKLAMASI

  GAZİANTEPSPOR BAŞKANI HASAN ŞAHİN, RTE'NA

  YETMEZ AMA HAYIR..! KAMPANYASI
HABERİ PAYLAŞ : Google'da Paylaş 

YETMEZ AMA HAYIR..! KAMPANYASI

 

 

12 Eylül'de Yapılacak Olan Anayasa Değişikliği Referandumunda "Yetmez Ama HAYIR" Diyenlerin Ortak Kampanyası Başladı.

 

  

BU DA BİR ALDATMACA VE KANDURMACA..

ALGI YANILSAMASI OLSUN DİYE KASTEN

SANDIKLARDA EVET MÜHÜRÜ BULUNACAK..

 

‘YETMEZ AMA HAYIR..! NEDEN.?

*- Anayasa değişiklik paketi, Anayasa Mahkemesi’nin kısmi iptallerine rağmen 12 Eylül 2010’ da, yani 12 Eylül darbesinin 30. Yıl dönümünde, yani “zaman aşımı” *mürür-ü zaman* süresinin dolduğu gün referanduma sunuluyor..NEDEN.? 

*- Bu ülkede 1921 Anayasası dışındaki hiçbir anayasa halkın doğrudan seçtiği temsilcileri tarafından yapılmadı.

1924 Anayasası, daha sonra ülkeyi diktatörlükle yönetecek olan Tek Parti iktidarı tarafından yapılan 1961 ve 1980 darbecileri ve destekçileri tarafından hazırlanan 1982 Anayasası halka zorla dayatıldı. NEDEN.?

 

 

HAYIR..! Diyoruz. Bu anayasa değişikliğine Hayır.. Çünkü yaklaşık doksan yıllık Cumhuriyet tarihinde, bu halk 1921’den sonra ikinci kez ortak akıl, irade ve geniş katılımla kendi Anayasasını yapamadı. İleride bunu yapabilmek için şimdi HAYIR.

*- Halk, bu kez de darbeciler ya da diktatörler tarafından değil, kendi seçtiği temsilcilerinin *sandıktan çıktık biz her şeyi yaparız* düşüncesindeki diktatörlük özentileriyle hazırlayıp dayattıkları ve açık açık da *hap gibi yutacaklar..* denilerek aptal yerine konulduğu için.

Darbecilerin Anayasasına evet deyip kabul edenler bu kez de *Allah Aşkına-Din Uğruna* bunu kabul edecekler denildiği için.

Ve en önemlisi de daha iyisinin, tümden ele alınarak yapılabilmesi amacıyla bu Anayasa değişikliğine doğrudan kendi oylarıyla Hayır diyecektir.

 

HAYIR..! Diyoruz. Çünkü bu anayasa değişikliği ile askeri vesayet ve darbeler rejiminin en önemli sigortaları olan yüksek yargı kurumlarında taşlar yerinden oynayacak. Ve bu durum ileride Devletin Ulusal, üniter yapısını koruma ve kollaması zorlaşacak hatta koruyamayacak şekilde eli kolu bağlanacaktır.

*- 27 Mayıs darbesi tarafından kurulan Anayasa Mahkemesi ve 12 Eylül darbesinin generalleri tarafından kurulan Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurullarını, vesayet kurumları olmaktan çıkarmak isteyen siyaset Erki önce kendi arızalarını giderip temiz bir şekilde bazı şeyleri yapabilmeyi hak ederek halkın karşısına çıkmalıdır.. Eli yüzü kapkara üstü başı pislik içinde, kokusundan yanına yaklaşılamayan birinin temizlik yapmaya kalkışması çok garip ve *abesle-iştigal* dir.

Bu yapılan değişikliklerle Türkiye de hukuk siyasallaşacaktır. Asker ve hukuğun siyasallaştığı yerde hukuktan demokrasiden ve insan haklarından bahsedilemez.

 

HAYIR..! Diyoruz. Çünkü, Aldatmacaya inanmıyoruz..

*darbecileri, işkencecileri, katilleri koruyan Geçici 15. Madde kalkacak. Darbecilerin yargılanmasının yolu açılmış olacak.* Aldatmacasına inanmıyoruz. Çünkü “zaman aşım” süresi geçmiş bir maddenin kalkmış olması hiç kimsenin yargılanmasını sağlamayacak. Zaten buna izin vermezler. Deneyin görün. Açacağınız davalar kadük olur.

 

HAYIR..! Diyoruz. Tüm yetersizliklerine rağmen Hayır.!

*-  Çünkü Askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasının yolu açıldığında; TSK, (Asker); Yetersiz, yeteneksiz, kendinden-menkul birtakım kişilerin oyuncağı haline getirilecek, getirilmek istenecektir. Bunun böyle olacağı TV’ler deki tartışma programlarına katılan yandaş medya leşkerlerinin hararetli, ağızlarından tükürükler saçılan konuşmalarından belli oluyor.

*- Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkı tanınmış olacak. Ancak bu bireysel başvuru hakkının kullanılmasının vatandaşa bir yararı olmayacaktır. Bu madde; Kurtuluş Savaşında mal ve varlıklarını yitirenlerin savaş tazminatıyla alamadıkları yitirilmiş haklarını normal yollardan, bizim kanunlarımıza göre alabilmelerinin yolunu açacaktır. Vakıflar Kanununun değiştirilmesi de bu işin bir parçasıdır.

*- Ayrıca son yıllardaki özelleştirmeler ile yabancılara geçen bankalara borçlanan işçi-köylü-çiftçi-memur vatandaşlarımızın borçlarını ödeyememeleri durumunda da bu bankalar alamadıkları alacaklarını, yine anayasa mahkemesine “bireysel başvuru hakkıyla” giderek Devletin ödemesini isteyeceklerdir. Çünkü bu iktidar özelleştirme ile giren yabancıların gelirlerinin, kazançlarının sürekliliğini garantileyen, zarar görmemelerini sağlayıcı anlaşmalar yapmıştır. Yoksa yabancılar bu tür garantileri almadan gelmezler, yatırım yapmazlar.

*- Bu maddeler çok ince hesaplarla hazırlanmış, büyük tehlikeleri içinde barındırıyor. Normal vatandaş başvurusunu yapsa bile cevap alamayacaktır. Çünkü hükümet, Adalet bakanlığı, bu mahkemelere bakacak hâkim ve Savcıları da *yandaş*’lar arasından seçerek kendileri atanmalarını sağlayacaktır.

Ayrıca Halk yararına yapılmayan bir kısım özelleştirme işlemlerinin iptali ve devlet tarafından bir şekilde yeniden kurulması, yeni yatırım ve istihdam kapılarının açılabilmesi için yapılacak çalışmalar, yabancılara geçen işletmelerin yetkilileri tarafından bireysel başvuru yoluyla ve de zarara uğratılıyoruz. Mağdur ediliyoruz gerekçeleriyle bireysel başvuru hakkını kullanıp, gasp edilmiş haklarımızı bir de mahkeme yoluyla tescil ettireceklerdir.

*- HSYK' nın ve Askeri Şura'nın tartışmalı bazı kararlarına karşı yargı yolunun açılması elbette iyi bir şeydir. Ancak bunun yolu böyle parça bölük bir değişiklik değil Anayasa’nın tüm maddelerinin tek tek ele alınmasıdır. Uluslar arası hak ve özgürlükler ile evrensel insan hakları ve Türk Milletinin 1000 yıllık yazılı olmayan gelenek ve göreneklerinin de göz önüne alınmasıyla toplumun sivil-resmi tüm kesimlerinin temsil edildiği bir kurul tarafından değişikliğe hazırlanması gerekir.

 

HAYIR..! Diyoruz. Çünkü hükümeti anayasanın tamamen değiştirilmesi yönünde zorlamak için 12 Eylül’de evet denilmesi şart değil. Şu anda da, daha önce de bu istenebilir, kampanyalar yapılabilir, gerekli hukuki mücadele verilebilir, davalar açılabilir, bütün yollar denenebilirdi.

Çünkü bu anayasanın tamamen değişmesi gerekiyor. Anayasal vatandaşlık, örgütlenme özgürlüğü, seçim barajı, anayasanın ırkçı, milliyetçi ve cinsiyetçi söylemden tamamen arındırılması gerekiyor. Ancak bunun yolu parça parça,  kendine gerektiği kadarını değiştirerek değil, tüm toplumu kapsayacak şekilde Yapılmalıdır.

 

Hayır.. ! Diyoruz.

Çünkü bir 12 Eylül askeri diktatörlülüğümüz var, yeni bir 12 Eylül sivil diktatörlülüğümüz olsun istemiyoruz.

 

*- Bu nedenlerle bu anayasa değişikliği paketine ‘hayır’ diyerek, daha fazlasını istemek üzere 13 Eylül’den itibaren bu ülkede anayasa sadece darbeciler ve siyasi hırsızlar tarafından değil, halk tarafından destek alan, bütünümüzü kapsayan, geleceğimizi de koruma altına alabilecek, güvenimize sahip olacak bir anayasa yapılabiliri ispat edebilmeliyiz. Dolayısıyla ‘Yetmez Ama Hayır’ diyeceğiz.. 

 

Türkiye’de demokrasinin önündeki en büyük engel dini, siyasi ve ticari rantçı-haksız kazanç oligarşisidir. 12 Eylül’de oylanacak bu anayasa değişikliği paketinin özü işte bu oligarşinin yaptıklarının yanına kar kalmasını sağlayacak, idari, hukuki ve cezai bütün yaptırımlardan paçalarını kurtarmalarına, yüce divan’dan kaçmalarına yarayacaktır.

Bu yüzden anayasa değişikliği “Yetmez ama Hayır” diyoruz.

Bu dini, siyasi, ticari, rant oligarşisi ortadan kaldırılmadan sivil, demokratik, özgürlükçü bir anayasaya ulaşmak olanaksızdır. Bu nedenle olası yeni bir anayasa paketinin içine; Siyasi partiler ve seçim kanununu halk yararına değiştiren, halkın yönetimde daha etkin söz ve denetim sahibi olabilmesini sağlayıcı maddeler konulmadan yapılacak her türlü paketi kabul etmiyoruz.

‘YETMEZ AMA HAYIR’ KİMLERDEN OLUŞUYOR?

‘Yetmez Ama Hayır’ kampanyasının gerçek sahip ve savunucuları; İşçi, memur, köylü ve hizmet sınıfı olarak çalışan diğer emekçilerdir. İşçi sendikaları ve Sivil toplum kuruluşlarıdır.

Halkı-toplumu Allah ve Din ile aldatanlar değildir. Her tuzum var diyene hıyar götürenler değildir.

 

İMZA METNİ:

12 Eylül Anayasasından ve ruhundan tümüyle kurtulmamızı sağlayacak yeni bir anayasa istiyoruz. Mevcut Anayasa değişiklik paketi de 12 Eylül Anayasası’ndan tümüyle kurtulmak yönündeki taleplerimizi karşılamıyor.

 

Bu yüzden YETMEZ AMA HAYIR.!

HAYIR.!,  HAYIR.!, HAYIR.!

100 BİN KERE HAYIR.!

 

 

 

 

http://www.medyagunebakis.com/ - http://www.tdfajans.com/

TDFAJANS – Toplum Dinamikleri Fikir Ajansı

Sosyal, Kültürel, Ticari, Eğitim ve Sanatsal Alanlarda;

Düşünce Üretimi, Paylaşımı ve Toplum Yararına kullanımı.

  Diğer Haberler
 • #zKUŞAĞININ PARTİSİ.! HANGİSİ.?
 • ŞEDDELİ VE SÜREKLİ OHAL GELİYOR
 • KILIÇDAROĞLU’NUN MUHTEREM EFENDİSİ.!
 • SURİYE'YE KUMPAS VE GAZETECİLİĞİN ÖLÜMÜ
 • MİLLİ DERİN DEVLET VAR MI, YOK MU.?
 • 28 ŞUBAT TERSİNDEN TEKRAR EDİLDİ
 • 24 HAZİRAN SEÇİMİ AKPM GENEL KURULU’NDA
 • AKSAÇLILARIN DOKUZ EYLÜL HAREKETİ MANİFESTOSU
 • SEÇMEN MUHALEFETE KIZGIN
 • KILIÇDAROĞLU, ARIZALANDI.! ZARAR VERİYOR.
 • Editörden

  TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ

  Trabzonlular Birleşiniz. Trabzonlu İşadamları, İşkadınları, Çalışanlar, Genç Kızlar-Erkekler, Okuyan çocuklar Birlik ve Bütünlüğü Sağlamak Sizin Ellerinizde..!
  Devamı..
  Son Dakika
    - #zKUŞAĞININ PARTİSİ.! HAN
    - ŞEDDELİ VE SÜREKLİ OHAL G
    - KILIÇDAROĞLU’NUN MUHTEREM
    - SURİYE'YE KUMPAS VE GAZET
    - MİLLİ DERİN DEVLET VAR MI
    - 28 ŞUBAT TERSİNDEN TEKRAR
    - 24 HAZİRAN SEÇİMİ AKPM GE
    - AKSAÇLILARIN DOKUZ EYLÜL
    - SEÇMEN MUHALEFETE KIZGIN
    - KILIÇDAROĞLU, ARIZALANDI.
    - *MİLLETVEKİLİ DOKUNULMAZL
    - "SİYASİ AYAK" ARAYANLARIN
    - SEÇİMİN TEK KAYBEDENİ KİM
    - MERAL AKŞENER'DEN 24 HAZİ
    - GAZİANTEPSPOR BAŞKANI HAS
    - TANSU ÇİLLER'DEN AKP'YE D
    - MUHARREM İNCE'YE; İNCE SI
    - YÜREKLİYSEN GEL EKONOMİ K
    - ERDOĞAN İNGİLTEREYE TESLİ
    - NAMINIZI, EN İYİ AKP İLE


  Günün Sözü

  HÜKÜMETLERİN İCRAATI MENFİ OLUP DA MİLLET İTİRAZ ETMEZ VE İKTİDARI DÜŞÜRMEZSE BÜTÜN KUSUR VE KABAHATLERE KATILMIŞ DEMEKTİR.

  M.K. ATATÜRK


  Anket
  KÜRESEL EKONOMİK KRİZ
  TEĞET GEÇTİ
  DELDİ GEÇMEDİ

  Reklamlar


     © 2009 Bu Site Ökkeş BÖLÜKBAŞI tarafından hazırlanmakta ve yayınlanmaktadır.
  Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.