#ÂDEM’İN #HAVVA'DAN ÖNCEKİ #KARISI #LİLİTH

Âdem’in Havva'dan Önceki Karısı ve Tüm Kötülüklerin Anası Olarak Bilinen Lilith'in Hikâyesi

Paylas:
 • Facebook'da Paylaş
 • Twitter'da Paylaş

#ÂDEM’İN #HAVVA'DAN ÖNCEKİ #KARISI #LİLİTH

Âdem’in Havva'dan Önceki Karısı ve Tüm Kötülüklerin Anası Olarak Bilinen Lilith'in Hikâyesi

Feminizm şüphesiz ki günümüzün en tartışmalı konularından biri ve savunucularına güzel bir haberimiz var: Kendilerinin varlığından haberleri olmadığını tahmin ettiğimiz tarih öncesi efsanevi bir destekçileri var. Tarih öncesine, farklı inanışlardaki efsanelere ışık tutan içeriğimize gelin beraber bakalım.

Efsanelerde Bilinenin Aksine Kendisi Adem'in İlk Eşi Olarak Geçmektedir.

Doğrusu bizde duyduğumuzda çok şaşırdık ama Musevilik ve Hristiyanlık inanışlarında yer alan efsaneye göre kendisi uzun dalgalı güneş kızılı gür saçları, kehribar rengi gözleri, bembeyaz ten rengi ve zarif bedeni ile Lilith baştan çıkarıcı bir kadın ve Âdem’in Havva'dan önce yaratılan eşidir. Peki, neden kendisi Âdem ile aynı topraktan ve kilden yaratılmasına rağmen inançların bazılarında kötülüklerin anası olarak geçmektedir.

Feminizm Doğuyor Diyebilir miyiz.?

Lilith Âdem’in kendisini üstün gördüğü bütün koşul ve şartlara rağmen ona ayak diretip ikisinin de eşit olduğunu savunmuştur çünkü Tanrı tarafından aynı şekilde yaratılmışlardır ve doğal olarak Lilith Âdem ile denk olduklarını sonuna kadar savunmuştur. Efsanede yer alan bilgilere göre Âdem ve Lilith eşitlik konusunda tam olarak zıtlaşmış ve ikisi de geri adım atmamıştır. Bunun yanında cinsel yaşantılarında da Âdem baskın olan bir tutum sergiler ve Lilith buna dayanamaz ve en sonunda Tanrı'nın yasak ismini söyleyerek Cennet'ten kaçar ki bu, Cennet'ten çıkabilmenin tek yoludur.

Eşitlik Savaşından Ezeli Düşmanlığa...

Cennet'ten kaçan Lilith'in yeryüzünde şimdiki Kızıl Deniz yakınlarında bir mağaraya sığındığı rivayet edilir. Eşitlik için inatlaştığı bu savaşta Tanrı'nın bir lütfu olarak bahşedilen cennet bahçelerinden ve ona verilen sıcak yuvadan kaçtığı için Lilith artık dışlananlardan kabul edilir ve Kızıl Deniz de bulunan İblisler ve İblisler'in kralı ile birlikte olur. Günde 100 cin çocuk doğurduğu ve bu çocukların cin, şeytan ve vampir olarak tasvir edildiğine dair söylemler vardır.

Dünya'da Neden Bu Kadar Çok Kötü Var.?

İnanışa göre Dünya'da kötülüklerin bu kadar çok olmasının nedeni Lilith'in doğurduğu bu çocuklardır. Bu arada Adem ise yalnızlıktan Tanrı'ya Lilith'i geri getirmesi için yalvarmaya başlar.Bunun için Tanrı Lilith'e Senoy, Sansenoy ve Samengelof isimli üç melek ile "evine dön" çağrısı yaptırır. Lilith bu çağrıyı geri çevirir ve asla dönmeyeceğini söyler. Bunun üzerine melekler tarafından her gün çocuklarının öldürüleceğine dair tehdit edilir.

Kısasa Kısasın Görülmediği Yer mi Olur.?

Lilith'e yapılan tehdit boş çıkmaz ve her gün yüzlerce çocuğu öldürülür ve Lilith bu sırada inanılmaz acı çekmektedir. Bu arada Lilith'in gelmeyeceğinden tamamen emin olan Tanrı ise bir gece Âdem uyurken ondan aldığı kaburga kemiğinden (sanıyoruz ki ikinci bir eşitlik kavgası olmaması için) Havva'yı yaratır. Havva Lilith'e o kadar benzer ki Âdem Lilith'in pişman olup geri döndüğünü düşünür. Bu sırada canı yanan ve Âdem’in Havva'ya olan bağlılığını kabul edemeyen Lilith o andan sonra Adem'den türeyen bütün çocukları öldüreceğine dair yemin eder.

 

Hikâyenin Devamı Daha Da İlgi Çekici Emin Olabilirsiniz.

Lilith efsanesi detayları çok yaygın olarak bilinen bir efsane olmasa da bu efsaneden temellendirilen pek çok inanç, batıl inanç, sendrom vardır. Aynı zamanda izlediğimiz pek çok dizi ve filmde de kendisine rastladığımızı söyleyebiliriz. Tarih öncesine dayanan efsane gerek orta çağda gerek Rönesans dönemindeki tablolara ve eserlere yansımış ve etki alanı giderek artmıştır.

İşte Size Yasak Meyve.

Genel inanışta bilindiği üzere Havva Şeytan tarafından kandırılır ve "yasak meyveyi" yediği için Âdem ile Cennet'ten kovulup yeryüzüne gönderilir ve ölümlü olurlar. Efsane'nin kalanı işte bu noktada devreye giriyor diyebiliriz. Lilith efsanesine göre Havva'yı kandırarak "yasak meyveyi" yemesini sağlayan şeytan sevgilisinin kılığına giren ve intikam almak isteyen Lilith'dir. Ayrıca bu aynı zamanda Lilith'in Âdem’den olan çocukları öldürmek üzere ettiği yemini gerçekleştirmesini kolaylaştırdı denilmektedir.

 

Günümüzde Bile Pek Çok Anneye Uykusuz Geceler Geçirten "Al Karısı".!

Dediğimiz gibi Lilith pek çok başka efsane, inanışlarda kutsal kabul edilen hikâyelerde, batıl inançlarda karşımıza geliyor. Tabi bu inanışlarda Lilith adı ile karşımıza çıkmıyor ama araştırmaların çoğu ortak bir paydada buluşmuş diyebiliriz. Klasik hikâye ve hatta çevremizde belkide şahit olduğumuz bu batıl inançta "Al Karısı" ya da "Al Basması" lohusalık döneminde anneleri gece rahatsız ettiğine inanılan ve oldukça çirkin tasvir edilen bir cindir. Ve bazı araştırmaların sonucunda "Al Karısı" inancının temelinde Lilith'in olduğu söylenmektedir. Anadolu'nun Lilith'i saf dışı bırakmak için başvurduğu yöntemlerin bazıları ise şu şekilde;

Lohusa anne ve bebeği 40 gün boyunca yalnız bırakılmaz. Evde mutlaka

başka biri olmalıdır.

Gece ışıklar söndürülmez.

Lohusanın başucuna bıçak ya da makas konur.

Annenin başına kırmızı kurdele bağlanır.

Kaynak: https://www.thoughtco.com/legend-of-lili...


 

@#ÖkkeşBölükbaşı ©#MedyaGünebakış

Ökkeş Bölükbaşı, İstanbul -Temmuz.2020- okkesb61@gmail.com, http://www.medyagunebakis.com/ okkesb@turkfreezone.com,


  

 

 

 


Diğer Haberler

 • DARBE KİMDEN GELİRSE GELSİN KARŞIYIZ..
 • TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ
 • SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI…
 • KUL VE MAHLÛKAT HAKKI..
 • ADAM OLMAK–OLAMAMAK VE GAZETECİLİK
 • SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI..
 • DERNEKLER KANUNUNA MUHALEFET
 • TrabzonSporKlübü

  Nasa

  Kentim_İstanbul

  Doga_İcin_Sanat

  ABD_USA

  Department_State

  TelerehberCom

  Google_Blog

  Kemencemin_Sesi

  Kafkas_Music

  Horon_Hause

  Vakıf_Ay

  Dogal Hayatı_Koruma

  Seffaflık_Dernegi

  Telerehber

  Sosyal_Medya

  E-Devlet

  Türkiye Cumhuriyeti

  BACK TO TOP