28.09.2021
 
 
Kategoriler
   Güncel Haber
   İstanbul Haber
   Dünya Haber
   Trabzon-K.Maraş
   Eğitim-Kültür-Sanat
   Siyaset-Politika
   Çevre-Doğa-Turizm
   Sosyal Yaşam
   Söyleşi - Araştırma
   Sağlık-Gıda-Tarım
   Sinema-Tiyatro-Dizi-Film
   Konuk Yazarlar
   Ekonomik Bakış
   Hukuksal Bakış
   Magazin-Aktüel
   Reklam-İlan-Satış
   Bilim-Teknoloji-Zirve
   Sosyal Bakış
   Toplumsal Bakış
   Tarihsel Bakış
   Müzik Magazin
   Medyatik.Bakış
   Cevap Hakkı
   Black Sea
   Spor-Golf-Tenis-Boks
   Arşiv

Yazarlar
Bizden.Size

Ökkeş BÖLÜKBAŞI
KANAL İSTANBUL & ECUNEMOPOLİS
Tüm yazıları..
DOĞAMIZ

Mikdat KADIOĞLU
BULUTLAR
Tüm yazıları..
Hatıralarım

Nuran NUHOĞLU
HEPİMİZ KERKENEZİZ
Tüm yazıları..
Eko-Bakış

Abdurrahman YILDIRIM
Trabzon Turistik Merkez Olur mu.?
Tüm yazıları..
Uzay.Bakış

Musa ALİOĞLU
TRABZON HAVALİMANI
Tüm yazıları..
Tarihten Bir Yaprak

Mahiye MORGÜL
PİSAGOR 8.SINIFTA BÖYLE ÖĞRETİLİYORSA.!
Tüm yazıları..
Hukuksal Bakış

Av. Cemil CAN
KILIÇDAROĞLU’NUN MUHTEREM EFENDİSİ.!
Tüm yazıları..
Eğitim Kültür Sanat

Emel Vildan Düzenli
TRT - Te. Re. Te. - TRT - Te. Re. Te. - TRT
Tüm yazıları..
68 DENİZ 68

Selçuk Şahin POLAT
68'LİLER VE DOSTLARI.! BASIN VE KAMUOYUNA
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Fatih BACAK
TMTF 2018-2019 ALİ ABALI PLAYOF MÜSABAKALARI
Tüm yazıları..
Geçmişten Günümüze

Hüseyin IRMAK
CUMHURİYET’E HEP DESTEK, TAM DESTEK
Tüm yazıları..
MEDENİYET

Abdullah GÖZAYDIN
GEZİCİLER, AĞAÇSEVENLER NEREDELER.?
Tüm yazıları..
Sportif Bakış

Tekin KÜÇÜKALİ
HAKSIZLIĞA KARŞI TEK YÜREK
Tüm yazıları..
İstanbul; İstanbul.!

Aslı Didari
DEĞİŞMEYEN İSTANBUL; DEĞİŞME İSTANBUL.!
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Muhammet Akosman
BİZANS’DA “HAYIR” DİYOR.!.
Tüm yazıları..
Geçerken Uğradım

Prof. Dr. Özler Aykan
GEÇERKEN UĞRADIM; Özler Aykan Röportajı
Tüm yazıları..

Reklamlar
Döviz Alış Satış
Dolar 1.6387 1.6466
Euro 2.1036 2.1137

  Sosyal Bakış >> Manşet Haberler
  PAHA BİÇİLEMEZ SİHİRLİ TOHUMU KİM EKECEK

  NEDİR BU 3.DALGA İLİŞKİLER.?

  BU GİDİŞE RIZAMIZ DEĞİL, İTİRAZIMIZ VAR.!

  TÜRK SOLU BUGÜNKÜ KADAR DÖNEK ÇIKARMADI.!

  BOĞA FERDİNAND KARAŞAHİN PAÇASINI KURTARDI

  ŞEYTAN MI KANDIRIYOR, KENDİLERİ Mİ.?

  ATATÜRK'E HAKARET SUÇ OLMAMALIYMIŞ.!

  KILIÇDAROĞLU'NUN KEDİCİKLERİ

  TRT - Te. Re. Te. - TRT - Te. Re. Te. - TRT

  HİÇ BİR SUÇUNUZA ORTAK OLMAYACAĞIZ.!

  ÜMİT KAFTANCIOGLU ARDAHAN'DA ANILDI

  İŞİD'İN SERVETİ ELE GEÇİRİLDİ

  YUH ARTIK YUH.! ÇARPILACAKSINIZ...

  KADINLARIMIZI, KIZLARIMIZI GÜÇLENDİRELİM

  SORUMLULARI SAYIYORUM

  ŞİKE”NİN SUÇ ORTAKLARI
HABERİ PAYLAŞ : Google'da PaylaşŞİKE”NİN SUÇ ORTAKLARI

 

Yurtsever Biri İçin, Bir Tek Mermi Bile Atılmadan, 74 Milyonluk Koca Bir Ülkenin Teslim Alınışını Seyretmek, Öyle Kolay Değildir.

 

 “ŞİKE”NİN  SUÇ ORTAKLARI BİZLERİZ.!

Türk toplumunun ne hale getirildiğini, Trabzonspor taraftarlarının son günlerde olup bitenler karşısındaki tavırlarından anlamak daha kolaydır. Geçmiş yıllarda yapılan hatalara karşı hep bir ağızdan “hayır” demesini becerebilen, rakip takımın hak ederek aldığı galibiyeti ve güzel hareketlerini, kendi sahasında alkışlayabilen, doğruya doğru eğriye eğri diyebilen ve kime yapılırsa yapılsın her türlü haksızlığa dikilen o dürüst ve yürekli insanlar nerelerdedir.? “Bize her yer Trabzon” sloganının anlattığı Trabzonlu tipi bu değil midir.? Ne oldu bize de şimdilerde ölmüş eşeğin nallarını sökmeye çalışıyoruz.? Mezar hırsızları ile ortak olmaya kalkışan küçük insanlar Trabzonlu olabilir mi.? Haksızlıklardan faydalanmak, Trabzonlulara asla yakışmaz.!

 

Futboldaki “Şike” ye Bulaşanlar Ayıklanarak Ortaya Çıkartılmadıkça, Bütün Takımlar Şaibe Altındadır...

Taraftarın gönlünde aklanmak yeterli olamaz. Bir ülkede yolsuzluklar ayyuka çıkmış ise, bundan “spor işkolunu” ayrık tutmak olanaksızdır. En az emekle en çok paranın kazanıldığı bir yerde, trilyonlarca liranın döndüğü düşünüldüğünde, sektördeki işlerin düzgün yürüdüğünü söylemek,  çok iddialı konuşmak olur. Kendisi için haksız kazancı geçim kaynağı gören kişiler, doğal olarak bu sektör içinde de yerlerini tutacaklardır. Bir Ülkede Yolsuzluk Yapanları Tespit Edebilmek İçin SADECE Ve SADECE PARAYI TAKİP ETMEK YETERLİDİR.

Paranın nereden gelip, hangi yolları takip ederek,  kimlerin cebine indiği sorusunun yanıtı, her zaman en doğru sonuçları elimize verebilir. Devleti yönetenler, en kolay olan bu seçeneğe denemeden, nala mıha vurmaya başladığında, yolsuzluğa bulaşan ortaklarını  belki o gün için kurtarabilirler!.. Haklı olarak bu ilişkiler insanın aklına; soruşturma talimatı vermesi gereken yetkililerle, soruşturulacak olanların aralarındaki samimi ilişkileri getirir. Tıpkı Deniz Feneri Derneği’nin soruşturmasında yaşanan olaylar gibi. Hükümet,  soruşturmayı yürütmekle görevli savcıları da sudan sebeplerle görevlerinden almış.!

Bu soruşturmayı yürüten Bakanlık Müfettişleri, savcıları “evrakta sahtecilik yapmakla” suçluyorlar! Umarım anımsadınız. Asıl soruşturmayı yürüten Alman savcılar, daha önce Türkiye’ye gelerek, bazı sanıkları sorguya çekmek istemişlerdi. O günler Bakanlık, nedense bu isteğe olumsuz yanıt vermişti. Şimdi  ise, bizdeki soruşturmayı yürütecek olan savcıları, o gün izni vermeyen  HSYK yedek üyesine bağlanmışlar.!

Muhalefet partileri ise, soruşturmanın kapatılacağından endişe ettiklerini kamuoyu ile paylaşmışlar.  Daha önceden bu soruşturmayı yürütmekte olan savcıların, “evrakta sahtecilik yaptıkları” iddiası üzerine soruşturulmaları oldukça komik, fakat  iyi bir gelişmedir.!

“Ergenekon Davası” ile “Balyoz Davası” nda da  şüphelilerin tutuklu yargılanmalarına neden gösterilen  delillerin çoğu için, masa başında üretildikleri ve  sahte belgelere dayandıkları savunulmaktadır.!

Bu sahte delilleri dosyaya koyanlar ise, ya soruşturmayı yürüten savcılar ile onların denetimi altında görev yapan polislerdir ya da savcıları ve polisi aldatarak, soruşturmayı dilediği yönde yürüten gizli bir örgüttür. Üçüncü bir seçenek düşünülemez. Birinci seçenek üzerinden gidersek, Deniz Feneri Derneği’nin soruşturmasında görev yapan savcıların, “evrakta sahtecilik” yapabileceğini de kabul etmemiz gerekecek. Bu kabul bizi,  aynı sahtekârlığı “Ergenekon Davası” ile “Balyoz Davası”nın savcıları da yapabileceğine varsayımına götürür.

Bu halde devletin bu davalarda ileri sürülen iddiaların tümünün üzerine gitmesini gerektirir. İkinci seçenek üzerinden gidersek, bu defa devlet içinde “derin bir devletin” ya da örgütün varlığını kabul etmek zorunda kalırız ki, bu durumda da devlet olmanın gereği neyse o yapılmak zorundadır.  İddiaları duymazdan gelmek, hiçbir şekilde açıklanamaz.!

Dilerseniz burada bir nokta koyup, “Balyoz Davası”nın tutuklu sanıklarından Tuğamiral Turgay Erdağ’ın Ataol Behramoğlu’na yazdığı mektuba göz atalım. Tuğamiral 18.08.2011 tarihli mektubunda şöyle diyor: ”Şubat 2010 tarihinden bugüne kadar organize bir suç örgütü tarafından yaratılmış sahte dijital verilere Emniyet, savcılar ve yargıçlar tarafından destek verilerek, cezalandırma ve sonuç almaya yönelik tutuklamalarla sürdürülen ucu açık bir dava bu. Ucu açık diyorum, çünkü sahte olduğu mahkeme salonunda yüzlerce somut olgu ile kanıtlanmış dijital verilere savcılar ve yargıçlar itibar etmeye devam etmektedir.”  Bunları söyleyen işgal kuvvetlerinin subayı değil,  Türk Silahlı Kuvvetleri’nin şerefli bir komutanıdır…

Kendisine saygı duyan, insanım diyen her iki kişiden birinin, bu durum karşısında bir tavır takınması gerekiyor. Bu kadar somut ve açık bir haksızlık karşısında tepkisiz kalmak, kendine saygı duyan bir insana asla yakışmaz. Haksızlıklara karşı duyarlı olup demokratik bir tepki vermek, aynı zamanda bir yurttaşlık ödevi sayılır.  

 

Tavır belirlemeden önce, yaşanmakta olan olaylara ilişkin, bazı sorular sormak ve kafamızda bu soruların yanıtlarını aramamız gerekiyor. Aksi halde,  benzer bir haksızlığın bize karşı yapılması söz konusu olduğunda,  doğruları  savunacak kimseyi yanımızda bulamayabiliriz.!

Fenerbahçe’nin “yargısın infaz” edilmesine, Beşiktaş, Galatasaray ve Trabzonspor gibi büyük takımların taraftarlarının  “Oh oldu.!” demeleri ve bu durumdan yararlanmayı beklemeleri anlaşılır gibi değildir. Fenerbahçe’ye yapılan yargısız infaza sessiz kalmak, aynı zamanda “Hak Arama Özgürlüğü”nü tanımamak anlamına da gelir. Hak arama özgürlüğüne karşı gelen bir insanın, ne hale getirildiğini, artık varın siz düşünün.!

Bir insan, başka bir insanın hak arama özgürlüğünü kullanamamasına sevinebilir mi.?.!

 

Suçlu olduğu ceza mahkemesi kararı ile kesinleşmedikçe “herkesin masum sayılacağı” şeklindeki “masumiyet karinesi” nden, ne kadar da kolay vazgeçebiliyoruz...

Suçluluğu mahkeme tarafından, kesin hükme bağlanmayan şüphelileri, yönetsel organların “suçlu” ilan ederek, halkın vicdanında mahkûm etmesi,  haksızlıkların en büyüğüdür… Fenerbahçe’ye yapılanlar “yargısız infaz” olup, aynı zamanda yürütme organının yargı fonksiyonunu “gasp“ etmesidir de. Bir yanlış anlaşılmayı önlemek için, Fenerbahçe taraftarı olmadığımı ve Fenerbahçe yöneticilerinin suçsuz olduğunu savunmadığımı belirtmek isterim…  Benim savunduğum “Hukukun Üstünlüğü”dür…

En basitinden, Fenerbahçe yöneticilerinin, bir ceza mahkemesinde yargılanmadan ve tüzel kişilik olarak, Tahkim Kurulu’na yaptıkları başvurunun sonucu beklenmeden, TFF kararı ile doğrudan suçlu ilan edilip,  yaptırımla karşı karşıya bırakılmaları,  “Hukukun Üstünlüğü İlkesi” ile bağlaştırılamaz…  Yargılama sonunda belki de suçlu çıkacaklardır, bunu önceden Tanrı’dan başka kimse bilemez.  “Şike” olaylarını kimler ne zaman, nerede ve nasıl gerçekleştirmişlerdir.? Bu soruların açık ve hiçbir kuşkuya yer vermeyecek şekilde, yanıtlarının verilmesi gerekir. Henüz maddi olayın meydana geldiği hususu, ceza mahkemesi tarafından,  tespit edilerek hüküm altına alınmış değildir.!

Bu somut gerçekliğe rağmen, ne yazık ki iki kişiden biri, şişirilmiş gazete ve televizyon haberleri ile  “yargısız infaz”lara rıza göstermek konumuna getirilmiştir.!.?

 

Bu andan itibaren iki kişiden biri, bu yargısız infazların  suç ortağı sayılır.!

Mezarlıktaki ölülerin altın dişlerini söken hırsızlara göz yuman bekçiler,   hırsızlıklara yardım ederlerse, sonunda hırsızlarla ortak olmak zorunda da kalabilirler.!

Kötü ortaklıklar hep böyle başlamışlardır. Bakarsınız her türlü ahlaksızlığı ve hırsızlığı yapanlar, ellerindeki yetkileri kullanarak, kötü eylemlerin adını değiştirip “yolsuzluk” olarak koyabilirler. Hatta onları suç olmaktan da çıkartabilirler. Bu eylemler, o kötü davranışları hiçbir şekilde normal veya kabul edilebilir hale getiremezler.! 

Kötü Eylemler, Her Zaman Vicdanlarda Kötü Olarak Kalırlar…

Öte yandan, hak etmediği bir yere, hak eden birinin yerine, bir şekilde gelen birey, toplum tarafından yerini hak etmiş gibi muamelesi görüyorsa, o toplum için tehlike çanları da çalmaya başlamış demektir.

Böyle kişiler, kendisi gibi olmayanlara yaşama şansı da tanımazlar, komşularına  tahammül edemezler.!  Sağa sola saldırıp mahalle baskısını da onlar yaratırlar, hiç kimsede huzur bırakmazlar.!

 

Öyleyse, Olup Biteni Oturup Dizi Seyreder Gibi Seyredemeyiz, Bizlerin De Bir Şeyler Yapması Gerekiyor.

Aydınlarımız, Emperyalizmin Gizli İşgali Altında Olduğumuz Tespiti Yapıyorlar.

İşgal Kuvvetleri İle Kol Kola Gezerek, Düşmanı Taklit Eden Konuşmaları Yapanlar Da Bizim Vatandaşlarımızdır. Savaş Tüccarları Da.

Onları Seyrettikçe İçimiz Acıyor Olabilir. İmkânsız Gibi Görünse De İşbirlikçileri Uyarıp, Yeniden Kazanabiliriz. Bunu denemek zorundayız.

Yurtsever Biri İçin, Bir Tek Mermi Bile Atılmadan, 74 Milyonluk Koca Bir Ülkenin Teslim Alınışını Seyretmek, Öyle Kolay Değildir.

Bu Ülkenin Yurttaşıyım Diyen Birine, İşkencelerin En Ağırı Da Bu Olsa Gerekir…

 

Av. Cemil Can

 

http://www.medyagunebakis.com/ -http://www.tdfajans.com/

TDFAJANS – Toplum Dinamikleri Fikir Ajansı

Sosyal, Kültürel, Ticari, Eğitim ve Sanatsal Alanlarda;

Düşünce Üretimi. Paylaşımı. Toplum Yararına kullanımı.!

Bilgi Sahibi Olunmadan Fikir Sahibi Olunamaz.! Olunsa olunsa;

Ancak Başkalarının Fikirlerini Tekrarlayan Papağan Olunur.

  Diğer Haberler
 • PAHA BİÇİLEMEZ SİHİRLİ TOHUMU KİM EKECEK
 • NEDİR BU 3.DALGA İLİŞKİLER.?
 • BU GİDİŞE RIZAMIZ DEĞİL, İTİRAZIMIZ VAR.!
 • TÜRK SOLU BUGÜNKÜ KADAR DÖNEK ÇIKARMADI.!
 • BOĞA FERDİNAND KARAŞAHİN PAÇASINI KURTARDI
 • ŞEYTAN MI KANDIRIYOR, KENDİLERİ Mİ.?
 • ATATÜRK'E HAKARET SUÇ OLMAMALIYMIŞ.!
 • KILIÇDAROĞLU'NUN KEDİCİKLERİ
 • TRT - Te. Re. Te. - TRT - Te. Re. Te. - TRT
 • HİÇ BİR SUÇUNUZA ORTAK OLMAYACAĞIZ.!
 • Editörden

  TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ

  Trabzonlular Birleşiniz. Trabzonlu İşadamları, İşkadınları, Çalışanlar, Genç Kızlar-Erkekler, Okuyan çocuklar Birlik ve Bütünlüğü Sağlamak Sizin Ellerinizde..!
  Devamı..
  Son Dakika
    - PAHA BİÇİLEMEZ SİHİRLİ TO
    - NEDİR BU 3.DALGA İLİŞKİLE
    - BU GİDİŞE RIZAMIZ DEĞİL,
    - TÜRK SOLU BUGÜNKÜ KADAR D
    - BOĞA FERDİNAND KARAŞAHİN
    - ŞEYTAN MI KANDIRIYOR, KEN
    - ATATÜRK'E HAKARET SUÇ OLM
    - KILIÇDAROĞLU'NUN KEDİCİKL
    - TRT - Te. Re. Te. - TRT -
    - HİÇ BİR SUÇUNUZA ORTAK OL
    - ÜMİT KAFTANCIOGLU ARDAHAN
    - İŞİD'İN SERVETİ ELE GEÇİR
    - YUH ARTIK YUH.! ÇARPILACA
    - KADINLARIMIZI, KIZLARIMIZ
    - SORUMLULARI SAYIYORUM
    - ZEYTİN DALI HAREKATINDAKİ
    - KORKMUYORUM KARDEŞİM; KOR
    - NELER OLUYOR HAYATTA VE T
    - VEDAT ÖZTÜRK HEM AĞLADI,
    - KADIN ÇİFTÇİLER, GİRİŞİMC


  Günün Sözü

  HÜKÜMETLERİN İCRAATI MENFİ OLUP DA MİLLET İTİRAZ ETMEZ VE İKTİDARI DÜŞÜRMEZSE BÜTÜN KUSUR VE KABAHATLERE KATILMIŞ DEMEKTİR.

  M.K. ATATÜRK


  Anket
  KÜRESEL EKONOMİK KRİZ
  TEĞET GEÇTİ
  DELDİ GEÇMEDİ

  Reklamlar


     © 2009 Bu Site Ökkeş BÖLÜKBAŞI tarafından hazırlanmakta ve yayınlanmaktadır.
  Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.