CİNSEL SALDIRIYI, OYBİRLİĞİ İLE AKLAMA.!

*Madem Böyle; O Halde Bu Karara İmza Atan Yargıtay Üyelerinin Bayan Aile Bireylerinin Kalçaları Babacan Tavırla Ellenebilir, Avuçlanabilir.!* mi.? Olursa Ne Olur.?

Paylas:
 • Facebook'da Paylaş
 • Twitter'da Paylaş

CİNSEL SALDIRIYI, OYBİRLİĞİ İLE AKLAMA.!

*Kalçayı Elleme Yoluyla Gerçekleştirilen Cinsel Saldırı Babacan Tavırmış.!*

 

*Madem Böyle; O Halde Bu Karara İmza Atan Yargıtay Üyelerinin Bayan Aile Bireylerinin Kalçaları Babacan Tavırla Ellenebilir, Avuçlanabilir.!* mi.? Olursa Ne Olur.?


 

https://tr.sputniknews.com/turkiye/202007051042390892-yargitay-cinsel-saldiri-kararini-babacan-tavir-diyerek-bozdu/

 

Bursa'da Bir Kamu Kurumunun Müdürü, Emri Altında Çalışan Kadın Memurun Kalçasına Dokundu. Olay Sonrası Genç Kadın Konuyu Yargıya Taşıdı.

Ağır Ceza Mahkemesi'nin 'Cinsel Saldırı Gerçekleşmiştir' Kararının Temyiz Edilmesiyle Devreye Giren Yargıtay;

'Müdür Babacan Tavır Sergilemiştir' Diyerek Oy Çokluğu İle Mahkûmiyet Kararını Bozdu.

 

*Böylece, Bu Karar Emsal Olacak ve Bundan Böyle; Daire Müdürleri Yanlarında Çalışan Bayan Üyeleri, Elleyebilir, Kalçalarını Avuçlayabilir.!* Babacan Bir Tavırla Kucaklarına Bile Oturturlar ve Cinsel Saldırı Kapsamına Girmez.! Öyle mi.?  

Bursa'da bir kamu kurumunun müdürü iddiaya göre odasına çağırdığı kadın memura, "Maşallah, Çok Güzelsin, Fıstık Gibisin" diyerek kalçasını elledi.

Genç memur olayı önce arkadaşlarına anlattı, Sonra yargıya taşıdı. Bursa 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 'basit cinsel saldırı' davasında kurum müdürü mahkûmiyete çarptırıldı.

Sanık müdür, kararı temyiz etti. Yargıtay 14. Ceza Dairesi, kalçaya elleme yoluyla gerçekleştirildiği iddia edilen cinsel saldırı olayında müdürün babacan tavırla hareket edip etmediğinin yeterince araştırılmadığına dikkat çekti. Kararda şöyle denildi:

"Olayın intikal şekli ve zamanı, tarafsız tanık K3’ün iş yerinde gördüğü sanığın babacan bir tavırla hareket ettiğine dair ifadesi ortadadır. Diğer tanık beyanları, CD içeriği ile tüm dosya kapsamı nazara alındığında sanığın aynı yerde birlikte çalıştığı mağdure’nin vücuduna dokunması şeklindeki eyleminin cinsel amaçla gerçekleştirildiği hususunun şüphede kaldığı ve mevcut haliyle cezalandırılmasına yeter başkaca delil bulunmadığı anlaşıldığından, müsnet suçtan beraatı yerine yazılı şekilde mahkûmiyetine karar verilmesi kanuna aykırıdır. Sanık avukatının temyiz itirazları bu itibarla yerinde görüldüğünden, hükmün bozulmasına oy çokluğu ile karar verildi."

'Arada Husumet Yok, Cinsel Saldırı Gerçekleşmiştir'

Karara şerh koyarak karşı oy kullanan Yargıtay 14.Ceza Dairesi üyesi ise manifesto niteliğinde ifadeler kullandı.

Mahkeme kararının onaylanması gerektiğinde görüş belirten üye, şunları söyledi:

"Ceza yargılamasının esas amacı maddi gerçeğin ortaya çıkarılmasıdır. Bu bakımdan hâkim davayı muhakeme kuralları gereğince huzurunda görecek, olayı ilk günkü haline götürecek bu konuda yüz yüzelik ilkeleri gereğince sanık ile mağduru dinleyecek ve gözlemleyecek, elde ettiği delillerle vicdani kanaati ile hüküm kuracaktır. Delil tüm davalarda hükme ulaştıracak kurucu unsurdur.

Bu bakımdan en hassas suçlar cinsel istismar ve cinsel saldırı suçlarıdır. Bu suçlarda mağdur ile sanık arasında geçen eylem genellikle yapısı gereği tanık olmadan ve bariz delil bırakılmadan işlenen suçlardır. Bu açıdan Yargıtay’ca davanın temelini oluşturan delillerden en önemlileri, mağdur beyanı, doktor raporları, psikolojik inceleme evrakları, sanık ve mağdurun bulundukları çevre, aralarındaki yakınlık ve husumet incelemeleri olarak kabul edilmiştir. Öte yandan tanıdık kişiler (akraba, komşu, öğretmen, iş arkadaşı, amir v.b) tarafından gerçekleştirilen cinsel istismar ve saldırı vakalarında mağdurların bu kişilerle olan geçmiş ilişkileri, yakınlık düzeyleri olay öncesi ilişkilenme biçimleri ve daha sonra mağdur ile aynı çevrede kalmaya devam etmeleri sebebiyle ivedi biçimde şikâyette bulunmamaları mağdurun aleyhine yorumlanmamalıdır. Çünkü bu kişiler hakkında yasal müracaatta bulunma konusunda tereddüt yaşadıkları ve yabancı failler konusunda gösterdikleri kararlılıkları kimi zaman gösteremedikleri bilinen bir gerçeklik olarak kabul edilmiştir.

Sanığın bir kamu kurumu şubesinde müdür, katılanın da aynı şubede memur olarak çalıştıkları, o sebeple sürekli bir araya geldikleri, katılanın iddiasına göre sanığın zaman zaman 'Maşallah, Çok Güzelsin, Fıstık Gibisin' şeklinde kendisine laf attığı, olayın olduğu gün iş yeri kapısında karşılaştıkları sırada sanığın katılanın kalçasını ellediği ve katılanın karşı çıkması üzerine sanığın 'Sen Benim Kızım Gibisin' diyerek olayı geçiştirmeye çalıştığı ancak bu olay sonrası katılanın ağlamaya başladığı ve olayı diğer arkadaşlarına anlattığı ortadadır.

Son olayın oluş şeklinin dinlenen tanıklara mağdur tarafından hemen aktarıldığı, tanıklar K6, K5 ve K4 tarafından benzer şekilde doğrulandığı gibi o sırada şifre almak için şubede bulunduğu anlaşılan tanık K3'ün da olayı doğruladığı anlaşılmakla katılanın sanığı suçlaması için aralarında başkaca geçmişe dayalı bir husumetin bulunmaması da dikkate alındığında, sanığın olay günü katılana yönelik sarkıntılık suretiyle cinsel saldırı suçunu işlediği sabit olduğundan mahkeme kararının onanması gerektiği düşüncesiyle sayın çoğunluğun görüşüne iştirak edilmemiştir."

@#ÖkkeşBölükbaşı ©#MedyaGünebakış

Ökkeş Bölükbaşı, İstanbul-Haziran.2020-okkesb61@gmail.com,

http://www.medyagunebakis.com/ - okkesb@turkfreezone.com,

Diğer Haberler

 • STARBUCKS & BURGER KİNG BASKINI
 • *KALEFEST2024* KIRIKKALE
 • EVSİZLER DÜNYA KUPASI TURNUVASI
 • KEMERALTI'NIN SOSYAL YAŞANTISI
 • YAŞLI HAKLARI MÜCADELESİ İVME KAZANIYOR
 • *SIRA EMEKLİYE GELİNCE KAYNAK YOKMUŞ.!*
 • KADIN DOSTU MARKALAR FARKINDALIK ÖDÜLLERİ
 • SOHBET BAHANE, KAHVE ŞAHANE.!
 • EMEKLİLER GÜNÜ ve EMEKLİLER HAFTASI
 • DEPREM ŞEHİDİ AHMET HAKAN ŞENTÜRK ANILDI
 • TrabzonSporKlübü

  Nasa

  Kentim_İstanbul

  Doga_İcin_Sanat

  ABD_USA

  Department_State

  TelerehberCom

  Google_Blog

  Kemencemin_Sesi

  Kafkas_Music

  Horon_Hause

  Vakıf_Ay

  Dogal Hayatı_Koruma

  Seffaflık_Dernegi

  Telerehber

  Sosyal_Medya

  E-Devlet

  Türkiye Cumhuriyeti

  BACK TO TOP