19.09.2021
 
 
Kategoriler
   Güncel Haber
   İstanbul Haber
   Dünya Haber
   Trabzon-K.Maraş
   Eğitim-Kültür-Sanat
   Siyaset-Politika
   Çevre-Doğa-Turizm
   Sosyal Yaşam
   Söyleşi - Araştırma
   Sağlık-Gıda-Tarım
   Sinema-Tiyatro-Dizi-Film
   Konuk Yazarlar
   Ekonomik Bakış
   Hukuksal Bakış
   Magazin-Aktüel
   Reklam-İlan-Satış
   Bilim-Teknoloji-Zirve
   Sosyal Bakış
   Toplumsal Bakış
   Tarihsel Bakış
   Müzik Magazin
   Medyatik.Bakış
   Cevap Hakkı
   Black Sea
   Spor-Golf-Tenis-Boks
   Arşiv

Yazarlar
Bizden.Size

Ökkeş BÖLÜKBAŞI
KANAL İSTANBUL & ECUNEMOPOLİS
Tüm yazıları..
DOĞAMIZ

Mikdat KADIOĞLU
BULUTLAR
Tüm yazıları..
Hatıralarım

Nuran NUHOĞLU
HEPİMİZ KERKENEZİZ
Tüm yazıları..
Eko-Bakış

Abdurrahman YILDIRIM
Trabzon Turistik Merkez Olur mu.?
Tüm yazıları..
Uzay.Bakış

Musa ALİOĞLU
TRABZON HAVALİMANI
Tüm yazıları..
Tarihten Bir Yaprak

Mahiye MORGÜL
PİSAGOR 8.SINIFTA BÖYLE ÖĞRETİLİYORSA.!
Tüm yazıları..
Hukuksal Bakış

Av. Cemil CAN
KILIÇDAROĞLU’NUN MUHTEREM EFENDİSİ.!
Tüm yazıları..
Eğitim Kültür Sanat

Emel Vildan Düzenli
TRT - Te. Re. Te. - TRT - Te. Re. Te. - TRT
Tüm yazıları..
68 DENİZ 68

Selçuk Şahin POLAT
68'LİLER VE DOSTLARI.! BASIN VE KAMUOYUNA
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Fatih BACAK
TMTF 2018-2019 ALİ ABALI PLAYOF MÜSABAKALARI
Tüm yazıları..
Geçmişten Günümüze

Hüseyin IRMAK
CUMHURİYET’E HEP DESTEK, TAM DESTEK
Tüm yazıları..
MEDENİYET

Abdullah GÖZAYDIN
GEZİCİLER, AĞAÇSEVENLER NEREDELER.?
Tüm yazıları..
Sportif Bakış

Tekin KÜÇÜKALİ
HAKSIZLIĞA KARŞI TEK YÜREK
Tüm yazıları..
İstanbul; İstanbul.!

Aslı Didari
DEĞİŞMEYEN İSTANBUL; DEĞİŞME İSTANBUL.!
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Muhammet Akosman
BİZANS’DA “HAYIR” DİYOR.!.
Tüm yazıları..
Geçerken Uğradım

Prof. Dr. Özler Aykan
GEÇERKEN UĞRADIM; Özler Aykan Röportajı
Tüm yazıları..

Reklamlar
Döviz Alış Satış
Dolar 1.6387 1.6466
Euro 2.1036 2.1137

  Toplumsal Bakış >> Manşet Haberler
  126 EMEKLİ BÜYÜKELÇİMİZİN KAMUOYU DUYURUSU

  AKDENİZDE *KADIN VE MEDYA* PANELİ

  TÜRKİYE CUMHURİYETİ LAİK Mİ.? TEOKRATİK Mİ.?

  GRUP YORUM DAVASI ERTELENDİ

  BALIK BAŞTAN KOKUYOR.!

  R.T.ERDOĞAN'IN BARIŞ PLANI HEDEFİ

  İSRAEL VE KÜRT'LERİN TÜRKİYE MESELESİ

  VATAN İLE BİRLİKTE, DİN DE ELDEN GİDİYOR.!

  KARA YÖRÜK ÇADIRININ DUMANI TÜTÜYORSA...!

  MURAT ÜNAL CİNAYETİ & ADNAN OKTAR

  BÜYÜK VEBAL ALTINDALAR

  BİR ATATÜRK MİRASI DAHA YIKILIYOR

  ÜMİT KAFTANCIOĞLU CİNAYETİ

  AFRİN'DE TOPUKLU EFE UNVANLI TOP MERMİSİ

  AMAÇ BÖLGEYİ KÜRTLEŞTİRMEK.!

  Y-CHP, YENİ-CEHEPE
HABERİ PAYLAŞ : Google'da PaylaşY-CHP, YENİ-CEHEPE

MASADA KALANLAR, YENİ CHP VE EŞ-MUHALEFET BAŞKANLARI.!

Başbakan'ın hastalanmasından sonra tartışılmaya başlayan senaryolara MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli son noktayı koymuş:

AKP'deki olası bir çatlak;  kaos yaratıp, ülkeye zarar verirmiş.! Pek çok kişi gibi ben de duyduklarıma önce inanamadım. Yanlış anlaşılma olabilir diye ikinci açıklamayı bekledim. Bahçeli gecikmeden beklenen açıklamayı yaptı: ”AKP'de bir çatlamanın fayda getirmeyeceğini düşünüyoruz. Ortadoğu'nun bu karmaşık ortamıyla, hele Suriye ile yakın bir savaş tehdidinin tartışıldığı bir dönemde, siyasi iktidar üzerinde bir kaos yaratılarak istikrarsızlık ülkemize bir fayda getirmez. Gerçekçi olmak lazımdır. Bugünkü meclis yapısı, AKP parçalanmış olsa dahi, sağlıklı bir iktidarı ortaya çıkarmaya uygun değildir” dedi.

Bahçeli'nin Suriye ile “yakın bir savaş” tehdidi altında olduğumuz hususunda söyleyebileceği söz bu kadardır. Suriye ile ilişkilerimizin bozulması için, geçerli hiç bir sebep yokken, onun bu sözü hükümete ve arkasındaki emperyal güçlere önemli bir destektir.

Bahçeli'den gelen bu destek, olası emperyalist saldırılara, meşruiyet kazandıracaktır. Bundan daha önemli destek; ancak ABD ordusunda askerlik yapmakla verilebilirdi. Bu açıklama sırasında Bahçeli'nin bir de ikrarı var ki, o da partisini iktidar alternatifi olarak görmüyor olmasıdır.!

AKP'nin parçalanmasından sonra ortaya çıkacak tabloda, yeniden bir AKP iktidarı olamayacaksa, demek ki hükümeti; içerisinde CHP veya MHP'nin ya da her ikisinin birlikte olacağı bir koalisyon kuracaktır.

Bir taraftan AKP'yi ABD'nin “Truva atı” gibi göstereceksiniz, öte yandan ondan kurtulma fırsatının doğmasına karşı çıkacaksınız. 

Hatta kendinizin içinde bulunacağı, olası bir hükümeti daha şimdiden küçümseyeceksiniz.! Bu ne perhizdir.? Bu tutumu siyasi tutarlılıkla açıklamak imkânsızdır. Bahçeli'nin AKP iktidarından rahatsız olmadığı ve hatta AKP iktidarının devam etmesini istediği son derece açıktır.

En kritik zamanlarda AKP'ye hayat öpücüğü değerinde destek vermesi bu düşüncenin bir başka kanıtıdır. Denebilir ki, MHP içindeki milliyetçileri tasfiye edip susturmuş ve AKP’nin karşı devrimine MHP içerisinde karşı çıkabilecek bir kaç kişi dışında kimseyi bırakmamıştır.

Kurumsal olarak MHP'nin, AKP yedeğine alınmayı kabul etmesi, gerçekten ibret vericidir. Bu durumun genel başkanın söz ve eylemleri ile doğrulanması ise milliyetçileri fazlasıyla üzmektedir.!

Denebilir ki, muhalefet partisi olarak MHP,  söz ve eylemleri ile AKP'nin gençlik kolları haline gelmiştir.!

Ana muhalefet partisi olarak CHP'nin durumu ise gerçekten içler acısıdır. Y-CHP taraftarlarına “Kemalist İdeoloji”nin çağdışı bir düşünce olduğunu kavratma “görevini” üstlenmiştir...

Ne yazık ki, Dersim İsyanı'nı “soykırım” olarak tanımlayıp, sonunda Atatürk'ü “soykırım” yapmakla suçlamaya kadar gidecek olan sürecin düğmesine basan da Atatürk'ün koltuğunda oturan, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'dur. Şimdi de bu “yeni” düşüncelerine karşı gelenleri, “kavgacı” olarak suçlayıp, onlara yollarını ayırmalarını öğütleyebilmektedir.!

En son Dersim'in kendisi için bir “hobi” olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün gibi düşünmediğini hala söylemiş değildir!  Aksine arşivlerin açılmasındaki ısrarını sürdürerek,  onunla aynı görüşte olduğunu vurgulamaya devam etmiştir...

Başbakan'ın tüm arşivlerin açık olduğunu söylemesi ve bu durumu eylemleri ile ortaya koymasına rağmen, Kılıçdaroğlu’nun sürgüne gönderilenlerin,  kayıtlı olduğu defterlerin ve bu konu ile ilgili MİT'teki belgelerin açıklanmasını istemesi bunu göstermektedir. Kozmik odalara bile giren ve yüksek derecede gizliliği olan, olası savaş stratejilerini görebilen AKP yöneticilerinin, bu konudaki belgelere ulaşamamış olması olanaksızdır.!

Hiç kuşku yok ki, Atatürk, İnönü ve CHP aleyhine bir şey bulabilselerdi, mutlaka gündeme getirirler ve Atatürk'ü itibarsızlaştırma yolunda bir basamağı daha tırmanırlardı...

Her halde Kılıçdaroğlu'nun  “danışıklı” muhalefetinden çekinmiş olamazlar... Bundan dolayı Kılıçdaroğlu'nun arşivlerin açılması yönündeki ısrarının, bir gerçeğin ortaya çıkartılmasına hizmet etmeyeceği son derece açıktır.

Kılıçdaroğlu, pek çok konuda olduğu gibi bu konuda da topu taca atmaktadır.! Genel Başkanlığa geldiğinden bugüne kadar, CHP'nin iktidara alternatif olduğunu gösteren, en küçük bir kararlılık ortaya koyamamıştır... Y-CHP yönetimi de ne yazık ki,  MHP gibi AKP'nin yedeği olmayı içine sindirebilmiştir. Ayrıca CHP'nin, anti-Amerikancı olmadığı vurgulanarak, anti-emperyalist çizgiden iyice uzaklaşılmıştır.!

“Birinci Ergenekon Davası” dosyadaki belgelerin sayfa sayısı 3 yılda l milyonu aşmıştır. 25'i tutuklu, 133 sanığın yargılandığı bu davada, 4300'ü aşkın klasör bulunmaktadır. 100'den fazla dava, bu dava ile ilişkilendirilmiştir. Davanın en önemli delili sayılan ve sanıkların tutuklanması için kullanılan dijital pek çok kanıt masa başında üretilmiştir. Bu durum bilirkişi raporları ile ortaya çıkartılmıştır. Buna rağmen, CHP'nin seçilmiş iki milletvekili hapistedir ve özel görevli mahkemelerin adaletine AKP’nin kurmayları bile güvenmezken, CHP'nin Tunceli milletvekili Hüseyin Akgün'ün, bu mahkemeleri meşrulaştırmak için elinden geleni yapıyor olması anlaşılır gibi değildir. (1) “Ergenekon Davaları” ile ilgili Y-CHP'nin söyleyeceği söz; demek ki bu kadarmış.!

Genel Başkan'ın aksine olan söylemleri ise, gerçek CHP'lilerin gazını almak içindir. CHP Genel Merkezi'ni yönetenler, bu konuda aksi görüşteyseler, bunu gecikmeden kamuoyu ile paylaşmaları gerekmez mi.?

Kemal Kılıçdaroğlu'na Adana'da bir partili sormuş: ”-Atatürk'e saldıranlara parlamentoda neden haddini bildirmiyorsunuz.?”

Sayın Kılıçdaroğlu'nun verdiği yanıtına bakın:

”-Parlamentoda kimseye haddini bildirmek gibi bir tavrımız yok. Onlara haddini halk sandıkta bildirir.” 

CHP parlamentoda başka ne yapabilir ki.? Kanun teklifi verseler, dinleyenleri olmaz.  Çünkü sayıları yeterli değil. Sorularına verilen cevaplar önce Zaman Gazetesi'ne gönderiliyormuş. Gensoru, Meclis Araştırması, Meclis Soruşturması gibi yasama faaliyetleri için de durum yasa teklif etmekten pek farklı değil...  Geriye kalıyor Atatürk'e sataşanlara hadlerini bildirmek, onu da halkın seçimlerde yapmasını bekliyorlar.

Siz halkın vekili değil misiniz Beyler.?

Her işi halk yapacaksa, söyler misiniz, size yetki neden verdik.?

Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyeti savunamıyor ve Atatürk'ün partisini koruyamıyorsanız, o partide işiniz yok. Yolunu ayırması gerekenler sizlersiniz.!

Yoksa, Atatürk'ü  ve onun kurduğu  Cumhuriyet'i savunacak olanları “oyalamak”  gibi gizli bir göreviniz mi var.?

Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlığa gelmesi ile Sabancı Üniversitesi'nden Oğuz Babüroğlu yönetiminde “Arama Toplantıları” düzenlenmeye başlanmıştır.

TESEV Yönetim Kurulu Üyesi olan Babüroğlu, toplantılara, özellikle CHP'yi tutucu bulan kesimlerden, aykırı isimleri çağırıyormuş. Bu toplantıların en önemlisi ise Van'da yapılmıştır. Orada alınan kararlar, doğrudan parti programına aykırıdır.!

Partililer, bütün bu aykırılıkları, Genel Başkanın acemiliği ve seçim dönemi olması nedeniyle yapılabilir bulduğu popülist politikalara bağlayıp, hoş görmüştür. Oysa kazın ayağı öyle değildi.

Van'da alınan kararlardan biri, Anayasa'daki “Türk” tanımının çıkartılması, diğeri “anadilde eğitim”, bir diğeri ise “silahların susması” idi. Ardından, bu “gaf”lara “genel af” ve “türbanı biz çözeriz” söylemi eklenmiştir.

Yeni yönetim, bu kadarla da yetinmemiştir. İşi, “CHP'nin ideolojisi yoktur”a kadar getirmiştir. Bu çalışmanın bir adım ilerisinin, Atatürk'ü inkâr etmek olduğunu bir çocuk bile görebilir.

CHP'yi “ideolojisiz” hale getirerek, AKP'ye yaklaştırmaya çalışan Kılıçdaroğlu ve ekibi, son olarak  “Anti-Amerikancı değiliz”  sözleri ile Atatürkçü düşünce ile bağlarını tamamen kopartmıştır.!

Y-CHP'ye göre,  altı okla ve Cumhuriyetin nitelikleri ile  özetlenen “Atatürkçü Düşünce” CHP'nin ideolojisi değilmiş.!

Böylece Atatürk ve Atatürkçüler CHP'nin dışına çıkartılmış, kendileri ise içeri girmişlerdir...

Bu durumu, “CHP'yi Sorosçu bir ekip ele geçirmiştir” şeklinde özetleyenler, haklı çıkmıştır.

CHP, antiemperyalist karakterinden uzaklaşınca, doğal olarak AKP'nin yedeği haline gelecektir. AKP eskidiği zaman, yedeği göreve çağrılabilir.!.? “Ölme eşeğim ölme, yonca biter de yersin.!”

İşte Kılıçdaroğlu ve ekibinin kabul ettiği ana muhalefet budur.! Tıpkı MHP'nin yaptığı gibi yani... Eylem ve söylemleri ile AKP'ye destek olmak. ABD ve AB politikalarını yürütmek ve bu görevi yerine getirip muhalefette tutunabilmek.!

CHP tarafından AKP’ye verilen destek daha da anlamlıdır:

Yeni anayasa çalışmalarında belirlenen; her ne olursa olsun  “masadan kalkmama” tavrı, AKP ile “birleşmekten” farksızdır.

BOP'a ve onun yürütme erklerinden biri olan AKP'ye verilen destek, yeni anayasa yapılmasında belirlenen bu omurgasız duruş ile enikonu pekiştirilmiştir.

12 Eylül Referandumu'nda getirilmek istenen değişikliklere o zaman “hayır” diyen CHP, bu defa o değişiklikleri “kırmızıçizgi”  olarak dayatan AKP ile “koşulsuz” masaya oturabilecektir.

Bunun anlamı o gün “hayır” dediklerine, şimdi “evet” demektir.! Bu noktada bizim de o gün “evet” dediğimiz yöneticilere, şimdi “hayır” deme hakkımız doğmuştur.!

Yarı başkanlık sisteminin getirileceği açık olan bu yeni Anayasa değişiklikleri sırasında ne yazık ki, CHP'nin kırmızıçizgisi kalmamıştır...

Anayasa'nın ilk üç maddesi ile belirlenen hususların bile içini CHP boşaltmıştır. Her ne olursa olsun “masadan kalkmama”nın bir başka anlamı da CHP'nin o masada kaldığıdır.!

Bu noktada, iki muhalefet partimizin de Büyük Ortadoğu Projesi ile belirlenmiş çerçeve içinde, muhalefet yapmayı kabul ettiklerini söylemekte bir yanlışlık yoktur...

BOP'un Türk halkı açısından ne ifade edeceğini ise, Irak'a bakarak söylemek mümkündür. Irak'ın işgalinin ABD'ye maliyeti 800 milyar dolar olarak açıklanmıştır.

ABD'nin insan kaybı 4500 civarında iken, bu kirli savaşta 1,5 milyon Iraklı yaşamını kaybetmiştir. Devir teslim töreni sırasında ABD Savunma Bakanı, Iraklılara “demokrasi getirmek” için buna değdi demiştir.!

Yakın zamana kadar böyle iğrenç bir proje içerisinde eş başkan olarak görev almanın vebalini, halkı yalanları ile aldatarak iktidar olan AKP yöneticilerine yükleyip, rahatlamaya çalışıyorduk.

Nereden bilecektik ki, muhalefet de en küçük bir direnme göstermeden başını öne eğip teslim olmuş. Yetmezmiş gibi bir de  geniş halk yığınlarını BOP'ne razı etmek için  “görev” almış.!

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün söylediği gibi, “gaflet ve dalalet içinde bulunanlar” sadece  iktidar sahipleri değilmiş.!

Av. Cemil Can

 

DİPNOT:

(1)"Ergenekon diye bir gizli örgütün, yapılanmanın olduğunu biliyorum." diyen Aygün, operasyonun başlamasıyla yasadışı eylemlerin bittiğini, bölgede faili meçhullerin neredeyse durma noktasına geldiğini anlattı. 'Veli Küçük'lerin tutuklandığı dönemi olumlu bulduğunu' belirtirken, "Derin devlet ve gizli kontrgerilla çekirdekleri felç oldu. Gerçekten kontrgerillanın tasfiyesinin, derin devlete son verme adımı olarak görüyordum." diye konuştu.

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1200334&title=chpli-huseyin-aygun-dersim-katliaminin-sorumlusu-devlet-ve-chpdir

http://www.medyagunebakis.com/ -http://www.tdfajans.com/

TDFAJANS – Toplum Dinamikleri Fikir Ajansı

Sosyal, Kültürel, Ticari, Eğitim ve Sanatsal Alanlarda;

Düşünce Üretimi. Paylaşımı. Toplum Yararına kullanımı.!

Bilgi Sahibi Olunmadan Fikir Sahibi Olunamaz.! Olunsa olunsa;

Ancak Başkalarının Fikirlerini Tekrarlayan Papağan Olunur.

  Diğer Haberler
 • 126 EMEKLİ BÜYÜKELÇİMİZİN KAMUOYU DUYURUSU
 • AKDENİZDE *KADIN VE MEDYA* PANELİ
 • TÜRKİYE CUMHURİYETİ LAİK Mİ.? TEOKRATİK Mİ.?
 • GRUP YORUM DAVASI ERTELENDİ
 • BALIK BAŞTAN KOKUYOR.!
 • R.T.ERDOĞAN'IN BARIŞ PLANI HEDEFİ
 • İSRAEL VE KÜRT'LERİN TÜRKİYE MESELESİ
 • VATAN İLE BİRLİKTE, DİN DE ELDEN GİDİYOR.!
 • KARA YÖRÜK ÇADIRININ DUMANI TÜTÜYORSA...!
 • MURAT ÜNAL CİNAYETİ & ADNAN OKTAR
 • Editörden

  TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ

  Trabzonlular Birleşiniz. Trabzonlu İşadamları, İşkadınları, Çalışanlar, Genç Kızlar-Erkekler, Okuyan çocuklar Birlik ve Bütünlüğü Sağlamak Sizin Ellerinizde..!
  Devamı..
  Son Dakika
    - 126 EMEKLİ BÜYÜKELÇİMİZİN
    - AKDENİZDE *KADIN VE MEDYA
    - TÜRKİYE CUMHURİYETİ LAİK
    - GRUP YORUM DAVASI ERTELEN
    - BALIK BAŞTAN KOKUYOR.!
    - R.T.ERDOĞAN'IN BARIŞ PLAN
    - İSRAEL VE KÜRT'LERİN TÜRK
    - VATAN İLE BİRLİKTE, DİN D
    - KARA YÖRÜK ÇADIRININ DUMA
    - MURAT ÜNAL CİNAYETİ & ADN
    - BÜYÜK VEBAL ALTINDALAR
    - BİR ATATÜRK MİRASI DAHA Y
    - ÜMİT KAFTANCIOĞLU CİNAYET
    - AFRİN'DE TOPUKLU EFE UNVA
    - AMAÇ BÖLGEYİ KÜRTLEŞTİRME
    - ÜNİVERSİTELERDE ARTIK KAD
    - İNANÇ SÖMÜREREK, OTORİTER
    - BİNGÖL'DE YALAN, İSTANBUL
    - İSTEDİĞİNİZ KADAR YIRTINI
    - YENİ ANDIMIZ UYGULANMAYA


  Günün Sözü

  HÜKÜMETLERİN İCRAATI MENFİ OLUP DA MİLLET İTİRAZ ETMEZ VE İKTİDARI DÜŞÜRMEZSE BÜTÜN KUSUR VE KABAHATLERE KATILMIŞ DEMEKTİR.

  M.K. ATATÜRK


  Anket
  KÜRESEL EKONOMİK KRİZ
  TEĞET GEÇTİ
  DELDİ GEÇMEDİ

  Reklamlar


     © 2009 Bu Site Ökkeş BÖLÜKBAŞI tarafından hazırlanmakta ve yayınlanmaktadır.
  Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.