BAŞPEHLİVAN ALİ GÜRBÜZ

8. Kepez Belediyesi Yağlı Güreşlerinde başpehlivan Salih Dorum'u yenen Ali Gürbüz oldu. Kepez Belediyesi yağlı güreş ağalığını ise 150 bin lirayla İsmail İltemir kazandı.

Paylas:
 • Facebook'da Paylaş
 • Twitter'da Paylaş

-BAŞPEHLİVAN ALİ GÜRBÜZ OLDU- 


8. Kepez Belediyesi Yağlı Güreşlerinde başpehlivan Salih Dorum'u yenen Ali Gürbüz oldu. Güreşlerde, Salih Dorum ikinci,

Sermet Bulut ve Mehmet Yeşil üçüncülüğü paylaştı.

2012 yılı kepez Belediyesi yağlı güreş ağalığını ise 150 bin lirayla İsmail İltemir kazandı. 

 

KEPEZ BELEDİYESİ YAĞLI GÜREŞLERİ

Türkiye'nin en büyük yağlı güreşlerinden biri olan Antalya Kepez Belediyesi sezonun ilk yağlı güreşleri gerçekleştirildi. 16 Nisan 2012 Pazartesi

Güreşlerin İlk günü  Minik-1, Minik-2, Teşvik-1, Teşvik-2, Toskoparan, Ayak, Deste-1, Deste-2, Deste-3 dallarında yapılacak güreşlerde ilk 8'e kalan güreşçiler pazar günü karşılaşıp  kürsüye  çıktılar.

Türkiye'nin tüm başpehlivanları ve diğer büyük boylardaki pehlivanlar Kepez Güreşleri'ne katıldılar.

20 kişilik bir güreş komitesi tarafından düzenlenen Antalya-Kepez Yağlı Güreşleri'ne Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ve Başkan Yardımcısı Mesut Kocagöz  destek verdiler.

14 Nisan 2012 Cumartesi günü başlayan güreşler, 15 Nisan 2012 Pazar günü yapılan finaller ve ödül töreni ile sona erdi. www.tgf.gov.tr

 

Kepez Belediyesi 8. Geleneksel Yağlı Güreşleri Başladı.. 14 Nisan 2012 Cumartesi

Antalya'da Kepez Belediyesi tarafından düzenlenen 8.Geleneksel Yağlı Güreşleri başladı.

Antalya'da Kepez Belediyesi tarafından düzenlenen 8. Geleneksel Yağlı Güreşleri başladı. 
Kepez Belediyesince, Hasan Doğan Stadı'nda organize edilen yağlı güreşlere 60'ı başpehlivan olmak üzere 14 boyda 650 pehlivan katıldı. 
Bugün küçük boylarda güreşlerin yapılacağı müsabakalar, yarınki başpehlivan mücadeleleriyle sona erecek, ağalık seçimi de yarın yapılacak. 
Bu yılki güreşlere Ali Gürbüz, Mehmet Yeşil Yeşil, Recep Kara, Osman Aynur, Şaban Yılmaz, Güngör Ekin, Gökhan Arıcı, Fatih Atlı, Bayram Ertan, Ekrem Yavuz, Mustafa Kemal Karaboğa ve Hasan Tunç gibi başpehlivanların katılacağı öğrenildi. 

8. Kepez Belediyesi Yağlı Güreşleri 15 Nisan 2012 Pazar

"Yağlı güreşleri tüm dünya izlemeye başladı."

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Bekir Çeker, 
"Yağlı güreşleri tüm dünya izlemeye başladı. Bu nedenle bu sporu dünya standartlarında izlenebilecek bir boyutta sunmaya ihtiyacımız var" dedi. 
Çeker, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 8. Kepez Belediyesi Yağlı Güreşleri sırasında bazı güreşçilerin federasyonun aldığı kararları protesto etmek amacıyla güreşmemesine tepki gösterdi. 
Son yıllarda yılda yapılan yağlı güreş organizasyonların 350'den 150'lere düştüğünü kaydeden Çeker, belediyeler başta olmak üzere yağlı güreş organize eden organizatörlerin ve spor kesimlerinin güreşçilerin performanslarıyla ilgili olumsuz tespitlerde bulunduklarını belirtti. 
Bazı güreşçilerin günde iki ayrı organizasyona katıldığı ve bu nedenle diğer güreşte yorgun olduklarının gözlemlendiğini anlatan Çeker, "Ayrıca müsabakaların kısa sürdüğü ve güreşlerde bir hareketlilik olmadığı tespitleri ortaya çıktı. Hatta geçen yıl yapılan Kırkpınar güreşlerinde bile başpehlivanımız uzatmada belirlendi. Bunlar dikkati çeken ana unsurlar" diye konuştu.


Ata sporu yağlı güreşi daha etkili ve verimli hale getirmek için federasyon olarak geçen kongrede bazı kararlar aldıklarını söyleyen Çeker, kongreye eski başpehlivanlar, hakemler, organizasyon şirketleri temsilcileri ile ilgili kurumların da katılarak görüş belirttiklerini bildirdi. Çeker, kararları bir gecede hazırlayıp, uygulamaya koymadıklarını ifade etti. 
Türk yağlı güreşini hareketlendirmek için bu kararların alındığını vurgulayan Çeker, pehlivanların puanlama sistemine tepki gösterdiğini belirtti. Bu sistemde bir pehlivanın katıldığı güreşlerde göstereceği performansa göre puan alacağına ve buna göre katılma şansı elde edeceğine işaret eden Çeker, "Bu uygulama bir sporcunun olimpiyatlara hazırlanması gibi bir çalışmayı gerektiriyor. Türkiye genelinde 65 başpehlivanımız var. Bunlardan da 40'ı göstereceği performansa göre Kırkpınar'a katılabilecek. Bu nedenle güreşçimiz katıldığı geleneksel ve yerel yarışmalarda performansını tam olarak sergilemek zorunda. Bu da izleyicilerin daha keyifli ve 
heyecanlı bir güreş izlemelerini sağlayacak" ifadesini kullandı. 


-"Yağlı güreşleri tüm dünya izlemeye başladı"- 
Kırkpınar'a katılma yaşının 40 olduğunu da hatırlatan Çeker, yeni düzenlemeyle ve sporculardan gelen talep üzerine yaş sınırını 45'e çıkardıklarını kaydetti. Puanlama sisteminin de güreşi zinde tutmak amacıyla yapıldığını vurgulayan Çeker, sözlerine şöyle devam etti: 
"Bu uygulamayla ata sporumuz gerçek hareketliliğine kavuşacak. Tepkiler performans kaynaklı. 10-15 yıl önce başpehlivan olan bir sporcumuz hiçbir gayret göstermeden bu unvanıyla güreşme arzusunda. Gücünü ortaya koyarak güreşirse buna söylenecek bir şey yok. Burada tek amaç bu spora canlılık ve hareket getirmektir. Bu uygulamayla hem sporcularımız daha çok kazanacaklar hem de spora olan ilgi daha da artacak. Sporcumuz gücü neyse onu ortaya koyacak. Puanlamadan neden kaçılıyor anlam veremiyorum. Bizim tek amacımız güreşçilerimizin ve başpehlivanlarımızın maddi ve manevi beklentilerini en üst seviyelere çıkarmak. Bizde değişmek zorundayız. Bu kurallar afaki alınmadı. Birikimler ve çeşitli tespitler sonucu çıktı. Bu uygulamadan, seyirci katılımının yoğunluğuna bakarak söylüyorum hem seyreden memnun hem organize eden memnun. Memnun olmayan sadece bazı güreşçilerimiz." 

 
Dünyada bir değişim yaşandığını ve güreşçilerin de buna uyum 
sağlaması gerektiğini bildiren Çeker, artık yağlı güreşin Dünya Kültür Mirası'na (unesco) girdiğini belirtti. Yağlı güreş müsabakalarının sadeceTürkiye'de izlenmediğini kaydeden Çeker, "Yağlı güreşleri tüm dünya izlemeye başladı. Bu nedenle bu sporu dünya standartlarında izlenebilecek bir boyutta sunmaya ihtiyacımız var" dedi. 
Yağlı güreşlerle ilgili şaibeli organizasyonların da yeni düzenlemelerle ortadan kalkacağını ifade eden Çeker, bir dönem güreşçilerin ulu ortada soyunmak ya da yağlanmak zorunda kaldıklarını, yeni kararlarla bu konulara da düzenlemeler getirildiğini dile getirdi. Çeker, "Bundan sonra kültürümüze, örf ve adetlerimize uygun bir şekilde bu organizasyonlar yapılacak" diye konuştu. 

 
-BAŞPEHLİVAN ALİ GÜRBÜZ OLDU- 
8. Kepez Belediyesi Yağlı Güreşlerinde başpehlivan Salih Dorum'u yenen Ali Gürbüz oldu. Güreşlerde, Salih Dorum ikinci,

Sermet Bulut ve Mehmet Yeşil üçüncülüğü paylaştı.

2012 yılı Kepez Belediyesi yağlı güreş ağalığını ise 150 bin lirayla İsmail İltemir kazandı. 

 

Fatih Bacak Antalya - Nisan.2012

http://www.medyagunebakis.com/-http://www.tdfajans.com/

TDFAJANSToplum Dinamikleri Fikir Ajansı

Sosyal, Kültürel, Ticari, Eğitim ve Sanatsal Alanlarda;

Düşünce Üretimi. Paylaşımı. Toplum Yararına kullanımı.!

Bilgi Sahibi Olunmadan Fikir Sahibi Olunamaz.! Olunsa olunsa;

Ancak Başkalarının Fikirlerini Tekrarlayan Papağan Olunur.

 

GELENEKSEL KEPEZ YAĞLI GÜREŞLERİ -2011

Kepez Belediyesi 7. Geleneksel Yağlı Pehlivan Güreşleri’nin başpehlivanı, Güngör Ekin oldu.

Kepez Belediye Başkanı Av. Hakan Tütüncü Ekin’e, altın kemerini taktı ve başpehlivanlık kupasını verdi.

Başpehlivan Güngör Ekin Kepez Belediyesi’nin, 7. Geleneksel Yağlı Pehlivan Güreşleri’yle, pehlivanlar diyarı Antalya Kırkpınar tadında yağlı güreş şöleni yaşadı.

Kepez er meydanındaki güreşlerde, pehlivanların kıran kırana mücadelesi,  Kırkpınar’ın yapıldığı tarihi Sarayiçi’ndeki güreş müsabakalarını aratmadı. Güngör Ekin final karşılaşmasında Sermest Bulut’u yenerek Kepez Belediyesi 7. Geleneksel Yağlı Pehlivan Güreşleri’nin başpehlivanı oldu.

 

KEPEZ BELEDİYESİ 7. GELENEKSEL YAĞLI PEHLİVAN GÜREŞLERİ SONUÇLARI - 2011

Başpehlivan

1. Güngör Ekin

2. Sermest Bulut

3. Hasan Tuna

3. Şaban Yılmaz

Başaltı - 1.Ünal Karaman

Büyük orta - 1. Uçar Dede

Küçük orta büyük boy - 1. Nedim Gürel

Küçük orta küçük boy - 1. Bilal Kıvrak

Deste Büyük Boy - 1. Muhammet Ahmet Ercan

Deste Orta Boy - 1. Mustafa Batu

Deste Küçük Boy - 1. Recep Duygulu

Ayak - 1. Özkan Yılmaz

Tozkoparan - 1.Rıdvan Kaya

Teşvik.2 - 1.Cengizhan Şimşek

Teşvik.1 - 1 Nail Seyyar

Minik 2 - 1.Orhan Gök

Minik 1 - 1.Tufan Güzel

 

Fatih Bacak, Antalya - Nisan.2012

http://www.medyagunebakis.com/ -http://www.tdfajans.com/

TDFAJANSToplum Dinamikleri Fikir Ajansı

Sosyal, Kültürel, Ticari, Eğitim ve Sanatsal Alanlarda;

Düşünce Üretimi. Paylaşımı. Toplum Yararına kullanımı.!

Bilgi Sahibi Olunmadan Fikir Sahibi Olunamaz.! Olunsa olunsa;

Ancak Başkalarının Fikirlerini Tekrarlayan Papağan Olunur.

 

 

Diğer Haberler

 • WORLD CORPORATE GOLF CHALLENGE
 • MELİSA ERCAN ŞAMPİYON
 • TÜRK SPOR KULÜPLERİ FİNANSAL KRİZDE
 • GOL PASI.! PAS MI. TAKTİK Mİ.?
 • GÜREŞ, YARIŞ, EĞLENCE BİTTİ. İŞE DEVAM.!
 • OLİMPİYATLARA TALİBİZ DE.! HAZIR MIYIZ.?
 • YAĞMUR AKGÜN HEDEFİNE ULAŞTI
 • ANASTASİA POTAPOVA’NIN İSTANBUL ZAFERİ
 • TENNİS İSTANBUL’DA YARI FİNAL HEYECANI
 • TENNİS CHAMPİONSHİP İSTANBUL’DA BAŞLADI.
 • TrabzonSporKlübü

  Nasa

  Kentim_İstanbul

  Doga_İcin_Sanat

  ABD_USA

  Department_State

  TelerehberCom

  Google_Blog

  Kemencemin_Sesi

  Kafkas_Music

  Horon_Hause

  Vakıf_Ay

  Dogal Hayatı_Koruma

  Seffaflık_Dernegi

  Telerehber

  Sosyal_Medya

  E-Devlet

  Türkiye Cumhuriyeti

  BACK TO TOP