ERGENEKON’DA İNSAN RUHU CEZALANDIRIDI

Ergenekon Davası'nda Verilen Karar, Saygı Duyulacak Bir Mahkeme kararı Olarak Kabul Edilemez.! Çünkü Hüküm, Türk Milleti Adına Verilmiş Değildir.

Paylas:
 • Facebook'da Paylaş
 • Twitter'da Paylaş

ERGENEKON’DA İNSAN RUHU CEZALANDIRIDI

Ergenekon Davasında Verilen Karar, Saygı Duyulacak Bir Mahkeme kararı Olarak Kabul Edilemez.! Çünkü Hüküm,  Türk Milleti Adına

Verilmiş Değildir.

Her şeyden önce, özel görevli mahkemeler hukuka aykırı olup, siyasi iktidardan bağımsız değillerdir.

Bu nedenle, ne kendileri ne de kararları meşru sayılabilir.

Kararların altına imza atanları, yargıç olarak görmeyenler haksız sayılmaz. Bu konuda hakkını yememek gerekir.

Ana muhalefet lideri Kılıçdaroğlu'nun son zamanlarda  söylediği en doğru söz, bu kararların meşru olmadığıdır.!

Yukarıdaki saptamalar, farklı cümlelerle ağızdan kaçırılmış

olsa da hükümet kanadından da dile getirilmektedir:

Başbakan Erdoğan'ın Başdanışmanı ve AKP'nin akıl hocası kabul edilen Yalçın Akdoğan, Bu dava ile 27 Mayıs, 12 Mart,

12 Eylül, 28 Şubat ve 27 Nisan'dan süzülüp gelen müdahale ruhundan hesap sorulmuşturdemiştir...

Yalın  gerçek Yalçın'ın bu cümlesinin içerisinde saklıdır.!

Gerçekte ceza davası ile suç teşkil eden bir fiili işleyen failden hesap sorulur. Suç işleyen fail, bağımsız bir mahkemede yargılanarak, suçlu olduğu ispatlanırsa cezaya çarptırılır. Ceza hukukunun sujesi; ruh değil, insandır. Hiç kuşku yok ki, Yalçın Akdoğan, ruh sözcüğü ile  askeri müdahale anlayışı” ile hesaplaşıldığını anlatmak istemiştir. Bu durum dahi, vahameti kurtarmaya yetmemektedir. Zira, 1960'dan bu yana aralıklarla olagelen askeri müdahalelerden, bu davanın sanıklarını sorumlu tutmak, hukuken değil, siyaseten olabilecek bir şeydir.! Başkalarının eylemlerinden bu eylemler sırasında büyük olasılıkla doğmamış olan insanları sorumlu tutup, cezalandırmak, adaletle uzaktan yakından ilgili olamaz. Çağdaş ceza hukuklarının olmazsa olmazı olan  suçların şahsiliği  ilkesi bu davada açıkça ihlal edilmiştir.!

Ergenekon Davası”nda İnsan Ruhunu Cezalandırdılar.!

Babanın işlediği bir suçtan, ailenin bütün üyelerini cezalandırmak ne kadar adil olabilir ki.?

AKP iktidarında, görev verilen ve bir süre sonra hukuka aykırı oldukları için varlıkları ortadan kaldırılan Özel Görevli Mahkemeler”,  AKP'nin sivil darbesini yerleştirmek için kurulmuş ve muhalifleri cezalandırmak suretiyle, halkı sindirmeyi görev edinmiş ihtilal mahkemeleri gibidir... 

Bu mahkemelerde akıl almaz cezalara çarptırılanlar ise, iktidara muhalif olup, “müdahale eden ruhu “ (anlayışı)  temsil ettiği düşünülen kurbanlardır sadece.!

Başbakan Başdanışmanı Yalçın Akdoğan'ın, mahkumiyet kararları ile ilgili yukarıdaki beyanı,  aynı zamanda “Ergenekon Davası” sanıklarının suçlu olmadıklarının  da ikrarıdır.!

Kılıçdaroğlu haklı ve yerinde olarak “Ergenekon Mahkemesi” kararını meşru görmediğini açıklamıştır.

Atatürk'ün CHP'sine yakışan da budur. Başbakan Bülent Arınç, bu beyana karşılık; O beğenmediğin mahkemelerde gün gelir sen de yargılanabilirsindiyerek, ana muhalefet partisinin genel başkanı üzerinden, halkı korkutmaya ve tehdit etmeye devam etmektedir.!

Bu Nokta Son Derece Önemlidir... 

Elindeki işleri bitirince, varlığı sona erecek olan bu mahkemelerde, Kılıçdaroğlu ya da başka bir muhalif, bundan sonra yargılanabilir mi.?

Bunun için iki yol vardır. Birincisi; mevcut karar Yargıtay'da bozulur ve Kılıçdaroğlu bir şekilde (Osman'ın gibi “gizli” bir tanığın beyanları veya kişisel bilgisayarında tespit edilen, “suç teşkil eden” dijital verilerin ele geçirilmesi ile) bu dava ile ilişkilendirilebilir. Bu şekilde “özel görevli mahkeme”nin elindeki iş de bitirilmemiş olur. Görevini gereği gibi yapmayan Kılıçdaroğlu veya başka bir gerçek muhalif, “Ergenekon Davası”na ek iddianame ile dâhil edilerek, yargılanması olanağı elde edilebilir...

İkinci olasılık, bu mahkemelerin her ne kadarı görevi bittiğinde kapanacakları yasa ile hüküm altına alınmış ise de, iktidar benzer nitelikli yeni mahkemelerin açılması için yeni bir yasa çıkartabilir.!

Bu konuda iktidarı engelleyecek bir güç yoktur.!

Usul kurallarını ise, dinleyen kim.?.!..

Hukukun olmadığı bir ülkede, olacakları kestirebilmek için hukukçu olmak gerekmiyor. AKP'nin zihniyetini anlamak yeterlidir.

Dilerseniz Bunun İçin Yaşanmış Olayların En Yenilerinden Birini İrdeleyelim:

AKP'ye destek vererek işlenen günahlara doğrudan ortak olan iki kişiden birini aldatmak için yalanlanma olasılığı bulunmayan Ali İsmail Korkmaz cinayetine göz atıyoruz.. Anımsarsınız, Başbakanımız 3 Haziran günü  Bize oy veren yüzde 50'yi evlerinde zor tutuyoruz (1) dediği kişilerden bir kısmı, Eskişehir'de 2 Haziran günü ellerinde sopalarla sokağa çıkmışlardı. O gün Sanayi Sokakta ele geçirdikleri 19 yaşındaki üniversite öğrencisi Ali İsmail'i, öldüresiye dövdüler.

Aynı sokaktaki ekmek fırını sahibi İsmail Koyuncu, olay yerinde bulunan üniformalı ve sivil polislerin kendilerine kaçan göstericileri durdurun talimatını verdiklerini anlattı. Bu komut üzerine durdurulan Ali,  “kahramanlık” destanı yazan TEM Şubesi polisi Mevlüt Sağalman'ın tekmeleri ve fırıncı İsmail'in sopa darbelerini karşılayamadı.

Aslan gibi delikanlı, beyin kanaması geçirerek yere düştü... Kaldırıldığı Yunus Emre Devlet Hastanesi Acil Servisi'nde bir şeyin yok denilerek evine gönderildi. Ertesi gün, fenalaşınca yeniden hastaneye kaldırılan Korkmaz, 10 Temmuz günü aramızdan ayrıldı.!

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, -Onu patates doğramak için mutfağıma bile sokmam-  olayla ilgili yaptığı açıklamada; Kesinlikle bunu yapan Türk polisi değil. Orda bir takım kişiler tabii ki, darp olayını yapıyorlar. Hatta aldığımız duyumlara göre, kendi arkadaşlarına bile zarar verip, 'bunu polis yaptı' süsü vermeye çalışan gruplar oldu demişti.!

Olaydan sonra, olayın geçtiği yerin karşısında olan fırının, bilirkişiler tarafından dahi açılamayan kamera kayıtları, iki kez silinmeye çalışıldı.!.?

MOBESE kayıtlarında ise, hiç görüntü bulunamamıştı.! Tanıkların beyanlarına itibar etmeyen vali, duyum üzerine; Ali İsmail Korkmaz'ın arkadaşları tarafından öldürülmüş olabileceğini söyleyerek, hükümetini rahatlatmıştı.!

Valinin  Bu Açıklamalarından Sonra, Kamera Kayıtlarını Ortaya Çıkartmak Tabii Ki Biraz Sıkar.!

Devletin polisinin, demokratik bir hak olan hükümeti protesto eyleminde, eyleme katılan 19 yaşındaki bir genci, öldüresiye dövecek kadar gözü dönebiliyor,  Devletin valisi, katilleri doğrudan koruyacak kadar kendini kaybedebiliyordu, Devletin doktoru ise, beyin kanaması geçiren  bir hastayı müşahede altına almayarak, evine gönderiyordu.!

Hiçbir Yoruma Gerek Kalmadan, Bu Üç Cümle İle AKP İktidarını Özetlemek Mümkündür.!

İleri Demokrasi dedikleri rejim, bu olsa gerek.!  Bu rejimde; farklı düşüncelerin yaşama şansı yoktur.! Hükümete karşı olanların başına  Ali İsmail Korkmaz'ın başına gelenler her an gelebilir.!

Bütün bu gerçekleri, silindi denen kamera görüntülerinin Jandarma Kriminal Laboratuvarı'nda geri döndürülmesi ortaya çıkarttı...

Bu durumda, gerçekleri ortaya çıkartan Jandarma'daki görevlilerin de başına bazı işler gelebilir.! Yalan söyleyemediği için Bezm-i Alem Valide Sultan Camii Müezzini Fuat Yıldırım'ım başına gelenleri (2) unutmadık.!

Ali İsmail Korkmaz olayı göstermektedir ki; hükümet karşıtı eylemlerde, eylemciler için kendi alacakları görüntü kayıtları hayati öneme sahiptir. MOBESE kayıtları sınavı geçememiştir, onlara hiç bir şekilde güvenemeyiz. Kamu görevlileri ise, katilleri koruyup saklayabilirler ve polisler eli palalı-sopalı sokak serserilerini halkın üstüne saldırtabilirler!.. Nitekim gerçeklerin ortaya çıkmasından sonra bile, aynı vali, Bunu polis yapmadı demiştik. Yine o sözümüzün arkasındayız. Ağırlıklı olarak sivil kişiler işin içinde şeklinde, akıllara durgunluk verecek savunmalar yapabilmektedir.! Bu beyan ile, devlete ve adaletine güvenemeyeceğimiz açık seçik ortaya çıkmaktadır.!

Bu durum karşısında, halkın tek korunma kalkanı kalmıştır: O da cep telefonları ile alabilecekleri görüntü kayıtlarıdır.! Bu kayıtların hem caydırıcı etkisi vardır, hem de ileride olası bir yargılama söz konusu olduğunda, görgü tanıklarını desteklemek bakımından kesin kanıt niteliği taşıyabilirler...

Av. Cemil Can

DİPNOTLAR:

(1)     http://www.hurriyet.com.tr/gundem/23429709.asp

(2)     http://www.medyanindibi.com/camide-icki-icilmedi-diyen-muezzin-fuat-yildirim-aciga-alindi.html

 

 

Cemil CAN,  Ankara – Ağustos.2013

http://www.medyagunebakis.com/ -av.cemilcan@hotmail.com,

TDFAJANSToplum Dinamikleri Fikir Ajansı

Sosyal, Kültürel, Ticari, Eğitim ve Sanatsal Alanlarda;

Düşünce Üretimi. Paylaşımı. Toplum Yararına kullanımı.!

Bilgi Sahibi Olmadan Fikir Sahibi Olunamaz.! Olunsa Olunsa;

Ancak Başkalarının Fikirlerini Tekrarlayan Papağan Olunur.

Cemil CAN, Ankara – Ağustos.2013

 

 

Sinan OĞAN @sinan_ogan2 sa

Oy Verin AKP'ye Gitsin PKK'ya...

Önümüzdeki Yerel Seçimlerin Sloganı

 

Rakı İçerek Yapılanları,

Ayran İçerek Sattılar, Yıktılar.!.  Bekir Coşkun

 

Who İs İt.?  Wanted.!.
"White Men Have Forked Tounge.!."

“Dili Çatallı, İki Dilli Beyaz Erkek.!.”

Türkçesi; Yalancı, İki Yüzlü Adam.!.

Kızılderili Deyişi....

 

Hiç Bir Şey İçin Aşırı Endişe Etmeyin.

Bakarsınız; Yarın Ya Deve, Ya Deveci

Ya da Üstündeki Hacı Ölebilir.!. İ.İnönü

 

Nene dedim.

“Dedem Sana Hiç Çiçek Aldı mı.?”
Durdu ve Şöyle Dedi:

“Bana Aldığı Fistanların Hepsi Çiçekliydi.!.!”

 

EĞER BİR ÜLKEDE

“Hukuk Üstün Değilse, Adalet Yok Hükmündedir.!”

"Türk Yargısında Kronik İşlev Bozukluğu Var"

Bağımsız Bir Millet Olan Papua Yeni Gine, 

Parlamenter Demokrasi Sistemini Kabul Etmiş

Ülkelerdendir.

"Adil Yargılamayı Etkileme Suçunun Oluşabilmesi

İçin, Öncelikle Adil Yargılamanın Olması Gerekir."

Türkiye, ‘Hukuk Devleti İlkesizlikleriyle Malul’

Ülkeler Kategorisini Oluşturan ‘Hibrit Rejimler’

Arasında 88. Sıradadır.  Av. Ayşe Eren

 

* * * * * * * * * *

TEK YOL DEVRİM.!

YA İSTİKLAL YA ÖLÜM.!.

Yaşasın Halkların Kardeşliği.!.

KURTULUŞA KADAR SAVAŞ.!.

ÜLKÜMÜZ TAM BAĞIMSIZLIK VE

GERÇEKTEN DEMOKRATİK TÜRKİYE.!.

 

Hazırlanmakta olan AKP Anayasası

Halkımız İçin Kölelik Anayasasıdır,

KÖLELİK ANAYASASINA HAYIR.!.

 

SU HAYATTIR… SU BİR HAKTIR…

SU, KAYNAK DEĞİL, DOĞAL VARLIKTIR.

SU YASASI ÇIKARILMALIDIR.!.

 

TEMA Vakfı Eko Siyaset Bildirgesi:

 “Salt ekonomi odaklı projeler dönemi bitmeli,

Ekolojik Siyaset dönemi başlamalıdır.!.”

 

GELECEĞİN TÜRKİYE’Sİ İÇİN

TEMA VAKFINDAN PARTİLERE.!.!.

“Yaşamın sürdürülebilmesinin” ve

“sürdürülebilir gelişmenin” ön koşulu

“çevrenin, toprağın, suyun, ormanın,

biyoçeşitliliğin” korunarak yönetilmesidir.

 

ÜLKEMİZ, TOPRAKLARIMIZ.!.

GÖZ GÖRE GÖRE ÇÖL OLMASIN.!.

YEŞİL OLMASI İÇİN DESTEK OLUN.!.

 

Bir Memlekette, Namuslular, Namussuzlar

Kadar Cesur Olmadıkça, O Memlekette

Kurtuluş Yoktur. İ.İnönü


Huzuri.1923 - Kurtuluş Savaşının En İyi Anlatımı

 

Kızardık, Bozardık, Yandık Yakıldık

Uzun Boylu Harareti Sor Bize.

Mateme Tutulduk, Yes’e Kapıldık,

Unutulmaz Sefaleti Sor Bize.!.

 

Çün Dest-İ Sakiden Nuş Ettik Kevser

Cennetle Cehennem Oldu Her Yer.

Atladık Sırat’ı, Kopardık Mahşer,

Gittik, Geldik Kıyameti Sor Bize.!.

 

Huzuri.1923 - Kurtuluş Savaşının En İyi Anlatımı


Ülkeyi Dini İrticadan Kurtarmanın Tek Yolu

Millete Kuran’ı Türkçe Olarak Okutmaktır.!.

Şartlar Gelişirse İhtilal’ler Hak Olur.!.

İrtica Başbakan’dan Cesaret Bulursa,

Kim Onun Sokağa Dökülmesini Önleyebilir.?

İrtica’nın Sokağa Dökülmesi İse Ülkenin Kana

Bulanmasıdır. İ.İnönü


Biz Açıkça Milliyetçiyiz...

Ve Milliyetçilik Bizim Yegâne Birlik

Unsurumuzdur. Türk Ekseriyetinde Diğer

Unsurların Hiçbir Etkisi Yoktur. Vazifemiz

Türk Vatanı İçinde Türklüğü Yaşatmaktır.

Türkleri Ve Türklüğe Muhalefet Edecek

Öğeleri Kestirip Atacağız. Ülkeye Hizmet

Edeceklerde Her Şeyin Üstünde Aradığımız

Türk Olmalarıdır. İ.İnönü

 

Kızıldere Şehitleri Ölümsüzdür
Onlar Halkın Yüreğinde Yer Edinmişlerdi
Her Şey Özgür Bir Vatan İçin Dediler
Hiç Bir Tereddüt Etmeden Toprağa Düştüler
Anıları Önünde Saygıyla Eğiliyorum.
Yaşasın Devrim,Yaşasın Sosyalizm.!.

 

"Siz Bana Din İle Refaha Ulaşmış Bir Toplum

Gösterin, Ben de Size Devrim İle Geri Kalmış

Bir Toplum Göstereyim".!. E. Che Guevara

 

“Yurda Ve Halkın Özgürlüğüne

Düşman Olanlar,

Her Zaman Halkın Soylu Davası

Uğrunda Kendilerini Feda

Edenlere

Haydut Gözüyle Bakmışlardır.”

Emiliano Zapata

" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen>

Diğer Haberler

 • KADINLARA BİR DÜŞMANLIK YOLU DAHA
 • BAŞIMIZIN BELASI CEZASIZLIK KÜLTÜRÜ.!
 • MÜŞTERİLERİ DOLANDIRICILIKTAN KORUMA TİMİ.
 • KEMERBURGAZ RANT PLANLARINI YARGI ONAYLAMADI.!
 • *İMAM"ın POLİSLERİ ve TARİKATLAR*
 • BU YARGIYLA SİVİL ANAYASA YAPILIR MI.?
 • PTT ve KURUMSAL SOYGUN
 • AKP; 17 ADAMIZI, YUNANİSTA’A VERDİ.!
 • KUZU; KURTLUK YAPARKEN YAKALANDI.!
 • NADİRA KADİROVA İNTİHAR MI ETTİ, ÖLDÜRÜLDÜ MÜ.?
 • TrabzonSporKlübü

  Nasa

  Kentim_İstanbul

  Doga_İcin_Sanat

  ABD_USA

  Department_State

  TelerehberCom

  Google_Blog

  Kemencemin_Sesi

  Kafkas_Music

  Horon_Hause

  Vakıf_Ay

  Dogal Hayatı_Koruma

  Seffaflık_Dernegi

  Telerehber

  Sosyal_Medya

  E-Devlet

  Türkiye Cumhuriyeti

  BACK TO TOP