UTANMAZLIK, REZİLLİK, KOKUŞMUŞLUK VE ÇÜRÜME.!

Ergenekon, Askeri Casusluk Gibi Çöken Davaların, Hukuki Değil, Siyasi Davalar Oldukları Bir Kez Daha Kanıtlandı...

Payla:
 • Google'da Paylaş
 • Facebook'da Paylaş
 • Twitter'da Paylaş

UTANMAZLIK, REZİLLİK,

KOKUŞMUŞLUK VE ÇÜRÜME.!

Ergenekon, Askeri Casusluk Gibi Çöken Davaların, Hukuki Değil, Siyasi Davalar Oldukları Bir Kez Daha Kanıtlandı... 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Saydam ve hesap verilebilir kamu ilkesine rağmen,  gümrük uzlaşma tutanaklarını Sayıştay'a vermiyor.! 

Gümrükten mal geçirenlerin beyanı ile gümrük idaresince yapılan tespit arasında farklılık olması halinde -ki bu durum çoğunlukla gümrükten mal kaçırma olarak kabul edilir- ödenmesi gereken vergi ve cezalar için uzlaşma komisyonlarında, uzlaşma tutanağı düzenlenerek (1), vergi ve cezasının bir kısmından vazgeçiliyor.

İşte devletin en yüksek denetleme kurumu olan Sayıştay'dan gizlenmekte olan bu tutanaklardır.

Bakanlık, denetimden kaçmayı, Sayıştay'ın  yerindelik denetimi yapacağı varsayımına dayandırması hiç bir şekilde inandırıcı değildir... Gümrük Kanununun 244. maddesine (2) göre vatandaşın beyanı ile idarece yapılan tespit arasındaki farklılığın kanun hükümlerinin yeterince anlaşılamamasından veya yanlış anlaşılmasından ya da yargı kararları ile idarenin görüş farklılığından kaynaklanması söz konusu olduğunda uzlaşmaya gidiliyor.

Bu kapsamda tutulan tutanakların Sayıştay denetiminden kaçırılması, akla gümrüklerde yolsuzluk yapıldığını getiriyor...

Hükümetin bu denetimden kaçınması yolsuzluğun büyüklüğünü gösterir...

Mısır İhvan'ıyla gizli görüşmeler yapan Başbakan'ın danışmanları 90 milyar doları gözlerini kırpmadan bu örgüte verdiler.! (3)

Hükümetin Suriye politikasının Türkiye'ye maliyeti ise, boşuna yere ölen insanları katmazsak 10 milyon doları aşmış durumda... (4)

Oto gaza yapılan zamdan sonra, bir kaç gün arayla benzine ve mazota da zam yapıldı.

Pek yakında doğalgaza da zam gelecek elbette... Sıra AKP mitinglerinde Erdoğan'la birlikte  Beraber yürüdük biz bu yollarda türküsünü söyleyen asgari ücretliye gelince, hükümetimiz dikenlere takılmış, adım atamıyor.!

DİSK'e göre, 4 kişilik bir ailenin açlık sınırının 1.121, insanca yaşam sınırının 3.544 TL olduğu ülkemizde,  803,68 TL tutarındaki asgari ücrete, sadece ve sadece yüzde 3'lük bir artış örgörülüyor.! Yani ayda 24 lira.!

Çoğu AKP'ye yakın olan müteahhitleri dolandırmak amacıyla Türkiye'nin dört bir yanına yapılan 112 acil servislerinin birçoğuna arazileri,  AKP'li belediyeler bedelsiz vermiş.

Dolandırıcılar, komisyon adı altında istasyon başına 30 bin lira almışlar. Yerel seçimler öncesinde yapımı hızlandırılan ve hükümetin en önemli yatırımı olarak lanse edilecek olan bu işin içerisinde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Başdanışmanı Yalçın Akdoğan'ın eniştesi Oktay Ferşat ile Spor Bakanı Suat Kılıç'ın kayınpederi Ali Yüksel'in olması ise, müteahhitlerin kolayca dolandırılmasında etkili oldu...

Anlaşılıyor ki, yaklaşan yerel seçimlerde AKP'li belediyelerin ve hükümetin icraat olarak göstereceği bir şey yok.  Bu yüzden olsa gerekir ki, AKP grup toplantısında, CHP 'li belediyenin Eskişehir'de yaptığı işleri hükümetin icraatları imiş gibi göstermiştir.!

Hâlbuki Erdoğan'ın asıl icraatı; oğlu, kızı, damadının ağabeyi, oğlunun kayınvalidesi, eniştesi ve kızının eltisinin de aralarında bulunduğu Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV)'in İbn-i Haldun adıyla kuracakları üniversitedir...(5)

Bu konudaki yasa tasarısı bile TBMM'ne sunulmuştur.!

Ne kaldı geriye, ihtiyaç duyulan 15 milyon dolar. O da vakfın işlettiği 12 ayrı kız yurdundan karşılanacakmış... (6)

Bizimkilerin kız yurtlarını aklınızın bir köşesinde tutun. Sonra da kızlı-erkekli yurtlar tartışmasını anımsayın.

Başbakan'ın dünyayı ayağa kaldırmasının nedeni neydi acaba.?

Her neyse söylediğimi anladınız umarım.

Doğalgaza gelecek zam nedeniyle bizim bu taraflarda bu kış biraz zor geçecek...

Sizin yurtlarda, hamdolsun yakıt sıkıntısı olmaz.!

Aman ha sakın kız çocuklarını üşütmeyin.! 

Biraz ötenizde 3. havalimanı yapılacak olması nedeniyle toprakları metrekaresi 22 TL'den kamulaştırılmak istenen Yeniköy halkı var.

Onlar topraklarımız gasp ediliyordiye bağırıyorlarmış...

Çok bağırmayın ama, nasılsa bu yağmurda da beraber ıslanmayacak mıyız.?

Vaktiyle müşahit olarak siyasete katılan AKP Milletvekili Mahmut Mücahit Fındıklı, milletvekili seçildikten sonra, Sima İnşaat'taki hisselerini oğlu müteahhit Hasan Fındıklı'ya devretmiş.

Sonra da TOKİ’den sahte belge ile 12 milyon 65 bin liralıkIsparta-Gelendost TOKE Toplu İnşaatişini almış...

Tahsin Fındıklı hakkında açılan ceza davasında, sahte olduğu ileri sürülen evrakların aldatma kabiliyeti olmadığı için beraat etmiş. Aldatma kabiliyeti olmayan evraklar TOKİ yetkililerini acaba nasıl aldatmış.?

Hadi bu soruya cevap aramayın, bulamazsınız. Sonuçta aldatmak isteyen yandaşlara, sahte evrakları iyi hazırlayamadıkları için ceza verilmemiş. Onu anladık da aldanmak isteyen yandaşlar neden hala aynı yetkilerle  koltuklarında oturuyorlar.?

Japon Milli Gününde konuşturulan Emine Erdoğan'a Burada hangi sıfatla konuşuyorsunuzdiye sorması üzerine neredeyse linç edilmek istenen Kamer Genç'e, gösterilen bu aşırı tepki sorusu yüzünden değilmiş.

Genç, meğer büyük bir yolsuzluğun üzerine gidiyormuş... Bodrum'da Cennet Koyu'nda bir gün önce hazine adına kaydedilen 678 bin 963 metrekarelik arazi, üç gün sonra emekliye 2 bin lira kredi vermeyen Ziraat Bankası'nın Kurumsal Şubesi'nden alınan 180 milyon dolar kredi ile bu arazi 150 milyon dolara Bodrum A.Şye satılmış... (7) Hazinenin parası ile hazinenin arazisi satın alınmış, üstelik bu arazi teminat gösterilerek 180 milyon da kredi alınmış. Arazi beleşe geldiği gibi 30 milyon dolar da yandaşların ceplerinde kalmış.! Devleti söğüşlemek böyle olur.!

Kadir Has Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Merkezi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, ABD Türkiye ilişkileri konusunda, ankete katılanların yüzde 58,6’sının olumsuz bakış açısına sahip olduğu ortaya çıkmış.

Yüzde 32,6'lık bir kısım ABD'yi sömürgeci olarak görüyor. (8)

ABD'nin önde gelen düşünce kuruluşu Brookings Enstitüsü’nün Küresel Ekonomiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Kemal Derviş,  Kılıçdaroğlu'nun ABD ziyaretini değerlendirirken Başbakan da başbakan olmadan önce ABD'ye gitmiştivurgusunu yaptıktan sonra ABD'nin çok yakın dostuyuz diyerek bu algıyı değiştirmek için üzerine düşeni yapmış...

Gezisinin son gününde Washington'daki temasları ile ilgili olarak gazetecilere değerlendirme yapan Kılıçdaroğlu ise, BOP'un bugün için geçerli olmadığını savunarak, o da görevini yerine getirmiş.! Kılıçdaroğlu BOP'un geçerli olmadığını nereden çıkartmış.?

Kalıbımı basarım  CHP Genel Başkanı'nın ağzından çıkan bu sözlerin, çok daha yumuşatılmışını ABD'li bir yetkiliden duyamazsınız.!

Açılıma destek vermeyi, İsrail ile sıcak ilişkilere işaret etmeyi yukarıdakilere eklediniz mi, ABD'ye verilen mesaj ayan beyan ortaya çıkmıştır. Her ne kadar düşük seviyede görüşmeler sonunda söylenmiş ise de, Kılıçdaroğlu ABD yönetimine:  Vakti gelir de Erdoğan'ı deliğe süpürürseniz eğer, ondan boşalan yeri doldurmaya hazırım mesajını vermiştir.!

ABD'ye giderken ulusalcı medyaya ambargo koyma nedeni demek ki bu mesajı Türk kamuoyundan gizlemekmiş.!

Bakmış olmuyor, hazret açıktan Amerikancı kesilmiş.!

25 Ağustos 2004'te MGK'da alınan 481 nolu ve altında Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül ve diğer hükümet yetkililerinin imzası bulunan Cemaat'le mücadele kararının, ara karara rağmen, usul kuralları çiğnenerek mahkemeye getirtilmediği ortaya çıktı...

MGK kararının Taraf gazetesinde yayınlanması ile Balyoz, Ergenekon, Askeri Casusluk gibi çöken davaların, hukuki değil, siyasi davalar oldukları bir kez daha kanıtlandı... 

Bavulunu açan gazeteci Mehmet Baransu hakkında,  devlet güvenliğine ilişkin belgeleri temin etmek ve açıklamak suçlaması ile 43 yıla kadar hapis istemi ile soruşturma başlatıldı...

Bu arada Anayasa Mahkemesi, CHP Milletvekili Mustafa Balbay'ın uzun tutukluluk nedeniyle siyasi haklarının ihlal edildiği sonucuna vardı. Can simidi değerinde olan bu karar ile asıl tutuklu milletvekilleri değil, hükümet  kurtarılacak.!

Kumburgaz'da bir villada yakalanan büyük abi Yardımcı İstihbarat Elemanı Erhan Tuncel, Baransu'dan aşağı kalacak değildi herhalde. O da bavulunu açmış; Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetinin arkasında Ramazan Akyürek çetesi var demiştir...

Erhan Tuncel'in suçladığı isimlerden eski Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanı Sabrı Uzun,  Tuncel'i doğruladıktan sonra,  Hrant Dink'i vuracaklar yazılı raporun kendisinden gizlendiğini ileri sürmüş.!

Bu açıklamalardan sonra Emniyet Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanlığı'nın yeni bir soruşturma başlatması gerekiyor...

Teftiş Kurulu Başkanı ise soruşturulacak olanların başında gelen Ramazan Akyürek'tir.  Soruşturmanın selameti bakımından görevden alınması zorunludur.! Bakalım hükümet, Akyürek kadar yüreklimidir.?

Av. Cemil Can

 

DİPNOTLAR:

(1)Gümrük Uzlaşma Yönetmeliği, Madde 4-Beyan ile gümrük idaresince yapılan tespit sonucunda belirlenen veya gümrük idaresince tespit edilmesinden önce beyan sahibince bildirilen farklılıklara ilişkin tebliğ edilen gümrük vergileri alacakları ile Kanunda ve ilgili diğer kanunlarda öngörülen cezaların tümü uzlaşma kapsamındadır.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2011/08/20110827-16.htm

(2) Gümrük Kanunu, Madde 244-(6111 Sayılı Kanunla (25.02.2011-27857 (Mükerrer) Resmi Gazete ile değişen şekli) 1. Beyan ile gümrük idaresince yapılan tespit sonucunda belirlenen farklılıklara ilişkin tebliğ edilen gümrük vergileri alacakları ile bu Kanunda ve ilgili diğer kanunlarda öngörülen cezalar hakkında; yükümlü veya ceza muhatabı tarafından, söz konusu eksiklik veya aykırılıkların kanun hükümlerine yeterince nüfuz edememekten veya kanun hükümlerini yanlış yorumlamaktan kaynaklandığının veya yargı kararları ile idarenin ihtilaf konusu olayda görüş farklılığının olduğunun ileri sürülmesi durumunda, idare bu maddede yer alan hükümler çerçevesinde yükümlüler veya cezanın muhatabı ile uzlaşabilir. Uzlaşma talebi, tebliğ tarihinden itibaren onbeş gün içinde, henüz itiraz başvurusu yapılmamış gümrük vergileri ve cezalar için yapılır. Uzlaşma talebinde bulunulması halinde, itiraz veya dava açma süresi durur, uzlaşmanın vaki olmaması veya temin edilememesi halinde süre kaldığı yerden işlemeye başlar, ancak sürenin bitimine üç günden az kalmış olması halinde süre üç gün uzar. Uzlaşmanın vaki olmaması veya temin edilememesi halinde yeniden uzlaşma talebinde bulunulamaz.

http://www.orgtr.org/tr/gumruk-kanunu-madde-242245

(3) http://www.aydinlikgazete.com/mansetler/28400-akp-ihvana-90-milyon-dolar-aktardi.html

(4) http://www.sariyertimes.com/savasmadan-turkiyenin-suriye-aarari-10-milyar-dolar/

(5) http://www.gazeteport.com.tr/haber/153199/erdogan-ailesi-universite-kuruyor   

(6) http://www.gazeteport.com.tr/haber/153328/yeni-universiteye-15-milyon,

(7) http://www.aydinlikgazete.com/mansetler/28370-kamer-genc-acikladi-hazine-arazisi-yandasa-bedava.html

(8) http://www.khas.edu.tr/news/950/1278/Kadir-Has-ueniversitesi-nden-Dis-Politika-Anketi.html

 

Cemil CAN, Ankara – Nisan.2014 – av.cemilcan@hotmail.com

http://www.medyagunebakis.com/ -okkesb@turkfreezone.com,

https://twitter.com/okkesb E.mail: okkesb61@gmail.com,

https://www.facebook.com/okkes.bolukbasi,

MEDYAJANSToplum Dinamikleri Fikir Ajansı

Sosyal, Kültürel, Ticari, Eğitim ve Sanatsal Alanlarda;

Düşünce Üretimi. Paylaşımı. Toplum Yararına kullanımı.!

Bilgi Sahibi Olmadan Fikir Sahibi Olunamaz.! Olunsa olunsa;

Ancak Başkalarının Fikirlerini Tekrarlayan Papağan Olunur.

Cemil CAN, Ankara – Nisan.2014 – av.cemilcan@hotmail.com

Diğer Haberler

 • TOPRAKLARIMIZ SATILMAMALI
 • SELOCAN & SELAHATTİN DEMİRTAŞ ve SİYASET
 • DEPREMDE YIKIMIN SUÇLUSU KİM.?
 • YENİ TÜRKİYE FİYASKOSU, K9 KADAR FAYDA YOK
 • BU ÜLKEDE HEM SOLCU, HEM ERMENİ OLMAK.!
 • *VATANDAŞLIK VERİLİRKEN, VATAN DA VERİLİYOR.!*
 • LAİK DEMOKRATİK CUMHURİYET
 • *SİYASETİN ANADOLU FIRTINASI OSMAN BÖLÜKBAŞI*
 • İSKİLİPLİ ATIF'IN OSMANLI SİCİLİ DE BOZUKTU.!
 • 126 EMEKLİ BÜYÜKELÇİMİZİN KAMUOYU DUYURUSU
 • TrabzonSporKlübü

  Nasa

  Kentim_İstanbul

  Doga_İcin_Sanat

  ABD_USA

  Department_State

  TelerehberCom

  Google_Blog

  Kemencemin_Sesi

  Kafkas_Music

  Horon_Hause

  Vakıf_Ay

  Dogal Hayatı_Koruma

  Seffaflık_Dernegi

  Telerehber

  Sosyal_Medya

  E-Devlet

  Türkiye Cumhuriyeti

  BACK TO TOP