GENÇ GİRİŞİMCİ SİLİKON VADİSİ'NDE

Tekirdağ'da tarım aletleri yetkili servisinde çalışan Bahri Kırbıyık, çiftçilerin sorunlarından etkilenip tasarladığı *Tarımkolik* uygulamasıyla Silikon Vadisi'nde.

Paylas:
 • Facebook'da Paylaş
 • Twitter'da Paylaş

GENÇ GİRİŞİMCİ SİLİKON VADİSİ'NDE

Tekirdağ'da tarım aletleri yetkili servisinde çalışan Bahri Kırbıyık, çiftçilerin sorunlarından etkilenip tasarladığı *Tarımkolik* uygulamasıyla Silikon Vadisi'nde.

 

Trakya Kalkınma Ajansı tarafından düzenlenen "Yeni İşim Girişim" projesi kapsamındaki eğitimlerde uygulama programı yazan 28 yaşındaki Bahri Kırbıyık, Silikon Vadisi'nin açtığı yarışmaya da başvurdu.

Yarışmada 8 kişi arasından ikinci olan Kırbıyık, Ağustos'ta San Francisco'ya gidecek ve Silikon Vadisi'nde 1 hafta eğitim alacak. 03 Haziran 2018 Pazar

TARIM ARTIK BİTTİ, PARA KAZANAMAZSIN

Bahri Kırbıyık, çiftçi bir ailenin çocuğu olduğu için onların sorunlarını çok iyi bildiğini ve bu yüzden uygulamayı tasarladığını söyledi.

Trakya bölgesinin en önemli gelir kaynağının tarım olduğunu vurgulayan Kırbıyık, "Türkiye'de buğdayın yüzde 12'si, ayçiçeğinin yüzde 64'ü, çeltiğin yüzde 54'ü Trakya'da yetişmekte. Bu değerler çok önemli. Ancak yapılan araştırmalara göre, bölgemizde tarımın alt seviyelere düşmeye başladığı görülmekte. Tarımın ikinci plana düştüğü, kazandırmadığı söylemlerini büyüklerimizden duya duya biz de olumsuz etkileniyoruz" dedi.

Kırbıyık, insanların "Tarım artık bitti, para kazanamazsın" gibi söylemlerinin kendisini etkilediğini dile getirdi.

"Ben de bu söylemlerden kurtulmak ve tarımı ön plana çıkartmak adına güzel bir uygulama yaptım. İsmi; Tarımkolik. Tarımkolik hem çiftçinin ürünü yetiştirme aşamalarını hem de ekipmanlarındaki kontrol sistemini gözlemleyebileceği bir uygulama. Amacımız yeni ekipmanlar alıp yeni ürünler ekmek değil, tamamen ekilen ürünleri takip edebilmek ve çiftçinin elinde bulunduğu marka, model fark etmeden mevcut ekipmanları teknolojiye taşımak." 

Uygulamayla, sensörlerle donatılan ekim, gübre ve ilaç makinelerini bluetooth aracılığıyla telefonla gözlemleyip yönetebildiğini söyleyen Kırbıyık, "Uygulama Çok Ucuz Ve Akıllı Bir Sistem" dedi.

BİR ÇİFTÇİLİĞİN TELEFONLA YÖNETİLEBİLECEĞİ

Bahri Kırbıyık, yetkili servis oldukları için Avrupa'dan gelen traktör ve biçerdöverlerin bazı özelliklerinin Trakya'da kullanılmadığı için moralinin bozulduğunu belirtti.

"Ben de Trakya Kalkınma Ajansı'nın 'Yeni İşim Girişim' projesini gördüm ve başvurdum. Aklımda olan sadece biçerdöver ve traktörlerdeki olanakları çiftçilere yansıtmaktı ama orada aldığım eğitimler sonucunda ortaya daha güzel bir uygulama çıktı. Tamamen çiftçinin ihtiyacını karşılayan, ekipmanlarını kontrol edebilmesini sağlayan, akıllı telefonla çiftçiliğin yönetebileceği, gelir giderin görüneceği bir uygulama geliştirdik. Sistem akıllı telefonlar kullanılarak tarım arazisinde çiftçinin nasıl ürün işleyeceğini, ekip aşamalarını kontrol altına alıp, düzenli ekim, gübreleme ve ilaçlama yapılmasını sağlayabiliyor. GPRS kullanarak daha hızlı işlem yapacağını gösteren sistem aynı zamanda iklim şartlarına göre belli aralıklarda fotoğraflama yapıyor ve ürüne hastalık bulaşmadan müdahale etme şansı sunuyor."

HAYRABOLU'DA ARAŞTIRMA MERKEZİ KURACAĞIM

İlk olarak Trakya'da, daha sonra da dünyanın her yerinde bu uygulamanın kullanılması için çalıştıklarını anlatan Kırbıyık, Silikon Vadisi'nde kendisine yeni kapılar açılacağını söyledi.

Kırbıyık, "5 aylık eğitim sonucunda ilk ara jürisinde 25 kişi kaldık, sonra 8'e düştük, kalan 8 kişi Demoday etkinliğinde sunumlarını gerçekleştirdi. Ben de orada ikinci seçildim ve Silikon Vadisi'ne gitmeye hak kazandım.

Silikon Vadisi'nde amacımız oradaki yöntemleri, projeleri, profesyonelliği görerek, kendi projelerimizi daha iyi geliştirmek. Aynı zamanda kendi projelerimizi orada sunabilme imkânını sağlayacağız. Bu bize farklı bir bakış acısı getirecek. Belki de hiç ulaşamadığımız kapıları Trakya Kalkınma Ajansı'nın bizi Silikon Vadisi'ne götürmesiyle açmış olacağız" dedi.

Çiftçi Bahri Kırbıyık, uygulamanın geliştirilmesi için Hayrabolu ilçesinde araştırma merkezi kurulacağını da sözlerine ekledi. Kaynak: AA

 

@#ÖkkeşBölükbaşı ©#MedyaGünebakış

Ökkeş Bölükbaşı, İstanbul –-Ekim.2019-- okkesb61@gmail.com,

http://www.medyagunebakis.com/ - okkesb@turkfreezone.com,

Diğer Haberler

 • DARBE KİMDEN GELİRSE GELSİN KARŞIYIZ..
 • TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ
 • SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI…
 • KUL VE MAHLÛKAT HAKKI..
 • ADAM OLMAK–OLAMAMAK VE GAZETECİLİK
 • SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI..
 • DERNEKLER KANUNUNA MUHALEFET
 • TrabzonSporKlübü

  Nasa

  Kentim_İstanbul

  Doga_İcin_Sanat

  ABD_USA

  Department_State

  TelerehberCom

  Google_Blog

  Kemencemin_Sesi

  Kafkas_Music

  Horon_Hause

  Vakıf_Ay

  Dogal Hayatı_Koruma

  Seffaflık_Dernegi

  Telerehber

  Sosyal_Medya

  E-Devlet

  Türkiye Cumhuriyeti

  BACK TO TOP