28.09.2021
 
 
Kategoriler
   Güncel Haber
   İstanbul Haber
   Dünya Haber
   Trabzon-K.Maraş
   Eğitim-Kültür-Sanat
   Siyaset-Politika
   Çevre-Doğa-Turizm
   Sosyal Yaşam
   Söyleşi - Araştırma
   Sağlık-Gıda-Tarım
   Sinema-Tiyatro-Dizi-Film
   Konuk Yazarlar
   Ekonomik Bakış
   Hukuksal Bakış
   Magazin-Aktüel
   Reklam-İlan-Satış
   Bilim-Teknoloji-Zirve
   Sosyal Bakış
   Toplumsal Bakış
   Tarihsel Bakış
   Müzik Magazin
   Medyatik.Bakış
   Cevap Hakkı
   Black Sea
   Spor-Golf-Tenis-Boks
   Arşiv

Yazarlar
Bizden.Size

Ökkeş BÖLÜKBAŞI
KANAL İSTANBUL & ECUNEMOPOLİS
Tüm yazıları..
DOĞAMIZ

Mikdat KADIOĞLU
BULUTLAR
Tüm yazıları..
Hatıralarım

Nuran NUHOĞLU
HEPİMİZ KERKENEZİZ
Tüm yazıları..
Eko-Bakış

Abdurrahman YILDIRIM
Trabzon Turistik Merkez Olur mu.?
Tüm yazıları..
Uzay.Bakış

Musa ALİOĞLU
TRABZON HAVALİMANI
Tüm yazıları..
Tarihten Bir Yaprak

Mahiye MORGÜL
PİSAGOR 8.SINIFTA BÖYLE ÖĞRETİLİYORSA.!
Tüm yazıları..
Hukuksal Bakış

Av. Cemil CAN
KILIÇDAROĞLU’NUN MUHTEREM EFENDİSİ.!
Tüm yazıları..
Eğitim Kültür Sanat

Emel Vildan Düzenli
TRT - Te. Re. Te. - TRT - Te. Re. Te. - TRT
Tüm yazıları..
68 DENİZ 68

Selçuk Şahin POLAT
68'LİLER VE DOSTLARI.! BASIN VE KAMUOYUNA
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Fatih BACAK
TMTF 2018-2019 ALİ ABALI PLAYOF MÜSABAKALARI
Tüm yazıları..
Geçmişten Günümüze

Hüseyin IRMAK
CUMHURİYET’E HEP DESTEK, TAM DESTEK
Tüm yazıları..
MEDENİYET

Abdullah GÖZAYDIN
GEZİCİLER, AĞAÇSEVENLER NEREDELER.?
Tüm yazıları..
Sportif Bakış

Tekin KÜÇÜKALİ
HAKSIZLIĞA KARŞI TEK YÜREK
Tüm yazıları..
İstanbul; İstanbul.!

Aslı Didari
DEĞİŞMEYEN İSTANBUL; DEĞİŞME İSTANBUL.!
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Muhammet Akosman
BİZANS’DA “HAYIR” DİYOR.!.
Tüm yazıları..
Geçerken Uğradım

Prof. Dr. Özler Aykan
GEÇERKEN UĞRADIM; Özler Aykan Röportajı
Tüm yazıları..

Reklamlar
Döviz Alış Satış
Dolar 1.6387 1.6466
Euro 2.1036 2.1137

  Medyatik.Bakış >> Manşet Haberler
  BASIN, BAĞIMSIZ TV KANALLARI BASKI ALTINDA

  FETÖ ÖDÜLÜNÜ REDDEDEN DEVLET ADAMI.?

  HAZNEVİ TARİKATI, ADANA’YI ELE GEÇİRİYOR

  YURT GAZETESİ EMEKÇİLERİ MAĞDUR EDİLDİ

  TEVFİK GÖKSU SERT KAYAYA ÇARPTI

  GERÇEK VANDALLIK BUDUR İŞTE

  REFORMLARI "SAĞLAM KAZIĞA BAĞLAMAK"

  9 EYLÜL İZMİR’İN KURTULUŞU KUTLU OLSUN.!

  NAGEHANIN GÖZÜNDEN ADNAN HOCA OPERASYONU

  EMPERYALİZMİN ÜÇÜNCÜ SALDIRISI

  TÜRKİYE EYALETLERE BÖLÜNECEK Mİ.?

  ADNAN HOCA SUÇ ÖRGÜTÜ GÖZALTINDA

  TÜRKİYE'NİN REJİMİNİ DEĞİŞTİRİYORLAR.!

  MEHMET AĞAR; MİLLİ GÖREV HİSSETMİŞ.!

  KUDÜSTE, RESMEN NE ZAMAN OLACAĞIZ.?

  DÜŞMANA ÜCRETSİZ ASKERLİK YAPANLAR
HABERİ PAYLAŞ : Google'da PaylaşDÜŞMANA ÜCRETSİZ ASKERLİK YAPANLAR

Türkiye’de Bir İlk: Genelkurmay Başkanı Ve Kuvvet Komutanları Birlikte İstifa Ettiler.!

Başta yalaka basın olmak üzere, pek çok kendini bilmez “düşman askeri” kendilerine göre,  istifanın nedenlerini açıklayarak, gerçekleri ters yüz etmeyi kendilerine iş edinmiş. Oysa komuta kademesi adına Genelkurmay Başkanı, en kalın kafalının bile anlayacağı basit cümlelerle,  istifa nedenlerini veda mesajında açıklamış.(1) Buna rağmen kendini beğenmiş “uzmanlar”, çoğunluğun bu açıklamayı anlayamayacağında ısrarlı görünüyor. Bu şekilde ayrıca halkı da aşağılıyorlar tabi. Öyle ya açıklamayı açıklamaya çalışmanın başka ne anlamı olabilir ki.?

Genelkurmay Başkanı veda mesajında; “250 general-amiral, subay, astsubay ve uzman jandarma çavuşunun evrensel hukuk kaidelerine, hakka, adalete ve vicdani değerlere” aykırı olarak tutuklandığını söylemişti. 14 general- amiral ile 58 albay, salt haklarında bir iddianame düzenlendiği için bir üst rütbeye terfi olanağını kaybetmişler.

Bunun adına peşin cezalandırma denir. Bu yapılanlarla TSK’nin bir suç örgütü olduğu izlenimi yaratılmaktadır. Yalan haber ve iftiralarla yandaş medya, halkı silahlı kuvvetlerden soğutmaya çalışmaktadır. Hükümet bütün bu olanlar karşısında hiçbir şey yapmayarak adeta olup biteni onaylamıştır. Komutanların istifa etme gerekçesi bu kadar basittir işte. Tüm bu olup bitenler karşısında, durumu anlamamakta ısrar eden iki kişiden biri,  darbe masallarına sarılarak, gelinen noktadaki sorumluluğunu gizleme çabası içindedir!..

Malum nedenlerle CHP dahi, TSK’ni beklenen açıklıkla savunmaktan çekinmiştir…

CHP adına açıklama yapan Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan İktidarın görevi devlet kurumlarını itibarsızlaştırarak ele geçirmek olmamalıdır”  diyerek, hükümetin TSK’ni itibarsızlaştırarak ele geçirme gayreti içinde olduğuna vurgu yapmıştır. “Sabah akşam askeri kötülemek, iftira ederek onları itibarsızlaştırmak, saygınlığına gölge düşürmek ulusumuza hiçbir yarar sağlamaz” denilen açıklama (2) ile Genelkurmay Başkanı’nın veda mesajı bu noktada örtüştü… Bu kadarı bile umut verici bir gelişmedir.!

YAŞ toplantısına iki gün kala 22 komutanın şüpheli olarak yer aldığı “İnternet Andıcı” iddianamesi oybirliği ile kabul edilmiş! İddianamenin kabul edilmesini, sanki mahkeme şüphelilerin suçlu olduğunu kabul etmiş gibi yandaş medya lanse etmiş. Hakkında dava açılan askerler, terfi edemeyecekler! Bunu Başbakan çok önceden söylemişti. Ordunun komuta kademesini tasfiye etmek için kullanılan yöntem bu kadar basittir işte. Özel yetkili savcılığın hazırladığı iddianamede, bir komutanın adının geçmesi onun tasfiyesi için yetiyor da artıyor bile.

Silahlı kuvvetleri devre dışı bırakmak, yeni göreve başlamış tecrübesiz bir savcının elindedir artık.! Doğal olarak, evrensel hukukun en temel prensibi olan “masumiyet karinesi”  ayaklar altındadır. Açılan davaların ne zaman biteceğini ise, hiç kimse kestiremez! Dava sonunda aklanmak ise hiç bir işe yaramayabilir… Özel görevli mahkemelerin, bu dönem üstlendiği rol;  rejimi temellerinden sarsacak büyüklüktedir ve Amerikan’ın Büyük Orta Doğu Projesi ile uyumludur. AKP, ABD ve AB’nin desteğiyle iktidara geldiğinden, diyet borcunu onların Ortadoğu politikalarına destek vermekle ödemek zorundadır. Diyet, giderek Anadolu’nun bir kısım toprakları ile örtüşebilir.! Bu nedenle AKP’yi düştüğü bu tuzaktan kurtaracak olan, yine iki kişiden biridir. Böylesine zor durumda olan hükümet, ne pahasına olursa olsun iktidarını koruyacaktır. İktidardan düşmemek için elinden geleni yapacaktır. Buna rejimi değiştirmek de, dönüştürmek de dâhildir kuşkusuz… Bütün bu olasılıklara göre, doğru bir strateji belirlemek bizim görevimizdir…

Olayları bu çerçevede ele aldığımızda, savaşımızın Kürtlerle değil, Amerika Birleşik Devletleri’yle olduğu daha kolay anlaşılır.  Irak’ta ve Afganistan’da yenilgiye uğrayan ve ekonomisi borç batağında bulunan bu süper devlet, gerçekte son derece zor durumdadır ve bu nedenle kendi askerlerinin görevini, Türk askerinin üzerine yıkmak istemektedir. Bunun için TSK’yı itibarsızlaştırarak, komuta kademesini ele geçirmek istemesini, göz ardı edemeyiz. Ancak o zaman Conilerin yerine Mehmetçik geçirilebilir ve ABD Ortadoğu’da rahat bir nefes alabilir!.. Sözü fazla dolaştırmadan söylemek gerekirse; bu bir savaştır ve Kürtlerin silahlı örgütü olan PKK, bu savaşta ABD’nin bir piyonu olarak kendisine biçilmiş görevi yapmaktadır. Ne var ki, bu kirli savaşın sonucunu ABD ve müttefikleri belirleyemezler.!

ABD’nin,  geleneksel savaş yöntemleri ile bu savaşı kazanamayacağı,  Irak ve Afganistan’daki deneyimleri ile kanıtlanmıştır. Ülkeleri işgal etmek suretiyle, kendi çıkarlarını koruyamayacak olan emperyal güçler, kendilerine yerli işbirlikçiler yaratmak zorundadır. Türkiye’de fazlasıyla bulunan bu tür insanlar hiç kuşku yok ki,  yine o iki kişiden biri arasından seçileceklerdir! İki kişiden biri,  artık olup bitenin farkındadır ve durumun farkında olmayan diğerini ikna etmek için yoğun bir çaba sarf etmektedir. Dolayısıyla savaşın sonucunu belirleyecek olan, yine iki kişiden biri olacaktır. Bu nedenle düşmanın elindeki “psikolojik savaş” silahının etkisini en aza indirmek son derece önemlidir. Her şeyin bittiğine inanarak, halka umutsuzluk aşılamak, son tahlilde düşmanlarımıza askerlik yapmaktır. Türk halkına yapılacak kötülüklerin en büyüğü budur. Ayrıca karşımızdaki düşmanın “büyük”  ve “güçlü” olduğunu kabul etmek de aynı ölçüde bir kötülüktür. Karşımızdaki düşman ne büyük ne de güçlüdür. Bu gerçeği Allah’ı bir bilir gibi bilmemiz ve herkese anlatmamız gerekiyor. Bu saptamanın en açık kanıtı; düzenli bir ordusu bile olmayan Irak karşısında, ABD’nin aldığı ağır yenilgi ve bu yenilgiyi resmen kabul etmiş olmasıdır.  Bir diğer kanıt ise, milyarlarca dolarlık borç batağında yüzen Amerikan ekonomisinin,  uzun sürecek geleneksel bir savaşı, yürütmesindeki maddi olanaksızlıklardır…

ABD’nin İran’a karşı saldırgan bir dış politika izlemesine rağmen, bunu pratiğe geçirememesi de bu yüzden olsa gerekir. İran’a saldırmaya cesaret edemeyen ABD’nin, Türkiye’ye karşı savaş açması ise, akıl karı bir iş değildir. Bu nedenle özellikle bize karşı, kendi askerleri yerine Türk askerini kullanmak ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ni itibarsızlaştırıp milli değer ve hedefleri savunmaktan uzaklaştırmaktan başka saldırı aracı kalmadığını kabul etmemiz gerekiyor…

Ateşli silahların kullanılmadığı bu kirli savaşı, bizim tarafın kazanacağı kesindir! Bunun için öncelikle ABD’nin, Türkiye içindeki “müttefiklerinin”  sayısını azaltmamız gerekiyor. İlk yapacağımız iş; bu mücadelenin adını, savaş olarak koymak ve ilan edilmeyen bu savaşı kabul etmektir. İkinci yapılacak olan iş ise,  iki kişiden birine bu gerçekleri defalarca ve bıkmadan anlatmaktır… İçinde bulunduğumuz koşullar, 1919’dan çok daha kötü değildir. Türk halkını en çok zorlayacak olan ağır ödev; iki kişiden birinin yeniden nasıl kazanılacağıdır.!

YARGI-SEN’in mahkeme kararıyla kapatılması üzerine, Ankara Barosu’ndan yapılan açıklamada:”Siyasi irade gerek anayasa değişiklikleri, gerekse HSYK’nın kararname ve kararları yoluyla yargıyı hizaya sokma, kendi yargısını oluşturma çabalarının önünde en büyük engel olarak gördüğü örgütlenmiş savcı ve yargıçları tasfiye sürecine girmiştir” denilmiştir. Bu önemli açıklamada vurgulanmış olan hükümetin “kendi yargısını oluşturması” ne anlama gelmektedir?  Hiç kuşku yok ki, bu ifade ile mahkemelerin hükümete bağlı olması ve tarafsızlıklarını kaybettikleri anlatılmak istenmiştir. Yargısı “bağımsız ve tarafsız” olmayan bir devletin, adil olamayacağı kuşkusuzdur. Ülkenin savunmasından sorumlu olan TSK’nin, komuta kademesini tasfiye eden, başka bir ifade ile bindiği dalı kesen bir yargıya, zaten bağımsızdır denemez! Öte yandan, 12 Eylül’de yapılan halk oylamasında “evet” diyenlerin, “yetmez ama evet” diyenlerin aksine, bugün yaşananları öngördüklerini ve onlara da “evet” dediklerini kabul etmek doğru değildir.!

Sonuç olarak denebilir ki, kendi askerine düşmanlık yapanlar, farkında olmasalar da askerlik hizmetlerini düşman ordusu içinde tamamlarlar.!

Cemil Can

 

DİPNOTLAR:

1-) http://www.odatv.com/n.php?n=isik-kosanerden-aciklama-2907111200

2-) http://www.chp.org.tr/?manset=tarhan-mademki-komutanlar-gorevlerinden-ayrildilar-onlara-ve-iktidara-dusen-gorev-bu-tutumlarinin-tum-gerekcelerini-kamuoyuyla-paylasmaktir

 

http://www.medyagunebakis.com/ -http://www.tdfajans.com/

TDFAJANS – Toplum Dinamikleri Fikir Ajansı

Sosyal, Kültürel, Ticari, Eğitim ve Sanatsal Alanlarda;

Düşünce Üretimi. Paylaşımı. Toplum Yararına kullanımı.!

Bilgi Sahibi Olunmadan Fikir Sahibi Olunamaz.! Olunsa olunsa;

Ancak Başkalarının Fikirlerini Tekrarlayan Papağan Olunur.

 

 

  Diğer Haberler
 • BASIN, BAĞIMSIZ TV KANALLARI BASKI ALTINDA
 • FETÖ ÖDÜLÜNÜ REDDEDEN DEVLET ADAMI.?
 • HAZNEVİ TARİKATI, ADANA’YI ELE GEÇİRİYOR
 • YURT GAZETESİ EMEKÇİLERİ MAĞDUR EDİLDİ
 • TEVFİK GÖKSU SERT KAYAYA ÇARPTI
 • GERÇEK VANDALLIK BUDUR İŞTE
 • REFORMLARI "SAĞLAM KAZIĞA BAĞLAMAK"
 • 9 EYLÜL İZMİR’İN KURTULUŞU KUTLU OLSUN.!
 • NAGEHANIN GÖZÜNDEN ADNAN HOCA OPERASYONU
 • EMPERYALİZMİN ÜÇÜNCÜ SALDIRISI
 • Editörden

  TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ

  Trabzonlular Birleşiniz. Trabzonlu İşadamları, İşkadınları, Çalışanlar, Genç Kızlar-Erkekler, Okuyan çocuklar Birlik ve Bütünlüğü Sağlamak Sizin Ellerinizde..!
  Devamı..
  Son Dakika
    - BASIN, BAĞIMSIZ TV KANALL
    - FETÖ ÖDÜLÜNÜ REDDEDEN DEV
    - HAZNEVİ TARİKATI, ADANA’Y
    - YURT GAZETESİ EMEKÇİLERİ
    - TEVFİK GÖKSU SERT KAYAYA
    - GERÇEK VANDALLIK BUDUR İŞ
    - REFORMLARI "SAĞLAM KAZIĞA
    - 9 EYLÜL İZMİR’İN KURTULUŞ
    - NAGEHANIN GÖZÜNDEN ADNAN
    - EMPERYALİZMİN ÜÇÜNCÜ SALD
    - TÜRKİYE EYALETLERE BÖLÜNE
    - ADNAN HOCA SUÇ ÖRGÜTÜ GÖZ
    - TÜRKİYE'NİN REJİMİNİ DEĞİ
    - MEHMET AĞAR; MİLLİ GÖREV
    - KUDÜSTE, RESMEN NE ZAMAN
    - TÜRK GAZETECİYE SINIR DIŞ
    - İLETİŞİM; İLETİŞİM ÇAĞI
    - NAZLIGÜL ÜSTEĞMEN'İN FETÖ
    - 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI
    - SOSYAL MEDYA. SOSYAL..!


  Günün Sözü

  HÜKÜMETLERİN İCRAATI MENFİ OLUP DA MİLLET İTİRAZ ETMEZ VE İKTİDARI DÜŞÜRMEZSE BÜTÜN KUSUR VE KABAHATLERE KATILMIŞ DEMEKTİR.

  M.K. ATATÜRK


  Anket
  KÜRESEL EKONOMİK KRİZ
  TEĞET GEÇTİ
  DELDİ GEÇMEDİ

  Reklamlar


     © 2009 Bu Site Ökkeş BÖLÜKBAŞI tarafından hazırlanmakta ve yayınlanmaktadır.
  Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.