30.09.2020
 
 
Kategoriler
   Güncel Haber
   İstanbul Haber
   Dünya Haber
   Trabzon-K.Maraş
   Eğitim-Kültür-Sanat
   Siyaset-Politika
   Çevre-Doğa-Turizm
   Sosyal Yaşam
   Söyleşi - Araştırma
   Sağlık-Gıda-Tarım
   Sinema-Tiyatro-Dizi-Film
   Konuk Yazarlar
   Ekonomik Bakış
   Hukuksal Bakış
   Magazin-Aktüel
   Reklam-İlan-Satış
   Bilim-Teknoloji-Zirve
   Sosyal Bakış
   Toplumsal Bakış
   Tarihsel Bakış
   Müzik Magazin
   Medyatik.Bakış
   Cevap Hakkı
   Black Sea
   Spor-Golf-Tenis-Boks
   Arşiv

Yazarlar
Bizden.Size

Ökkeş BÖLÜKBAŞI
MUZAFFER İLHAN ERDOST SONSUZLUĞA UĞURLANDI
Tüm yazıları..
DOĞAMIZ

Mikdat KADIOĞLU
BULUTLAR
Tüm yazıları..
Hatıralarım

Nuran NUHOĞLU
HEPİMİZ KERKENEZİZ
Tüm yazıları..
Eko-Bakış

Abdurrahman YILDIRIM
Trabzon Turistik Merkez Olur mu.?
Tüm yazıları..
Uzay.Bakış

Musa ALİOĞLU
TRABZON HAVALİMANI
Tüm yazıları..
Tarihten Bir Yaprak

Mahiye MORGÜL
MATEMATİK KİTABINDA ATATÜRK’E SALDIRILAR
Tüm yazıları..
Hukuksal Bakış

Av. Cemil CAN
KILIÇDAROĞLU’NUN MUHTEREM EFENDİSİ.!
Tüm yazıları..
Eğitim Kültür Sanat

Emel Vildan Düzenli
TRT - Te. Re. Te. - TRT - Te. Re. Te. - TRT
Tüm yazıları..
68 DENİZ 68

Selçuk Şahin POLAT
68'LİLER VE DOSTLARI.! BASIN VE KAMUOYUNA
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Fatih BACAK
TMTF 2018-2019 ALİ ABALI PLAYOF MÜSABAKALARI
Tüm yazıları..
Geçmişten Günümüze

Hüseyin IRMAK
CUMHURİYET’E HEP DESTEK, TAM DESTEK
Tüm yazıları..
MEDENİYET

Abdullah GÖZAYDIN
GEZİCİLER, AĞAÇSEVENLER NEREDELER.?
Tüm yazıları..
Sportif Bakış

Tekin KÜÇÜKALİ
HAKSIZLIĞA KARŞI TEK YÜREK
Tüm yazıları..
İstanbul; İstanbul.!

Aslı Didari
DEĞİŞMEYEN İSTANBUL; DEĞİŞME İSTANBUL.!
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Muhammet Akosman
BİZANS’DA “HAYIR” DİYOR.!.
Tüm yazıları..

Reklamlar
Döviz Alış Satış
Dolar 1.6387 1.6466
Euro 2.1036 2.1137

  Siyaset-Politika >> Manşet Haberler
  KILIÇDAROĞLU’NUN MUHTEREM EFENDİSİ.!

  SURİYE'YE KUMPAS VE GAZETECİLİĞİN ÖLÜMÜ

  MİLLİ DERİN DEVLET VAR MI, YOK MU.?

  TEVFİK GÖKSU PROTESTOSU YASAKLANDI

  28 ŞUBAT TERSİNDEN TEKRAR EDİLDİ

  24 HAZİRAN SEÇİMİ AKPM GENEL KURULU’NDA

  AKSAÇLILARIN DOKUZ EYLÜL HAREKETİ MANİFESTOSU

  SEÇMEN MUHALEFETE KIZGIN

  KILIÇDAROĞLU, ARIZALANDI.! ZARAR VERİYOR.

  *MİLLETVEKİLİ DOKUNULMAZLIĞI* SİZLERE ÖMÜR.!

  "SİYASİ AYAK" ARAYANLARIN DİKKATİNE

  SEÇİMİN TEK KAYBEDENİ KİM.?

  MERAL AKŞENER'DEN 24 HAZİRAN AÇIKLAMASI

  GAZİANTEPSPOR BAŞKANI HASAN ŞAHİN, RTE'NA

  TANSU ÇİLLER'DEN AKP'YE DESTEK

  “İKİ KİŞİDEN BİRİ” GÖZLERİNİ OVUYOR.!
HABERİ PAYLAŞ : Google'da Paylaş“İKİ KİŞİDEN BİRİ” GÖZLERİNİ OVUYOR.!

Başbakan’ın Arap ülkelerindeki karşılanışı, bizim örtülü ödenekten karşılanıyormuş.!

 

 

Libya’daki muhaliflere 200 milyon dolar örtülü ödenekten gönderilmiş.

BOP - Genişletilmiş Büyük Ortadoğu Projesi’nin uygulanmasında, Türkiye önemli bir rol üstlenmiş…

Hadi hayırlısı.!

Halkın refah düzeyi her geçen gün biraz daha kötüye giderken, başka ülkelerin iç işlerine karışmak ve bu yolda para harcamak akıl işi mi.?

Vaktiyle Özal da Körfez Savaşı’na katılmamız gerekliliğini savunurken; “Bir Koyup Üç Alacağız” demedi mi.?

Anı mantığını AKP de benimsemiş. ABD ve ortakları “Arap Baharı” olarak isimlendirilen bu süreçte dış müdahaleler ile devrildikleri tartışmasız olan otoriter rejimlerin yerine getirilecek olan yeni rejimlerin olası yöneticilerine, Türkiye’yi model almaları öğütüyorlar.

Sanki Türkiye refah ve bolluk içinde bir ülkeymiş gibi. Belli ki, “Yeni Dünya Düzeni”ni tasarlayanlar, Ortadoğu’da emperyalizmle işbirliği içine giren, kendi ulusal çıkarlarını gözetmeyen ve geleneksel değerlerini Batı’nın önerdikleri ile değiştiren devletler yaratılmasını öngörmüş. Bir zamanlar bu ülkelerde böyle işlere alet olanlara “vatan haini” denirdi.!

 Başbakan’ın kafa karıştıran yeni laiklik tanımı ve sonuçta Araplara “laik devlet”i övmesi, insana hangi dağda kurt ölmüş deyimini hatırlatıyor. Şeriata kilitlenmiş radikal örgütlerin temsilcileri, sıcağı sıcağına bu konuşmalardan hoşlanmadıklarını belli ettiler.

Ne var ki, büyük çoğunluk, yeni bir kurtarıcı aradığından Erdoğan’ın sözlerinden etkilenmişe benziyor. Ortadoğu halkları, Erdoğan’ın BOP’nin eş başkanı olduğunu biliyor.  ABD ve AB emperyalizmi, Arap halkları ile bu konularda bire bir muhatap olmayıp, arka planda bekliyor. Mesajları iletme görevi, belli ki Erdoğan’a verilmiş… O nedenle Erdoğan eski söylemlerinin aksine “Ben Müslüman’ım fakat laik devleti yönetiyorum, laiklikten korkmayın” diyebiliyor. Emperyalizmin, Müslüman halklar için uygun bulduğu yeni dini,  “Ilımlı İslam”ı yaymak da doğal olarak eş başkana düşüyor…

Başbakan’ın muhalefet liderlerine yaptığı ağır suçlama ve hakaretlerin haksız olduğu, inkâr edilmesi olanaksız kanıtlara bağlanmış. PKK ile yapılan görüşme kayıtlarının bir kısmının yayınlanması ile Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı’nın, Başbakan adına bu görüşmelere katıldığı ve bebek katili Abdullah Öcalan’dan söz ederken “Sayın” dediği de ortaya çıkmış.

Erdoğan geçmiş yıllarda, bir radyo konuşmasında Öcalan’a aynı saygı sözcüğü ile hitap ettiği için çok eleştirilmişti. Şimdi görüşmelere temsilci olarak gönderdiği müsteşar yardımcısı da aynı üslubu kullanıyor. Muhaliflerine hakaret etmeyi marifet belleyen Erdoğan, terör örgütünün başına saygıda kusur etmiyor.! “İki kişiden biri” bu yüzden şaşırmış durumda, Başbakan’ın muhalefet liderlerini “şerefsiz”likle suçlamasını kahvehanelerde savunamıyor…

“İki kişiden biri” duruşuna hayran olduğu RTE tarafından aldatılmış olmayı artık kabullenemiyor. Bu nedenle depresyona girdiği de söylenebilir.! Başbakan “Görüşme yaptığımızı söyleyenler ispat etmez ise şerefsizdirler” dediğinde zevkten kuduranların, şimdi başlarına taş bağlı, birbirinin yüzüne bakamıyorlar.!

Hükümet ile PKK arasında görüşme yapıldığını açıklayan PKK’dır.  Bu son derece açıktır. “Görüşmeleri devlet yapıyor” şeklindeki savunma, “iki kişiden biri”ni duruma alıştırmak için söylenmiştir. Başbakan o gün muhalefet liderlerini  “şerefsiz” damgası ile damgalanmakla, “iki kişiden biri”nin gönlünü etmiş ve oylarını çantasına doldurmuştu.! Aldatılmış olmak nasıl bir duygudur, bunu en iyi artık o  “iki kişiden biri” biliyor...

Asıl önemli olan aldatılmışların verdiği tepkidir. Yakın çevremde bulunan bazı kişilerin, “Bugün seçim olsa, oyum inadına AKP’ ye” demesi, bayağı ilgimi çekti!.. “İki kişiden biri”, bu tepkisiyle sadece kendisini cezalandıracağını mı düşünüyor, anlayabilmiş değilim...

Başbakan “Arap Baharı” gezisine başlamadan önce, Libya’dan duyulan sesler, Obama’nın yüreğine biraz su serpmiş. Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdülcelil, “İslam hukukuna dayalı bir demokrasi” hedeflediklerini belirterek, ülkesinin ideolojisinin “Ilımlı İslam” olacağını ilan etmiş. Hemen ardından Erdoğan’ı yola çıkarmışlar ve Araplara “Laik Devlet”i anlatmış! Büyük proje, bütün çıplaklığı bir kez daha gözler önüne serilmiştir… “İki kişiden biri” üç dönemdir oylarını hangi icraatlar için verdiğini umarım şimdi anlamış.! 10 işçinin 1 şirketten daha çok vergi vermesi ve ülkenin sıcak para için faiz cenneti olmasını da AKP icraatlarının profilden çekilmiş  fotoğrafı olarak görmek gerekir.!

Hiç kuşku yok ki, “iki kişiden biri”nin başına bütün bu işler, AKP’ye “inadına” verdiği destekle gelmiştir. Atatürk Cumhuriyeti’nin köküne kibrit suyunu akıttıktan sonra, Arap haklarını ABD’nin kucağına itmek ne yazık ki, Türklere düşmüştür. Artık “iki kişiden biri” bu güzel ülkemizi ve Ortadoğu’yu bu duruma getirmiş olmakla ne kadar övünse yeridir.!  Bütün bu icraatlar olurken, yaşamını kaybedenleri “eğitim zayiatı” olarak kabullenip  içine sindirebilmesi ise, anlaşılır gibi değildir!..

Petrol-İş Sendikası’nın 26. Olağan Genel Kurulu’nda kendini tutamayarak, sözde siyaset konuşulmasına tepki veren ve Kılıçdaroğlu’na laf atan da “iki kişiden biri”dir.  Siyaset konuşulmasına kızan o kişi, aslında gerçekle yüzleştiği için rahatsızlık duymuştur. Ana muhalefet liderine tepki vermek, oradaki bir işçinin üzerine vazife değildi. Ama kendini durduramadı. Bu davranış şekli bile başlı başına “iki kişiden biri”nin, kendisini Erdoğan’la özdeşleştirdiğini gösterir. Başbakan’ın yetişemediği yerlerde, taraftarlarının Erdoğanlaşmasının çarpıcı bir örneğiydi bu saygısızlık.

Hükümetin, siyaseti iftar sofrasından bayram namazına kadar her yere soktuğu bu ülkede, muhalefet liderlerinin kendilerini savunması ve hükümeti eleştirmeleri kadar doğal bir şey olabilir mi?.. Vatandaş çıldırmaya başlamış sanki…

“İki kişiden biri”  eskiden o kadar anlayışsız değildi. Bir anda kendisini Başbakan yerine koyduğu için gerçekle yüzleşmekten rahatsızlık duymuştur! Böyle olmasını da iyi bir gelişme olarak kabul edebiliriz. Çünkü “iki kişiden biri”nin gerçekle yüzleşmekten durumlarda rahatsızlık duyması, toplum olarak tamamen bitmediğimizi gösterir. Anlaşılıyor ki, “iki kişiden biri” kendisini sorgulamaya başlamıştır.!

Başbakan’ın “Güneş doğudan doğaaaaaaaaaaar, Batı’dan batar” sözleri ise, yaşamakta olduğumuz gerçekleri gizlemeye yetmiyor. Ona aşk düzeyinde bir tutku ile bağlı olan “iki kişiden biri”ne, bundan sonra söyleyeceği söz de kalmamış. Belki bir dahaki sefere: “Su sıfır santigrat derecede donaaaaaaaar, yüz santigrat derecede kaynar” diyebilir. Kim bilebilir. Çünkü iki taraf için de deniz bitti.!

Bakalım  “iki kişiden biri”, yattığı derin “güz” uykusundan, kısa sürede  kalkabilecek mi.?  İşte o zaman bizimkini kaynattığı gibi iktidarın suyunu da kaynatmaya başlayabilir.!

 

Av.Cemil CAN,  İstanbul –Temmuz.2012

http://www.medyagunebakis.com/ -http://www.tdfajans.com/

TDFAJANS – Toplum Dinamikleri Fikir Ajansı

Sosyal, Kültürel, Ticari, Eğitim ve Sanatsal Alanlarda;

Düşünce Üretimi. Paylaşımı. Toplum Yararına kullanımı.!

Bilgi Sahibi Olunmadan Fikir Sahibi Olunamaz.! Olunsa olunsa;

Ancak Başkalarının Fikirlerini Tekrarlayan Papağan Olunur.

* * * * * * * * * *

TEK YOL DEVRİM.!

YA İSTİKLAL YA ÖLÜM.!

Yaşasın Halkların Kardeşliği.!

KURTULUŞA KADAR SAVAŞ.!

ÜLKÜMÜZ TAM BAĞIMSIZLIK VE

GERÇEKTEN DEMOKRATİK TÜRKİYE.!

 

Hazırlanmakta olan AKP Anayasası Halkımız İçin Kölelik Anayasasıdır,

KÖLELİK ANAYASASINA HAYIR.!

 

  Diğer Haberler
 • KILIÇDAROĞLU’NUN MUHTEREM EFENDİSİ.!
 • SURİYE'YE KUMPAS VE GAZETECİLİĞİN ÖLÜMÜ
 • MİLLİ DERİN DEVLET VAR MI, YOK MU.?
 • TEVFİK GÖKSU PROTESTOSU YASAKLANDI
 • 28 ŞUBAT TERSİNDEN TEKRAR EDİLDİ
 • 24 HAZİRAN SEÇİMİ AKPM GENEL KURULU’NDA
 • AKSAÇLILARIN DOKUZ EYLÜL HAREKETİ MANİFESTOSU
 • SEÇMEN MUHALEFETE KIZGIN
 • KILIÇDAROĞLU, ARIZALANDI.! ZARAR VERİYOR.
 • *MİLLETVEKİLİ DOKUNULMAZLIĞI* SİZLERE ÖMÜR.! • Editörden

  TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ

  Trabzonlular Birleşiniz. Trabzonlu İşadamları, İşkadınları, Çalışanlar, Genç Kızlar-Erkekler, Okuyan çocuklar Birlik ve Bütünlüğü Sağlamak Sizin Ellerinizde..!
  Devamı..
  Son Dakika
    - KILIÇDAROĞLU’NUN MUHTEREM
    - SURİYE'YE KUMPAS VE GAZET
    - MİLLİ DERİN DEVLET VAR MI
    - TEVFİK GÖKSU PROTESTOSU Y
    - 28 ŞUBAT TERSİNDEN TEKRAR
    - 24 HAZİRAN SEÇİMİ AKPM GE
    - AKSAÇLILARIN DOKUZ EYLÜL
    - SEÇMEN MUHALEFETE KIZGIN
    - KILIÇDAROĞLU, ARIZALANDI.
    - *MİLLETVEKİLİ DOKUNULMAZL
    - "SİYASİ AYAK" ARAYANLARIN
    - SEÇİMİN TEK KAYBEDENİ KİM
    - MERAL AKŞENER'DEN 24 HAZİ
    - GAZİANTEPSPOR BAŞKANI HAS
    - TANSU ÇİLLER'DEN AKP'YE D
    - MUHARREM İNCE'YE; İNCE SI
    - YÜREKLİYSEN GEL EKONOMİ K
    - ERDOĞAN İNGİLTEREYE TESLİ
    - NAMINIZI, EN İYİ AKP İLE
    - “ELVEDA ANAYASA” DEMEYECE


  Günün Sözü

  HÜKÜMETLERİN İCRAATI MENFİ OLUP DA MİLLET İTİRAZ ETMEZ VE İKTİDARI DÜŞÜRMEZSE BÜTÜN KUSUR VE KABAHATLERE KATILMIŞ DEMEKTİR.

  M.K. ATATÜRK


  Anket
  KÜRESEL EKONOMİK KRİZ
  TEĞET GEÇTİ
  DELDİ GEÇMEDİ

  Reklamlar
     © 2009 Bu Site Ökkeş BÖLÜKBAŞI tarafından hazırlanmakta ve yayınlanmaktadır.
  Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.