2 MİLYON AVRO TAKO-YOL CEZASI

Nakliyeciler Avrupa’da Yaklaşık 2 Milyon Avro Tako Yol Ceza Ödüyor

Paylas:
 • Facebook'da Paylaş
 • Twitter'da Paylaş

2 MİLYON AVRO TAKO-YOL CEZASI

Otoyolda Kural İhlallerinin Nakliyecilere Maliyeti Büyük

Nakliyeciler Avrupa’da Yaklaşık 2 Milyon Avro Tako Yol Ceza Ödüyor

Ortadoğu’da yaşanan sorunlar nedeni ile pazar paylarında ciddi düşüş yaşayan Türk nakliye firmaları ağırlığı Avrupa ülkelerine vermeye başlarken, sürücülerden kaynaklanan kural ihlalleri nedeniyle Avrupa otoyollarında yaklaşık 2 milyon Avro ceza ödüyor.

 

Cezalar ağırlıklı olarak günlük çalışma süresi ihlali ve sayıca yetersiz olarak tahsis edilen geçiş belgelerinin kullanılmak istenmemesinden kaynaklanıyor.

Ortadoğu ülkelerinde yaşanan sorunlar nedeni ile bu pazarı neredeyse kaybetme noktasına gelen Türk nakliye firmaları, karayolu taşımacılığında ağırlığı Avrupa ülkelerine vermeye başladı. Avrupa’nın en genç filosuna sahip Türk nakliye firmaları, sürücülerden kaynaklanan kural ihlalleri nedeniyle Avrupa otoyollarında yaklaşık 2 milyon Avro ceza ödüyor. Cezaların ağırlıklı olarak günlük çalışma süresi ihlalleri ile sayıca yetersiz olarak tahsis edilen geçiş belgelerinin kullanılmak istenmemesinden kaynaklandığına dikkat çeken DKV Euro Service Türkiye Satış müdürü Deniz Çokcoş Sezer, “Araçların günde 9 saat çalışma sınırı var. Bu süre, araçlarda takılı olan dijital TAKO cihazı sayesinde ölçülüyor. Aracınız 9 saatlik çalışma süresini doldurduysa, kenara çekip beklemek zorundasınız. Tır şoförlerimiz maalesef bu kurala gerektiği gibi hassasiyet göstermiyor. Bu yüzden Türk nakliye firmaları Avrupa otoyollarında oldukça yüksek TAKO cezaları ödüyor. Fransa’da TAKO cezası 8.000 Avro’ya ulaşırken, Slovenya’daki bu rakam 5.000 Avro’yu buluyor” diye konuştu.

 “Bir Şoför Aralıksız  4.5 Saat, 24 Saat İçerisinde Toplam 9 Saat  Araç Sürebilir”

Tır şoförlerinin yükü en kısa sürede boşaltmaya odaklanarak, bazı kuralları ihlal edebildiklerine dikkat çeken Deniz Çokcoş Sezer, “Araçlarda bulunan dijital TAKO cihazı aracın ne kadar süredir hareket halinde olduğunu takip ediyor. TAKO kuralına göre bir şoför aralıksız  4.5 saatten fazla çalışamaz. Süreniz dolduğu halde beklemeyip yola devam ederseniz, o zaman TAKO kuralına uymadığınız için ceza kaçınılmazdır” dedi.

Karnesi Biten Kayıt Dışı Geçiş Yapıyor

TAKO’dan sonra en fazla cezaya neden olan ikinci konunun geçiş belgeleri olduğunu belirten Deniz Çokcoş Sezer, “Avrupa Birliği’ndeki çevre koruma standartları nedeniyle üye devletler, diğer ülkelere her yıl belirli sayıda tır karnesi tahsis ediyorlar. Geçiş belgesi olarak da  bilinen tır karneleri, esasen tırların ülkeye kaç defa giriş çıkış yaptığını kontrol altında tutuyor. Ama tahsis edilen karne sayısı hiçbir zaman ihtiyacı karşılamadığından kayıt dışı geçişler yaşanıyor, Türk nakliyecileri bu nedenle de ceza ödüyor” dedi.

Ceza Ödemelerinde DKV Devreye Giriyor

Avrupa’da 42 ülkedeki 54 bin 700 kabul noktası ile otoyol ve akaryakıt kartları ile hizmet verdiklerini belirten Deniz Çokcoş Sezer, “Müşterilerimiz bize yazılı talepte bulundukları anda, DKV olarak cezanın ödemesini gerçekleştirerek, aracın bağlanmasını önlüyoruz. Aracın durması, nakliye firmasının para kaybetmesi demek. Bu yüzden DKV olarak araçlarımızın yolda herhangi bir sorun yaşamadan ilerlemesine yardımcı oluyoruz” dedi.

7 Mayıs 2016 / İstanbul -

DKV Euro Service yaklaşık 80 yıldır lojistik ve karayolu taşımacılık sektörüne hizmet sağlayan lider firmalardan biridir. DKV Euro Service Avrupa ve Rusya otoyollarında, markadan bağımsız 54.700 kabul noktasında nakitsiz hizmetten, otoyol geçiş ücretlerine, vergi iadesi ödemelerine uzanan geniş bir yelpazede maliyet optimizasyon ve filo yönetim hizmeti sunmaktadır.

700 çalışanı olan DKV Euro Service, DKV MOBILITY SERVICES Group şirketidir. 2014 yılı itibariyle 5,7 milyar Euro ciro açıklayan DKV Euro Service, 42 ülkede temsil edilmektedir. 2,5 milyon DKV CARD ve araç içi cihazı 120.000’den fazla müşteri tarafından kullanılmaktadır. DKV CARD 2015 yılında, 11. kez yakıt ve hizmet kartı kategorisinde en iyi marka ödülüne layık görülmüştür.
Bilgi İçin: Deniz Kalendergil: Tribeca İletişim Danışmanlık

İletişim: 0216 310 54 04 - denizk@tribeca.com.tr


Fatih Bacak, Antalya – Mayıs.2016 fb.antalya007@gmail.com,

http://www.medyagunebakis.com/ -okkesb@turkfreezone.com,

https://twitter.com/okkesb  -----------  E.mail: okkesb@telmar.net,

https://www.facebook.com/okkes.bolukbasi, -okkesb@gmail.com,

Fatih Bacak, Antalya – Mayıs.2016 fb.antalya007@gmail.com,

Diğer Haberler

 • ANTALYA GAZETECİ EVİMİZ AÇILDI
 • DEPREM VE GELECEK KAYGISI
 • MAORİLER KADAR OLAMADIK.!
 • *KRONOMETRE SIFIRLANDI* ‘MI.?
 • AKTİVİST GAZETECİDEN SAMİMİ İTİRAFLAR.!
 • SEVAP KAZANMANIN YOLLARI
 • SEVGİ GÜNÜNDE BİR VEDA…
 • PAHA BİÇİLEMEZ SİHİRLİ TOHUMU KİM EKECEK
 • NEDİR BU 3.DALGA İLİŞKİLER.?
 • BU GİDİŞE RIZAMIZ DEĞİL, İTİRAZIMIZ VAR.!
 • TrabzonSporKlübü

  Nasa

  Kentim_İstanbul

  Doga_İcin_Sanat

  ABD_USA

  Department_State

  TelerehberCom

  Google_Blog

  Kemencemin_Sesi

  Kafkas_Music

  Horon_Hause

  Vakıf_Ay

  Dogal Hayatı_Koruma

  Seffaflık_Dernegi

  Telerehber

  Sosyal_Medya

  E-Devlet

  Türkiye Cumhuriyeti

  BACK TO TOP