20.09.2020
 
 
Kategoriler
   Güncel Haber
   İstanbul Haber
   Dünya Haber
   Trabzon-K.Maraş
   Eğitim-Kültür-Sanat
   Siyaset-Politika
   Çevre-Doğa-Turizm
   Sosyal Yaşam
   Söyleşi - Araştırma
   Sağlık-Gıda-Tarım
   Sinema-Tiyatro-Dizi-Film
   Konuk Yazarlar
   Ekonomik Bakış
   Hukuksal Bakış
   Magazin-Aktüel
   Reklam-İlan-Satış
   Bilim-Teknoloji-Zirve
   Sosyal Bakış
   Toplumsal Bakış
   Tarihsel Bakış
   Müzik Magazin
   Medyatik.Bakış
   Cevap Hakkı
   Black Sea
   Spor-Golf-Tenis-Boks
   Arşiv

Yazarlar
Bizden.Size

Ökkeş BÖLÜKBAŞI
MUZAFFER İLHAN ERDOST SONSUZLUĞA UĞURLANDI
Tüm yazıları..
DOĞAMIZ

Mikdat KADIOĞLU
BULUTLAR
Tüm yazıları..
Hatıralarım

Nuran NUHOĞLU
HEPİMİZ KERKENEZİZ
Tüm yazıları..
Eko-Bakış

Abdurrahman YILDIRIM
Trabzon Turistik Merkez Olur mu.?
Tüm yazıları..
Uzay.Bakış

Musa ALİOĞLU
TRABZON HAVALİMANI
Tüm yazıları..
Tarihten Bir Yaprak

Mahiye MORGÜL
MATEMATİK KİTABINDA ATATÜRK’E SALDIRILAR
Tüm yazıları..
Hukuksal Bakış

Av. Cemil CAN
KILIÇDAROĞLU’NUN MUHTEREM EFENDİSİ.!
Tüm yazıları..
Eğitim Kültür Sanat

Emel Vildan Düzenli
TRT - Te. Re. Te. - TRT - Te. Re. Te. - TRT
Tüm yazıları..
68 DENİZ 68

Selçuk Şahin POLAT
68'LİLER VE DOSTLARI.! BASIN VE KAMUOYUNA
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Fatih BACAK
TMTF 2018-2019 ALİ ABALI PLAYOF MÜSABAKALARI
Tüm yazıları..
Geçmişten Günümüze

Hüseyin IRMAK
CUMHURİYET’E HEP DESTEK, TAM DESTEK
Tüm yazıları..
MEDENİYET

Abdullah GÖZAYDIN
GEZİCİLER, AĞAÇSEVENLER NEREDELER.?
Tüm yazıları..
Sportif Bakış

Tekin KÜÇÜKALİ
HAKSIZLIĞA KARŞI TEK YÜREK
Tüm yazıları..
İstanbul; İstanbul.!

Aslı Didari
DEĞİŞMEYEN İSTANBUL; DEĞİŞME İSTANBUL.!
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Muhammet Akosman
BİZANS’DA “HAYIR” DİYOR.!.
Tüm yazıları..

Reklamlar
Döviz Alış Satış
Dolar 1.6387 1.6466
Euro 2.1036 2.1137

  Ekonomik Bakış >> Manşet Haberler
  YENİ VERGİLERİNİZ HAYIRLI OLSUN.!

  STAGFLASYON.? RESESYON.? POLİTİKA FAİZİ.?

  ENFLASYONLA TOPYEKÛN MÜCADELE BÜYÜYOR.

  TÜRK TELEKOM SOYGUNU HAKKINDA.!

  MCKİNSEY; DÜYUNU UMUMİYE KRİZİ BÜYÜYOR.!

  FINDIK HESABI İLGİLENENLERİN DİKKATİNE.!

  DÜNYA HEM ŞAŞKIN; HEM DE KISKANIYOR.!

  TİCARET SAVAŞLARININ SONU STAGFLASYON

  KARGODA HUB OLMAK VE ÜÇÜNCÜ HAVALİMANI

  ENERJİSA, FORTUNE 500 LİST-19.SIRA

  MİLYONLARCA EMEKLİYİ İLGİLENDİRİYOR.!

  HEEEEY ÇAKALLAR CEBİNİZDE AKREP Mİ VAR.?

  BÜTÇENİN KARADELİĞİ SGK KURUMUMUZ.?

  ÇAYKUR BABALAR_GİBİ HARAÇ_MEZAT SATILACAK MIŞ.!

  100 MİLYON DOLARLIK HACETTEPE YOLSUZLUĞU

  KIBLE - İ ALEM SAĞ OLSUN..!
HABERİ PAYLAŞ : Google'da PaylaşHaber

KIBLE - İ ALEM SAĞ OLSUN..!

Gökçek’in Gülen’li Doğalgaz Reklamıyla Ders Kitaplarındaki Benzerlik

 

Doğalgaz satış merkezlerinde asılı duran reklam panosunda sadece GÜLEN yazısı okunuyor. Beyin altına çalışılmış bir reklam.

Batıkent abone işlem merkezinde çektiğim aşağıdaki fotoğrafta açıkça görünüyor.

 

            

 

            Melih Gökçek’in doğalgaz sayaçlarındaki 35 milyonluk vurgunu hakkında önceki yıllarda çokça haber okumuştuk, hatırlayalım.

http://odatv.com/35-milyonluk-vurgun-1102131200.html

Şimdi herkesin kandırıldığını itiraf ettiği günlerdeyiz.  Gökçek’i reklamcılar da kandırmış, böyle mi düşüneceğiz?

 Bu reklamda “Ankara” adı ötelenmiş ve itibarsızlaştırılmış, silinmek üzeredir. Cümlenin tamamını zorlayıp okuyabilirseniz orada “Ankara’nın gülen yüzü” yazıyor. Gördüğünüz gibi “Gülen”den başka okunabilen kelimesi yok.

Görsel tuzaklarla dolu ders kitaplarına bu kadar yoğunlaşmasaydım bu reklamdaki ana reklamın GÜLEN’le yapıldığını fark edemezdim. Gülen’e bedava reklam hizmeti var. Seçilen yeşil renk de İslami imaj veriyor.

Melih Gökçek’in Fetö’ye neleri peşkeş çektiğini belgelerle anlatan CHP Ankara Milletvekili Murat Emir’e bu fotoğrafı gönderdim, dosyasına koyar. Ancak ben bu reklamdan hareketle beynimizin nasıl yanıltılabildiğini anlatmaya geçeceğim.

Bir yazıda veya resimde, öne çıkartmak istediğiniz bir ögeyi büyük diğerlerini küçük yazarsanız onlar silinir sadece büyük olan akılda kalır. Eğer bir cümlenin tamamı aynı puntoyla yazılırsa o zaman kelimeler arasında anlamlı bağ kurabiliriz. Burada, kelimeler arasında bağlantıyı kıracak şekilde görsel tuzak var. Ders kitaplarında gördüğümüz gibi.

Punto farkıyla kelimeler arasında bağlantıyı kırarak cümlenin anlamını kaybettirmek ve bu yolla öğrencinin aklına tamamen bambaşka şeyler yerleştirmek maalesef yeni ders kitaplarında sıkça yapılıyor.

Bu silahlar bize ABD’den geldi, hatta NASA’da yapay insan beyni üretmek üzere yapılan çalışmalar sırasında üretildi. İyi niyetle yapılan bir çalışmanın kötü amaçla kullanılması ile karşı karşıyayız. Bulguları çocuklara yönelik bir tehdit haline geldi. Orada fizik bilimciler insan beyninin nasıl düşünce enerjisi ürettiğini ve bilgiyi nasıl depoladığını çözmeye çalışırken tam tersini yaptıklarında beynin nasıl işlevsizleştiğini fark ettiler. Beynin düşünce enerjisi aldığı kaynakları kuruttuğunuzda zihinsel faaliyet yapamadığını gördüler. Beyin bulandırıldığında kaosa düşüyor ve düşünce enerjisi üretemiyor.

Bulanık suda balık avlamak diyoruz, aynen öyle. Yeni nesillerimizi kobay yaptılar. Sonuçlarını görmeye başladığımız halde itiraz edemiyoruz. Bu daha da vahimdir.

Aşağıda 4.sınıf İnsan Hakları kitabında yer alan “Sağlık Ne” masalından bir alıntı var. Burada, Gökçek’in Gülen reklamındaki gibi, punto büyüterek ve rengini değiştirerek bilimdışı bir cümle çocuğun aklına nasıl işlenir, bunu göreceksiniz.

 

 

GÖKÇEK’İN GÜLEN’Lİ DOĞALGAZ REKLAMI

Mutlu adamın gömleğini giyerek sağlığına kavuşmak gibi bir öğüt bu kitabın ne kadar bilimsel eğitimden uzak bir ders kitabı olduğunu anlatmak için elbette yeterlidir. Ancak burada yazı stiliyle oynayarak çocuğa oynanan tuzağı göstermek istiyorum.

Dikkatle bakarsanız birçok yanlış daha fark edeceksiniz, örneğin “Kıble-i Alem sağ olsun” ne demek, bu masalda işi ne, mercimek çorbasının bu metinde işi ne.? 

Yazı metnine sıcak çorba kâsesi sokarak dikkati buna çekmek, renklendirerek bir daha abartmak, ayrıca çorbanın bu masalla ilgisi yok, çorbanın şişmanlıkla ve şekerle ilgisi yok, ayrıca masallarda şeker hastası olmak geçmez, vb. Birbiriyle bağlantısız pek çok öge var.

Bağlantısız nesneler akıl dağıtır, zihinsel faaliyeti keser, işte silah bu. Çocuklarımıza okulda zihin terörü yaşatıyoruz, hepimiz suç işliyoruz.

Gardner adında bir ABD’li sözde bilim adamı uyduruk bir tez attı, zekâ çok parçalıdır dedi, oysa parçalar arasında bağlantıyı kesersen düşünme gerçekleşemiyor. Onun marifetiyle paramparça edildi eğitim, cümleler bile paramparça şimdi. Anlamlı bir tek cümle öğretilmiyor çocuklarımıza, akıl tutulması yaşıyorlar. Bu sahte bilim adamına boşuna beyin kasabı demiyorum.

O masalın dip notundan bir şey daha öğreniyoruz; asıl adı “Mutluluk Ne” olan bir Terekeme masalına “Sağlık Ne” başlığı konulmuş. Masal kültürümüz bile karman çorman hale getirildi. Çocuklara hiçbir şeyin doğrusunu öğretmiyoruz.

İngilizce kitaplarda ise Evangelist masallarını çok iyi öğretiyoruz; cadı bayramları maskeli festivaller, sihirbazlar, büyücüler...

Türkçe dersini 5 saat öğretmediğimiz çocuğa 20 saat İngilizce koyduk, buna sömürge eğitimi denir. Rahmetli Prof. Sinanoğlu bizi uyarmıştı. 20 saat konuşma becerisiyle doldurulacak, bunun için Tayvan’dan vb Protestan İngilizce öğretici dadılar gelecek. Bizim genç öğretmenlerimiz daha atanmayı beklesin. 2006 yılında MYK/ 5544 sayılı yasayla bu yol açılmıştı ve hatta bu yasa haçlı yasasıdır dediğimde tekzip ve dahi tehdit almıştım. 20 saate çıkartılan bir İngilizce ile dağlara taşlara İngilizce öğreteceğiz, bari onu da doğru öğretse, hayır hiç öğretmiyor, lütfen açın en önemli “can” fiilini ortaokul sonuna kadar hiç öğretiyor mu, bakın. 5.sınıf kitabında “can” fiilini öğretirken “Superman can save the world” (Süpermen dünyayı koruyabilir” diyor.

Devam Ediyor; He İs Strong.! He Can Help You.!

Çocuğa ne doğru fiil öğretiyoruz ne aklı başında cümle kurduruyoruz. Tam da Oktay Sinanoğlu’nun dediği gibi, bavul taşıyıcı hamal düzeyinde bir İngilizce ile çocukların zamanını ve beynini öldürüyoruz.

İsterseniz 5.sınıf kitabında festivaller ünitesine bakın, hepsi de ABD’nin din bayramları, sınıfta etkinliklerini yaptırıyor; yumurta boyamaklar, çam süslemekler, Monsters, Batman, Karaib Korsanları, Harry Potter, Horror, vb korku filmleri izlemekler, “turkey” yiyip şükran duası etmekler... Kitabın sonunda da ABD Bağımsızlık Bayramını öğretiyor.

Öğrenmesi en zor olan On ve At kavramlarını dahi dini bayramlarla veriyor:

-At Christmas, we give gifts. -On Diwali, we lihgt candels. -On Halloween, we carve pumpkins. -At Easter, we paint eggs.

Ayrıca, İngilizce dersinde gizli mesaj nasıl yazılır diye bir konu var. Kendi şifreni uydur, onunla boşluğu doldur diye çocuğa kendisinden başkasının okuyamayacağı uydurulmuş sembollerle yazı yazdırıyor. Bunun adı bence ajanlık ya da misyoner yetiştirme eğitimidir.

Biz çoktan sömürge olduk, bütün yasaları geçti, bir tek adını koymak kaldı. Başbakan B.Yıldırım da zaten bunu diyor;

“Anayasayı değiştirip mevcut durumu anayasayla uyumlu hale getireceğiz.”

Bununla Anayasayı ortadan kaldıracağını ilan ediyor ve biz de “bu darbenin ta kendisidir” diyemiyoruz. Ben şimdi diyorum; Anayasayı değiştirdiğinde bir tane sömürge valisi olacağına göre kendisi emanetçidir, emanetçiler yasa yapma hakkına sahip olamaz.!

Herkes herkesi kandırıyor. Gökçek de Ankaralıları kandırıyor. Bari çocuklarımıza gerçeği anlatalım. İtiraf edelim, onları beyin kasaplarına kobay verdik.


 Mahiye Morgül, 22.10.2016

 

Mahiye Morgül, Ankara – Ekim.2016 -–- mahiye@gmail.com,

http://www.medyagunebakis.com/ - okkesb@turkfreezone.com,

https://twitter.com/okkesb ----–------ E.mail: okkesb@telmar.net,

https://www.facebook.com/okkes.bolukbasi,- okkesb@gmail.com,

Mahiye Morgül, Ankara – Ekim.2016 -–- mahiye@gmail.com,

  Diğer Haberler
 • YENİ VERGİLERİNİZ HAYIRLI OLSUN.!
 • STAGFLASYON.? RESESYON.? POLİTİKA FAİZİ.?
 • ENFLASYONLA TOPYEKÛN MÜCADELE BÜYÜYOR.
 • TÜRK TELEKOM SOYGUNU HAKKINDA.!
 • MCKİNSEY; DÜYUNU UMUMİYE KRİZİ BÜYÜYOR.!
 • FINDIK HESABI İLGİLENENLERİN DİKKATİNE.!
 • DÜNYA HEM ŞAŞKIN; HEM DE KISKANIYOR.!
 • TİCARET SAVAŞLARININ SONU STAGFLASYON
 • KARGODA HUB OLMAK VE ÜÇÜNCÜ HAVALİMANI
 • ENERJİSA, FORTUNE 500 LİST-19.SIRA • Editörden

  TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ

  Trabzonlular Birleşiniz. Trabzonlu İşadamları, İşkadınları, Çalışanlar, Genç Kızlar-Erkekler, Okuyan çocuklar Birlik ve Bütünlüğü Sağlamak Sizin Ellerinizde..!
  Devamı..
  Son Dakika
    - YENİ VERGİLERİNİZ HAYIRLI
    - STAGFLASYON.? RESESYON.?
    - ENFLASYONLA TOPYEKÛN MÜCA
    - TÜRK TELEKOM SOYGUNU HAKK
    - MCKİNSEY; DÜYUNU UMUMİYE
    - FINDIK HESABI İLGİLENENLE
    - DÜNYA HEM ŞAŞKIN; HEM D
    - TİCARET SAVAŞLARININ SONU
    - KARGODA HUB OLMAK VE ÜÇÜN
    - ENERJİSA, FORTUNE 500 LİS
    - MİLYONLARCA EMEKLİYİ İLGİ
    - HEEEEY ÇAKALLAR CEBİNİZDE
    - BÜTÇENİN KARADELİĞİ SGK K
    - ÇAYKUR BABALAR_GİBİ HARAÇ
    - 100 MİLYON DOLARLIK HACET
    - SİBER SALDIRILAR İÇİN KOL
    - ABD’DE ‘TÜRK OSB’LERİ KUR
    - KAYYIM VOTAŞ HAYVANCILIK
    - TÜRKİYE SERMAYE PİYASALAR
    - 6.TÜRKİYE RÜZGAR ENERJİSİ


  Günün Sözü

  HÜKÜMETLERİN İCRAATI MENFİ OLUP DA MİLLET İTİRAZ ETMEZ VE İKTİDARI DÜŞÜRMEZSE BÜTÜN KUSUR VE KABAHATLERE KATILMIŞ DEMEKTİR.

  M.K. ATATÜRK


  Anket
  KÜRESEL EKONOMİK KRİZ
  TEĞET GEÇTİ
  DELDİ GEÇMEDİ

  Reklamlar
     © 2009 Bu Site Ökkeş BÖLÜKBAŞI tarafından hazırlanmakta ve yayınlanmaktadır.
  Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.