30.09.2020
 
 
Kategoriler
   Güncel Haber
   İstanbul Haber
   Dünya Haber
   Trabzon-K.Maraş
   Eğitim-Kültür-Sanat
   Siyaset-Politika
   Çevre-Doğa-Turizm
   Sosyal Yaşam
   Söyleşi - Araştırma
   Sağlık-Gıda-Tarım
   Sinema-Tiyatro-Dizi-Film
   Konuk Yazarlar
   Ekonomik Bakış
   Hukuksal Bakış
   Magazin-Aktüel
   Reklam-İlan-Satış
   Bilim-Teknoloji-Zirve
   Sosyal Bakış
   Toplumsal Bakış
   Tarihsel Bakış
   Müzik Magazin
   Medyatik.Bakış
   Cevap Hakkı
   Black Sea
   Spor-Golf-Tenis-Boks
   Arşiv

Yazarlar
Bizden.Size

Ökkeş BÖLÜKBAŞI
MUZAFFER İLHAN ERDOST SONSUZLUĞA UĞURLANDI
Tüm yazıları..
DOĞAMIZ

Mikdat KADIOĞLU
BULUTLAR
Tüm yazıları..
Hatıralarım

Nuran NUHOĞLU
HEPİMİZ KERKENEZİZ
Tüm yazıları..
Eko-Bakış

Abdurrahman YILDIRIM
Trabzon Turistik Merkez Olur mu.?
Tüm yazıları..
Uzay.Bakış

Musa ALİOĞLU
TRABZON HAVALİMANI
Tüm yazıları..
Tarihten Bir Yaprak

Mahiye MORGÜL
MATEMATİK KİTABINDA ATATÜRK’E SALDIRILAR
Tüm yazıları..
Hukuksal Bakış

Av. Cemil CAN
KILIÇDAROĞLU’NUN MUHTEREM EFENDİSİ.!
Tüm yazıları..
Eğitim Kültür Sanat

Emel Vildan Düzenli
TRT - Te. Re. Te. - TRT - Te. Re. Te. - TRT
Tüm yazıları..
68 DENİZ 68

Selçuk Şahin POLAT
68'LİLER VE DOSTLARI.! BASIN VE KAMUOYUNA
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Fatih BACAK
TMTF 2018-2019 ALİ ABALI PLAYOF MÜSABAKALARI
Tüm yazıları..
Geçmişten Günümüze

Hüseyin IRMAK
CUMHURİYET’E HEP DESTEK, TAM DESTEK
Tüm yazıları..
MEDENİYET

Abdullah GÖZAYDIN
GEZİCİLER, AĞAÇSEVENLER NEREDELER.?
Tüm yazıları..
Sportif Bakış

Tekin KÜÇÜKALİ
HAKSIZLIĞA KARŞI TEK YÜREK
Tüm yazıları..
İstanbul; İstanbul.!

Aslı Didari
DEĞİŞMEYEN İSTANBUL; DEĞİŞME İSTANBUL.!
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Muhammet Akosman
BİZANS’DA “HAYIR” DİYOR.!.
Tüm yazıları..

Reklamlar
Döviz Alış Satış
Dolar 1.6387 1.6466
Euro 2.1036 2.1137

  Toplumsal Bakış >> Manşet Haberler
  GRUP YORUM DAVASI ERTELENDİ

  BALIK BAŞTAN KOKUYOR.!

  R.T.ERDOĞAN'IN BARIŞ PLANI HEDEFİ

  İSRAEL VE KÜRT'LERİN TÜRKİYE MESELESİ

  VATAN İLE BİRLİKTE, DİN DE ELDEN GİDİYOR.!

  KARA YÖRÜK ÇADIRININ DUMANI TÜTÜYORSA...!

  MURAT ÜNAL CİNAYETİ & ADNAN OKTAR

  BÜYÜK VEBAL ALTINDALAR

  BİR ATATÜRK MİRASI DAHA YIKILIYOR

  ÜMİT KAFTANCIOĞLU CİNAYETİ

  AFRİN'DE TOPUKLU EFE UNVANLI TOP MERMİSİ

  AMAÇ BÖLGEYİ KÜRTLEŞTİRMEK.!

  ÜNİVERSİTELERDE ARTIK KADININ ADI YOK

  İNANÇ SÖMÜREREK, OTORİTER REJİM DAYATILIYOR.

  BİNGÖL'DE YALAN, İSTANBUL'DA GERÇEK

  RECEP BEY KENDİNE GEL
HABERİ PAYLAŞ : Google'da PaylaşRECEP BEY, RECEP BEY KENDİNE GEL.!

AKP’li Magandalar, KAR-DER - Karadenizliler Derneği’nin Her Yıl Yaptığı Geleneksel Yayla Şenliklerinin Bu Yıl Neşesini Kaçırttı.

AKP iktidar olmadan önce, diğer bölgelerin insanları, Karadenizlilere gıpta ile bakardı. Onların bir birini ne kadar tuttuğuna inanırlardı.

Hatta Karadenizliler için “üniter yapının harcıdırlar” diyenler de vardı. 9 yıldır öyle değil, AKP girdi araya mertlik Karadeniz’de de bozuldu. Virüs bulaştırdı bölgenin insanına. Bölünme Karadeniz’den başladı. “Ötekileştirme siyaseti”nin Karadeniz’den meyveleri toplanabilir artık.

 AKP önce kendi yandaşlarını ötekileştirdi, sonra “öteki” kavramını, kendinden olmayanları tarif için genişletti. Bu şekilde merkez muhafazakâr sağ kitle içinden geçişleri de ortadan kaldırıp, kendine sürekli beslenebileceği bir alan yarattı.  Yandaşlarını ötekilere karşı kışkırtmaktan çekinmedi. Hatta işi küfür ve hakarete kadar götürmeyi özellikle teşvik ettiler. Başbakanı örnek alan bazı Karadenizliler, kendilerinden olmayan görüşlere hakaret ve küfür etmeyi, hak olarak görmeye başladı.!

Bu söylediklerim duyumlara değil, bir gün önce yaptığım gözlemlere bağlı olan tespitlerdir.

KAR-DER kendini siyasi partilere aynı yakınlıkta veya uzaklıkta gören doğru bir çizgi benimsemiştir. Kendini siyaset üstü bir yerde tanımlamaya saygı duyulur, sonuçta o bir tüzel kişiliktir. Bu yüzden şenliğe katılan siyasi parti temsilcilerinin, sadece kendilerini tanıtabilecekleri kadar bir konuşma hakkı tanınması yanlış değildir. Çizilen bu çerçeve, Karadeniz dernekçiliğinin geleneğinde de uygun düşer.

Şenliğin ikinci günü, ilk konuşmayı yapması için söz verilen CHP’nin Ankara 1. Bölge Milletvekili Adayı İlyas Güven Eroğlu, dernek tarafından belirlenmiş çerçeve içerisinde kalarak, düzeyli ve içerikli bir konuşma yaptı.

Arkasından söz alan AKP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Gedikli, saygısızca yayla şenliklerini miting alanına çevirdi. AKP’nin kurt politikacısı, fırsatı ganimet gibi değerlendirdi. Partisinin “çılgın projeleri” ni özetleyip, Karadenizlilerden üçüncü kez daha oy istedi. Her fırsatı halkı aldatmak için kullanan bu zihniyeti, ne yazık ki utangaç ve aşırı saygılı dernek yöneticileri  bu pazar  susturmayı beceremedi.!

İktidara gelirken halka verdiği sözleri yerine getirmek için gerekli çabayı göstermediği ve BOP’nin Eşbaşkanlığını kabul ettiği için, AKP’den istifa edip, MHP’ye geçen dürüst milletvekili M. Zekai Özcan, konuşması sırasında; AKP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Gedikli’nin sözlerine cevap vermek zorunda kaldı. Bu konuşmadan sonra, CHP’nin Ankara 2. Bölge Adaylarından Prof. Dr. Ali Rıza Erbay’a konuşma sırası geldi. Sözlerine Bülent Gedikli’nin şenliklerde siyaset yapılmayacağına ilişkin yapılan centilmenlik anlaşmasına uymadığını, bu nedenle bazı eleştirilerine ve projelerine cevap vermek istediğini söyledi.

Dinleyiciler arasındaki birkaç AKP’li, son derece terbiyesiz bir şekilde Hocaya küfür ederek, kürsüyü terk etmesini istediler.

Küfrü duyan CHP’liler ile şenliklerin güvenliğini sağlamakla görevli olan ORAN Güvenlik Şirketi’nin sağduyulu elemanları, birlikte Karadenizlilerin yüz karası olan bu densizleri, alandan çıkartmaya çalıştılar. Şenliklerin tadı bu noktada kaçtı işte. Ben de bire bir yaşadığım bu gerçeklerden yaptığım bazı tespitleri, sizlerle paylaşmak istedim bugün.

Yaşanan kısa gerginlikten sonra, AKP’nin kiraladığı magandalar: “Biz buraya eğlenmek için geldik. Burada kimse siyaset yapamaz. Yapana da küfrederiz” diyerek, kendilerini savunmaya çalıştılar! Savunma bu kadar basit. Bu beyler, AKP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Gedikli’nin,  AKP hükümetlerinin icraatları ile seçim vaatlerini dinlerken, anlaşılan bayağı eğlenmişlerdi.! Ne zaman ki diğer partilerin temsilcileri, eleştiri haklarını kullanmaya başladılar; o zaman bu “delikanlıların” sinirleri de bozulmaya başladı. Tıpkı liderleri gibi, Başladılar örnek aldıkları Recep Bey gibi, kendileri gibi düşünmeyenlere küfürler savurmaya. Burada ilginç olan bu “Bey”lerin küfür etmeyi kendilerine “hak” görmeleriydi. Mizah yaptığımı sanmayın. Arbedenin tam ortasında kalmıştım. Söylenenleri kulaklarımla duydum. Bu ilkel savunmayı duyunca kendimi tutamayıp: “Madem siyaset yapanlara tepki göstermeyi kendinize hak görüyorsunuz, burada asıl siyaset yapan Bülent Gedikli’ydi ve siz onu alkışladınız. Neden ona karşı da aynı tepkiyi göstermediniz” dedim. Bu “değerli” hemşerilerim öylece trene bakar gibi gözümün içine bakıp durdular. Öfkeden burunlarından dumanlar çıkıyordu. Belli ki, hangi konuşmaların “siyaset yapmak” anlamına geldiğini ayırt edecek birikime sahip değillerdi.

Sonra anlaşıldı ki, kendilerine ezberletilen düşünceye karşı yapılan, eleştirel her düşünceyi “siyaset yapmak” olarak bellemişler.!

Yazık ki, ne yazık hemşerilerime.! Cahil kalmak sanki boyunlarına farz idi. Ankara gibi bir başkentte, geçirdikleri bunca yıl heba olmuş. Hiç mi taş taş üstüne koyamadınız bu süre içinde? Sizleri kim sahipsiz bulup, iğfal etti beyninizi? O insafsızlar, bu kadar etkili bir zehri, ne zaman attı önünüze.?

Bundan böyle Karadenizlilerin birbirine tutkun olduğuna kimse inanmaz. Zaten de değiller artık. Üniter devletin harcı bu tetikçi maşalardan olamaz.! Harcı bir yana bırakın, en basit çayır duvarında moloz olarak bile giremez bunlar.! Ama oyları fazladır, demokraside galip gelebilirler. Benim Karadenizli hemşerilerim, her nedense sahnenin en iyi görülebilin yerine asılan ve Balalılara “ağa” olarak dayatılmak istenilen İ. Melih Gökçek’i, kendilerine  “Efsane Başkan” olarak tanıtan pankarta seslerini çıkartamadılar.!  Nedense bu pankartı siyasi de bulmadı benim kullanılmaya alışık hemşerilerim.! Sorsalar, bir zamanlar doğruya doğru, eğriye eğri derlerdi.! Sözü fazla uzatmaya gerek yok işte.

AKP virüsünü Karadeniz’e bulaştırmış bir kere…  9 yılda “toprağım” sözcüğünü dahi kirlettiler.!

Recep Bey’i örnek almış hemşerilerim, başka ne yapabilirlerdi? Duydunuz mu bilmem, son günlerde Recep Bey, korku imparatorluğunu iyice yerleştirmek için yeni bir suç icat eylemiş! Henüz kanununu çıkartamamış ama savcıları eliyle yürürlüğe sokmuş yeni cezayı. Adına bakın ne demiş: ”Halka devlete karşı isyan hissini uyandıracak terör yöntemlerine başvurmak.” Ankara’da Hopa olaylarını protesto ederken gözaltına alınan gruplar, bu uydurma suç ile suçlandılar! Önümüzdeki günlerde Recep Bey’in fikirlerine karşı, fikir ileri sürenlerin tutuklanmasına sakın şaşırmayın. “Kanunsuz suç ve ceza olmaz” ilkesi bir kere çiğnenmeye başladı mı, kimse ne zaman hangi suçla suçlanacağını, nerede tutuklanacağını bilemez. Her şey Erdoğan’ın iki dudağı arasında olur…

Anlaşılan İngiliz “The Economist” dergisinde yayınlanan “Oyunuzu CHP’ye verin” başlıklı makale Başbakan’ı çok kızdırmış.

Recep Bey, belki de bu nedenle AKP’yi eleştiren gazeteci Nuray Mert’e ağır hakaretlerde bulundu…

Recep Bey, büyük olasılıkla aynı kızgınlıkla panzerin üstüne çıkarak, hükümetin orantısız güç kullanmasını eleştiren Diltaş Aktaş’ı “kadın mıdır kız mıdır, bilemem” diyerek aşağılamıştı… Acaba benzer bir tanımlamayı, başarılı hemşerimiz Prof. Dr. Ali Rıza Erbay’a küfreden kendi militanları için de yapabilecek mi.? O hemşerilerimiz için de  “erkek mi gay miydiler bilemem” diyebilir mi.?

Recep Bey,  bu kızgınlıkla olsa gerekir çevre il ve ilçelerden otobüslerle İzmir’e yığdırdığı kömür ve makarna kurbanlarının önünde, “Kör ideoloji İzmir’i esir almış vaziyette” diyerek, İzmirlilerin ideolojisini de aşağıladı… Onun asıl derdi; İzmirli gençlerin ne içtiğiydi. Güya mitinge gelirken yol üstünde bir yerlerde gençleri görmüş. Sere serpe çimenlerin üstüne oturmuşlar, yiyip içiyorlarmış… Bu açıklaması üzerine “Biz kimsein yemesine içmesine, giyimine kuşamına karıştık mı.?” diyerek özgürlüklere ne kadar saygılı olduğunu yutturmaya çalışmış.!  Bu defa “aksırıncaya kadar, tıksırıncaya kadar içiyorlar” dememiş.!

Recep Bey, on binlerce kız çocuğunun elinden tutarak onlara annelik eden, okumaları için burs veren ÇYDD’nin rahmetli Başkanı Türkan Saylan’ın, 1976 yılında kurduğu İstanbul Lepra Hastanesi’nin “kar etmiyor” diye kapatmış. Neden? Türkan Saylan’ın adını duyunca, Recep Bey rahatsız oluyor. Öyle ya da böyle, sağlıkta özelleştirmelerin geldiği son halka, cüzamlı hastalarımızı vurdu…

Bir de tevil kaldırmaz şu sözleri dinleyip, öyle karar verin. Teröre karşı mücadelede üstün başarı gösteren efsane komutan, Öcalan’ın Türkiye’ye getirilmesini organize eden Özel Kuvvetler eski komutanı MHP İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı Engin Alan için Recep Bey bakın ne demiş: “Ayağa kalkmayan korgeneral bedelini ödedi, gideceği yeri buldu” dedi. Biliyorsunuz halen Silivri Cezaevinde bulunan Alan, Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın Amerika’nın etkisinden kurtulmasında önemli görevler üstlenmişti.

PKK’ya af çıkartılmasının düşünüldüğünü söyleyen Arıç’ın bu açıklamasından sonra, akıllara şu soru takıldı: Engin Alan gerçekte neyin bedelini ödüyor.? Bu sorunun cevabını, olup biten her şeyle birlikte düşünmeye devam edelim. Virüs bize de bulaştı mı acaba ne dersiniz.?

Peki biz, 9 yıl 2 dönem Recep Bey’i başımıza oturtarak neyin bedelini ödemişiz.?

İnadımızın mı, yoksa Recep Bey’i bizden biri sanmamızın mı? Bunu hiç düşündünüz mü.? Aynı hataya bir daha  düşmeyelim.!

Av. Cemil Can

 

http://www.medyagunebakis.com/ -http://www.tdfajans.com/

TDFAJANS – Toplum Dinamikleri Fikir Ajansı

Sosyal, Kültürel, Ticari, Eğitim ve Sanatsal Alanlarda;

Düşünce Üretimi. Paylaşımı. Toplum Yararına kullanımı.!

Bilgi Sahibi Olunmadan Fikir Sahibi Olunamaz.! Olunsa olunsa;

Ancak Başkalarının Fikirlerini Tekrarlayan Papağan Olunur.

 

  Diğer Haberler
 • GRUP YORUM DAVASI ERTELENDİ
 • BALIK BAŞTAN KOKUYOR.!
 • R.T.ERDOĞAN'IN BARIŞ PLANI HEDEFİ
 • İSRAEL VE KÜRT'LERİN TÜRKİYE MESELESİ
 • VATAN İLE BİRLİKTE, DİN DE ELDEN GİDİYOR.!
 • KARA YÖRÜK ÇADIRININ DUMANI TÜTÜYORSA...!
 • MURAT ÜNAL CİNAYETİ & ADNAN OKTAR
 • BÜYÜK VEBAL ALTINDALAR
 • BİR ATATÜRK MİRASI DAHA YIKILIYOR
 • ÜMİT KAFTANCIOĞLU CİNAYETİ • Editörden

  TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ

  Trabzonlular Birleşiniz. Trabzonlu İşadamları, İşkadınları, Çalışanlar, Genç Kızlar-Erkekler, Okuyan çocuklar Birlik ve Bütünlüğü Sağlamak Sizin Ellerinizde..!
  Devamı..
  Son Dakika
    - GRUP YORUM DAVASI ERTELEN
    - BALIK BAŞTAN KOKUYOR.!
    - R.T.ERDOĞAN'IN BARIŞ PLAN
    - İSRAEL VE KÜRT'LERİN TÜRK
    - VATAN İLE BİRLİKTE, DİN D
    - KARA YÖRÜK ÇADIRININ DUMA
    - MURAT ÜNAL CİNAYETİ & ADN
    - BÜYÜK VEBAL ALTINDALAR
    - BİR ATATÜRK MİRASI DAHA Y
    - ÜMİT KAFTANCIOĞLU CİNAYET
    - AFRİN'DE TOPUKLU EFE UNVA
    - AMAÇ BÖLGEYİ KÜRTLEŞTİRME
    - ÜNİVERSİTELERDE ARTIK KAD
    - İNANÇ SÖMÜREREK, OTORİTER
    - BİNGÖL'DE YALAN, İSTANBUL
    - İSTEDİĞİNİZ KADAR YIRTINI
    - YENİ ANDIMIZ UYGULANMAYA
    - FETVA VERİLDİ.“BOŞ OL” DE
    - DİNDAR NESİL YETİŞTİRME P
    - ŞABAN DİŞLİ DE GÖREVİNİ B


  Günün Sözü

  HÜKÜMETLERİN İCRAATI MENFİ OLUP DA MİLLET İTİRAZ ETMEZ VE İKTİDARI DÜŞÜRMEZSE BÜTÜN KUSUR VE KABAHATLERE KATILMIŞ DEMEKTİR.

  M.K. ATATÜRK


  Anket
  KÜRESEL EKONOMİK KRİZ
  TEĞET GEÇTİ
  DELDİ GEÇMEDİ

  Reklamlar
     © 2009 Bu Site Ökkeş BÖLÜKBAŞI tarafından hazırlanmakta ve yayınlanmaktadır.
  Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.