28.09.2021
 
 
Kategoriler
   Güncel Haber
   İstanbul Haber
   Dünya Haber
   Trabzon-K.Maraş
   Eğitim-Kültür-Sanat
   Siyaset-Politika
   Çevre-Doğa-Turizm
   Sosyal Yaşam
   Söyleşi - Araştırma
   Sağlık-Gıda-Tarım
   Sinema-Tiyatro-Dizi-Film
   Konuk Yazarlar
   Ekonomik Bakış
   Hukuksal Bakış
   Magazin-Aktüel
   Reklam-İlan-Satış
   Bilim-Teknoloji-Zirve
   Sosyal Bakış
   Toplumsal Bakış
   Tarihsel Bakış
   Müzik Magazin
   Medyatik.Bakış
   Cevap Hakkı
   Black Sea
   Spor-Golf-Tenis-Boks
   Arşiv

Yazarlar
Bizden.Size

Ökkeş BÖLÜKBAŞI
KANAL İSTANBUL & ECUNEMOPOLİS
Tüm yazıları..
DOĞAMIZ

Mikdat KADIOĞLU
BULUTLAR
Tüm yazıları..
Hatıralarım

Nuran NUHOĞLU
HEPİMİZ KERKENEZİZ
Tüm yazıları..
Eko-Bakış

Abdurrahman YILDIRIM
Trabzon Turistik Merkez Olur mu.?
Tüm yazıları..
Uzay.Bakış

Musa ALİOĞLU
TRABZON HAVALİMANI
Tüm yazıları..
Tarihten Bir Yaprak

Mahiye MORGÜL
PİSAGOR 8.SINIFTA BÖYLE ÖĞRETİLİYORSA.!
Tüm yazıları..
Hukuksal Bakış

Av. Cemil CAN
KILIÇDAROĞLU’NUN MUHTEREM EFENDİSİ.!
Tüm yazıları..
Eğitim Kültür Sanat

Emel Vildan Düzenli
TRT - Te. Re. Te. - TRT - Te. Re. Te. - TRT
Tüm yazıları..
68 DENİZ 68

Selçuk Şahin POLAT
68'LİLER VE DOSTLARI.! BASIN VE KAMUOYUNA
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Fatih BACAK
TMTF 2018-2019 ALİ ABALI PLAYOF MÜSABAKALARI
Tüm yazıları..
Geçmişten Günümüze

Hüseyin IRMAK
CUMHURİYET’E HEP DESTEK, TAM DESTEK
Tüm yazıları..
MEDENİYET

Abdullah GÖZAYDIN
GEZİCİLER, AĞAÇSEVENLER NEREDELER.?
Tüm yazıları..
Sportif Bakış

Tekin KÜÇÜKALİ
HAKSIZLIĞA KARŞI TEK YÜREK
Tüm yazıları..
İstanbul; İstanbul.!

Aslı Didari
DEĞİŞMEYEN İSTANBUL; DEĞİŞME İSTANBUL.!
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Muhammet Akosman
BİZANS’DA “HAYIR” DİYOR.!.
Tüm yazıları..
Geçerken Uğradım

Prof. Dr. Özler Aykan
GEÇERKEN UĞRADIM; Özler Aykan Röportajı
Tüm yazıları..

Reklamlar
Döviz Alış Satış
Dolar 1.6387 1.6466
Euro 2.1036 2.1137

  Hukuksal Bakış >> Manşet Haberler
  BU YARGIYLA SİVİL ANAYASA YAPILIR MI.?

  PTT ve KURUMSAL SOYGUN

  AKP; 17 ADAMIZI, YUNANİSTA’A VERDİ.!

  KUZU; KURTLUK YAPARKEN YAKALANDI.!

  NADİRA KADİROVA İNTİHAR MI ETTİ, ÖLDÜRÜLDÜ MÜ.?

  ŞİKÂYETNAME-İ & ABDURRAHMAN DİLİPAK.!

  SUÇLULARI YANLIŞ KULVARDA ARIYORSUNUZ.!

  DİZİ SETLERİNDE BAYANLARA TACİZ OLAYI

  ABD ŞİRKETİ CARGILL'İ KOVACAKMIYIZ.

  VATANA İHANET, ANAYASAL SUÇ, İNSANLIK SUÇU.!

  EYY AHALİ... BU DOĞRU MU.?

  DÖNÜŞTÜK MÜ.? DÖNÜŞTÜK.!

  DOLANDIRICILIĞA HUKUKİ DESTEK

  HUKUKSUZLUĞA ALIŞACAK MIYIZ.!

  SİZ KİMSİNİZ, NESİNİZ, ŞİMDİ NEREDESİNİZ.?

  TEK-EL-İM VARDI O DA ARTIK YOK.!..
HABERİ PAYLAŞ : Google'da PaylaşTEK-EL-İM VARDI O DA ARTIK YOK.!..

 

Kadın hakları konusunda 134 Devlet arasında 12’nci sıradayız. Önümüzde İran, arkamızda Suudi Arabistan var. Suudi Arabistan’da kadınlara otomobil kullanma hakkı yeni veriliyor.(1) İran’da ikinci eşle evlenme yasa ile meşru hale getirildi sonunda.(2) Bizim kadınlara bu ikisi arasında yer bulmuş, sıralamayı yapan kuruluş. Bizim kadınların çoğu kendinde bir kusur var sanıyor! Avrupa ülkelerinden çok önce kadınlara seçme ve seçilme hakkını vererek(3) kadın-erkek eşitliğinde birinci sıralara oturan Türkiye’nin 80 yılda muhafazakâr iktidarlar elinde geldiği nokta burası işte...

 

Şimdilik erkeklerin arasında oturarak, televizyon programlarında fikirlerinin söylenmesine ses çıkartılmadığına aldanmayın. Kadınları camilerde vaaz verirken, hatiplik yaparken görmüyor olabilirsiniz ülkemizde. O yasak biliniyor!.. Onların yumuşak eliyle rejimi yıkana kadar 72 milyonun karşısına geçip vaaz vermelerine ses çıkartılmayacak. Kadın olmalarını kullanarak diğer konuşmacıları tahrik edip tuzak sorular ile sıkıştırmalarını da bir süre daha izleyeceğiz. O da bize özgü şark kurnazlığımız. ‘Ulema’, birkaç yıl önce kamu alanlarındaki ‘türban yasağı’ nedeniyle, kendilerini üniversite kapılarına zincirleyip eylem yapan kızların, bu davranışına İslami gelenekler arasında yer bulamadı henüz. Araştırmalar eski arşivlerde ‘derinlemesine’  devam ediyor.

Asıl dikkati çeken, geçmiş yıllarda ‘dinsel’ bir sorun olarak gösterilen ‘türban yasağının’ çözülmediği halde sorun olmaktan nasıl çıkartıldığı. Bu çözümün ‘patenti’ de bizde. Başbakanın türban için “velev ki siyasi simge” deyişini hatırlayın... Başbakan bu sözleri ile kabadayılık taslayıp, bir siyasal harekete destek verirken,  gerçeğin de yalın bir şekilde altını çizmişti o gün...

 

Tekel işçilerinin haklı eylemine gelince, aynı hoşgörüyü gösteremiyor nedense...  Kadın hakları konusundaki gerilemeyi türban ile örtüp gizleyenler de ne yazık ki yine kadınlardır ülkemizde. Aralarında tuzu kuru olup, ciple dolaşanlar çok küçük bir azınlığı teşkil etse de, aynı fotoğraf karesinde yer almaları başka bir avantaj. Diğer kadınları bir süre daha susturabilirler bu gidişle... Şimdilik kendilerini veya kocalarını başarısız sayarak kaderlerine razı olmalarına da aldanmamak gerekir. Bu ‘derin’ uykudan uyandıklarında, önlerine konan üçüncü çocuğu yapma zırvalarını, ‘oklava’ ile karşılayacakları kesin, başka yolu yok bunun!..

Emekli maaşlarında yapılan göstermelik artışlar, hemen arkasından yapılan zamlarla fazlasıyla geri alınmış. Emekliler bunu bildiğinden her ücret ayarlamasında ayrı bir korku yaşıyorlar. Ya her ay maaşlara zam yapmaya kalkışırsa bu hükümet vay halimize!.. Yandık ki, ne yandık o zaman!..

 

Bir de şu yaman çelişkiye bakın; kadınları ikinci sınıf vatandaş olarak kabul eden bir iktidarı, iktidara getiren de, sekiz yıldır orada tutan da yine kadınlardır.  %19.4’ü işsiz olan bu ülkenin vatandaşları sayısal olarak 5.300.000 kişiye ulaşmış, haberiniz var mı? Her dört kişiden biri işsiz kısacası... Hırsızlık yeni bir iş kolu gibi görülmeye başlandı ülkemizde. Polis karakollarını soyan hırsızlar var!.. Övünün övünebildiğiniz kadar. Açlık ve yoksulluktan çıldıran çıldırana, o konu biraz daha ağır!.. İşin komik yanı bir yana, altındaki sosyal gerçekliği dile getirmek bile son derece tehlikeli, toplum adeta fitili ateşlenmiş bir bomba... Bir tek, bu konuda açıklama yapmak için uzmanlığa ihtiyaç var!..

 

Başbakan Tekel işçileri için ne dedi işittiniz: “Çalışmıyorlar, boş depolarda oturuyorlar!” Erdoğan işçileri bir zamanların ‘bankamatik’ memurlarına benzetmiş. Böylece onlara ‘asalak’ muamelesi yapıp, arkalarındaki kamuoyu desteğini azaltmak hesabındadır. İşçilerin çalıştıkları fabrika ve atölyeleri Amerikalı bir şirkete peşkeş çeken kendisi değilmiş gibi. Bari Tekel’i işçileri ile birlikte satsaydın da elin gâvuruna, onun kapısında eylem yapsalardı bu kara kışta... CHP ile MHP’nin Tekel işçilerine sahip çıkması çok zoruna gitmiş hükümetin. “72 yaşına geldin be adam, bugüne kadar bir tek işçi eylemi içinde görünmedin, şimdi ne oldu sana da ortalığa düştün?” sözleri bunun en çarpıcı kanıtı. Diğer yandan direnişin “ideolojik” olduğunu söylemekle sanki onu ‘haksız’  bir eyleme dönüştürecekler. Grevi yapan işçiler bir sendikanın üyesi beyler! Sendikanın varlık nedeni işçilerin haklarını aramak. Doğal olarak hakkın aranacağı yer, ya bir kamu kurumu olacak ya da özel sektör. Her ikisinin de bir ‘ideolojisi’ var değil mi? Onlara karşı ‘hak aramak’ için kurulmuş bir sendikanın da ‘ideolojisi’ olması son derece doğal değil mi? İktidar, elinden gelse Tekel işçilerini ‘vatan hainliği’ ile de suçlayacak!..

 

Hükümetin Tekel işçilerine karşı bu hoşgörüsüz tutumu başka kaygılardan kaynaklanıyor. Bu çıktı ortaya artık, gizlenemiyor. Türk-İş, yönetim olarak bu eylemlerin çok gerisinde kaldı, o da ayrı bir zaaf. Yapılan oylama bunun kanıtı. İşçilerin yüzde yüze yakını biber gazı, soğuk su havuzu dinlemeyip ‘eyleme devam’ kararı aldı. Türk-İş hükümeti daha fazla kızdırmak istemiyor anlaşılan. O da ayrı bir kepazelik ya. Şimdi; ‘ya bu  direniş ülke çapında yayılırsa, ya genel grev konuşmaya başlanırsa’ diyerek  ikisini de  korku sardı!.. Arkasından genel seçim var, bundan da kaçamazlar... Referandum süresinin 120 den 45 güne indirilmeye kalkışılmasının başka bir açıklaması olamaz. Halkın hafızası ile alay eden bir iktidar belli ki, onun unutkanlığına kaderini bağlamış(4)... Çalışma Bakanının: “Tekel işçilerinin aldığı paraya çalışacak yüz binlerce insan var” açıklaması 5.300.000 işsiz var haberiyle birlikte veriliyor ‘yandaş medya’nın manşetlerinden. Halkı tehdit eden bir iktidar, mutlaka çıkış kapısına da bir bekçi koyar! Aksi halde dediğini yapmak zorunda kalacak... Koşar adım faşizme doğru giden bu gidişat, bakalım ne zaman duvara toslayacak!.. “Yetim hakkı yedirtmem” söylemi inandırıcılığını çoktan yitirdi; yerine “yenecekse yetim hakkını da biz yeriz” söylemi geldi adeta!

 

Özelleştirmelerle ağır yara alan işçi sınıfı, kurtuluşun kendi ellerinde olduğunu anladı sonunda. İstanbul’daki itfaiye işçilerinin direnişi yeterli halk desteğini arkasında bulamadı bu doğru. O da ayrı bir çelişki ya… Sanki herkes kendi başının çaresine bakabilecek durumda! Önümüzdeki günlerde mecburen başka iş kollarındaki işçiler de sokağa inecek... İşçileri işsizlerle tehdit etmek, o da yeni bir moda. İktidar için tek kurtuluş yolu kaçmakta görünüyor... Ya da zorbalığa başvurulacak. Gidişatı onu gösteriyor, hazırlıklar da hemen hemen tamam. Polisin 16 bin kişilik yeni kadrolarla takviye edilmesi(5), hükümetin ağır silah alımından da vazgeçmemesi ne anlama geliyor Allah aşkına?(6)

Av. Cemil Can

 

DİPNOTLAR:

(1) http://www.tumgazeteler.com/?a=2687531

(2) http://www.tumgazeteler.com/?a=4074767

(3) Milletvekili seçimlerinde, Türk kadını ilk kez seçme seçilme hakkını kullandı. 8 Şubat 1935 te Meclise 18 kadın milletvekili girdi. İtalya'da kadınlar 1948'de, Japonya'da ise ancak 1950'de seçme hakkını kazandı. Türkiye'nin Medeni Kanun'u aldığı İsviçre'de ise kadınlar seçme ve seçilme hakkını 1971'e kadar alamadı. İsveç ve Danimarka örneklerinde de durum farklı değildi.

Türk kadını, Atatürk hayattayken yapılan son seçimde (1935) ilk kez seçilme hakkını kullandı ve TBMM'ye 18 milletvekiliyle girdi.

http://www.turkforum.net/showthread.php?t=516018

(4) Bozdağ, halkoylamasına sunulan konularda 4 aylık sürenin oldukça uzun olduğunu, bu süre zarfında olayın gündemden düştüğünü, lehteki veya aleyhteki bütün fikirlerin unutulabileceğini, bu sonuçları önlemek için teklif verdiklerini kaydetti.

http://www.nethaber.com/Politika/129088/AKP-Referandum-suresi-45-gune-insin-istedi

(5) http://www.haberturk.com/ekonomi/haber/185602-Emniyete-yeni-kadro.aspx

(6) MECLİS İçişleri Alt Komisyonu, TSK'nin, "askeri silah ve malzemelerin ülkeye giriş çıkışlarının tek elden takip edilmesini zorlaştıracağı ve kontrolsüzlüğe yol açacağı" gerekçesiyle karşı çıktığı Silah Yasası maddesini değiştirmedi. Yeni Silah Kanunu Tasarısı'nı görüşen Komisyon, "Emniyet ve MİT'in harp silahı ithal yetkisini" düzenleyen hükmünü korudu. Tasarının ilk 6 maddesinin ele alındığı toplantıda daha önce kurumlardan gelen itirazlar ve değişiklik önerileri üzerinde duruldu. Edinilen bilgiye göre alt komisyon, Emniyet ve MİT'e de ağır silahlar ithal etme yetkisi veren, bunu daha önceki gibi Milli Savunma Bakanlığı değil, İçişleri Bakanlığı üzerinden yaptıran düzenlemeyi korudu.

http://www.aktifhaber.com/news_detail.php?id=265735

http://www.medyagunebakis.com/ 

 

 

  Diğer Haberler
 • BU YARGIYLA SİVİL ANAYASA YAPILIR MI.?
 • PTT ve KURUMSAL SOYGUN
 • AKP; 17 ADAMIZI, YUNANİSTA’A VERDİ.!
 • KUZU; KURTLUK YAPARKEN YAKALANDI.!
 • NADİRA KADİROVA İNTİHAR MI ETTİ, ÖLDÜRÜLDÜ MÜ.?
 • ŞİKÂYETNAME-İ & ABDURRAHMAN DİLİPAK.!
 • SUÇLULARI YANLIŞ KULVARDA ARIYORSUNUZ.!
 • DİZİ SETLERİNDE BAYANLARA TACİZ OLAYI
 • ABD ŞİRKETİ CARGILL'İ KOVACAKMIYIZ.
 • VATANA İHANET, ANAYASAL SUÇ, İNSANLIK SUÇU.!
 • Editörden

  TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ

  Trabzonlular Birleşiniz. Trabzonlu İşadamları, İşkadınları, Çalışanlar, Genç Kızlar-Erkekler, Okuyan çocuklar Birlik ve Bütünlüğü Sağlamak Sizin Ellerinizde..!
  Devamı..
  Son Dakika
    - BU YARGIYLA SİVİL ANAYASA
    - PTT ve KURUMSAL SOYGUN
    - AKP; 17 ADAMIZI, YUNANİST
    - KUZU; KURTLUK YAPARKEN YA
    - NADİRA KADİROVA İNTİHAR M
    - ŞİKÂYETNAME-İ & ABDURRAHM
    - SUÇLULARI YANLIŞ KULVARDA
    - DİZİ SETLERİNDE BAYANLARA
    - ABD ŞİRKETİ CARGILL'İ KOV
    - VATANA İHANET, ANAYASAL S
    - EYY AHALİ... BU DOĞRU MU.
    - DÖNÜŞTÜK MÜ.? DÖNÜŞTÜK.!
    - DOLANDIRICILIĞA HUKUKİ DE
    - HUKUKSUZLUĞA ALIŞACAK MIY
    - SİZ KİMSİNİZ, NESİNİZ, Şİ
    - ANITKABİR İDDİASINI M.GÖK
    - KULLANILMANIN BÖYLESİ GÖR
    - REFERANDUM YASASI HUKUKSU
    - R E İ S... ALDATMA, ALDAT
    - ATI (Ç)ALAN GETİRİR Mİ.?


  Günün Sözü

  HÜKÜMETLERİN İCRAATI MENFİ OLUP DA MİLLET İTİRAZ ETMEZ VE İKTİDARI DÜŞÜRMEZSE BÜTÜN KUSUR VE KABAHATLERE KATILMIŞ DEMEKTİR.

  M.K. ATATÜRK


  Anket
  KÜRESEL EKONOMİK KRİZ
  TEĞET GEÇTİ
  DELDİ GEÇMEDİ

  Reklamlar


     © 2009 Bu Site Ökkeş BÖLÜKBAŞI tarafından hazırlanmakta ve yayınlanmaktadır.
  Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.