30.09.2020
 
 
Kategoriler
   Güncel Haber
   İstanbul Haber
   Dünya Haber
   Trabzon-K.Maraş
   Eğitim-Kültür-Sanat
   Siyaset-Politika
   Çevre-Doğa-Turizm
   Sosyal Yaşam
   Söyleşi - Araştırma
   Sağlık-Gıda-Tarım
   Sinema-Tiyatro-Dizi-Film
   Konuk Yazarlar
   Ekonomik Bakış
   Hukuksal Bakış
   Magazin-Aktüel
   Reklam-İlan-Satış
   Bilim-Teknoloji-Zirve
   Sosyal Bakış
   Toplumsal Bakış
   Tarihsel Bakış
   Müzik Magazin
   Medyatik.Bakış
   Cevap Hakkı
   Black Sea
   Spor-Golf-Tenis-Boks
   Arşiv

Yazarlar
Bizden.Size

Ökkeş BÖLÜKBAŞI
MUZAFFER İLHAN ERDOST SONSUZLUĞA UĞURLANDI
Tüm yazıları..
DOĞAMIZ

Mikdat KADIOĞLU
BULUTLAR
Tüm yazıları..
Hatıralarım

Nuran NUHOĞLU
HEPİMİZ KERKENEZİZ
Tüm yazıları..
Eko-Bakış

Abdurrahman YILDIRIM
Trabzon Turistik Merkez Olur mu.?
Tüm yazıları..
Uzay.Bakış

Musa ALİOĞLU
TRABZON HAVALİMANI
Tüm yazıları..
Tarihten Bir Yaprak

Mahiye MORGÜL
MATEMATİK KİTABINDA ATATÜRK’E SALDIRILAR
Tüm yazıları..
Hukuksal Bakış

Av. Cemil CAN
KILIÇDAROĞLU’NUN MUHTEREM EFENDİSİ.!
Tüm yazıları..
Eğitim Kültür Sanat

Emel Vildan Düzenli
TRT - Te. Re. Te. - TRT - Te. Re. Te. - TRT
Tüm yazıları..
68 DENİZ 68

Selçuk Şahin POLAT
68'LİLER VE DOSTLARI.! BASIN VE KAMUOYUNA
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Fatih BACAK
TMTF 2018-2019 ALİ ABALI PLAYOF MÜSABAKALARI
Tüm yazıları..
Geçmişten Günümüze

Hüseyin IRMAK
CUMHURİYET’E HEP DESTEK, TAM DESTEK
Tüm yazıları..
MEDENİYET

Abdullah GÖZAYDIN
GEZİCİLER, AĞAÇSEVENLER NEREDELER.?
Tüm yazıları..
Sportif Bakış

Tekin KÜÇÜKALİ
HAKSIZLIĞA KARŞI TEK YÜREK
Tüm yazıları..
İstanbul; İstanbul.!

Aslı Didari
DEĞİŞMEYEN İSTANBUL; DEĞİŞME İSTANBUL.!
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Muhammet Akosman
BİZANS’DA “HAYIR” DİYOR.!.
Tüm yazıları..

Reklamlar
Döviz Alış Satış
Dolar 1.6387 1.6466
Euro 2.1036 2.1137

  Tarihsel Bakış >> Manşet Haberler
  MARTİN LUTHER KİNG; I HAVE A DREAM.!

  HACER-ÜL ESVED'İN PARÇALARI 5 ASIRDIR İSTANBUL'DA

  YAŞAR NEZİHE “İLK KADIN İŞÇİ ŞAİR”,

  TÜRKİYE’NİN KÜÇÜK AMERİKA OLMA HAYALİ

  İSLAM TARİHİNİN EN ACIKLI OLAYI.!

  ALBAY MUAMMER KADDAFİ NEDEN ÖLDÜRÜLDÜ.?

  MAALESEF...! SAP TA AYRI, SAMAN DA; B.O.P.!

  NECMETTİN ERBAKAN'A KURULAN KUMPAS

  BUZUL ÇAĞINDA SİBİRYA’DA HAYAT VARDI.!

  NEVRUZ – NEWROZ – NAVRIZ – YENİ GÜN – SİN SİN

  ÇERKES SÜRGÜN VE SOYKIRIMI PROTESTO EDİLDİ

  CHP'NİN VAZ GEÇEMEDİĞİ FETOCULUK.!

  GOOGLE'I ABDÜLHAMİT BULMUŞ.!

  SELAMINALEYKÜM KÜÇÜKMUSTAFAPAŞA,

  FETÖ MÜCADELESİ & HAKAN ŞÜKÜR

  “RUHİ SU 100” YAŞINDA
HABERİ PAYLAŞ : Google'da Paylaş


Ruhi Su - “Bilmem Şu Feleğin Bende Nesi Var”
RUHİ SU - BİLMEM ŞU FELEĞİN BENDE NESİ VAR ile mezesi

ILGIN RUHİ SU

Ruhi Su Kültür ve Sanat Derneği Başkanı

 

 

Sayın rektör, Sayın basın mensupları, Değerli konuklar;

Hepiniz hoş geldiniz.

Bildiğiniz gibi, 2012 yılı, sanatçı Ruhi Su'nun 100. doğum yılı. Türküleri yarınlara taşıyan Ruhi Su’yu doğumunun 100’üncü yılında çeşitli etkinliklerle anacağız.

Bugün, başta Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Kültür Bakanlığı olmak üzere proje ortaklarının, destekçi kurum ve kuruluşların değerli destekleriyle hazırladığımız  "Ruhi Su 100 Yaşında" projesini sizlere sunmak için buradayız. 

Ruhi Su'nun ve sanatının; özellikle genç kuşaklara, üniversite gençliğine tanıtılması ana amaçlarımızın başında geliyor. Bu nedenle etkinliklerimizin büyük bir bölümünü buradaki salonlarda gerçekleştireceğiz. Yeni kurduğumuz "Ruhi Su Kültür ve Sanat Derneği", bu projenin ve proje kapsamında yürütülecek sanat etkinliklerinin ana yürütücüsü olacak. Projeyle ilgili ayrıntıları birazdan sizlere Proje Koordinatörümüz Şehnaz Layıkel anlatacak.

Bildiğiniz gibi “Ruhi Su Kültür ve Sanat Vakfı” yargı kararı ile kapatıldı. Ruhi Su’nun öğrencileri, korosunda çalışanlar, onu dinleyenler, sevenler yaklaşık bir yıldır yeni bir oluşum için çalışıyordu. Bu çalışmaların sonucunda, “Ruhi Su Kültür ve Sanat Derneği” kuruldu. Amacımız şimdi ve gelecekte Ruhi Su sanatını, toplumculuğunu, yaşamını, amaçlarını yaşatmak, geliştirmek ve geleceğe taşımak… Ruhi Su geleneğinin yaşatılmasında çok önemli bir yeri olan Ruhi Su Dostlar Korosu da, kuruluşunun 37. yılında, derneğimiz bünyesinde çalışmalarına devam edecek.

Ruhi Su'nun 100. yılı projesini, kısaca "RUHİ SU 100" olarak adlandırdık. Basılı malzemelerde gördüğünüz 100. yıl logosu da böyle tasarlandı. Kültür Bakanlığı ve Teona İletişim’in destekleriyle, Ruhi Su’nun hayatını konu alan yeni bir belgesel de çekeceğiz.

Film projesinin hayata geçmesine katkı sağlayan Teona İletişim’e, tüm logo, afiş, el broşürü, konser tanıtımı ve en önemlisi “Ruhi Su 100” konseptinin ve adının yaratıcısı olarak yanımızda olmayı sürdüren Mucizeler Dükkanı’na, Ruhi Su’nun bu güne dek yayınlanmış albümlerini yeniden “Ruhi Su 100” etiketi ile yayınlayan Ada Müzik’e, medyayla ilgili çalışmalarımızda bize yön veren Media Partner İletişim Danışmanlığı’na, mekan giydirmelerimizi, dekorlarımızın imalatını ve uygulamasını yapan Prima Uygulama Atölyesi’ne, dernek yasal sorumlulukları ve proje mali işlerini üstlenip yürüten Fides Mali Müşavirlik’e katkılarından dolayı çok teşekkür ederiz.

Proje ortaklarımızın yanı sıra; Şişli Belediyesi, Bakırköy Belediyesi, Beşiktaş Belediyesi, Maltepe Belediyesi, Ankara Çankaya Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi, Shaman Dans Tiyatrosu ve DİSK’de projemize çeşitli şekillerde destek oldular. Çalışmalarımıza, gönüllü destekleri ile omuz veren; kurum, kuruluş ve dostlara, proje ortaklarımıza Ruhi Su Kültür ve Sanat Derneği ve Ruhi Su ailesi adına teşekkür ediyorum.

Yıl boyunca; üniversitelerde, konser salonlarında, yurtiçi ve yurt dışında yapılacak etkinliklerdeki başarımız, özellikle basınımızın yakın ilgisi ve desteğine bağlı olacak. Sizlerin de bize destek olacağınızı umuyor katıldığınız için hepinize teşekkür ediyorum.

 

“RUHİ SU 100” YAŞINDA

RUHİ SU’ NUN 100. DOĞUM YILI ANISINA

2012 yılı içindeyiz. Dünyanın her anlamda zor bir dönemeçte olduğu ve sanatın da bundan nasibini aldığı bir yıldayız. Bu yılın bizce en güzel yanı,  toprağımızın çağdaş ve aydınlık sesi Ruhi Su’ nun 100. doğum yılı olmasıdır.

O’nun çağdaşı, memleketlisi olmak ne hoş… Aynı dili konuşmak, onu kendi dilinden dinlemekle ne denli şanlı ve mutluyuz. Ruhi Su 100 yaşında... Ona selam, ona sevgi, ona muhabbet, ona saygı hepimizden…

“Ruhi Su 100” diye kısaca simgeleştirdiğimiz ve bir yıla yayılacak bir dizi etkinliğe, neden bu adı koyduk.?

Ruhi Su; bu toprağın çağdaş ve aydınlık sesidir. Herkesin taklitlerle bir şeyler yapacağına inandığı bir iklimde; zor engellerden geçerek, kimi zaman en ağır bedelleri de ödeyerek, türkülerimizi, nefesimizi yarınlara ulaştıran sestir. “Ruhi Su 100” işte bu rafine insanla bir yüzleşme, yüz yüze gelme, yeniden yüz yüze bakma, onun yüzünü, yani sesini genç kuşaklara ve onlarla da yarınlara taşıma amacının yansımasıdır.

Bildiğiniz gibi, Sıdıka Su ve Ilgın Ruhi Su tarafından kurulan “Ruhi Su Kültür ve Sanat Vakfı” yargı kararı ile kapandı. Ruhi Su’nun öğrencisi olmuş, korosunu çalıştırmış, koroda türküler söylemiş veya onu dinlemiş olan bir gurup insan, Ilgın Ruhi Su’nun da desteği ile yaklaşık bir yıldır yeni bir oluşum için çalışıyordu. Bu çalışmaların sonunda, “Ruhi Su Kültür ve Sanat Derneği” kuruldu. Bu toplantımızın amaçlarından biri de; şimdi ve gelecekte Ruhi Su’ sanatını, toplumculuğunu, yaşamını, amaçlarını yaşatmak, geliştirmek ve geleceğe taşımak için kurulmuş olan bu derneği sizlere tanıtmaktır.

Ruhi Su Kültür ve Sanat Derneği’nin kurucu başkanlığını Ilgın Su üstlendi. Ruhi Su dostlarının, sevenlerinin 100. Yıl için düşünceleri, dernek oluşumunu yüreklendiren ve yönlendiren ana etmen oldu. Bu nedenle diyebiliriz ki, bir yıldan beri sürmekte olan sürekli ve düzenli toplantılarda; dernek kurma faaliyetleri ile “Ruhi Su 100 Yaşında” etkinliklerinin hazırlıkları at başı ve iç içe yürüdü.

ETKİNLİĞİMİZE KİMLER DESTEK VERDİ.?

2012 yılı sonuna kadar sürecek olan tüm etkinlikler; birçok kişi, kurum, kuruluş tarafından destekleniyor. Ana omurgasını Ruhi Su Kültür ve Sanat Derneği’nin oluşturduğu “Ruhi Su 100” projesine ilk destek Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden geldi. Etkinliklerimizin büyük bir bölümünü buradaki salonlarda gerçekleştireceğiz.

Kültür Bakanlığı ve Teona İletişim’in destekleriyle, Ruhi Su’nun hayatını konu alan yeni bir belgesel çekiyoruz.

Mucizeler Dükkanı ise tüm logo, afiş, el broşürü, konser tanıtımı ve en önemlisi “Ruhi Su 100” konsepti ve adının yaratıcısı olarak yanımızda olmayı sürdürüyor.

Basın ilişkileri ve medyaya yönelik çalışmalarımızda Medya Partner İletişim Danışmanlığı’ndan destek alıyoruz. Prima Uygulama Atölyesi, mekân giydirmelerinin tüm görsellerinin ve taşınabilir dekorların, imalatını ve uygulamasını yapıyor.

Fides Mali Müşavirlik, dernek yasal sorumlulukları ve proje mali işlerini üstlendi, yürütüyor.

Yine proje ortaklarımızdan Ada Müzik; Ruhi Su’nun bu güne dek yayınlanmış albümlerini yeniden “Ruhi Su 100” etiketi ile yayınlayarak yanımızda yer aldı. Bunların dışında, Şişli Belediyesi, Bakırköy Belediyesi, Beşiktaş Belediyesi, Maltepe Belediyesi, Ankara Çankaya Belediyesi gibi belediyeler de salonları ile projemize ortak oldular. Üniversitelerarası çalışmalarımızda ilk destekçimiz ise Kocaeli Üniversitesi. Shaman Dans Tiyatrosu ve DİSK de proje ortaklarımız arasına katıldılar…

Öneri götürdüğümüz her sanatçı, düşünür büyük bir coşku ile etkinlikte yer aldı.

Tüm proje ortaklarımıza, düşünürlere ve sanatçılara candan teşekkürler.

RUHİ SU 100’DE NELER OLACAK.?

16 Mayıs’ta Ruhi Su’nun yaşamından kesitler sunan ve özel eşyaları ile desteklenen büyük bir sergi açacağız. Tophane-i Amire’de açılacak olan sergi ay sonuna kadar ziyaret edilebilecek.

Etkinlik kapsamında Moğollar, Erkan Oğur, İsmail Hakkı Demircioğlu, Birol Topaloğlu, Emin İgüs, Karabey Aydoğan, İrfan Ertel, Yusuf Başaran gibi değerli isimlerin sahne alacağı bir dizi konser organize edilecek. Bu konserler, özellikle sanatçılarımızın kendilerinin belirleyici olduğu ve “Ruhi Su 100” kapsamında verecekleri konserler. Bu konserlerin dışında bir de “tematik konserler” olacak. Tematik konserlerin konuları Ruhi Su albüm çalışmalarından esinlenerek, “Pir Sultan Abdal ve Semahlar”, “Köroğlu”, ve “El Kapıları” olarak belirlendi. Bu konserlere Shaman Dans Tiyatrosu da özgün dansları ile renk katacak. Ruhi Su Dostlar Korosu gençlerle yenilenen kadrosu ve şef Berktay Akyıldız ile bu konserlerin hepsinde sahnede olacak. Ruhi Su geleneğinin yaşatılmasında çok önemli bir yeri olan ve Ruhi Su Kültür ve Sanat Derneği’ne bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren koro, Ruhi Su 100 Etkinliklerinde özgün konserler de verecek.

Program kapsamında, değerli düşünce insanlarının katılacağı iki ayrı söyleşi düzenlenecek. Bunlardan ilki 8 Mayıs’ta, ikincisi de Ekim ayında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sedad Hakkı Eldem Oditoryumunda yapılacak. Oditoryumunda ayrıca 9 Mayıs’ta Yönetmen Hilmi Etikan’ın ‘Ruhi Su Belgeseli’ gösterilirken, 10 Mayıs’ta Emin İgüs konser verecek. 

Ruhi Su’nun hemen her konuşmasında çok sesliliğe ne denli önem verdiğini biliyoruz. Bu amaçla; müzik öğretmeni yetiştiren üniversitelerin müzik bölümlerinde okuyan öğrencilere yönelik olmak üzere bir “Çoksesli Türkü Düzenleme Yarışması” düzenliyoruz. Sembolik ödüller de vereceğimiz bu yarışma bizim için çok önemli. Özellikle genç müzik öğretmeni adaylarının bu yarışmaya büyük bir ilgi ile yaklaşmalarını diliyor ve bekliyoruz.

Bu yarışmada kazanan eserler ayrıca Ruhi Su Dostlar Korosu tarafından seslendirilecek ve seçilecek 100 eser bir kitapta yayınlanacak. Bu etkinlikler sürerken, bir yandan da Ruhi Su konulu bir prestij kitabı ile yeni bir Ruhi Su belgeseli hazırlanıyor olacak.

Gazeteci dostlarımıza, değerli sanat ve düşün insanlarımıza, tüm proje ortaklarımıza, etkinliklerimize destek veren kurum ve kuruluşlara candan teşekkürlerimizi sunuyor ve herkesi Ruhi Su aydınlığı ile selamlıyoruz.

RUHİ SU KÜLTÜR VE SANAT DERNEĞİ

 

DERNEK HAKKINDA:

Ruhi Su’nun sanatçı kimliğini, çalışma ve araştırmalarını yaşamını, araştırmak. Sanatsal bilimsel ve kültürel araştırmalar yapmak. Çeşitli sanatsal etkinlikleri desteklemek, Teşvik etmek, yaymak, sanatsal faaliyetlerde bulunmak, Yapılan faaliyetlere katkı sunmak ve özellikle halk kültürü ve halk müziğinin toplanması, yorumlanması. Çağdaş tekniklerle yeni formlarda yayılıp sergilenmesi, toplumda yaygınlaşması ve geliştirilmesi için çaba harcamak. Ve tüm bu konulardaki çalışmalara destek sağlamak amacı ile Mayıs ayının ilk haftasında Ruhi Su’nun öğrencisi olmuş, korosunu çalıştırmış, türküler söylemiş veya onu dinlemiş olan bir gurup insan ve Ilgın Ruhi Su tarafından kuruldu.

 

 

http://www.medyagunebakis.com/ -http://www.tdfajans.com/

TDFAJANS – Toplum Dinamikleri Fikir Ajansı

Sosyal, Kültürel, Ticari, Eğitim ve Sanatsal Alanlarda;

Düşünce Üretimi. Paylaşımı. Toplum Yararına kullanımı.!

Bilgi Sahibi Olunmadan Fikir Sahibi Olunamaz.! Olunsa olunsa;

Ancak Başkalarının Fikirlerini Tekrarlayan Papağan Olunur.

 

* * * * * * * * * *

TEK YOL DEVRİM.!

YA İSTİKLAL YA ÖLÜM.!

Yaşasın Halkların Kardeşliği.!

KURTULUŞA KADAR SAVAŞ.!

ÜLKÜMÜZ TAM BAĞIMSIZLIK VE

GERÇEKTEN DEMOKRATİK TÜRKİYE.!

 

Hazırlanmakta olan AKP Anayasası Halkımız İçin Kölelik Anayasasıdır,

KÖLELİK ANAYASASINA HAYIR.!

 

  Diğer Haberler
 • MARTİN LUTHER KİNG; I HAVE A DREAM.!
 • HACER-ÜL ESVED'İN PARÇALARI 5 ASIRDIR İSTANBUL'DA
 • YAŞAR NEZİHE “İLK KADIN İŞÇİ ŞAİR”,
 • TÜRKİYE’NİN KÜÇÜK AMERİKA OLMA HAYALİ
 • İSLAM TARİHİNİN EN ACIKLI OLAYI.!
 • ALBAY MUAMMER KADDAFİ NEDEN ÖLDÜRÜLDÜ.?
 • MAALESEF...! SAP TA AYRI, SAMAN DA; B.O.P.!
 • NECMETTİN ERBAKAN'A KURULAN KUMPAS
 • BUZUL ÇAĞINDA SİBİRYA’DA HAYAT VARDI.!
 • NEVRUZ – NEWROZ – NAVRIZ – YENİ GÜN – SİN SİN • Editörden

  TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ

  Trabzonlular Birleşiniz. Trabzonlu İşadamları, İşkadınları, Çalışanlar, Genç Kızlar-Erkekler, Okuyan çocuklar Birlik ve Bütünlüğü Sağlamak Sizin Ellerinizde..!
  Devamı..
  Son Dakika
    - MARTİN LUTHER KİNG; I HAV
    - HACER-ÜL ESVED'İN PARÇALA
    - YAŞAR NEZİHE “İLK KADIN İ
    - TÜRKİYE’NİN KÜÇÜK AMERİKA
    - İSLAM TARİHİNİN EN ACIKLI
    - ALBAY MUAMMER KADDAFİ NED
    - MAALESEF...! SAP TA AYRI,
    - NECMETTİN ERBAKAN'A KURUL
    - BUZUL ÇAĞINDA SİBİRYA’DA
    - NEVRUZ – NEWROZ – NAVRIZ
    - ÇERKES SÜRGÜN VE SOYKIRIM
    - CHP'NİN VAZ GEÇEMEDİĞİ
    - GOOGLE'I ABDÜLHAMİT BULMU
    - SELAMINALEYKÜM KÜÇÜKMUSTA
    - FETÖ MÜCADELESİ & HAKAN Ş
    - DUMANLI ABDULLAH GÜL'Ü YA
    - FEHMİ KORU'DAN ABDULLAH G
    - AHISKA ÇETELERİ VE TÜRKLE
    - AMERİKA BANDIRALI GEMİ OS
    - ANTAM ANKARA TARİHİ ÇALIŞ


  Günün Sözü

  HÜKÜMETLERİN İCRAATI MENFİ OLUP DA MİLLET İTİRAZ ETMEZ VE İKTİDARI DÜŞÜRMEZSE BÜTÜN KUSUR VE KABAHATLERE KATILMIŞ DEMEKTİR.

  M.K. ATATÜRK


  Anket
  KÜRESEL EKONOMİK KRİZ
  TEĞET GEÇTİ
  DELDİ GEÇMEDİ

  Reklamlar
     © 2009 Bu Site Ökkeş BÖLÜKBAŞI tarafından hazırlanmakta ve yayınlanmaktadır.
  Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.