ALMANYA MESUT ÖZİL İÇİN İKİYE AYRILDI.!

Almanya'nın En Büyük Gazete Ve Haber Sitesine Sahip Bild, Açıkça Mesut Özil Karşıtı Bir Kampanya Başlattı.

Paylas:
 • Facebook'da Paylaş
 • Twitter'da Paylaş

ALMANYA MESUT ÖZİL İÇİN İKİYE AYRILDI.!

Almanya'nın En Büyük Gazete Ve Haber Sitesine Sahip Bild, Açıkça Mesut Özil Karşıtı Bir Kampanya Başlattı.

Milliyetçi ve dinci kombinasyonlarıyla her ülkedeki sağın, halkları birbirine düşman edici bir “virüs deposu” olduğu, Mesut Özil kampanyasıyla bir kez daha ortaya çıktı. Mesut Özil, başarılı futbol kariyerine rağmen son Dünya Kupası'nda kötü oynayınca ve Alman milli takımı kupadan çok erken elenince dikkatleri üzerinde topladı. Ancak burada en önemli gerekçe, ünlü futbolcunun, maçlara hazırlanırken takım arkadaşı İlkay Gündoğan eşliğinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile fotoğraf çektirmesi ve adeta bir tür seçim desteği vermesiydi. Son yıllarda Alman toplumunun büyük tepkisini toplayan “İslamcı Erdoğan'a” bu yakınlık, toplumu iyice gerdi ve formsuz Mesut Özil başarısız takımıyla birlikte tam hedef oldu. 

Attığı şaşırtıcı gollerle bir dönemin kahramanı olan Mesut Özil, medya ve toplumdan sert tepki gören fotoğraf olayı sonrasında maçlarda Alman seyircilerin ıslığıyla karşılaştı. Önce bir yanıt vermedi. İki ay kadar sustu ve bu da eleştirildi. Zamanla üzerindeki baskıların arttığını, Alman spor kamuoyu ile seyircilerin kendisinden hızla uzaklaştığını hissetti. Bunun üzerine hafta sonunda, bundan böyle Alman milli takımında oynamayacağını duyurdu. 

Mesut Özil, İngilizce yayımladığı açıklamalarında, kendisine yönelik tepkilerde açık adres vermeden ırkçı bir yan olduğuna değindi. Bunun üzerine, klasik medyada olduğu kadar, sosyal medyada olay bir anda yeni bir “anlam” kazandı. Gerginlik arttı. Başbakan Angela Merkel bile Özil'in futbolculuğunu övmek zorunda kaldı. Ancak taşların iyice yerinden oynadığı ve Özil'in bizzat eleştirdiği Alman Futbol Federasyonu Başkanı'nın da koltuğunda daha fazla oturamayacağı anlaşılıyor.

 

MEDYANIN SAĞCILIK OYUNU

Ülkenin en büyük gazete ve haber sitesine sahip Bild, haftayı açıkça Mesut Özil karşıtı bir kampanyayla açtı. Diğer medyanın da manşet veya birinci sayfa haberleriyle olayı değerlendirdiği gözlenirken, Türk ve Alman toplumları arasındaki gerginliğin dozunda bir artış dikkatlerden kaçmadı. Ayrıca iki toplumun ayrı ayrı kendi içinde de cepheleşmeler ortaya çıktı. 3 milyonluk Türkiye kökenli toplumda görece yaşlı kuşağın Mesut Özil'in açıklamasında da ima edilen “Kazanınca iyiyiz, kaybedince bizden kötüsü yok” duygusuna kapıldığı, bu arada özellikle Türk gençlerinin büyük bir kırgınlık yaşayarak yer yer Erdoğan'ın dümen suyuna girdiği görüldü. Recep Tayyip Erdoğan, Almanya'daki seçim sandıklarından yaklaşık yüzde 65'lik bir oy oranıyla önde çıktığı biliniyor. 

 

SÜRTÜŞME DERİNLEŞİYOR

Olay yeni boyutlar kazanıyor. Ama asıl önemlisi, ünlü futbolcunun Alman milli takımından çekildiği açıklamasıyla, toplum ve medyanın resmen ikiye bölünmesi oldu. Özellikle yükselen yeni sağ ve AfD (Almanya için Alternatif) partisinin gelişmelerden duyduğu mutluluk, çok açık. “Demokrat” kesimin, Özil'in Erdoğan'a yakınlığını eleştirdiği, ancak Almanya'daki bu Özil karşıtlığına da sert tepki gösterdiği belirlendi. Yani Alman sağı, ülkenin en büyük yayın grubu desteğiyle ve Başbakan Angela Merkel'in uyarılarına rağmen, habercilik adı altında Özil-Gündoğan-Erdoğan fotoğrafları nedeniyle sert tepkiler içeren medya kampanyaları düzenlerken, Alman toplumunun da ikiye bölündüğü gözlendi. Benzer bir bölünme sürecinden Türkiye kökenli toplumun da geçtiği anlaşılıyor.

 

Aslında Dünya Kupası hazırlık maçlarında bile Özil ve Gündoğan'ın topu her ayaklarına alışlarında kendi taraftarlarınca ıslıklanması, ortamın iyice gerileceğini dair erken bir işaretti. Bu iki futbolcunun Erdoğan gibi artık Avrupa'da açıkça “otokrat” olarak tanınan bir politikacıya verdiği fotoğraf ve seçim desteği, Alman yeni faşizan sağını çok sevindirdi. Erdoğan'ın, İslamcı bir siyaset adamı olarak Almanya'yı da Türk toplumu üzerinden karıştırmaya meraklı olduğu görüşü, olay fotoğraflar sonrasında iyice yaygınlık kazandı. Özellikle SPD'yi de geçmeyi hedefleyen ve şu sıralarda ana muhalefet partisi olan aşırı sağ eğilimli AfD, bu sayede yelkenlerine yeni bir destek rüzgârı doldurmayı başardı.

 

UYUM VE “İNGİLTERE'DEKİ BİR MÜLTİ MİLYONER OLAYI”

Mesut Özil ve çevresinde patlak veren medya dramının yayılmaması için, üst düzey Alman siyasetçiler yatıştırıcı açıklamalar yapmaya çalışıyor. Dışişleri Bakanı Heiko Maas Bild'de yayımlanan açıklamasında “İngiltere'de yaşayan bir mülti milyonerin olayı, Almanya'nın entegrasyon yeteneğiyle ilgili bir bilgi vermez” dedi. Onu, Alman Futbol Federasyonu'nun, Özil'in duyurusunda kurumun “ırkçılık ile birlikte anılmasına” gösterdiği sert tepki izledi.

Sonuçta, Mesut Özil'in iki aydır gündemi karıştıran “Erdoğan'la fotoğraf” olayı ve ertesinde yaşananlar, göçmenler ve yabancılar konusunu kaşıyarak okur kazanabileceğini düşünen bir yayın gurubunun desteğiyle, toplumdaki dikiş yerlerinin iyice gerildiğini gösterdi. 

Türkiye kökenli toplumun da kendi içinde bir anda ikiye bölünmesi, Alman toplumunun bu kaderden kaçamayacağına dair yeni bir işaret olarak yorumlanıyor. Gerek Türk gerekse Alman toplumunun “yekpâre bir bütün oluşturmadığı” da böylece bir kez daha ortaya çıkmış oluyor.

Osman Çutsay – Frankfurt - Odatv.com


@#MedyaGünebakış ©#MedyaGünebakış

Ökkeş Bölükbaşı, İstanbul-Temmuz.2018- okkesb61@gmail.com,

http://www.medyagunebakis.com/ --- okkesb@turkfreezone.com,


Diğer Haberler

 • DARBE KİMDEN GELİRSE GELSİN KARŞIYIZ..
 • TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ
 • SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI…
 • KUL VE MAHLÛKAT HAKKI..
 • ADAM OLMAK–OLAMAMAK VE GAZETECİLİK
 • SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI..
 • DERNEKLER KANUNUNA MUHALEFET
 • TrabzonSporKlübü

  Nasa

  Kentim_İstanbul

  Doga_İcin_Sanat

  ABD_USA

  Department_State

  TelerehberCom

  Google_Blog

  Kemencemin_Sesi

  Kafkas_Music

  Horon_Hause

  Vakıf_Ay

  Dogal Hayatı_Koruma

  Seffaflık_Dernegi

  Telerehber

  Sosyal_Medya

  E-Devlet

  Türkiye Cumhuriyeti

  BACK TO TOP