FAZIL SAY’IN MEZOPOTOMYA’SI

Antalya Piyano Festivalinden videosu var bilgisunarda. Altında sınırsız yorum bölümü var.

Payla:
 • Google'da Paylaş
 • Facebook'da Paylaş
 • Twitter'da Paylaş

FAZIL SAY’IN MEZOPOTOMYA’SI

Antalya Piyano Festivalinden videosu var bilgisunarda. Altında sınırsız yorum bölümü var.

http://www.youtube.com/watch?v=Wz236uQrCRI

Bir tane yorum vardı, o da, İlk parçanın ismi neydi ya sinir oldum hatırlayamadım” diyordu.

Püf noktası bu cümlede saklı; negatifle başlatıyor iletişimi. Ona cevap vermeye geçtim. Negatif enerjisi düşük bir söz kullandınız, "sinir oldum" dediniz. Buna beyne çöp atmak diyorum; bu siteye giren insanlara gerilim verdiniz, hiç bir değer katmadan hem de.

Aslında Fazıl’a ve onu sevenlere seslenmek istiyordum. Bestenin içinde benzer bir şey vardı; müziksel hiç bir değeri olmayan ama izleyenin dikkatini kendine çeken beyazlı kadın. Ne sanatçısıydı acaba? Ne yapıyordu, pantomim mi? Hayır. Sadece iki eli arasında uyumsuzluk (asimetri) vardı, buna görsel çöp derim, müzikle uyumlu hiç bir şey yapmadı ve tüm sanatsal uyumu deliğe süpürüyordu. Nedeni.?

Nedeni, besteciye değil eserin siparişini verenlere sorulmalıdır. Sahnelenirken devreye girer bu sanat yıkımcıları. Üstelik de sanat adına yaptıklarını ileri sürerler. Güzel bir eser dinlerken bütün düşsel imajlarınızı elinizden alırlar, müziğin ruhunuza verdiği pozitif yükü çalarlar. Besteci, yeter ki bestem çalınsın diye susar. Çünkü artık küresel egemenler çağındayız, sahneyi satın alan düdüğü çalıyor. Böyle asimetrik çöplere bakmamak için bir süre sonra bu salonlara giden kalmaz.

          Ankara CSO salonunda benzer negatif enerji yayan görseller sinevizyonla verilmeye başladığında artık salona gitmemeye başladım. Asimetri bombardımanı vardı. Buna salonda sakız çiğneyenleri ekleyin; her biri başka ritimde çiğniyor, istemeden gözün takılıyor, stres yapıyor. Bitirdiler güzelim düşsel imajlarımı, gitmiyorum. Arada solo konserlere gidiyorum artık. Küresel efendiler insanoğluna pozitif enerji veren ne varsa yok ediyorlar, bunu fark ettim. İlkokul ders kitapları sırf olumsuzluk üstüne hazırlanmış.

İlkokul ders kitaplarında çocuklarımızın beyinlerine boca edilen negatif enerjinin ne sonuçlar yarattığını biliyor musunuz.? Disleksi yapıyor, alt özürlü sınıfına alınıyor çocuklar. Bu bir psikolojik savaştır, bunu görmeliyiz. Her yaştan insana yönelik toplu yaşam alanları nerede varsa oraya bu virüsü salıyorlar. Durdurulması sadece gerçeği görmekle mümkündür. Gerçeğe hü diyelim. Kötü enerjiyi defetmenin yolu bu; yüzü açığa çıktığında yok olur.

Fazıl üzerinden oynanan oyunlara dikkat edelim.

Fazıl iyi bestecidir, iyi piyanisttir. Kötülük nerden nasıl gelir bunları bilmez, bunlarla ilgilenmez. Bu anlamda o kadar saftır ki, 11 Eylül'deki İkiz Kulelere saldırıyı gerçekten Taliban’ın yaptığına inanmış ve ABD'nin Afganistan işgalini desteklemiştir. Şöyle ki, "Artık Afganistanlı kızlar da piyano çalabilecek" demiştir. Bu kadar saftır Fazıl.

Ö.Hayyam, o dörtlüğü ne yaşadı da onu hicvetmek için yazdı, onu bilmez Fazıl. Birisi ona yollamış, o da safça yayınlamış, tuzağa düşürülmüştür.

Hayyam gibiler durduk yerde laf etmezler, onlar yaşanmış olayları hicvederler.

Sağ olsun rahmetli babam, “O gün olanları bilmeden Hayyam’ı bugüne oturtamazsın” derdi. Camiden seccade çalan hırsızı örnek verirdi. Hırsızın teki, camiden iki seccade çalmış, birini kadıya hediye etmiş, kadı nerden buldun diye sormamış. Daha sonra bir gün hırsız başka bir olaydan kadılık olmuş, tekrar camiye gitmiş. Hayyam da yazmış:

“Sanmayın geldik camiye namaz kılmaya /Daha önce aldığımız seccade eskidi de / Geldik yenisini almaya”

Bu sözleri babamdan böyle öğrendim. Şimdi bunu her camiye giden hırsızlık yapmaya gider gibi yazmak olmaz, değil mi.? Eğer bunu yapan olursa, anlarım ki, safça, bugün küresel savaş baronlarının Müslümanı Müslümana kırdırma projesine malzeme veriyor.

Seccade hırsızından söz etmişken…

Bakın bakayım mahallenizin camisinde babanızın hediye ettiği ipek halılar duruyor mu.? Duvardan duvara serili olan ne.?

Artık camiden halıları cemaatten kimse çalmıyor, devlet eliyle toptan götürülüyor. Hayyam diliyle diyelim; “Katır kervanıyla kadılar götürüyor.” (*)

Şimdi, Fazıl Say’a diyorum ki, bu işi sana tezgâhlayanları ihbar etmeliydin, etmedin.

Davanın devamından menfaati olanlar vardır. Çünkü Türkiye’yi laik-antilaik çatışmasına sürükleyenler artık bu noktada safları belirginleştirme operasyonuna geçtiler, bu dava bu iş için malzeme yapılacak. Buna malzeme olma, davayı geri çek, sehven düştüğü bu durumdan özür dileyerek çık, büyüklük sende kalsın. Seni var eden Ankara konservatuarını, onu var eden Cumhuriyeti kuran yüce Türk milletini hatırla…

Sana ödül verdi diye Nevyork lobisine,  Paris lobisine değil, kendi halkına şükran duy ki seni yaşatacak olan bu millettir, onlar değil. Bu bağlamda “küstüm gidiyorum” demeyi bırak, çok çocukça tepkiler bunlar.

Daha önemlisi, insanların birbirine küfretmesine fırsat veren o siteleri kaldırtmalısın. Birileri senin videonu koyuyor oraya, altına da küfretmek serbest anlamında, sürekli birbirine hakaretli cevaplar vermeye açık tutuyor, böyle olmamalı.

Seviyeyi aşağı çektikçe müzik kültürü yükselemez ki… Bu yazıyı öyle sitelere cevap olsun diye hazırladığımı belirtmeliyim.

Son bir ek yapacağım. Mezopotomya Senfonisi bestelerken imaj başlıklarını seçerken yeterli tarih araştırması yapmadığını anlıyorum. Örneğin AY ile ilgili, “Ay aynı zamanda ürkünçtür” gibi bir söz ediyorsun. İnanılır gibi değil!

Tarih boyunca Ay (Hilal) ve Güneş (Şems) bizim kutsalımızdır, çok nedeni vardır. Ay’ı severiz, ondan korkmayız, hatta Peygamber mührü deriz, ona bakarken bir dilek tutarız. Ay, yani Kafkafların Mez (Med) inanışlı Amison analarımızın başında taşıdığı, medrese ve cami kubbesinde sarı renkte yukarıya bakarken “alem” diye resmettiğimiz… Şu sıralar bunlar yamuluyor, yoksa Ay’dan korkanlar mı yapıyor bunu diye sormak lazım. Katolik Haçlı istilalarına karşı da, ondan önce Roma istilalarına karşı da hep altında birleştiğimiz sarı hilalli sancağımız vardı. Ay’ın düşmanlarımıza korku verdiği doğrudur, ancak bunu bizim kültürümüz gibi göstermek,  Milat’la birlikte Romalı yağmacıların tarihten sildiği Mezopotomya’yı bir daha tarihten silmek demektir. Üçüncü bin yılın haçlı seferi dedikleri de bu galiba!

Bugün eğer Anadolu ve Mezopotomya adları bir başka amaçla, Türkiye adını silmek için, önümüze getiriliyorsa, yine Hilal’in altında birleşip direneceğiz diye düşmanlarımız korkuyor olmalılar. Onlar hilalden korkar, Ay’dan Güneş’ten korkar, ama biz değil.! Çünkü o bizim adımızdır. “Ay” demek, artmak, türemek, kadın demek, 28 günde bir Ay-başı olmak demek, yani neslin devamını sağlamaktır, Tur kavmi olmaktır. Bu da biz Türklerin antik adıdır. Türk adının kökeninde Tur-ika, yani Ay-gibi demek olan Turci vardır. Sahnede, beyaz entarili (Hitit Kızıdır) kızın korku imajlı aritmik hareketler yapması, Türk deyince aklına korku gelen istilacı batılıları ifade eder bence.

Sevgili Fazıl, Mez-opa-damı’nı müzikle anlatmak,  Hilal sevgisi olmadan, “Ay doğar bedir bedir” demeden eksik kalır, kalmıştır. Şimdi bir tane de 1.Artemis için beste yapmanı istiyorum, Zazaların ulu ninesidir o. Karadenizli kadın ordularıyla Atina’ya kadar gidip köle satılmış kızlarımızı oğullarımızı kurtaran, koynunda koç yumurtalarıyla ve başında hilalle Atarg-atis heykelleri yapılan o Amazon annemizi müzikle anlatacaksın. Kaç lira ise ücreti, bunun parasını ben bu halktan toplarım, herkes verir, çünkü hilal uğruna savaşmaya yeniden kararlı bir halk var artık, bundan emin ol.

(*) Katır kervanı: Mezopotamya’yı yağmalamaya gelen Venedikli Ekustriyani Yahudi korsanların yanında getirdiği katırlara denirdi.!

Mahiye Morgül - 28.4.2013

 

 

Mahiye Morgül,  Ankara – Haziran.2013

http://www.medyagunebakis.com/  mahiye@gmail.com,

TDFAJANSToplum Dinamikleri Fikir Ajansı

Sosyal, Kültürel, Ticari, Eğitim ve Sanatsal Alanlarda;

Düşünce Üretimi. Paylaşımı. Toplum Yararına kullanımı.!

Bilgi Sahibi Olmadan Fikir Sahibi Olunamaz.! Olunsa olunsa;

Ancak Başkalarının Fikirlerini Tekrarlayan Papağan Olunur.

Mahiye Morgül, Ankara – Haziran.2013

 

Who İs İt.?  Wanted.!.
"White Men Have Forked Tounge.!"

“Dili Çatallı, İki Dilli Beyaz Erkek.!”

Türkçesi; Yalancı, İki Yüzlü Adam.!.

Kızılderili Deyişi....

 

Hiç Bir Şey İçin Aşırı Endişe Etmeyin.

Bakarsınız; Yarın Ya Deve, Ya Deveci

Ya da Üstündeki Hacı Ölebilir. İ.İnönü

 

Nene dedim.

“Dedem Sana Hiç Çiçek Aldı mı.?”
Durdu ve Şöyle Dedi:

“Bana Aldığı Fistanların Hepsi Çiçekliydi.!.!”

 

 

EĞER BİR ÜLKEDE

“Hukuk Üstün Değilse, Adalet Yok Hükmündedir.!”

"Türk Yargısında Kronik İşlev Bozukluğu Var"

Bağımsız Bir Millet Olan Papua Yeni Gine,

Parlamenter Demokrasi Sistemini Kabul Etmiş

Ülkelerdendir.

"Adil Yargılamayı Etkileme Suçunun Oluşabilmesi

İçin, Öncelikle Adil Yargılamanın Olması Gerekir."

Türkiye, ‘Hukuk Devleti İlkesizlikleriyle Malul’

Ülkeler Kategorisini Oluşturan ‘Hibrit Rejimler’

Arasında 88. Sırada.

 

* * * * * * * * * *

TEK YOL DEVRİM.!

YA İSTİKLAL YA ÖLÜM.!

Yaşasın Halkların Kardeşliği.!

KURTULUŞA KADAR SAVAŞ.!

ÜLKÜMÜZ TAM BAĞIMSIZLIK VE

GERÇEKTEN DEMOKRATİK TÜRKİYE.!

 

Hazırlanmakta olan AKP Anayasası

Halkımız İçin Kölelik Anayasasıdır,

KÖLELİK ANAYASASINA HAYIR.!

 

SU HAYATTIR… SU BİR HAKTIR…

SU, KAYNAK DEĞİL, DOĞAL VARLIKTIR.

SU YASASI ÇIKARILMALIDIR.!

 

TEMA Vakfı Eko Siyaset Bildirgesi:

“Salt ekonomi odaklı projeler dönemi bitmeli,

Ekolojik Siyaset dönemi başlamalıdır.!”

 

GELECEĞİN TÜRKİYE’Sİ İÇİN

TEMA VAKFINDAN PARTİLERE..!

“Yaşamın sürdürülebilmesinin” ve

“sürdürülebilir gelişmenin” ön koşulu

“çevrenin, toprağın, suyun, ormanın,

biyoçeşitliliğin” korunarak yönetilmesidir.

 

ÜLKEMİZ, TOPRAKLARIMIZ…

GÖZ GÖRE GÖRE ÇÖL OLMASIN.!

YEŞİL OLMASI İÇİN DESTEK OLUN..

 

Bir Memlekette, Namuslular, Namussuzlar

Kadar Cesur Olmadıkça, O Memlekette

Kurtuluş Yoktur. İ.İnönü

Ülkeyi Dini İrticadan Kurtarmanın Tek Yolu

Millete Kuran’ı Türkçe Olarak Okutmaktır.

Şartlar Gelişirse İhtilal’ler Hak Olur.

İrtica Başbakan’dan Cesaret Bulursa,

Kim Onun Sokağa Dökülmesini Önleyebilir.?

İrtica’nın Sokağa Dökülmesi İse Ülkenin Kana

Bulanmasıdır. İ.İnönü


Biz Açıkça Milliyetçiyiz...

Ve Milliyetçilik Bizim Yegâne Birlik

Unsurumuzdur. Türk Ekseriyetinde Diğer

Unsurların Hiçbir Etkisi Yoktur. Vazifemiz

Türk Vatanı İçinde Türklüğü Yaşatmaktır.

Türkleri Ve Türklüğe Muhalefet Edecek

Öğeleri Kestirip Atacağız. Ülkeye Hizmet

Edeceklerde Her Şeyin Üstünde Aradığımız

Türk Olmalarıdır. İ.İnönü

 

Kızıldere Şehitleri Ölümsüzdür
Onlar Halkın Yüreğinde Yer Edinmişlerdi

Her Şey Özgür Bir Vatan İçin Dediler
Hiç Bir Tereddüt Etmeden Toprağa Düştüler
Anıları Önünde Saygıyla Eğiliyorum.
Yaşasın Devrim,Yaşasın Sosyalizm..

 

"Siz Bana Din İle Refaha Ulaşmış Bir Toplum

Gösterin, Ben de Size Devrim İle Geri Kalmış

Bir Toplum Göstereyim". E. Che Guevara

Diğer Haberler

 • QUA, METAVERSE DÜNYASINA DA GÜZELLİK KATACAK
 • DİLHAN ERYURT GOOGLE’DA DOODLE OLDU.!
 • MUŞ ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİNDEN TASARRUF
 • RoboAKUT BOĞAZİÇİ ÜNİ. WORLD.3
 • SOSYOLOJİDE YANSITMA; PSİKOLOJİDE SAVUNMA.!
 • ASELSAN’A ABD ŞANTAJI
 • NÜKLEER AKKUYU GBT'Sİ
 • DİJİTALDE GÜVENLİ REKLAM PLATFORMU KURULDU
 • 2018’İN DİJİTAL TRENDLERİ
 • KOCAELİ, TÜRKİYE’NİN ANA BELLEĞİ OLACAK
 • TrabzonSporKlübü

  Nasa

  Kentim_İstanbul

  Doga_İcin_Sanat

  ABD_USA

  Department_State

  TelerehberCom

  Google_Blog

  Kemencemin_Sesi

  Kafkas_Music

  Horon_Hause

  Vakıf_Ay

  Dogal Hayatı_Koruma

  Seffaflık_Dernegi

  Telerehber

  Sosyal_Medya

  E-Devlet

  Türkiye Cumhuriyeti

  BACK TO TOP