SEVAP KAZANMANIN YOLLARI

Hocam Bu Kandil Gecesinde Kaç Rekât Namaz Kılalım.? Kaç Bin Tane Tevhit Söyleyip Zikir Çekelim.?

Paylas:
 • Facebook'da Paylaş
 • Twitter'da Paylaş

SEVAP KAZANMANIN YOLLARI

Sorular Geliyor Zaman Zaman;

“Hocam Bu Kandil Gecesinde Kaç Rekât Namaz Kılalım.?

Kaç Bin Tane Tevhit Söyleyip Zikir Çekelim”.?

Ben De O Müslümanlara Diyorum Ki: Size Daha Kazançlı Ama Nefse Ağır Gelen Sevap Kazanma Yolları Göstereyim mi? -Evet Hocam Göster..

 

ÖYLEYSE ŞU SÖYLEDİKLERİMİ YAPIN.

1-Variyetiniz Varsa Alın Birkaç Yetimi Tepeden Tırnağa Giydirin, Yedirin İçirin, Uzun Vadede İse O Yetimlerin Eğitim Masraflarını Karşılayın. Okuyup Büyük Adam Olsunlar, Dine Diyanete Vatana Millete Faydalı Gençler Olsunlar. Zaten Sevgiden Şefkatten Ve Baba Himayesinden Mahrum Kalmışlar.

Bunların Sizin Yüzünüze Sevgi İle Bir Bakışı Allah'ın Size Rahmet Nazarı İle Bakması Demektir. Malumunuz Aziz Peygamberimiz, Duası Reddedilmeyen Güruhun İçinde Yetimi En Başta Saymıştır.

“Mazlumun Bedduasından, Ahından Ve Yetimin Gözyaşlarından Sakının. Çünkü İnsanlar Rahat Uykuda İken Onlar Dert, Sıkıntı, Üzüntü İçindedirler" (Buhari)

 

2-Beşinci, Onuncu Veya Yirmi Sekizinci Umrenizi Yapmayı Bırakın, Burada Harcayacağınız Paranızı, Evine Kurbandan Kurbana Et Giren Komşularınıza Bağışlayabilirsiniz. Bu Gerçekten Beratınıza Vesile Olabilecektir.

 

3-Zenginseniz Eğer, Gece Bin Rekat Namaz Kılmaktan Daha İçerikli Bir Sevap Önerebilirim Size.!

Okuluna Giden Yavrusuna Harçlık Verebilmek İçin Kendisi 5 Km Yolu Yaya Giden Gariban Babalara Yardım Yapabilirsiniz.!

Çok Uzakta Değil, Çevremizde Bu İnsanlardan Çok Var.!

 

4-Bu Gece, Hastane Köşelerinde Yatan Nice Kimsesiz Hastaları Ziyaret Edip Sevindirebilirsiniz, Bunlar Beratın Ruhuna Çok Uygun Davranışlardır.!

 

5-Zenginseniz Eğer Çevrenizdeki Tüm Gariplere Bu Akşam Güzel Bir Lokantada Vali Kebabı Yedirebilirsiniz.!

 


6-Zengin Fakir Fark Etmez, Bugün Hastanelerde Can Bekleyen, Kan Bekleyen On binlerce Hastadan Birine Şifa Olabilecek Bir Ünite Kan Bağışlayabilirsiniz.! Bu Da 1000 Rekât Nafile Namazdan Üstündür.!

 

7-Bu Berat Gecesini Vesile Ederek Sizi Büyütünceye Kadar Sayısız Eziyetler Çeken, Huzurevine Attığınız Anne Veya Babanızı Oradan Çıkarıp Duasını Alabilirsiniz. Bu Bir Milyon Rekât Namazdan, On bin Tane Oruçtan Daha Hatırlı Olur Allah'ın Katında.! Hem Bunu Yaparsanız, Facebook'da Veya Telefon Marifetiyle Sanal Âlemde Binlerce İnsanın Kandilini Kutlamak İçin Yazdığınız Kandil Mesajlarınız da Klişe Bir Adımdan Öteye Gidip Daha Büyük Ve Saygıdeğer Bir Manayı Havi Olur.

 

8-Durumunuz Müsaitse Eğer, Fakr-ü Zaruretinden Evlenemeyen, Yuva Kuramayan Gariban Birkaç Gence Sahip Çıkıp, Onların Masraflarını Karşılayıp, Harika Bir Berat Fermanı Almaya Namzet Olabilirsiniz.

 

9-Kocası Ölmüş Küçük Çocuklarını Okutabilmek İçin Temizliğe Giden, Namusunu Pay-i Mâl Etmeyen Yiğit Ama Fakir Dul Komşularınıza Yardım Eli Uzatabilirsiniz.!

Bu da Berat Gecesinin Sizden İstediği Güzelliklerdendir.!

 

-Sayın Hocam, Bu Berat Gecesinde Namaz Kılmayalım mı, Gündüzünde Oruç Tutmayalım mı, Gecesinde Zikir Çekip, Eyüp Sultan'ı Ziyarete Gitmeyelim mi.?

-Ey Mümin Kardeşlerim, Onları Zaten Yılladır Bir şekilde Yapıyorsunuz, Yapın da… Müftüler, Hocalar, Köşe Yazarları, İlahiyatçılar, Çok İçerikli Kandil Mesajlarında Bunları Zaten Halka Söylüyor Nasihat Ediyor…

Benim Mesajım, Ne Hikmetse Okumamak İçin İnatla Direndiğimiz Yüce Kuran'ın Bize Verdiği Unuttuğumuz Toplumsal Talimatları Sizlere Hatırlatmaktı.!


Yukarıda 9 Maddede Verdiğim Güzellikleri Ve Ona Müşabih-Benzer Nasihatleri Hayatınıza Koyarsanız, Berat Geceniz O Zaman Değerli Olur Ve Allah, O Zaman Bizlerden Hoşnut Olur.


 KENDİNİ KANDIRIP, VİCDANINI AVUTMAK YARAR SAĞLAMAZ.!

Havyar Ye, Karides İndir, Istakozu Haşla, Marmaris’te, Bodrum'da, Datça'da Tatil Yap, Kuzu Sarmasını, Pazu Dolmasını Götür, Popcornunu Çatlat, Hükümet Kur Hükümet Yık. Her Odasında Bir Televizyon Olan 250-300 M2 Evinde Hopla Zıpla, Ye, İç, Survivor İzle, Havaya Ateş Açarak Takımının Şampiyonluğunu Kutla, Sesten Gürültüden Milletin Kulaklarını İğfal Et. Kandildir Deyu Eyyup Sultan Türbesinde Saatlerce Dua Et.!

Ama Lakin Fakat;

200 M Ötendeki Babasız Bir Evde Çocuklarına 150 Gr Kıyma Alabilmek İçin Temizliğe Giden Dul Kadının Ve Özürlü Yavrusunun Hıçkırıklarını Duyma.!

Yaşlı Anneni Huzurevine Postala, Sonra Da Kalk Telefonlarla Kandil Mesajı At. Veya Facebook'da Twiter'da Kandil Mesajı Yayınla…

Kendini Kandır, Vicdanını Avut.!

 

İnsani Ve Ahlaki Kazanımlarımızdan Uzaklaşmak

Değerlerimize Yabancılaşmak, Bize Yarar Sağlamaz.!

Biz Hayatımızda, Merhamet, Yardımlaşma, Sevgi, Kardeşlik, Diğergamlık, Empati, Gibi Hasletlerin Semtine Uğramaz Hale Gelmişsek;

Günlerimizi Değerlerimize Yabancılaşarak Ve Bu İnsani Ve Ahlaki Kazanımlardan Hızla Uzaklaşarak Geçiriyorsak, Bana Dokunmayan Yılanlara Kurban Olayım Mantığında Bir Yaşam Tarzı İle Hem-Hâl İsek; Allah Aşkına Bırakın Şu Kupkuru Kandil Mesajı Gönderme Lüzumsuzluklarını.!

Yukarıda Bahsedilen Ruh, Hayatınızda Ma'kes Buluyorsa, O Zaman Asılın Telefonlara Ve Sosyal Medyadaki Dostlarınızın Kandilini Bayramını Kutlayın.!

Aksi Halde Akif'in İslamiyet’i Gökte Aradığı Gibi Biz de Kandili, Bayramı Ve Birçok Değerimizi Dede Efendi'nin Bestesinde, Yahya Kemal'in Şiirinde Arayacağız.!

İnşallah Beratı Verilenlerden Oluruz da Kandilimiz de O Dem Kutlu Olur, Bereketli Olur.!

Yüce Rabbim;

Kaybettiğimiz İnsanlık Kandillerini Gönüllerimizde Tekrar Yakmayı Nasip Etsin.!


Kırklareli Müftü Yardımcısı Adnan Zeki Bıyık

 

@ #ÖkkeşBölükbaşı © #MedyaGünebakış

Ökkeş Bölükbaşı, İstanbul - Mayıs.2022- okkesb61@gmail.com,

http://www.medyagunebakis.com/ - okkesb@turkfreezone.com,

 

Diğer Haberler

 • ANTALYA GAZETECİ EVİMİZ AÇILDI
 • DEPREM VE GELECEK KAYGISI
 • MAORİLER KADAR OLAMADIK.!
 • *KRONOMETRE SIFIRLANDI* ‘MI.?
 • AKTİVİST GAZETECİDEN SAMİMİ İTİRAFLAR.!
 • SEVAP KAZANMANIN YOLLARI
 • SEVGİ GÜNÜNDE BİR VEDA…
 • PAHA BİÇİLEMEZ SİHİRLİ TOHUMU KİM EKECEK
 • NEDİR BU 3.DALGA İLİŞKİLER.?
 • BU GİDİŞE RIZAMIZ DEĞİL, İTİRAZIMIZ VAR.!
 • TrabzonSporKlübü

  Nasa

  Kentim_İstanbul

  Doga_İcin_Sanat

  ABD_USA

  Department_State

  TelerehberCom

  Google_Blog

  Kemencemin_Sesi

  Kafkas_Music

  Horon_Hause

  Vakıf_Ay

  Dogal Hayatı_Koruma

  Seffaflık_Dernegi

  Telerehber

  Sosyal_Medya

  E-Devlet

  Türkiye Cumhuriyeti

  BACK TO TOP