19.09.2021
 
 
Kategoriler
   Güncel Haber
   İstanbul Haber
   Dünya Haber
   Trabzon-K.Maraş
   Eğitim-Kültür-Sanat
   Siyaset-Politika
   Çevre-Doğa-Turizm
   Sosyal Yaşam
   Söyleşi - Araştırma
   Sağlık-Gıda-Tarım
   Sinema-Tiyatro-Dizi-Film
   Konuk Yazarlar
   Ekonomik Bakış
   Hukuksal Bakış
   Magazin-Aktüel
   Reklam-İlan-Satış
   Bilim-Teknoloji-Zirve
   Sosyal Bakış
   Toplumsal Bakış
   Tarihsel Bakış
   Müzik Magazin
   Medyatik.Bakış
   Cevap Hakkı
   Black Sea
   Spor-Golf-Tenis-Boks
   Arşiv

Yazarlar
Bizden.Size

Ökkeş BÖLÜKBAŞI
KANAL İSTANBUL & ECUNEMOPOLİS
Tüm yazıları..
DOĞAMIZ

Mikdat KADIOĞLU
BULUTLAR
Tüm yazıları..
Hatıralarım

Nuran NUHOĞLU
HEPİMİZ KERKENEZİZ
Tüm yazıları..
Eko-Bakış

Abdurrahman YILDIRIM
Trabzon Turistik Merkez Olur mu.?
Tüm yazıları..
Uzay.Bakış

Musa ALİOĞLU
TRABZON HAVALİMANI
Tüm yazıları..
Tarihten Bir Yaprak

Mahiye MORGÜL
PİSAGOR 8.SINIFTA BÖYLE ÖĞRETİLİYORSA.!
Tüm yazıları..
Hukuksal Bakış

Av. Cemil CAN
KILIÇDAROĞLU’NUN MUHTEREM EFENDİSİ.!
Tüm yazıları..
Eğitim Kültür Sanat

Emel Vildan Düzenli
TRT - Te. Re. Te. - TRT - Te. Re. Te. - TRT
Tüm yazıları..
68 DENİZ 68

Selçuk Şahin POLAT
68'LİLER VE DOSTLARI.! BASIN VE KAMUOYUNA
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Fatih BACAK
TMTF 2018-2019 ALİ ABALI PLAYOF MÜSABAKALARI
Tüm yazıları..
Geçmişten Günümüze

Hüseyin IRMAK
CUMHURİYET’E HEP DESTEK, TAM DESTEK
Tüm yazıları..
MEDENİYET

Abdullah GÖZAYDIN
GEZİCİLER, AĞAÇSEVENLER NEREDELER.?
Tüm yazıları..
Sportif Bakış

Tekin KÜÇÜKALİ
HAKSIZLIĞA KARŞI TEK YÜREK
Tüm yazıları..
İstanbul; İstanbul.!

Aslı Didari
DEĞİŞMEYEN İSTANBUL; DEĞİŞME İSTANBUL.!
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Muhammet Akosman
BİZANS’DA “HAYIR” DİYOR.!.
Tüm yazıları..
Geçerken Uğradım

Prof. Dr. Özler Aykan
GEÇERKEN UĞRADIM; Özler Aykan Röportajı
Tüm yazıları..

Reklamlar
Döviz Alış Satış
Dolar 1.6387 1.6466
Euro 2.1036 2.1137

  Ekonomik Bakış >> Manşet Haberler
  ASGARİ ÜCRETİN ADI İNSANCA ÜCRET OLSUN

  YENİ VERGİLERİNİZ HAYIRLI OLSUN.!

  STAGFLASYON.? RESESYON.? POLİTİKA FAİZİ.?

  ENFLASYONLA TOPYEKÛN MÜCADELE BÜYÜYOR.

  TÜRK TELEKOM SOYGUNU HAKKINDA.!

  MCKİNSEY; DÜYUNU UMUMİYE KRİZİ BÜYÜYOR.!

  FINDIK HESABI İLGİLENENLERİN DİKKATİNE.!

  DÜNYA HEM ŞAŞKIN; HEM DE KISKANIYOR.!

  TİCARET SAVAŞLARININ SONU STAGFLASYON

  KARGODA HUB OLMAK VE ÜÇÜNCÜ HAVALİMANI

  ENERJİSA, FORTUNE 500 LİST-19.SIRA

  MİLYONLARCA EMEKLİYİ İLGİLENDİRİYOR.!

  HEEEEY ÇAKALLAR CEBİNİZDE AKREP Mİ VAR.?

  BÜTÇENİN KARADELİĞİ SGK KURUMUMUZ.?

  ÇAYKUR BABALAR_GİBİ HARAÇ_MEZAT SATILACAK MIŞ.!

  FAİZ HARAMDIR..HARAM.!
HABERİ PAYLAŞ : Google'da Paylaş‘FAİZ HARAMDIR’ HARAM.!

“Alamancı” sın değil mi.? Muhafazakâr ve dindar bir aileden geldin öyle mi? Lüzumsuz masrafın olamaz.

Yıllarca birkaç arkadaşı ile birlikte işçilere tahsis edilmiş, baraka gibi bir yerde kaldın.

Düzenli ödemeleri arasında; kira parası, elektrik, su, gaz, telefon ve yönetim giderleri vardı. Yemeklerini kendileri pişirir, çamaşırlarını kendileri yıkarlardın. Ütü yaptığına dair bir kanıt bulunmadı.

1960’lı yılların “Alamancı” Türk işçileri bu yaşam tarzlarıyla biraz da işçi arılara benziyorlardı. Masraf yok, ha bire para biriktiriyorlardı. Yılda bir kez izine gelirken, çocuklara birkaç küçük hediye; o da belki…

Kendi de “icazetli” olan Ali Hoca, o yıllarda eski meslektaşları ile gizli bir “âlimlik” yarışı içindeydi. Almancayı öğrenip dünyada ne olup bittiğini izlemek yerine, köyünden getirdiği Arapça kitapları gözden geçirip, bilgiçlik taslıyordu yanındakilere. Akşam sohbetlerinde genellikle “iyi bir Müslüman nasıl olunur” sorusunun cevabı aranıyordu. Türkler arasında ufak tefek hırsızlıklar görülüyordu, bu nedenle biriktirdikleri paraları, yastık altında tutamazlardı, bankaya yatırmak zorundaydılar. Buraya kadar bir sorun yok.!

Sorun bankanın verdiği “faiz” haram mıydı değil miydi? Haramsa faiz bankada mı bırakılacaktı.? Bu önemli sorunun cevabını, Diyanet İşlerinin Konsoloslukta görevli müftüsü verdi: Faiz haramdır alınamaz.!

Haftalarca “riba” (1) ile ilgili ayetler tartışıldı işçilerin iki odalı evindi. Sonunda müftünün fetvası üstünde görüş birliği sağlandı: Faiz haramdır.! Tartışma bıçak gibi kesilip atıldı… Tersini savunmak Allah’ın emrine karşı gelmek olacağından imkânsızdı.! Müslüman olan biri, artık Almanya’da kazandığı paraları yatırdığı bankalardan faiz alamazdı! Karar dinin bir gereği idi ve kesindi. Bu “fetva”yı Türkiye’deki “din adamları” da desteklediler. Bundan böyle faizler Almanlara kalacaktı.! Haramsa Almanlar yesinler...

Bir süre sonra faiz yerine  “gelir ortaklığı” diye bir formül bulundu. Tasarrufları Alman Bankalarına yatırma yerine, Türklerin kurmuş olduğu halka açık “çok ortaklı anonim şirketlere” vererek, şirketlerin “yılsonu karından pay almak” moda oldu.

Aynı zamanda şirkete ortak olmak anlamına geleceği için, dine de uygun bir çözüm olarak sunuldu Anadolu’dan kopup gelen işçilere. Dinimiz “ticarete cevaz” veriyor ve hatta helal edinilmiş kazancı, teşvik ediyordu.

 

Peygamber efendimiz bile tüccar değil miydi.? Sorun yok.! Birkaç uyanık Türk’ün, “muhtemelen arkalarında siyasetçiler de vardı” kurduğu şirketlere, bizimkiler balıklama daldılar. Her biri kendini bir “holding” in ortağı, büyük bir “işadamı” gibi görmeye başladılar.

Birikimleri düzenli olarak bu şirketlere aktarıldı. Benim elimde şu anda bile bu şekilde kurulmuş olan 5 ayrı şirketin ortaklık payı senetleri var. Babadan kalma tabii yadigâr tabi. Türk işçileri  “haram”  faizi almamak için girdikleri “gelir ortaklığı” tuzaklarında, ana paralarını bile dolandırıcılara kaptırdılar.!

Dini araç olarak kullanan, bu büyük dolandırıcılar şebekesi, topladıkları paraları ne yaptılar acaba? İslam kültüründe “para toplamak” eskiden beri var ama nedense “denetleme” mekanizması Allah’a bırakılmış.!

Allah rızası için toplanan paraya kim el sürebilir.? Bu kör inanç, Müslümanların sömürülmeleri için son derece önemliydi.

Günden güne pekiştirilerek, günümüze kadar da geldi. Kurban derileri, yurt dışındaki Müslümanların yürüttüğü savaşlar için yapılan yardımlar, doğal felaketlere toplanan paralar vb. gibi “hayır” için toplanan yardımlar, her zaman denetimsiz kaldılar! Erbakan Hoca bile bu yüzden mahkûm olmadı mı.? Korkunç rakamlara ulaşan bu miktarlara, bankaların verdiği faizler haram ya, onlar her zaman zaten hesap dışı kaldılar. İşi organize eden çakallar, haram olan faizi ceplerine indirdiler. Bir süre sonra, “Allah rızası için” toplanan ana paralar da yerlerine gitmedi.! Bu paralar ile özel şirketler, televizyonlar, partiler kuruldu sonunda. Dolarlar bavullar ile sağa sola taşındı. Bütün bunlar “Allah rızası için” yapıldı.!

İnançlı temiz Müslümanlar, kendilerine anlatılan “haram” ve “gelir ortaklığı” masallarına inandılar. Sadece Şeytana uyan bir kaç arkadaşları berbat etmişti her şeyi. “Allah ıslah etsin” diyerek onlara bile dua etmekten erinmediler. Dolandırılmış olmada  bile bir “hayır” aradı Türk işçiler.!

Daha fazla devam etmek istemiyorum bu öyküye. Bu öyküde geçen Hoca Efendi yakınım olur;  suçu da bayağı ağırdır. O dolandırıcılık suçun işlenmesini kolaylaştırdı. Hoca Efendi de artık fer’i faildi.!

“Faiz Haramdır” fetvasını destekleyerek; pek çok arkadaşının bu tuzağa düşmesine neden oldu.! “Faiz haramdır” bu kesin!.. Onu bırakalım Almanlar ile bizim “alimlere”.!

Gelelim bugünlere:

2010 yılının son ayında TBMM’nde 2011’in bütçesi görüşülüyor. Bütçe görüşmelerini eskiden beri izlerim. İktidarların geçmiş bir yılda yaptıkları icraatlar ile gelecek bir yıl içinde ne yapacaklarını, bu görüşmelerden çıkartmak mümkün.  2011 Bütçe görüşmelerinden aldığım notları sizinle paylaşıyorum:

Bütçe giderleri: Faiz Giderleri:47,5 milyar TL, Personel Giderleri:72,3 milyar TL, Mal ve Hizmet Alımları:30 milyar TL, Dış Borç Ödemeleri (dış borçlar ve faizlerinin taksitleri toplamı): 10 miyar TL, Eğitim Giderleri: 34 milyar TL, Sağlık Giderleri:17,2 milyar TL.

 

Şimdi de bazı gelir kalemlerine bakalım:

Gelir vergisi: 47,3 milyar TL, Kurumlar vergisi:23,1 milyar TL.(2)

Dilerseniz bu 47,5 milyar TL tutarlı faiz giderlerinin ne olduğunu biraz açalım.  Bu miktar “Devlet Tahvili ve Hazine Bonosu” şeklinde ihraç edilen iç borçlanma senetleri ile yapılan borçlanmalara ödenen faizlerdir...

Devlete borç kimler verebilir ve bunların sayısı ne kadardır.? Genellikle devlete kimlerin borç veremeyeceği bilinir ama bu borç verenler nedense hep gizli tutulurlar. İşçiler, memurlar, emekliler, köylüler, küçük esnaf ve öğrenciler iç borçlanma senedi satın alamazlar.! Bu senetleri alanları İMKB’nde hisseleri alınıp satılan şirketler alabilir.!

Bu senetleri satın alanların, bankalarda hesapları vardır.! Bu iki veriden yola çıkarak, sorunun cevabını yaklaşık olarak bulabiliriz.

Diyelim 5000 kişi veya şirkettir bunların tamamı. Sanırım fazla yanılmayız. Nüfusumuz yaklaşık 72 milyon. 71 milyon 995 kişi,  bu 5000 kişi için çalışıyor demektir. Devletimiz 47,5 milyar TL faizi bu 5 bin kişiye dağıtıyor. Bu 5 bin (gerçek veya tüzel) kişi kimdir.?

Bir örnek vereyim dilerseniz. Yakın tarihli olsun ki, kolay hatırlayalım: Sabah Grubunu satın alanlar ceplerinden bir kuruş harcadı mı.?

Satın alınacak olan tesisler teminat gösterilerek devlet bankalarından usulsüz kredi alarak bu ikinci büyük medya grubu, Başbakan’ın damadının yönettiği yandaş bir şirkete verilmedi mi? Şimdi de bu büyük medya grubu devlet tahvili ile hazine bonosu satın alarak devlete borç veriyor.! Devletten aldığın parayı ödemeden, devlete borç olarak veriyorsun. Sonra da devlet sana borçlanıyor. Sürekli faiz ödüyor. Ne güzel “dümen” işte.!

Grubun CEO’su Berat Albayrak: Grubun cirosunun 2010 sonunda bir önceki yıla göre yüzde 50 artışla 2.2 milyar dolar olacağını, 2011 yılında ise 3 milyar doları geçeceğini belirterek, enerji, maden ve Telekom sektörlerinde büyüme hedeflediklerini söyledi.”(3) Allah daha çok versin, ne diyelim.! TMSF bazen milli piyango gibi çekilişler yapıyor; talih kuşu sizin başınıza konacak değil herhalde…

Talih kuşu Berat’ın başında dolanıyor. Bu dünyada, bir elin devletin cebinde olacak, öteki elin öteki cebinde.! Bu kara kış günlerinde, devletin sıcak cebinde el ısıtmaya kimin itirazı var.?

Her neyse konuyu fazla dağıtmayalım. Faiz “haram” olduğuna göre, onu kime yedireceğiz onu bulalım? B..un faizini bulsa,  yiyecek olan bir  kesim var önümüzde; tövbe yaptılar mı bilmem.Bana sorarsanız Almanlara yedirelim! Din ve dince kutsal sayılan değerleri vitrine çıkararak, iktidara gelen AKP’den beklenen; ekonomiyi “faiz alıp vermeyen” dini ve ahlaki bir temele oturtmak değil miydi.?

Hani yeryüzünde “Allah’ın adaletinin tecellisi” için çalışacaklardı. Hani tüyü bitmemiş yetimin hakkını, kimseye yedirtmeyeceklerdi. Hani  “haramdan” uzak duracaklardı. Hani halkın soyulmasına izin vermeyeceklerdi.

8 yıldır iktidardalar, Anayasa değişikliğinden tutun da TSK’nin kozmik odalarına girmeye kadar her yere ve her şeye hâkim olmadılar mı.?

Yukarıda verdiğim rakamlardan da görüleceği gibi, bu beyler bütün ekonomik sistemlerini “haram” olan faizin üzerine kurmuşlar. Başlangıç noktaları 1960’lı yıllara kadar uzanır. Avrupa’da işçi olarak çalışan Türklerden topladıkları paralar tatlı gelmiş.!

Hiçbir zaman da bu konuda bir hesap vermediler. Sistem güncellenerek, Deniz Feneri’ne dönüştürülmüş; bu yeni sömürü aracını kullanarak, kaç kişinin canı yakılmış.?

Bugün geldiğimiz noktada birkaç bin kişi veya şirkete ödenecek olan yıllık faiz, 47,5 milyar TL. Eğitim giderlerimizin yaklaşık iki katı. Sağlık giderlerinin iki buçuk katı kadardır.

Gelir vergisinin toplamı, faize verildiğinde bile yetmiyor. Peki, bu faizi verdiğimiz şirketlerin ödediği vergiler ne kadar? 2011 yılı için Kurumlar Vergisi: 23,1 milyar TL. Hiçbir şey üretmeden aldıkları faizin, yarısı bile değil.! Ürettikleri bir şey (varsa) o bu hesaba dâhil edilmemiş…

2011 yılında bütçenin 33,5 milyar TL açık vermesi bekleniyor. Açık her zaman olduğu gibi iç borçlanma ile kapatılacak. Yeni yapılacak borçlanmalar için ödenecek faizler de eklendiğinde 2011 yılının gelir ve kurumlar vergisinin tamamı faiz borçlarına gidecek.!

Faiz almakta haramdır; vermekte.

Yerseniz tabi, yemeyenler gargara yapıp döksünler.!

Cemil Can

 

DİPNOTLAR:

Faiz(=Riba) ile ilgili ayetler: Bakara 275, 276, 278; Ali İmran 130; Nisa 161 ve Rum 39’dur. Etraflıca bir araştırma sonucu faiz üzerine yazılmış bir makaleyi aşağıdaki bağlantıdan okuyabilirsiniz.

http://www.enfal.de/kav16.htm

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1064850

http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2010/11/09/calik_grubu_ceosundan_aciklama

 

 

 

 

  Diğer Haberler
 • ASGARİ ÜCRETİN ADI İNSANCA ÜCRET OLSUN
 • YENİ VERGİLERİNİZ HAYIRLI OLSUN.!
 • STAGFLASYON.? RESESYON.? POLİTİKA FAİZİ.?
 • ENFLASYONLA TOPYEKÛN MÜCADELE BÜYÜYOR.
 • TÜRK TELEKOM SOYGUNU HAKKINDA.!
 • MCKİNSEY; DÜYUNU UMUMİYE KRİZİ BÜYÜYOR.!
 • FINDIK HESABI İLGİLENENLERİN DİKKATİNE.!
 • DÜNYA HEM ŞAŞKIN; HEM DE KISKANIYOR.!
 • TİCARET SAVAŞLARININ SONU STAGFLASYON
 • KARGODA HUB OLMAK VE ÜÇÜNCÜ HAVALİMANI
 • Editörden

  TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ

  Trabzonlular Birleşiniz. Trabzonlu İşadamları, İşkadınları, Çalışanlar, Genç Kızlar-Erkekler, Okuyan çocuklar Birlik ve Bütünlüğü Sağlamak Sizin Ellerinizde..!
  Devamı..
  Son Dakika
    - ASGARİ ÜCRETİN ADI İNSANC
    - YENİ VERGİLERİNİZ HAYIRLI
    - STAGFLASYON.? RESESYON.?
    - ENFLASYONLA TOPYEKÛN MÜCA
    - TÜRK TELEKOM SOYGUNU HAKK
    - MCKİNSEY; DÜYUNU UMUMİYE
    - FINDIK HESABI İLGİLENENLE
    - DÜNYA HEM ŞAŞKIN; HEM D
    - TİCARET SAVAŞLARININ SONU
    - KARGODA HUB OLMAK VE ÜÇÜN
    - ENERJİSA, FORTUNE 500 LİS
    - MİLYONLARCA EMEKLİYİ İLGİ
    - HEEEEY ÇAKALLAR CEBİNİZDE
    - BÜTÇENİN KARADELİĞİ SGK K
    - ÇAYKUR BABALAR_GİBİ HARAÇ
    - 100 MİLYON DOLARLIK HACET
    - SİBER SALDIRILAR İÇİN KOL
    - ABD’DE ‘TÜRK OSB’LERİ KUR
    - KAYYIM VOTAŞ HAYVANCILIK
    - TÜRKİYE SERMAYE PİYASALAR


  Günün Sözü

  HÜKÜMETLERİN İCRAATI MENFİ OLUP DA MİLLET İTİRAZ ETMEZ VE İKTİDARI DÜŞÜRMEZSE BÜTÜN KUSUR VE KABAHATLERE KATILMIŞ DEMEKTİR.

  M.K. ATATÜRK


  Anket
  KÜRESEL EKONOMİK KRİZ
  TEĞET GEÇTİ
  DELDİ GEÇMEDİ

  Reklamlar


     © 2009 Bu Site Ökkeş BÖLÜKBAŞI tarafından hazırlanmakta ve yayınlanmaktadır.
  Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.