ATATÜRK'LE RİZE’YE 1924’DE GELENLER

Tarih Böyledir. Bir Gün Bir Belge Düşer Önünüze Ve Siz Daha Önce Yazdıklarınızı Yeniden Yazarsınız.

Paylas:
 • Facebook'da Paylaş
 • Twitter'da Paylaş

ATATÜRK'LE RİZE’YE 1924’DE GELENLER

Tarih Böyledir. Bir Gün Bir Belge Düşer Önünüze Ve Siz Daha Önce Yazdıklarınızı Yeniden Yazarsınız.

Atatürk Rize’ye geldiğinde yanında kimler vardı hep merak ederdim. Birlikte çekilmiş fotoğraflar olmalıydı. Konuk edildiği Mataracı Mehmet Efendi’nin evinde O’nun sofrasında oturmuş olanlar, O’nunla tanıştırılanlar, orada konuşulanlar hep kafamda soruydu.

Teşkilatı Mahsusa’nın İstanbul’daki önemli kişilerinden biriydi Mataracı Mehmet Efendi. İşgalci İngilizlerin karakollarını basarak oradan silah ve adam kaçıran Karakol Cemiyeti militanlarına ve Kuvayi Milliyecilere bedava ekmek veriyordu, Atatürk’ün Şişli’deki evinin güvenliğiyle ilgileniyordu, bunlar biliniyor. Teşkilatı Mahsusa’nın kasası Laz İsmail ile arkadaştı. Ki, Laz İsmail para kaynaklarını açıklamamak için “banka soydum” diyecek, sırlarıyla ölüme gidecekti. 

1950’lerde girdiğimiz Amerikayla işbirliği politikasının sonucu Mataracı Mehmet Bey’in yeğeni tarafından bu evde çekilen fotoğraflar yakıldı. Ancak ziyaret heyetinde yer alanların başka mekânlarda çekilmiş bazı fotoğraflarına rastlanabiliyordu. Örneğin Tuzcuoğulların bahçesinde çimenlerin üzerinde kimisi ayakta kimisi yerde sohbet halinde bir fotoğraf vardı, yıllar önce internetteydi, şimdi yok. O resim hafızamda kaldı, içinde Atatürk yok diye kaydetmemiştim. O zamanlar dedemin de o heyetin içerisinde var olduğunu bilmiyorum. 

Atatürk ile birlikte gelen ziyaret heyetinin içerisinde büyük dedemin amcası Mehmet Arif (Finci) Bey’in de yer aldığını, Portakallık Mahallesindeki evimize kuzenlerini ziyarete geldiğini, hatta bahçemizde büyük portakal ağaçlarının altında yemek yediklerini 85 yaşlarında henüz (Mart 2016) kaybettiğimiz Hayrettin Morgül ağabeyimizden dinlemiştim. Onun annesiyle kuzendi, annesinden dinlemişti.

 

Atatürk’ün bu ziyaretinde çekilmiş daha önce rastlamadığım bir fotoğraf geçtiğimiz hafta önüme düştü. Fotoğrafta yer alan kişilerin arasında Mehmet Arif dedemiz vardı ve adı yazılmamıştı. Ona tarihten silme cezası verilmişti. Hatta adının önüne Ayıcı lakabı takılarak değersizleştirmeye uğratılmıştı. İngilizleri ve Amerikalıları neden bu kadar çok kızdırdığını artık biliyorum, burada onu anlatmayacağım.

Fotoğrafta Rauf Orbay dedemle yan yanalar. Bu fotoğrafı görür görmez dedemin ve Rauf Orbay’ın bilinen fotoğraflarıyla karşılaştırdım, doğruladım, sonra isimleri düzelterek yeniden fotoğrafladım. Aşağıda bu fotoğrafı göreceksiniz.

Ön sırada ayaktakiler, soldan sağa: Rauf (Orbay) Bey, Mehmet Arif (Finci) Bey), Latife Hanım, M.K.Atatürk, Ali Zırh ve Ziya Hurşit.


Mahiye Morgül /10.5.2016

Mahiye Morgül, Ankara Temmuz.2016 – mahiye@gmail.com,

http://www.medyagunebakis.com/ - okkesb@turkfreezone.com,

https://twitter.com/okkesb ------–------ E.mail: okkesb@telmar.net,

https://www.facebook.com/okkes.bolukbasi,- okkesb@gmail.com,

Mahiye Morgül, Ankara Temmuz.2016 – mahiye@gmail.com,

 

Diğer Haberler

 • HZ. MUHAMMED'İN HIRKASINA SÜRTÜLEN DESTİMALLER
 • ŞEYHİMİZ, ŞIHIMIZ ÇOK, FİLOZOFUMUZ YOK.!
 • BEYAZ KÜRTLERİN GİZLİ İKTİDARI
 • BÜYÜK YAHUDİ GÖÇÜNÜN GERÇEK HİKÂYESİ
 • 74 YILLIK FAİLİ MEÇHUL: NURİ KİLLİGİL PAŞA
 • BUGÜN GÜNLERDEN ÂŞIK VEYSEL
 • CHESTER PROJESİ, OLTADAKİ BALIK TÜRKİYE
 • BAD-EL HARAB-ÜL BASRA.! & BAD-EL HARAB-ÜL TÜRKİYE.!
 • YENİ İSRAİL DEVLETİ KARADENİZ’DE KURULUYOR.!
 • SELANİK’TE BİR EVİN HİKÂYESİ
 • TrabzonSporKlübü

  Nasa

  Kentim_İstanbul

  Doga_İcin_Sanat

  ABD_USA

  Department_State

  TelerehberCom

  Google_Blog

  Kemencemin_Sesi

  Kafkas_Music

  Horon_Hause

  Vakıf_Ay

  Dogal Hayatı_Koruma

  Seffaflık_Dernegi

  Telerehber

  Sosyal_Medya

  E-Devlet

  Türkiye Cumhuriyeti

  BACK TO TOP