MCD GENÇLİK KULÜBÜ & OTOBÜSÜ

“Gençlik Otobüsü” Projesi 2010 Yılında MCD Gençlik Kulübü Tarafından Gençlere Avrupa Fırsatları Sunmak Amacıyla Oluşturulmuş Dünya’nın En Büyük Gençlik Hareketlilik Projesidir.

Payla:
 • Google'da Paylaş
 • Facebook'da Paylaş
 • Twitter'da Paylaş

MCD GENÇLİK KULÜBÜ & OTOBÜSÜ

 

“Gençlik Otobüsü” Projesi 2010 Yılında MCD Genç

lik Kulübü Tarafından Gençlere Avrupa Fırsatları Sunmak Amacıyla Oluşturulmuş Dünya’nın En Büyük Gençlik Hareketlilik Projesidir.

 

 

“Gençlik Otobüsü” projemizin amacı, ülkemizde, Avrupa da ve Balkanlarda yaşayan gençlerin bir araya gelerek kaynaşmalarını, ülkemiz gençleri ile AB ve Balkan ülkelerindeki gençlerin birbirlerini tanımaları ve ayrı toplumlara ait insanların birlikteliklerini oluşturacak proje ortaklıkları kurmalarını sağlamak amaçlanmaktadır.

“Gençlik Otobüsü” projesinin ilki 2010 ağustos ayında 51 gencin katılımıyla Avrupa’nın 12 ülkesinde kültürel aktiviteler düzenlenerek gerçekleştirilmiştir.

Projeye katılacak gençlerin seçimi, ülke genelinde,  gençlik, dostluk, barış, MCD Gençlik Otobüsü temalarında slogan yarışması düzenlenerek bu temalarda en güzel sloganı bulan 300 gencin içerisinden seçilerek gerçekleştirilmiştir.

Slogan yarışmasına 11.000 genç katılmıştır.

11.000 slogandan en iyi 300 slogan sahibi Ankara Rixos Grand Hotel’e çağrılarak burada gruplar halinde yaklaşık bir saatlik mülakata tabi tutulmuşlardır.

Yapılan mülakatlar sonucunda en iyi 30 slogan sahibi genç “Gençlik Otobüsü”ne katılmaya hak kazanmışlardır.

Gençlik Otobüsü projesinin diğer katılımcıları ise proje kapsamında gönüllü çalışan asistan kadrosundan oluşturulmuştur.

Proje 12 Avrupa ülkesi 15 şehirde toplam 25 günlük bir sürede gerçekleştirilmiştir. Proje süresince gidilen ülkelerin başkentlerinde stantlar kurularak ülkemizin tarihi yerlerinin tanıtım broşürleri dağıtılmıştır.

Ayrıca yine kurulan bu stantlarda Türk kahvesi yapılarak oradaki vatandaşlara ikram edilerek Türk kültürümüz tanıtılmıştır.

“Gençlik Otobüsü” projemiz kapsamında Yunanistan, (Selanik) İtalya, (Bari, Roma, Venedik, Pisa, Floransa) Fransa, (Paris) Belçika, (Brüksel) Hollanda, (Amsterdam) Almanya, (Berlin) Çek Cumhuriyeti, (Prag) Avusturya, (Viyana) Macaristan, (Budapeşte) Romanya, (Bükreş) Bulgaristan, (Sofya) Vatikan Ülke ve şehirlere gidilmiştir. 

“Gençlik Otobüsü 2” projesi ise 2011 ağustos ayında 55 gencin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. “Gençlik Otobüsü”ne katılan bu 55 gencin seçimi ise ülke genelinde gönüllülük teklif çağrısı açılarak, MCD Gençlik Kulübü’nün üretmiş olduğu sosyal sorumluluk projelerinde görev alan en aktif ve en başarılı gençlerden seçilmiştir.

Proje kapsamında 13 ülke 16 şehre gidilmiştir.  Proje 30 gün sürmüş olup gidilen şehirlerde stantlar kurulmuş ve Türk kültürümüz tanıtılmıştır.

Yine proje kapsamında AB daimi temsilciliği ziyareti, resmi ziyaretler ve sivil toplum kuruluşu ziyaretleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca Paris, Roma, Brüksel ve Selanik’te proje atölyeleri kurulup “Gençlik Otobüsü”ne katılan gençlere proje yapımı öğretilmiştir.

“Gençlik Otobüsü 2” projesini İstanbul’dan uğurlayanlar ülkemizi Avrupa’da tanıtan kültür elçileri olmamızı istemişlerdir.

“Gençlik Otobüsü 2” projemiz kapsamında Yunanistan, (Selanik) İtalya, (Bari, Roma, Venedik, Pisa, Floransa) İspanya, (Barselona) Fransa, (Paris) Belçika, (Brüksel) Hollanda, (Amsterdam) Almanya, (Berlin) Çek Cumhuriyeti, (Prag) Avusturya, (Viyana) Macaristan, (Budapeşte) Romanya, (Bükreş) Bulgaristan, (Sofya) Ülke ve şehirlere gidilmiştir.  

“Gençlik Otobüsü 3” projemiz ise 2012 ağustos ve eylül aylarında 50 gencin katılımıyla Avrupa’nın 15 ülkesi ve 22 şehrine gidilmiştir. Proje 36 gün sürmüştür.

“Gençlik Otobüsü 3” projesine katılan bu 50 gencin seçimi ise ülkemizin 4 ayrı bölgesi ve 12 ilinde asistanlık toplantıları yapılmış ve projede en aktif çalışan asistanlar “Gençlik Otobüsü”ne katılmaya hak kazanmışlardır.

“Gençlik Otobüsü 3” projesi kapsamında Bulgaristan, (Sofya) Romanya, (Bükreş) Macaristan, (Budapeşte) Ukrayna, (Krakow) Slovakya, (Bratislava) Avusturya, (Viyana) Çek Cumhuriyeti, (Prag, Karlovy vary) Almanya, (Berlin, Füssen) Hollanda, (Amsterdam) Belçika, (Brüksel) Fransa, (Paris) İspanya, (Barselona) İtalya, (Milano, Venedik, Pisa, Floransa, Roma, Birindisi,) Yunanistan, (Selanik) Vatikan Ülke ve şehirlere gidilmiştir. 

Ayrıca “Gençlik Otobüsü 3” kapsamında ülke genelinde yetenek yarışması düzenlenerek, yarışma sonucunda 1. 2. 3. 4. Ve 5. olan gençlerde Gençlik Otobüsü’nün katılımcıları arasında yer almışlardır.

“Gençlik Otobüsü 3” projemiz kapsamında gittiğimiz şehirlerde stantlar kurup ülke kültürümüzün tanıtımı, Hacivat karagöz sokak gösterileri ve müzik dinletileri de gerçekleştirilmiştir.

Yine proje kapsamında her şehirde bir kültürel oyun oynayarak ve çeşitli yarışmalar düzenleyerek Gençlik Otobüsü belgeseli çekilmiştir. 

“Gençlik Otobüsü 3” projemizin uğurlamasını ise AK Parti Genel Başkan yardımcısı Sayın Abdülkadir AKSU gerçekleştirmiştir. 

 “Gençlik Otobüsü 4” projemiz ise 01 Ağustos 09 Eylül 2013 tarihleri arasında  40 gencin katılımıyla Avrupa’nın 16 ülkesi ve 26 şehri ziyaret edilerek gerçekleştirilmiştir. 

 “Gençlik Otobüsü 4” katılımcıları ise “Gençlik Otobüsü 4” projesinde gönüllü olarak çalışan gençler, Üniversite, Sivil Toplum Kuruluşları, Siyasi parti Gençlik Kolları temsilcileri ve Belediyelerin Gençlik Meclisleri temsilcilerinden oluşturulmuştur.

Proje kapsamında gidilen şehirlerde belediye başkanları, sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler ve resmi makam ziyaretleri gerçekleştirilmiştir.

Böylece proje kapsamında ülke gençlerimizin Avrupa da ve Balkanlarda bulunan belediye, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle diyalog oluşturmalarını sağlanmış ve kurulan bu diyaloglar sayesinde gençlerimiz ileriye dönük işbirlikleri gerçekleştirme fırsatı elde etmişlerdir. Yine proje kapsamında gençlerimizi uluslar arası özel şirketlerle bir araya getirerek “Gençlik Otobüsü” katılımcılarına bu şirketlerde staj yapabilme imkânı da sağlanmıştır.

“Gençlik Otobüsü 4” projemiz kapsamında Bulgaristan, (Sofya) Romanya, (Bükreş) Macaristan, (Budapeşte) Avusturya, (Viyana) Almanya, (Füssen, Bremen, Berlin) Çek Cumhuriyeti, (Prag) Hollanda, (Amsterdam) Belçika, (Brugge, Brüksel) Lüksemburg, (Lüksemburg) Fransa, (Cannes, Nice, Paris) İspanya, (Madrid, Barselona) Monaco, (Monte Carlo)  İtalya, (Venedik, Pisa, Floransa, Roma, Bari) Vatikan, Yunanistan, (Selanik) ülkeleri ve şehirleri ziyaret edilmiştir.

“Gençlik Otobüsü 5” projemiz ise 09 Ağustos 15 Eylül 2014 tarihleri arasında  50 gencin katılımıyla Avrupa’nın 15 ülkesi ve 28 şehri ziyaret edilerek gerçekleştirilmiştir. “Gençlik Otobüsü 5” projemize 43.200 genç başvuru yapmıştır.

“Gençlik Otobüsü 5 Genç Liderler Buluşması” projemiz kapsamında yapılan 43.200 başvuru arasından seçilen 6.000 gencimize; ülkemizin iş, sanat, spor ve siyaset dünyasının önde gelen isimleriyle bir araya getirilerek hayat tecrübelerinden faydalanmaları sağlanmıştır.

Her yıl farklı konseptlerde gerçekleştirilen “Gençlik Otobüsü”  projemiz yüzlerce gencin hayallerini gerçekleştirmeye devam ediyor.

 

 

Ökkeş Bölükbaşı, İstanbul – Mart.2015 – okkesb61@gmail.com,

http://www.medyagunebakis.com/ -okkesb@turkfreezone.com,

https://twitter.com/okkesb – web: http://www.trabmarder.org,

https://www.facebook.com/okkes.bolukbasi, -okkesb@telmar.net

Ökkeş Bölükbaşı, İstanbul – Mart.2015 – okkesb61@gmail.com,

 

 

GENÇLİK OTOBÜSÜ NEDİR

2010 yılında Maksut Coşkun Dokunulmaz tarafından hayata geçirilen Gençlik Otobüsü projesi ile ülkemizdeki gençlere Avrupa’yı ücretsiz gezme fırsatı sunuluyor.

Her sene hızlı bir şekilde büyüyen Gençlik Otobüsü ne bu 2013 yılında 43 bin başvuru geldi. Bu rakam her sene hızlı bir şekilde artmakta ve her geçen gün daha fazla gencin hayallerini gerçekleştirmeye devam etmekte.

Gençlik Otobüsü Nedir.?

18 Nisan 2005 yılında kurulan Gençlik Otobüsü organizasyonu Maksut Coşkun Dokunulmaz tarafından hayata geçirilmiş Dünya'nın en büyük gençlik organizasyonudur.

Gençlik Otobüsü Projesinin amacı gençlerimize Avrupa fırsatları sunmak ve gençlerin yeterliliği arttırmayı hedefleyen bir projedir. Ankara'dan başlayan bu macera şu anda Türkiye'nin her yerine yayılmış durumda.

Gençlik Otobüsü her sene 50 gencimizi Avrupa'nın 15 ülkesi ve 28 şehrini gezdiriyor. Gençlik Otobüsü Projesine başvuru yaparak sizde bu eşsiz macerada yer alma hakkı kazanabilirsiniz.

Gençlik Otobüsü Nasıl Başvurulur.?

* Gençlik tobüsü'ne http://www.genclikotobusu.com/ adresinden başvuru yapabilirsiniz.

18-35 yaş arasında olmanız gerektiğini lütfen unutmayın bu yaşlar aralığında değilseniz başvuru yapamazsınız.

Başvuru süreci internet sitesinden ilk olarak sizden istenilen formu doldurarak başlıyor ve bir kaç aşaması bulunuyor.

Gençlik Otobüsü Başvurularında Nelere Dikkat Etmeliyiz.?

Gençlik Otobüsü başvuruları teker teker özenle incelenmektedir. İlk olarak dikkat etmeniz gereken husus TC numaranızı yanlış yazmamanız. TC numarasını yanlış yazan ve yanlış bilgi dolduran kişilerin ilk elemede hemen elenmeye mahkûm olduğunu unutmamanız gerekiyor.

Başvuru sürecinde sizden yetenekleriniz ve Gençlik Otobüsü’ne ne gibi katkılar sağlayacağınız sorulmaktadır.

Başvuru sürecini kaçırmamaya özen gösteriniz.

Gençlik Otobüsü Elemeleri Nasıl Yapılıyor.?

1. Aşama: İlk eleme ön başvuru süreci ile başlıyor. Gençlik Otobüsü'nün web sitesinden girerek başvuru yapıyorsunuz.

2. Aşama: İlk elemeyi geçenler İstanbul'da düzenlenecek olan toplantıya katılması gerekiyor. İstanbul'daki toplantıya gitmek için bütün kolaylıklar sağlanıyor.

Bu toplantıya eğer elemeyi geçerseniz kesinlikle gitmenizi öneriyorum. Belki de hayatınız boyunca bir daha karşılaşamayacağınız bir çok şirket sahibi ile CEO'larla tanışma fırsatınız bulunuyor.

3. Aşama: Toplantıya gelen kişilerden kendilerini anlatmaları için 2 dakikalık video çekmeleri isteniyor. Bu otobüse ne katkıda bulunabilirsiniz bunları paylaşmanız isteniyor. Örnek müzisyen iseniz bu otobüse müzik olarak ne gibi bir katkı sağlayabilirsiniz. Bunun hakkında kendinizi de tanıtan bir video çekmeniz gerekiyor. 

4. Aşama: 2 dakikalık tanıtım videosu aşamasını geçtiğiniz takdirde sizleri Ankara'da ki o mükemmel toplantıya çağırıyorlar. Bu toplantıda kendinizi kanıtlamak için bilgiler veriliyor.  ( Genç Kart sahibiyseniz ön eleme ve video elemesini otomatik geçiyorsunuz, tavsiyem projeye aidiet hissetmeniz adına Genç Kart sahibi olmanız. 

http://www.genclikotobusugenckart.com/go-genc-kart-satin-al.html kartı buradan alabilirsiniz. )

5. Aşama : Son aşama bu kısım Ankara toplantısından sonra sizlerin taahhüt ettiğiniz alanlarla ilgili çalışmalar gerçekleştirip bu çalışmaları proje koordinatörüne sunmanız gerekiyor.

6. Aşama : Eğer Gençlik Otobüsüne kabul edilirseniz sizi güzel bir Avrupa yolculuğu bekliyor. :)

Gençlik Otobüsü Hangi Ülkelere Götürüyor.?

Gençlik Otobüsü Avrupa projesi kapsamında gideceğiniz ülkeler ve şehirler şu şekilde. Bulgaristan, (Varna) Romanya, (Köstence) Ukrayna, (Odesa) Rusya, (Moskova, ST. Petersburg) Estonya, (Tallin) Letonya, (Riga) Litvanya, (Vilnius) Polonya, (Varşova) Almanya, (Berlin, Füssen) Fransa, (Paris, Cannes, Nice) İspanya, (Madrid, Barselona) Monaco, (Monte Carlo)  İtalya, (Milano, Venedik, Pisa, Floransa, Roma, Napoli, Pompei, Bari,) Vatikan, (Vatikan) Yunanistan, (İgoumenitsa, Selanik, İpsala)

Gençlik Otobüsü Amerika projesi kapsamında gideceğiniz şehirler şu şekilde. Boston, Atlantic City, New York, Philadelphia, Washington DC, Orlando, Miami, New Orleans, Los Angeles, Las Vegas, San Francisco,  San Diego.

Gençlik Otobüsü “Türkiye Kültür Turu Doğu&Batı″ projesi kapsamında gideceğiniz şehirler şu şekilde.

Ankara, Konya, Nevşehir, Adana, Hatay, Gaziantep, Adıyaman, şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Elazığ, Van, Doğubeyazıt, Iğdır, Kars, Artvin, Batum, Hemşin-Ayder, Trabzon, Samsun, Safranbolu, İstanbul, Bursa, İzmir, Kuşadası, Bodrum, Marmaris, Fethiye, Pamukkale, Antalya, Alanya.

Gençlik Otobüsüne Katılım Şartları İçin bakınız.

http://www.genclikotobusu.com/tr/katilim-sartlari.html 

Gençlik Otobüsü web sitesinde neden telefon numarası yok.?

Her yıl on binlerce başvuru gelmekte ve başvuran kişiler genel bilgi almak için telefonla arama çabalarından dolayı sitede ne yazık ki telefon bilgisi bulunmamaktadır. Web sayfasındaki soru sor bölümünden Gençlik Otobüsü'ne ile ilgili sorularınızı sorabilirsiniz.

İletişim numaraları ile Gençlik Otobüsüne ulaşamazsınız.

 

 

Ökkeş Bölükbaşı, İstanbul – Mart.2015 – okkesb61@gmail.com,

http://www.medyagunebakis.com/ -okkesb@turkfreezone.com,

https://twitter.com/okkesb – web: http://www.trabmarder.org,

https://www.facebook.com/okkes.bolukbasi, -okkesb@telmar.net

Ökkeş Bölükbaşı, İstanbul – Mart.2015 – okkesb61@gmail.com,

Diğer Haberler

 • KADIN DOSTU MARKALAR FARKINDALIK ÖDÜLLERİ
 • SOHBET BAHANE, KAHVE ŞAHANE.!
 • EMEKLİLER GÜNÜ ve EMEKLİLER HAFTASI
 • DEPREM ŞEHİDİ AHMET HAKAN ŞENTÜRK ANILDI
 • İÇLİ KÖFTECİLİK ALİ BABA’DAN MİRAS
 • HELALLEŞME
 • İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi
 • *LAS TESİS DANSI* HAPİS GEREKÇESİ
 • CİNSEL SALDIRIYI, OYBİRLİĞİ İLE AKLAMA.!
 • CİNSEL SALDIRIYI, OYBİRLİĞİ İLE AKLAMA.!
 • TrabzonSporKlübü

  Nasa

  Kentim_İstanbul

  Doga_İcin_Sanat

  ABD_USA

  Department_State

  TelerehberCom

  Google_Blog

  Kemencemin_Sesi

  Kafkas_Music

  Horon_Hause

  Vakıf_Ay

  Dogal Hayatı_Koruma

  Seffaflık_Dernegi

  Telerehber

  Sosyal_Medya

  E-Devlet

  Türkiye Cumhuriyeti

  BACK TO TOP