19.09.2021
 
 
Kategoriler
   Güncel Haber
   İstanbul Haber
   Dünya Haber
   Trabzon-K.Maraş
   Eğitim-Kültür-Sanat
   Siyaset-Politika
   Çevre-Doğa-Turizm
   Sosyal Yaşam
   Söyleşi - Araştırma
   Sağlık-Gıda-Tarım
   Sinema-Tiyatro-Dizi-Film
   Konuk Yazarlar
   Ekonomik Bakış
   Hukuksal Bakış
   Magazin-Aktüel
   Reklam-İlan-Satış
   Bilim-Teknoloji-Zirve
   Sosyal Bakış
   Toplumsal Bakış
   Tarihsel Bakış
   Müzik Magazin
   Medyatik.Bakış
   Cevap Hakkı
   Black Sea
   Spor-Golf-Tenis-Boks
   Arşiv

Yazarlar
Bizden.Size

Ökkeş BÖLÜKBAŞI
KANAL İSTANBUL & ECUNEMOPOLİS
Tüm yazıları..
DOĞAMIZ

Mikdat KADIOĞLU
BULUTLAR
Tüm yazıları..
Hatıralarım

Nuran NUHOĞLU
HEPİMİZ KERKENEZİZ
Tüm yazıları..
Eko-Bakış

Abdurrahman YILDIRIM
Trabzon Turistik Merkez Olur mu.?
Tüm yazıları..
Uzay.Bakış

Musa ALİOĞLU
TRABZON HAVALİMANI
Tüm yazıları..
Tarihten Bir Yaprak

Mahiye MORGÜL
PİSAGOR 8.SINIFTA BÖYLE ÖĞRETİLİYORSA.!
Tüm yazıları..
Hukuksal Bakış

Av. Cemil CAN
KILIÇDAROĞLU’NUN MUHTEREM EFENDİSİ.!
Tüm yazıları..
Eğitim Kültür Sanat

Emel Vildan Düzenli
TRT - Te. Re. Te. - TRT - Te. Re. Te. - TRT
Tüm yazıları..
68 DENİZ 68

Selçuk Şahin POLAT
68'LİLER VE DOSTLARI.! BASIN VE KAMUOYUNA
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Fatih BACAK
TMTF 2018-2019 ALİ ABALI PLAYOF MÜSABAKALARI
Tüm yazıları..
Geçmişten Günümüze

Hüseyin IRMAK
CUMHURİYET’E HEP DESTEK, TAM DESTEK
Tüm yazıları..
MEDENİYET

Abdullah GÖZAYDIN
GEZİCİLER, AĞAÇSEVENLER NEREDELER.?
Tüm yazıları..
Sportif Bakış

Tekin KÜÇÜKALİ
HAKSIZLIĞA KARŞI TEK YÜREK
Tüm yazıları..
İstanbul; İstanbul.!

Aslı Didari
DEĞİŞMEYEN İSTANBUL; DEĞİŞME İSTANBUL.!
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Muhammet Akosman
BİZANS’DA “HAYIR” DİYOR.!.
Tüm yazıları..
Geçerken Uğradım

Prof. Dr. Özler Aykan
GEÇERKEN UĞRADIM; Özler Aykan Röportajı
Tüm yazıları..

Reklamlar
Döviz Alış Satış
Dolar 1.6387 1.6466
Euro 2.1036 2.1137

  Toplumsal Bakış >> Manşet Haberler
  126 EMEKLİ BÜYÜKELÇİMİZİN KAMUOYU DUYURUSU

  AKDENİZDE *KADIN VE MEDYA* PANELİ

  TÜRKİYE CUMHURİYETİ LAİK Mİ.? TEOKRATİK Mİ.?

  GRUP YORUM DAVASI ERTELENDİ

  BALIK BAŞTAN KOKUYOR.!

  R.T.ERDOĞAN'IN BARIŞ PLANI HEDEFİ

  İSRAEL VE KÜRT'LERİN TÜRKİYE MESELESİ

  VATAN İLE BİRLİKTE, DİN DE ELDEN GİDİYOR.!

  KARA YÖRÜK ÇADIRININ DUMANI TÜTÜYORSA...!

  MURAT ÜNAL CİNAYETİ & ADNAN OKTAR

  BÜYÜK VEBAL ALTINDALAR

  BİR ATATÜRK MİRASI DAHA YIKILIYOR

  ÜMİT KAFTANCIOĞLU CİNAYETİ

  AFRİN'DE TOPUKLU EFE UNVANLI TOP MERMİSİ

  AMAÇ BÖLGEYİ KÜRTLEŞTİRMEK.!

  ADIM ADIM PARÇALANAN TÜRKİYE.!
HABERİ PAYLAŞ : Google'da PaylaşADIM ADIM PARÇALANAN TÜRKİYE.!

TSK Birliklerine Doğru 250 Mermi Atan Örgütün Başında, ABD'nin Desteklediği Cemal Maruf Bulunuyor...

Erdoğan'ın B ve C Planları olabilir mi.?

Suriye sınırını kontrolünde bulunduran ve MİT'le yakın temas içerisinde olduğu bilinen SDC - Suriye Devrimciler Cephesi, iki hafta içerisinde,  mazot kaçakçılarına karşı operasyon yapan TSK birliklerine, araca monteli doçka uçaksavarlarla iki kez saldırdı.

TSK birliklerine doğru 250 mermi atan örgütün başında, ABD'nin desteklediği Cemal Maruf bulunuyor... MİT kanalı ile Suriye içerisine taşınan doçka uçaksavarlarının hedefi sonunda TSK birlikleri oldu.!

ABD'ye endeksli Suriye politikası yüzünden, başımızı daha çok ağrıyacak…

Sınırın Suriye tarafında kontrol terör örgütlerinde.!

Irak tarafında ise; BM Güvenlik Konseyi'nin 1483 Sayılı Kararı da çiğnenerek akıl dışı ilişkiler kuruluyor. Irak'taki 101 ve 272 Sayılı Yasalara göre, Irak'tan petrol ve doğalgaz ihraç etme hakkı sadece Irak milli petrol şirketi SOMO'ya aittir. Irak'ta üretilen petrolün veya doğalgazın ihracı gerektiği takdirde, nerede üretilirse üretilsin, parası BM'in Newyork'taki hesabına yatırılır. Barzani yönetimi ile gizli bir anlaşma yapan AKP hükümeti, Kerkük-Yumurtalık hattı ile Ceyhan'da depolanan yaklaşık 2,5 milyon varil petrolü, Irak-Türkiye Petrol Boru Hattı Anlaşması'na aykırı olarak satmaya başladı... Irak hükümeti bu durumu kaçakçılık olarak değerlendiriyor. Bu nedenle merkezi Paris'te bulunan Uluslararası Ticaret Mahkemesi'ne başvurmuş.!

Irak hükümeti bu durumu ayrıca kendi iç işlerine müdahale olarak kabul ediyor!..

Bir anlamda hükümetimiz Barzani yönetiminin “bağımsızlık” yolunu kendi eliyle açıyor.!

Öte yandan, Kıbrıs Rum Yönetimi'nin bir Amerikan şirketine ihale ettiği Akdeniz'deki 6 trilyon ayak küp büyüklüğündeki doğalgaz rezervinin, Ukrayna üzerinden Avrupa'ya ulaştırılan doğalgaza alternatif olarak kullanılacağı anlaşılıyor. Bu planı uygulamaya koymak için ABD devreye girdi ve Kıbrıs'ta görüşmeleri yeniden başlattırmayı deniyor. ABD Başkan Yardımcısı Joseph Biden'in “Annan Planı”ndan çok daha kötü olan bu yeni girişimini ne yazık ki hükümetimiz de destekliyor.!

Anlayacağınız Kıbrıs'ta da ulusal çıkarlarımız korumasız.!

Sınırın bu tarafında durum çok farklı değil! PKK'nın Kürt çocuklarını kaçırmasından sonra, Başbakan adeta PKK'nın siyasal uzantısı olan HDP'ye yalvarıyor: “Bu annelerin yavrularını da alın gelin bakalım. Alıp geleceksiniz, alıp gelmediğiniz takdirde bizim B planımız C planımız devreye girer” diyor... Gerçekte Erdoğan'ın B ve C gibi planları yok. Bir kere elini PKK'ya kaptırmış. Şimdi kolunu da geri alamıyor. “Açılım” denen saçmalığın ülkeyi bu noktaya getireceği gün gibi ortadaydı..

Başbakanın PKK'dan ricası, bir başka gerçeğin de altını çiziyor. Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesindeki bu yakarış, çaresizliğin itirafı olmaktan başka, Doğu ve Güney Doğu'nun PKK'ya terk edildiğini de gösteriyor.!

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Kürtlerin oylarına şiddetle ihtiyaç duyan Erdoğan’ın “Açılım”  dışında bir planı olsa da bunu uygulaması imkânsız... Bu gerçeği bilen PKK, kamuoyunu  alıştırmak için eylem üzerine eylem yaparak  otoritesini pekiştiriyor:

Diyarbakır'ı Bingöl ve Muş'a bağlayan karayolunu Kocaköy-Duru, Hani-Lice ve Lice Kulp arasında silahlı militanları ile kesen PKK militanları, olay yerine sevk edilen birliklere pusu kurup, uzun namlulu silahlarla ateş açtılar.!

Çevrede toplanan PKK yanlıları da, olay yerine gelen askerlere ses bombası ve molotof kokteyli ve havai fişeklerle saldırdılar...

PKK'lılar Lice'de 2, Silvan'da 3 askerimizi yaraladılar.! Onlarda zayiyat yok.! Çünkü güvenlik kuvvetlerimiz  savunmada.!

Genelkurmay'dan yapılan açıklamaya göre, PKK militanları, Siirt Pervari Doğan Üs Bölgesine erzak taşıyan askeri kamyoneti de yaktılar.!

Diyarbakır'dan sonra PKK militanları, Muş Erzurum karayolunu, Muş'un Varto ilçesi ile Bingöl'ün Karlıova ilçesi arasında bulunan Leylek köyünde kestiler.

Yüzlerce aracın anahtarına el koyan militanlar, sürücü ve yolcuları kimlik kontrolünden  geçirdikten sonra, olay yerine PKK ve HPG (PKK'nın askeri kanadı: Halk Savunma Güçleri. Kürtçe:Hêzên Parastina Gel) bayraklarını astılar.!

Muş İl Jandarma Alay Komutanı ile birlikte bölgeye giden Muş Valisi ise, Başbakanın yaptığı gibi yolun açılması için PKK'lılarla diyaloğa geçmeyi denemiş.!

Lice-Hani-Genç üçgeninde yaşananlar ise PKK'nın “özerklik kalkışması”nın provası gibi... 16 askerimizi yaraladılar. PKK'lılarda yaralı yok. Bölgedeki kaynakların yorumlarına göre; özellikle bu mevsimde derin vadilerde üretilen ve PKK'nın önemli gelir kaynağı olan hintkenevirinin hasat zamanı olması nedeniyle, dikkati başka noktalara çekmek amacı ile PKK'nın adam kaçırma ve yol kesme olaylarını artırdığı anlaşılıyor.

Aydınlık'a açıklama yapan bir köy muhtarının anlattığı, PKK'lıların köylerini üs olarak kullandığını ve askerlerin müdahale edemediği gerçeği, işlerin çığırından çıktığını göstermektedir. Jandarma Komutanının kendisini arayarak; “Olay büyüdü, müdahale etmek istemiyoruz; PKK'lılara söyleyin bölgeden çekilsinler” şeklindeki diyalog durumun vahametini özetlemektedir…

Anlaşılan Doğu ve Güney Doğu'da güvenlik kuvvetleri kışlalarına çekilmiş, inisiyatif terör örgütü PKK'ya geçmiştir.!

Bu gelişmeler; PKK lideri Abdullah Öcalan'ın örgütüne gönderdiği “Herşeyi hükümetten beklemeyin, fiili durum yaratın” talimatı üzerine yaşanıyor... Bölgede görev yapan güvenlik kuvvetlerinin, “Açılım” sürecinde, “sadece kendimizi ve karakolları savunuyoruz” açıklaması, bu acı gerçeğin itirafı gibi. Hükümet ülkenin topraklarının bir kısmını kopartacak olan bu hain planın uygulayıcısı duruma girdi... PKK mevzi kazandıkça, devlet geri çekiliyor.! Nereye kadar.?.!

Görünüşe göre AKP hükümeti Kıbrıs'ı ve Güney Doğu'yu gözden çıkartmış.!

Yukarıdaki gelişmelere paralel olarak; yerel seçimler nedeniyle yapılan Tunceli mitinginde ana muhalefet partisinin genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da CHP iktidarında ”Açılım”ı sürdürme sözünü vermişti.! Kılıçdaroğlu:“Çoğu yurttaşımız şunu söylüyor, ‘AKP giderse barış süreci ne olacak’ diye. Dersim’den sesleniyorum, barış süreci kimsenin tekelinde değildir. Bu ülkede barış sağlanacaksa bunu yapacak olan parti CHP’dir. Herkes çok iyi bilsin bunu. Bu ülkede barış süreci durmaz” diyerek “Açılım”ı sahiplenmişti.!

Gundi Kemal, “Açılım”dan yana olduğunu belirtmekle yetinmemiş, bütün fırsatları bu hain plana göre değerlendirmiştir. Tunceli'ye “Dersim” demeyi sürdüren kılıçların efendisi, yer tuttuğu safın karşı taraf olduğunu gizlemeye bile gerek görmüyor artık.!

Erdoğan'ın “Dersim tuzağı”na isteyerek düşmeye bayılıyor.! Her şey o kadar açık yani.!

TSK'yı kışladan çıkmamaya mecbur eden ve “Açılım” saçmalığına mahkum olan Erdoğan'ın, bu noktadan sonra, zaten B ve C planları olamaz.!

Tayyip Erdoğan'ın Şirnak Valisi “Açılım” konusunda, “Çözüm sürecini bu aşamaya getiren Başbakanımız Tayyip Erdoğan'ı ve bu konuda ciddi gayretleri olan Abdullah Öcalan'ı takdirle karşıladığımı belirtmek istiyorum” dedikten sonra, başka hiç bir plan üzerinde kafa yormak gerekmez.!

Erdoğan için artık tek kurtuluş yolu kalmıştır. O da bir an önce iktidarı bırakıp, halktan özür dilemektir.!

Bunu da kendi iradesi ile yapamaz. Bu yüzden iş taraftarlarının başına düşüyor. Aksi halde, Erdoğan hem kendi başını yakacak, hem de ülkenin başına içerisinden çıkılması oldukça zor olan belalar saracak.!

Bu yüzden Erdoğan'ı seven taraftarlarının bu kritik durumu iyi değerlendirmeleri, duygusal nedenlerle hareket etmemeleri gerekir... Bu nedenle yapacakları ilk iş: Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde muhalefetin göstereceği ortak adayı desteklemek olmalıdır.!

Yeri gelmişken söyleyelim: “Açılım”ın hükümeti getirdiği PKK'ya yalvarma noktası karşısında, Kılıçdaroğlu'nun: ”Efendim neymiş, B planı varmış da C planı varmış da geçiniz bunları. Eğer siz yasa dışı örgütün yardımına muhtaç hale gelmiş ve bunu dillendiriyorsanız o başbakanlık koltuğunda oturamazsınız” şeklindeki sözleri de samimiyetten oldukça uzaktır...

Zira “Açılım”ın ne şekilde yürüyeceğini, taraflara hangi görevlerin verildiğini, kimin nerede, ne zaman, ne yapacağına kararı veren kendileri değildir. “Açılım”ın bir sahibi vardır.

Bir ABD projesi olan ve BOP ile paralel yürütülen “Açılım”da, tarafların bağımsız olarak kullanabilecekleri inisiyatif yok denecek kadar azdır.!

Bu yüzden Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin başında Kemal Kılıçdaroğlu da olsaydı, yapabileceği Erdoğan'dan farklı olmayacaktı…

Nitekim Kemal Bey'in gerçek düşüncesi ve isteği “Açılım”dan yanadır. Yakın geçmişte, “analar ağlamasın” edebiyatının en hızlı savunucusu kendisi değil miydi.?

AKP'nin PKK ile yürüttüğü müzakerelere peşinen kredi açan Kılıçdaroğlu, Tunceli mitinginde; “Çoğu yurttaşımız şunu söylüyor, ‘AKP giderse barış süreci ne olacak’ diye. Dersim’den sesleniyorum, barış süreci kimsenin tekelinde değildir. Bu ülkede barış sağlanacaksa bunu yapacak olan parti CHP’dir. Herkes çok iyi bilsin bunu. Bu ülkede barış süreci durmaz” diyerek “Açılım”ı sahiplenmişti... Dolayısıyla, bu noktada Erdoğan'dan farklı düşünmediği açıktır. Hükümetin başında kendisi de olsaydı, çocuk kaçırma olayları karşısında farklı bir tutum izleyemezdi.!

ABD'nin yazdığı senaryoda rol isteyen oyunculardan hiç biri, sahne açıldıktan sonra, rollerinde değişiklik yapamazlar...

Kaldı ki, iktidara geldiğinde, açılımın hukuki alt yapısını oluşturan “Yerel Yönetimler Özerklik Şartı”nın, bölünmeye yol açacağı düşünüldüğü için çekince konulmuş maddelerinin tamamını, imzalayacağını vaat eden kendisidir... Aynı şekilde Doğu ve Güney Doğu'da “Özerk Kürt Yönetimi” kurulabilmesi için, hukuki alt yapının oluşmasını sağlayan “Bütünşehir Yasa”sına karşı çıkmayan da Kemal Kılıçdaroğlu ve Yeni CHP'sidir...

Dolayısıyla Yeni CHP, AKP'nin Kılıçdaroğlu da Tayyip Erdoğan'ın bir yedeğidir.!

Ükeyi felakete sürükleyen bu iki liderdir ve hiç kuşku yok ki, tarih önünde işbirlikçi olarak anılacaklardır.!

Av. Cemil Can

 

Cemil CAN, Ankara – Haziran.2014 – av.cemilcan@hotmail.com

http://www.medyagunebakis.com/ -okkesb@turkfreezone.com,

https://twitter.com/okkesb –E.mail: okkesb61@gmail.com,

https://www.facebook.com/okkes.bolukbasi,

Cemil CAN, Ankara – Haziran.2014 – av.cemilcan@hotmail.com

  

  Diğer Haberler
 • 126 EMEKLİ BÜYÜKELÇİMİZİN KAMUOYU DUYURUSU
 • AKDENİZDE *KADIN VE MEDYA* PANELİ
 • TÜRKİYE CUMHURİYETİ LAİK Mİ.? TEOKRATİK Mİ.?
 • GRUP YORUM DAVASI ERTELENDİ
 • BALIK BAŞTAN KOKUYOR.!
 • R.T.ERDOĞAN'IN BARIŞ PLANI HEDEFİ
 • İSRAEL VE KÜRT'LERİN TÜRKİYE MESELESİ
 • VATAN İLE BİRLİKTE, DİN DE ELDEN GİDİYOR.!
 • KARA YÖRÜK ÇADIRININ DUMANI TÜTÜYORSA...!
 • MURAT ÜNAL CİNAYETİ & ADNAN OKTAR
 • Editörden

  TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ

  Trabzonlular Birleşiniz. Trabzonlu İşadamları, İşkadınları, Çalışanlar, Genç Kızlar-Erkekler, Okuyan çocuklar Birlik ve Bütünlüğü Sağlamak Sizin Ellerinizde..!
  Devamı..
  Son Dakika
    - 126 EMEKLİ BÜYÜKELÇİMİZİN
    - AKDENİZDE *KADIN VE MEDYA
    - TÜRKİYE CUMHURİYETİ LAİK
    - GRUP YORUM DAVASI ERTELEN
    - BALIK BAŞTAN KOKUYOR.!
    - R.T.ERDOĞAN'IN BARIŞ PLAN
    - İSRAEL VE KÜRT'LERİN TÜRK
    - VATAN İLE BİRLİKTE, DİN D
    - KARA YÖRÜK ÇADIRININ DUMA
    - MURAT ÜNAL CİNAYETİ & ADN
    - BÜYÜK VEBAL ALTINDALAR
    - BİR ATATÜRK MİRASI DAHA Y
    - ÜMİT KAFTANCIOĞLU CİNAYET
    - AFRİN'DE TOPUKLU EFE UNVA
    - AMAÇ BÖLGEYİ KÜRTLEŞTİRME
    - ÜNİVERSİTELERDE ARTIK KAD
    - İNANÇ SÖMÜREREK, OTORİTER
    - BİNGÖL'DE YALAN, İSTANBUL
    - İSTEDİĞİNİZ KADAR YIRTINI
    - YENİ ANDIMIZ UYGULANMAYA


  Günün Sözü

  HÜKÜMETLERİN İCRAATI MENFİ OLUP DA MİLLET İTİRAZ ETMEZ VE İKTİDARI DÜŞÜRMEZSE BÜTÜN KUSUR VE KABAHATLERE KATILMIŞ DEMEKTİR.

  M.K. ATATÜRK


  Anket
  KÜRESEL EKONOMİK KRİZ
  TEĞET GEÇTİ
  DELDİ GEÇMEDİ

  Reklamlar


     © 2009 Bu Site Ökkeş BÖLÜKBAŞI tarafından hazırlanmakta ve yayınlanmaktadır.
  Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.