19.09.2021
 
 
Kategoriler
   Güncel Haber
   İstanbul Haber
   Dünya Haber
   Trabzon-K.Maraş
   Eğitim-Kültür-Sanat
   Siyaset-Politika
   Çevre-Doğa-Turizm
   Sosyal Yaşam
   Söyleşi - Araştırma
   Sağlık-Gıda-Tarım
   Sinema-Tiyatro-Dizi-Film
   Konuk Yazarlar
   Ekonomik Bakış
   Hukuksal Bakış
   Magazin-Aktüel
   Reklam-İlan-Satış
   Bilim-Teknoloji-Zirve
   Sosyal Bakış
   Toplumsal Bakış
   Tarihsel Bakış
   Müzik Magazin
   Medyatik.Bakış
   Cevap Hakkı
   Black Sea
   Spor-Golf-Tenis-Boks
   Arşiv

Yazarlar
Bizden.Size

Ökkeş BÖLÜKBAŞI
KANAL İSTANBUL & ECUNEMOPOLİS
Tüm yazıları..
DOĞAMIZ

Mikdat KADIOĞLU
BULUTLAR
Tüm yazıları..
Hatıralarım

Nuran NUHOĞLU
HEPİMİZ KERKENEZİZ
Tüm yazıları..
Eko-Bakış

Abdurrahman YILDIRIM
Trabzon Turistik Merkez Olur mu.?
Tüm yazıları..
Uzay.Bakış

Musa ALİOĞLU
TRABZON HAVALİMANI
Tüm yazıları..
Tarihten Bir Yaprak

Mahiye MORGÜL
PİSAGOR 8.SINIFTA BÖYLE ÖĞRETİLİYORSA.!
Tüm yazıları..
Hukuksal Bakış

Av. Cemil CAN
KILIÇDAROĞLU’NUN MUHTEREM EFENDİSİ.!
Tüm yazıları..
Eğitim Kültür Sanat

Emel Vildan Düzenli
TRT - Te. Re. Te. - TRT - Te. Re. Te. - TRT
Tüm yazıları..
68 DENİZ 68

Selçuk Şahin POLAT
68'LİLER VE DOSTLARI.! BASIN VE KAMUOYUNA
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Fatih BACAK
TMTF 2018-2019 ALİ ABALI PLAYOF MÜSABAKALARI
Tüm yazıları..
Geçmişten Günümüze

Hüseyin IRMAK
CUMHURİYET’E HEP DESTEK, TAM DESTEK
Tüm yazıları..
MEDENİYET

Abdullah GÖZAYDIN
GEZİCİLER, AĞAÇSEVENLER NEREDELER.?
Tüm yazıları..
Sportif Bakış

Tekin KÜÇÜKALİ
HAKSIZLIĞA KARŞI TEK YÜREK
Tüm yazıları..
İstanbul; İstanbul.!

Aslı Didari
DEĞİŞMEYEN İSTANBUL; DEĞİŞME İSTANBUL.!
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Muhammet Akosman
BİZANS’DA “HAYIR” DİYOR.!.
Tüm yazıları..
Geçerken Uğradım

Prof. Dr. Özler Aykan
GEÇERKEN UĞRADIM; Özler Aykan Röportajı
Tüm yazıları..

Reklamlar
Döviz Alış Satış
Dolar 1.6387 1.6466
Euro 2.1036 2.1137

  Toplumsal Bakış >> Manşet Haberler
  126 EMEKLİ BÜYÜKELÇİMİZİN KAMUOYU DUYURUSU

  AKDENİZDE *KADIN VE MEDYA* PANELİ

  TÜRKİYE CUMHURİYETİ LAİK Mİ.? TEOKRATİK Mİ.?

  GRUP YORUM DAVASI ERTELENDİ

  BALIK BAŞTAN KOKUYOR.!

  R.T.ERDOĞAN'IN BARIŞ PLANI HEDEFİ

  İSRAEL VE KÜRT'LERİN TÜRKİYE MESELESİ

  VATAN İLE BİRLİKTE, DİN DE ELDEN GİDİYOR.!

  KARA YÖRÜK ÇADIRININ DUMANI TÜTÜYORSA...!

  MURAT ÜNAL CİNAYETİ & ADNAN OKTAR

  BÜYÜK VEBAL ALTINDALAR

  BİR ATATÜRK MİRASI DAHA YIKILIYOR

  ÜMİT KAFTANCIOĞLU CİNAYETİ

  AFRİN'DE TOPUKLU EFE UNVANLI TOP MERMİSİ

  AMAÇ BÖLGEYİ KÜRTLEŞTİRMEK.!

  MÜCAHİTTEN MÜTEAHHİDE.!
HABERİ PAYLAŞ : Google'da PaylaşMÜCAHİTTEN MÜTEAHHİDE.!

MÜCAHİTTEN MÜTEAHHİDE, MÜCADELEDEN MÜZAKEREYE.!

Başbakan, Obama ile görüştükten sonra Suriye ile görüşmelerin resmen kesildiğini açıklamış. Erdoğan, Suriye’ye yaptırımlar konusunda, ABD ile müşterek çalışılacağını belirtiyor. İlk yaptırım: “Suriye’ye silah taşıyacak uçaklara hava sahasının kapatılması.” Türk hava sahasını kullanarak, Suriye'ye silah veren İran değil mi.?

Peki, İran'ın gönderdiği silahlar kimi tehdit ediyor.? Pek tabii ki, İsrail'i... O zaman sen şu işe, biz yine İsrail'in işini gördük desene.! O zaman bu savaş çığırtkanlığı ne.?

Erdoğan açıklamalarına, Beşşar Esat’ın halkına  “demokratik davranmadığını” ve “Suriye ile sınırımızın 877 km olduğunu” da eklemiş. “İki kişiden biri” kafayı yemek üzere: Böyle gerekçeler  komşu bir ülke ile ilişkilerimizi kesilebilir  mi.?

Bu konudaki  karar Türkiye adına alınmışsa, Erdoğan bunu neden Amerika’ya gitmeden önce  açıklamamış.?

  

Kim ne derse desin, kayıtsız ve koşulsuz olarak silah bırakmadan, terör örgütü ile “müzakerelere” başlanılmış olması, terör karşısında yenilgiyi kabul etmek anlamına gelir!.. Dolayısıyla, görüşme masasına terör örgütü 1-0 galip oturmuş olur. Devleti masaya oturtan, örgütün “terör” silahı olduğu için,  örgüt bu aşamadan  sonra hiçbir şekilde silahlarını teslim etmez.!

Örgütün karşılanamaz olan, abuk sabuk talepleri karşısında,  devlet masadan kalkarsa eğer, bu defa da örgüt onu masaya oturtmak için yeniden ve daha acımasız şekilde terör eylemlerine müracaat eder... Çünkü artık örgüt, en önemli ve etkili silahın “şiddete başvurmak” olduğuna inanır.!

Bu şekilde devleti yeniden masaya getirirse, “terör yöntemi” testten de geçtiği için, örgüt bu silahından asla vazgeçmez!.. Vazgeçerse işinin biteceğini de bilir. Bu nedenle,  örgüt masaya oturttuğu devletten, sürekli tavizler ister ve devlet de istenenleri vermek zorunda kalır. MİT ile PKK'nın üzerinde anlaşmaya vardığı % 95' lik hususlar böyle saptanmış olsa gerekir. Aksi halde, Kumrulardaki eylemi, biraz daha korkutucu şekliyle başka yerlerde de yaparız tehditleri bitmez!..

“Taviz vermek” bir yöntem olarak benimsenince, o zaman kurallar başka türlü işleyecek demektir. “Masum” olan isteklerle başlanıp, imkânsız olanlara doğru bir seyir izlenir. Nitekim ana dilde eğitim, Kürtçe şarkı söyleme, Kürtçe isim koyma gibi isteklere, kimse karşı gelememiştir. Bugüne kadar “açılım” adı altında yürütülen gelişmeler hep böyle olmuştur. Sonraki aşama, “demokratik özerklik”tir ki, o da seslendirilmiştir. Bir adım sonrası “özel savunma birlikleri” ve  “ayrılık” tır. Onlara da kulaklarımızı alıştırmaya başladılar. Hiç şüpheniz olmasın, hemen arkasından ay yıldızlı bayrağımızın yanında; sarı, kırmızı ve yeşil renkli bir bayrağın sallandırılması istenecek ve “bağımsızlık” ilanı  ile  bölünme gerçekleştirilecektir.!

 

Terörle “müzakereyi” bir yöntem olarak benimsemiş olan hükümetin, önünde iki seçenek var: Birincisi, masadan kalkıp iktidarı terk etmek ki, o imkânsızdır. Çünkü o halde yeni gelecek hükümet, geçmiş 10 yıllık dönemde yapılanların hesabını tek tek soracaktır. Onu da AKP’liler göze alamaz. Çünkü “vatana ihanet”i suç olmaktan çıkartmak onları kurtarmaz. Her biri hakkında, ülke toprakları üzerinde başka bir devlet lehine olacak şekilde toprak bütünlüğümüzü tehlikeye attıkları için (1) davalar açılabilecektir. Hem de kendi kurdukları özel görevli mahkemelerde.  Bunları göze almak yürek ister.! O nedenle AKP, isteyerek iktidarı asla bırakamaz. Geriye kalıyor ikinci seçenek. O da Kürtlere istedikleri tavizleri vermektir.! Azar azar verilecek olan bu tavizlerin toplamı: Sonunda Doğu ve Güneydoğu’da bağımsız bir devletin kurulmasına kadar dayanır. Bunun için alt yapı ve uluslararası kamuoyu hazırdır. Bir tek Türk kamuoyu hazırlanacaktır.  PKK ile yapılan gizli görüşmelerden anlaşıldığına göre,  bu hususta da bayağı yol alınmıştır...

Taraflar arasında geçen konuşmalar gerçekten ibret vericidir. Bu nedenle bu yazının ekinde onları da veriyorum.  Sadece dikkatimi çeken bazı cümleler ile sözcüklerin altlarını çizdim… Onlar üzerinde biraz düşünün lütfen.!

 

Hükümeti adına Erdoğan, PKK ile “mücadele” yerine “müzakereyi” seçmesini eleştirenlere ne diyordu: “İspatlayamazlarsa şerefsizdirler”.. Başbakan daha sonra bu görüşmelerin sızacağını tahmin ettiği için, “hükümet değil, devlet görüşüyor” dedi.. Hala da kendini bu sözlerle savunuyor...

“Devlet görüşüyor” ne demektir?

Bu yazımızda biraz da bu hususu irdeleyelim.  Dilerseniz önce devletin tanımına bakalım. TDK sözlüğüne göre, Devlet: Toprak bütünlüğüne bağlı olarak siyasal bakımdan örgütlenmiş millet veya milletler topluluğunun oluşturduğu tüzel varlıktır…(2) Anayasamıza göre; Türkiye Cumhuriyeti devleti; yasama, yürütme ve yargı olmak üzere üç ayrı erk (güç)  şeklinde örgütlenmiştir…(3)

Hepimizin bildiği gibi, yürütmenin başında AKP vardır. Yargının başında ise, taşra hâkim ve savcılarına Adalet Bakanlığı listelerinden seçtirilmiş bürokratların yönetiminde bulunduğu HSYK bulunmaktadır. HSYK'nın bağımsız ve tarafsız bir kurul olması için mücadele verilirken, “İki kişiden biri”, 12 Eylül Referandumu ile araya girerek, adaletin başındaki bu en önemli kurulu da hükümete bağlamıştır.! Yasama organı, yine çoğunluğunu AKP milletvekillerinin oluşturduğu TBMM’sidir. Sağır sultan bile duymuştur ki, bu oranların  tümü AKP’nin kontrolünde ve emrine amadedir!..

 

Bu yalın gerçeğe rağmen, PKK ile “hükümet değil, devlet görüşüyor” demek  ne anlama gelmektedir.?

Uzak bir olasılık olarak denebilir ki, ordu veya  devletin içinde,  “derin devlet” diye tabir edilen başka bir yapılanma vardır ve görüşmeleri o yapılanma yapıyordu.!

AKP iktidara gelmeden önce, böyle bir savunmaya bir ölçüde itibar edilebilirdi… Ancak, “kozmik odalara” girilen, görevdeki ordu komutanlarının tutuklandığı bu dönemde, öyle bir şey söylemek, inandırıcı olmaktan hayli uzaktır. Zaten AKP de bu dönemde, devlete tam olarak hâkim olduğunu söyleyerek övünmektedir. O halde “Biz görüşmüyoruz, devlet görüşüyor” sözleri, doğrudan halkı yanıltmaya yöneliktir...

 

Belli ki,  hükümet terör örgütü ile yapılan pazarlık ve görüşmelerin, olası olumsuz sonuçlarının farkındadır. Bu nedenle daha baştan kendine böyle bir savunma hazırlamaya çalışmaktadır… Ayrıca “terörü bitirme vaad ile halkın  oylarını aldığı için, bu pazarlıklar nedeniyle, halk desteğini kaybetmeyi de göze alamıyor.! Belli ki, hükümet, faydacı yaklaşımlarla böyle bir yalana başvuruyor... “İki kişiden biri” ise, bu durumu daha yeni görmeye başlamış.!

Şimdi gelelim işin en can alıcı yanına. Hiç kuşku yok ki, devleti terör örgütü ile masaya oturtan AKP hükümetidir...

Peki, devleti masaya oturtmaktan ne gibi sonuçlar ortaya çıkar?

Her şeyden önce PKK'yı, devlete “muhatap” kabul ettirmişler.  Bu noktada durup, Gülten Kışanak’ın sözlerine kulak vermek gerekir. Kışanak ne demişti: “Devlet en sonunda muhatabını buldu  Bu kadarı bile Kürtler için siyasi bir başarı sayılır.!

Bir devletin muhatabı ancak başka bir devlet olabilir.  Örgütler devletler ile muhatap olamazlar.! Devletler Hukuku diye bir bilim dalı var ve orda öyle yazar! O halde AKP hükümeti, kendi itirafı ile söylersek; devleti PKK ile müzakere masasına oturtarak TANIMIŞTIR.! Yani ona bir anlamda “devlet statüsü” kazandırmıştır.!

 

PKK’nın nihai isteği neydi.? Bağımsız devlet kurmak.!

Ona bu yolda en büyük yardımı yapan ve ortamı hazırlayan kimdir.?

Onu tanıyan ve müzakere başlayan Türkiye Cumhuriyeti Devleti.!

Bu devleti kim yönetiyor, Saddam Hüseyin mi.?

“İki kişiden biri” bu soruya cevap vermeyebilir.! Onun da avukatını çağırma hakkı vardır.!

Dünyada terörle başı dertte olan tek ülke Türkiye değil ki. Diğer ülkelerin hiç birinde, elindeki silahı koşulsuz olarak bırakmadan, terör örgütü ile görüşmelere başlanmamıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin önünde yaşanmış bu önemli deneyler dururken, bir ilki yapmaya kalkışmak, kendi ayağına kurşun sıkmaktır. Devleti terör örgütü ile müzakere masasına oturtması başka ne anlama gelebilir.?

Acemilikten mi kaynaklanmıştır, yoksa Genişletilmiş Büyük Ortadoğu Projesi’nin bir gereği mi  yerine getiriliyor, o da belli değil.! Biliyorsunuz o projeye göre, ülkemizin Doğu’sunda “Büyük Ermenistan”, Güneydoğu’sunda  ise “Özgür Kürdistan” kurulması öngörülüyordu.?

Bu projenin eş başkanı olmakla övünen kimdi.?

Beşşar Esat  değil her halde.!

“İki kişiden birnin yerinde olsam bu soruya da cevap vermezdim.!

Av. Cemil Can

 

 

DİPNOTLAR:

(1)    TCK'nın 302 ve devamına bakmak için tıklayınız:

             http://www.tbmm.gov.tr/kanunlar/k5237.html

(2)    Devlet:http://www.tdk.gov.tr/TR/Genel/SozBul.aspx?F6E10F8892433CFFAAF6AA849816B2EF4376734BED947CDE&Kelime=devlet

(3)    Anayasa’ya bakmak için tıklayınız: http://www.tbmm.gov.tr/anayasa.htm

 

http://www.medyagunebakis.com/ -http://www.tdfajans.com/

TDFAJANS – Toplum Dinamikleri Fikir Ajansı

Sosyal, Kültürel, Ticari, Eğitim ve Sanatsal Alanlarda;

Düşünce Üretimi. Paylaşımı. Toplum Yararına kullanımı.!

Bilgi Sahibi Olunmadan Fikir Sahibi Olunamaz.! Olunsa olunsa;

Ancak Başkalarının Fikirlerini Tekrarlayan Papağan Olunur.

 

* * *

TEK YOL DEVRİM.!

YA İSTİKLAL YA ÖLÜM.!

Yaşasın Halkların Kardeşliği.!

KURTULUŞA KADAR SAVAŞ.!

ÜLKÜMÜZ TAM BAĞIMSIZ VE

GERÇEKTEN DEMOKRATİK TÜRKİYE.!

 

 

 

  Diğer Haberler
 • 126 EMEKLİ BÜYÜKELÇİMİZİN KAMUOYU DUYURUSU
 • AKDENİZDE *KADIN VE MEDYA* PANELİ
 • TÜRKİYE CUMHURİYETİ LAİK Mİ.? TEOKRATİK Mİ.?
 • GRUP YORUM DAVASI ERTELENDİ
 • BALIK BAŞTAN KOKUYOR.!
 • R.T.ERDOĞAN'IN BARIŞ PLANI HEDEFİ
 • İSRAEL VE KÜRT'LERİN TÜRKİYE MESELESİ
 • VATAN İLE BİRLİKTE, DİN DE ELDEN GİDİYOR.!
 • KARA YÖRÜK ÇADIRININ DUMANI TÜTÜYORSA...!
 • MURAT ÜNAL CİNAYETİ & ADNAN OKTAR
 • Editörden

  TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ

  Trabzonlular Birleşiniz. Trabzonlu İşadamları, İşkadınları, Çalışanlar, Genç Kızlar-Erkekler, Okuyan çocuklar Birlik ve Bütünlüğü Sağlamak Sizin Ellerinizde..!
  Devamı..
  Son Dakika
    - 126 EMEKLİ BÜYÜKELÇİMİZİN
    - AKDENİZDE *KADIN VE MEDYA
    - TÜRKİYE CUMHURİYETİ LAİK
    - GRUP YORUM DAVASI ERTELEN
    - BALIK BAŞTAN KOKUYOR.!
    - R.T.ERDOĞAN'IN BARIŞ PLAN
    - İSRAEL VE KÜRT'LERİN TÜRK
    - VATAN İLE BİRLİKTE, DİN D
    - KARA YÖRÜK ÇADIRININ DUMA
    - MURAT ÜNAL CİNAYETİ & ADN
    - BÜYÜK VEBAL ALTINDALAR
    - BİR ATATÜRK MİRASI DAHA Y
    - ÜMİT KAFTANCIOĞLU CİNAYET
    - AFRİN'DE TOPUKLU EFE UNVA
    - AMAÇ BÖLGEYİ KÜRTLEŞTİRME
    - ÜNİVERSİTELERDE ARTIK KAD
    - İNANÇ SÖMÜREREK, OTORİTER
    - BİNGÖL'DE YALAN, İSTANBUL
    - İSTEDİĞİNİZ KADAR YIRTINI
    - YENİ ANDIMIZ UYGULANMAYA


  Günün Sözü

  HÜKÜMETLERİN İCRAATI MENFİ OLUP DA MİLLET İTİRAZ ETMEZ VE İKTİDARI DÜŞÜRMEZSE BÜTÜN KUSUR VE KABAHATLERE KATILMIŞ DEMEKTİR.

  M.K. ATATÜRK


  Anket
  KÜRESEL EKONOMİK KRİZ
  TEĞET GEÇTİ
  DELDİ GEÇMEDİ

  Reklamlar


     © 2009 Bu Site Ökkeş BÖLÜKBAŞI tarafından hazırlanmakta ve yayınlanmaktadır.
  Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.