28.09.2021
 
 
Kategoriler
   Güncel Haber
   İstanbul Haber
   Dünya Haber
   Trabzon-K.Maraş
   Eğitim-Kültür-Sanat
   Siyaset-Politika
   Çevre-Doğa-Turizm
   Sosyal Yaşam
   Söyleşi - Araştırma
   Sağlık-Gıda-Tarım
   Sinema-Tiyatro-Dizi-Film
   Konuk Yazarlar
   Ekonomik Bakış
   Hukuksal Bakış
   Magazin-Aktüel
   Reklam-İlan-Satış
   Bilim-Teknoloji-Zirve
   Sosyal Bakış
   Toplumsal Bakış
   Tarihsel Bakış
   Müzik Magazin
   Medyatik.Bakış
   Cevap Hakkı
   Black Sea
   Spor-Golf-Tenis-Boks
   Arşiv

Yazarlar
Bizden.Size

Ökkeş BÖLÜKBAŞI
KANAL İSTANBUL & ECUNEMOPOLİS
Tüm yazıları..
DOĞAMIZ

Mikdat KADIOĞLU
BULUTLAR
Tüm yazıları..
Hatıralarım

Nuran NUHOĞLU
HEPİMİZ KERKENEZİZ
Tüm yazıları..
Eko-Bakış

Abdurrahman YILDIRIM
Trabzon Turistik Merkez Olur mu.?
Tüm yazıları..
Uzay.Bakış

Musa ALİOĞLU
TRABZON HAVALİMANI
Tüm yazıları..
Tarihten Bir Yaprak

Mahiye MORGÜL
PİSAGOR 8.SINIFTA BÖYLE ÖĞRETİLİYORSA.!
Tüm yazıları..
Hukuksal Bakış

Av. Cemil CAN
KILIÇDAROĞLU’NUN MUHTEREM EFENDİSİ.!
Tüm yazıları..
Eğitim Kültür Sanat

Emel Vildan Düzenli
TRT - Te. Re. Te. - TRT - Te. Re. Te. - TRT
Tüm yazıları..
68 DENİZ 68

Selçuk Şahin POLAT
68'LİLER VE DOSTLARI.! BASIN VE KAMUOYUNA
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Fatih BACAK
TMTF 2018-2019 ALİ ABALI PLAYOF MÜSABAKALARI
Tüm yazıları..
Geçmişten Günümüze

Hüseyin IRMAK
CUMHURİYET’E HEP DESTEK, TAM DESTEK
Tüm yazıları..
MEDENİYET

Abdullah GÖZAYDIN
GEZİCİLER, AĞAÇSEVENLER NEREDELER.?
Tüm yazıları..
Sportif Bakış

Tekin KÜÇÜKALİ
HAKSIZLIĞA KARŞI TEK YÜREK
Tüm yazıları..
İstanbul; İstanbul.!

Aslı Didari
DEĞİŞMEYEN İSTANBUL; DEĞİŞME İSTANBUL.!
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Muhammet Akosman
BİZANS’DA “HAYIR” DİYOR.!.
Tüm yazıları..
Geçerken Uğradım

Prof. Dr. Özler Aykan
GEÇERKEN UĞRADIM; Özler Aykan Röportajı
Tüm yazıları..

Reklamlar
Döviz Alış Satış
Dolar 1.6387 1.6466
Euro 2.1036 2.1137

  Siyaset-Politika >> Manşet Haberler
  #zKUŞAĞININ PARTİSİ.! HANGİSİ.?

  ŞEDDELİ VE SÜREKLİ OHAL GELİYOR

  KILIÇDAROĞLU’NUN MUHTEREM EFENDİSİ.!

  SURİYE'YE KUMPAS VE GAZETECİLİĞİN ÖLÜMÜ

  MİLLİ DERİN DEVLET VAR MI, YOK MU.?

  28 ŞUBAT TERSİNDEN TEKRAR EDİLDİ

  24 HAZİRAN SEÇİMİ AKPM GENEL KURULU’NDA

  AKSAÇLILARIN DOKUZ EYLÜL HAREKETİ MANİFESTOSU

  SEÇMEN MUHALEFETE KIZGIN

  KILIÇDAROĞLU, ARIZALANDI.! ZARAR VERİYOR.

  *MİLLETVEKİLİ DOKUNULMAZLIĞI* SİZLERE ÖMÜR.!

  "SİYASİ AYAK" ARAYANLARIN DİKKATİNE

  SEÇİMİN TEK KAYBEDENİ KİM.?

  MERAL AKŞENER'DEN 24 HAZİRAN AÇIKLAMASI

  GAZİANTEPSPOR BAŞKANI HASAN ŞAHİN, RTE'NA

  SİYASETİ KÖTÜLEYEREK SPORU ÖVMEK
HABERİ PAYLAŞ : Google'da PaylaşSİYASETİ KÖTÜLEYEREK SPORU ÖVMEK

SİYASETİ KÖTÜLEYEREK SPORU ÖVMEK DOĞRU DEĞİLDİR.!

Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 251. Maddesi ile özel yetkilerle donatılmış savcıların, yürüttükleri soruşturmaların gizli dosyaları “yandaş basın”ın mensuplarının ellerinde dolaşması neredeyse kanıksandı. 250. Madde ile özel görev verilmiş ağır ceza mahkemeleri ise yargılamada açıklık prensibini gereği gibi uygulamaması da öyle. Soruşturmada “açıklık” kovuşturmada “gizlilik” kural haline geldi. En basitinden bir örnek; “Ergenekon Mahkemesi”nde şüpheliler aleyhine olan bazı kanıtların “imajları” savunma avukatlarına verilmeyerek gizlenmektedir! “Gizli tanık”ların varlığı bu duruma eklendiğinde “yargılamada açıklık” ilkesinin ihlal edildiği tartışmasız hale gelmektedir. Denebilir ki, soruşturmalarda esas olan “gizlilik” yargılamalarda da belirleyici hale geldi! Bu durum karşısında elbette ki, adil ve güvenilir yargılamadan söz etmek olanaklı değildir. Geçen hafta başlatılan “şike Soruşturması”nda da durum değişmemiştir. Şikeye adı karışan kulüp yöneticileri ile futbolcular hakkında, soruşturma aşamasında toplanmış görüntü ve ses kayıtları yine yandaş basına paylaşılmıştır..  “Ergenekon Davası” ile ilgili olarak da görüntü ve ses kayıtları basına sızdırılmıştı. Fakat spor yazarları ile taraftarları, bu kanun dışı duruma pek de ses çıkartmamışlardı. Şike soruşturmasının genişlemesi ile Trabzonspor ve Beşiktaş’ı da kapsamına alma olasılığı belirdi. İlk defa spor yazarları ile taraftarların dikkati, özel yetkili savcılar ile özel görevli ağır ceza mahkemelerinin üzerine çevirdi.

Bu nedenle mahkemelerin “bağımsızlığı ve tarafsızlığı” ile “soruşturmanın gizliliği ve kovuşturmanın açıklığı” ilkelerinin önemi bir kez daha öne çıkıp, tartışılmaya başlandı...

Her hukukçunun fakültede okuduğu “Ceza Muhakemesi Hukuku” dersinin, temel prensiplerini bir kez daha gözden geçirme zamanı geldi de geçiyor. Bu konuda başvurulacak kaynak; rahmetli hocamız Prof. Dr. Nurullah Kunter’in paha biçilmez değerdeki ders notlarıdır. Bu nedenle benden bir özet çıkartmamı isteyen değerli dostum Avukat Atakan Akyıldırım’ı kutluyorum.

Hukuk Fakültesini hak ederek bitiren her hukukçunun bildiği gibi; muhakeme işlemlerinin açıklığı daha çok kovuşturma işlemleri bakımındandır. Bu açıklığın, kontrolü sağlayarak, insanları gizli yargılamalara karşı koruduğu, adaletli yargılanmayı gerçekleştirdiği, mahkemelere güveni sağladığı için demokratik rejimlerin vazgeçilmez prensipleri olduğu kabul edilir. Bu prensip her işlemin açık olmasını da gerektirmez. Anayasamız “Mahkemelerde duruşmalar herkese açıktır” demekle (1)  açıklığı duruşmalar bakımından aramıştır. Birleşmiş Milletlerin kabul ettiği İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, davanın açık görülmesini bir hak olarak kabul etmiştir.(2) İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi ise, bu kurallara son kararın açıklığını eklemiştir.(3)

Açıklık, isteyenin hazır bulunması ve yapılanları görmesi kadar, söylenenleri işitmesi ve gösterilenleri görmesidir de. Bu sebeple demokratik ülkelerde, büyük salonlarda dinleyicilerin de duymasını ve görmesini sağlayacak teknik donanımlar konulmaktadır.

Açıklık, isteyenin görmesi ve duyması kadar, gördüklerini, duyduklarını başkalarına yayabilmesini de gerektirir. Kuşkusuz, bu durumun istisnaları vardır.(4) Ayrıca yine Anayasamıza göre “genel ahlak veya kamu güvenliğinin kesin olarak gerekli kıldığı hallerde” duruşmalar kapalı yapılabilmektedir. Açık duruşmalarda olan bitenin yayınlanması bu itibarla serbesttir. Nitekim Anayasa “Basın hürdür” derken (5)  bunu ifade etmiştir..

Basın Kanunu, ceza kovuşturmasının başlaması ile son kararın yargı halini almasına kadar, hâkim ve mahkemenin hüküm, karar ve işlemleri hakkında mütalaa yayınlanmasını yasaklamıştır.(6) Hâkimleri etki altında bırakmamak için konulan bu yasak, duruşmada olan bitenin hikâye edilmesini yasaklamadığından açıklık prensibine aykırı değildir.

Hâkimi diğer memurlardan ayıran en belirgin özellik, onun bağımsız oluşudur. Bağımsızlık yargılamaya, yasama ve yürütmenin üstünde olduğundan dolayı değil, görevini hakkıyla ve tam olarak yapabilmesi için tanınmıştır. Bir diğer söyleyişle yargılama, gücünü bağımsızlığından alır. Hâkimlerin bağımsızlığı, kararlarını verirken hür olmaları, hiçbir dış baskı ve etki altında bulunmamaları demektir. Baskı yapılması kadar yapılabilmesi ihtimali de hâkimlerin bağımsızlığını zedeler.

Soruşturmanın selameti bakımından, bazı işlemlerin gizli yapılması gerekebilir. Soruşturmada gizlilik kuralının kabul edilmesinin sebebi budur. Kovuşturmada ise, hâkimlerin müzakeresinin gizli olması bu nedenledir. Müzakere, karara iştirak edecek hâkimlerin, karşılıklı olarak mütalaa mahiyetinde hükümlerini belirtmeleri ve birbirlerini karşılıklı olarak aydınlatmaları demektir. Bu aşamadaki hükümler mütalaa mahiyetinde olduğundan henüz kesin değillerdir. Ama değişmeleri mümkündür. Zaten müzakere de bunun için yapılmaktadır. Müzakerelerde ancak karara iştirak edecek hâkimler bulunabilir.

Soruşturmanın ve dolayısı ile bütün muhakemenin selameti bakımından kabul edilmiş olan gizlilik de ihtiyaca göre farklı şekiller alır. Şahsa, işleme ve soruşturmanın devre ve bölümlerine göre, gizliliğin değişmesinin sebebi budur. Soruşturma işlemleri kural olarak gizli yapılır. Yani soruşturmalarda, hazır bulunması gerekli şahıslardan başkası hazır bulunamaz. Soruşturma evrakları ile kanıtlar “yandaş basın” mensuplarının ellerinde, televizyon kanallarında gösterilemez ve gazetelerde yayınlanamazlar. Ceza Muhakemesi Kanunu’nda  “savunma haklarına zarar vermemek koşuluyla soruşturma evresindeki usul işlemleri gizli” olduğu belirtilmiştir.(7) Dosyanın gizliliği asıl sanık bakımındandır.  Zira delilleri karartabilecek olan odur. Bunun için dosyanın sanığa verilmesi tehlikeli görülmüştür. Müdafi, soruşturmanın amacına zarar vermeyecek belgeleri her zaman inceleyebilir.

Yüzyılların deneyimi sonunda ortaya çıkan bu temel hukuk prensipleri, bir gün gelir herkese gerekli olabilir.. Siyasetin uzağında durmayı marifet sanan sporcular ile taraftarlara bugün gerekli olduğu gibi. O bakımdan sağcı, solcu ve futbolcu demeden, herkesin evrensel kabul gören, hukuk kurallarının çiğnenmesi halinde sesini çıkartması gerekir…

Av. Cemil Can

DİPNOTLAR:

1-) Any. 141/1

2-) İHEB. m.10

3-) AİHS m.6

4-) Duruşmaların vakarı ile bağdaşmadığı için fotoğraf, televizyon, sinema makineleri yasaklanmalıdır. (Ceza Hukuku 8. Milletlerarası Kongresi, Lizbon 1961)

5-) Any. 28 (Yeri gelmişken söylemeliyim ki,  aynı maddede “Davaların en az giderle ve mümkün olan süratle sonuçlandırılması, yargının görevidir” denilerek, hızlı yargılanma görevi yargıya verilmiş bulunmaktadır. )

6-) Basın Kanunu m.19

7-) CMK m. 157/1

8-) CMK m.153/2

  

http://www.medyagunebakis.com/ -http://www.tdfajans.com/

TDFAJANS – Toplum Dinamikleri Fikir Ajansı

Sosyal, Kültürel, Ticari, Eğitim ve Sanatsal Alanlarda;

Düşünce Üretimi. Paylaşımı. Toplum Yararına kullanımı.!

Bilgi Sahibi Olunmadan Fikir Sahibi Olunamaz.! Olunsa olunsa;

Ancak Başkalarının Fikirlerini Tekrarlayan Papağan Olunur.

 

  Diğer Haberler
 • #zKUŞAĞININ PARTİSİ.! HANGİSİ.?
 • ŞEDDELİ VE SÜREKLİ OHAL GELİYOR
 • KILIÇDAROĞLU’NUN MUHTEREM EFENDİSİ.!
 • SURİYE'YE KUMPAS VE GAZETECİLİĞİN ÖLÜMÜ
 • MİLLİ DERİN DEVLET VAR MI, YOK MU.?
 • 28 ŞUBAT TERSİNDEN TEKRAR EDİLDİ
 • 24 HAZİRAN SEÇİMİ AKPM GENEL KURULU’NDA
 • AKSAÇLILARIN DOKUZ EYLÜL HAREKETİ MANİFESTOSU
 • SEÇMEN MUHALEFETE KIZGIN
 • KILIÇDAROĞLU, ARIZALANDI.! ZARAR VERİYOR.
 • Editörden

  TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ

  Trabzonlular Birleşiniz. Trabzonlu İşadamları, İşkadınları, Çalışanlar, Genç Kızlar-Erkekler, Okuyan çocuklar Birlik ve Bütünlüğü Sağlamak Sizin Ellerinizde..!
  Devamı..
  Son Dakika
    - #zKUŞAĞININ PARTİSİ.! HAN
    - ŞEDDELİ VE SÜREKLİ OHAL G
    - KILIÇDAROĞLU’NUN MUHTEREM
    - SURİYE'YE KUMPAS VE GAZET
    - MİLLİ DERİN DEVLET VAR MI
    - 28 ŞUBAT TERSİNDEN TEKRAR
    - 24 HAZİRAN SEÇİMİ AKPM GE
    - AKSAÇLILARIN DOKUZ EYLÜL
    - SEÇMEN MUHALEFETE KIZGIN
    - KILIÇDAROĞLU, ARIZALANDI.
    - *MİLLETVEKİLİ DOKUNULMAZL
    - "SİYASİ AYAK" ARAYANLARIN
    - SEÇİMİN TEK KAYBEDENİ KİM
    - MERAL AKŞENER'DEN 24 HAZİ
    - GAZİANTEPSPOR BAŞKANI HAS
    - TANSU ÇİLLER'DEN AKP'YE D
    - MUHARREM İNCE'YE; İNCE SI
    - YÜREKLİYSEN GEL EKONOMİ K
    - ERDOĞAN İNGİLTEREYE TESLİ
    - NAMINIZI, EN İYİ AKP İLE


  Günün Sözü

  HÜKÜMETLERİN İCRAATI MENFİ OLUP DA MİLLET İTİRAZ ETMEZ VE İKTİDARI DÜŞÜRMEZSE BÜTÜN KUSUR VE KABAHATLERE KATILMIŞ DEMEKTİR.

  M.K. ATATÜRK


  Anket
  KÜRESEL EKONOMİK KRİZ
  TEĞET GEÇTİ
  DELDİ GEÇMEDİ

  Reklamlar


     © 2009 Bu Site Ökkeş BÖLÜKBAŞI tarafından hazırlanmakta ve yayınlanmaktadır.
  Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.